Zhubnout – nejčastější novoroční předsevzetí. Ale jak na to?

Svátky jsou za námi a nový rok už se pevně ujal své vlády. Život se vrací do starých kolejí – nebo jde o koleje nové? Celá řada z nás si z minulého roku, zvláště svátečního hodování odnesla i nějaké to kilo navíc. S novým rokem bychom se těch kil rádi zbavili. Chceme zhubnout, jíst lépe, zdravěji žít. Jenže není to tak jednoduché, jak to vypadá.

Přinášíme vám 3 tipy, které vám pomůžou své novoroční předsevzetí o hubnutí naplnit.

ketomix dieta

 

Proč se nedaří dodržet svá předsevzetí?

Zhubnout – to je jedno z těch nejčastějších novoročních předsevzetí.

Je prvním v seznamu těch nejoblíbenějších novoročních předsevzetí:

 • zhubnout
 • držet dietu
 • jíst zdravě
 • zlepšit si kondici
 • omezit alkohol
 • přestat kouřit
 • naučit se cizí jazyk
 • ušetřit peníze
 • být více s blízkými
 • zbavit se stresu
 • cestovat
 • udělat něco dobrého

Většina z těchto předsevzetí bohužel nezřídka končí neúspěchem. Dle statistik neuspěje osm lidí z deseti.

Můžeme se sice v nadšení z nového roku vrhnout do drastických diet, detoxikace či dokonce půstů, ale nadšení zpravidla brzy opadá a předsevzetí zmizí do nenávratna. To platí o většině novoročních předsevzetí.

Právě prvotní nadšení a nereálné plány jsou příčinou nezdaru. Člověk přecení své schopnosti, stanoví si příliš vysoké cíle. Když se pak v praxi každodenního života ukážou jako příliš vzdálené, člověk se jich vzdává. V rámci předsevzetí toho chceme většinou opravdu hodně, jde o zásadní změny v životě, svých zvycích a chování. Je pochopitelné, že nejde všechno změnit hned. Porušit své příliš ambiciózní předsevzetí je velmi snadné. Pokud se tak stane, člověk předsevzetí hází přes palubu.

Přitom stačí jen málo – nebýt na sebe tak přísný, dovolit si dílčí přešlapy. Stačí trocha trpělivosti a vyhnout se přehnaným očekáváním.

Novoroční předsevzetí

 

Zhubnu! 3 tipy jak dodržet své předsevzetí

Tip č. 1 – Konkrétní reálné cíle

„Zhubnout“ je příliš obecný cíl na to, abyste ho mohli dosáhnout. Ať budete dělat cokoliv, nikdy ho pak nedosáhnete. „Zhubnout 5 kilo“ – to už je konkrétnější.

Vždy je však třeba i definovat termín splnění cíle.

Kila navíc se neobjeví ze dne na den. Nemůžete proto čekat, že okamžitě zmizí. Lidé od svých předsevzetí čekají okamžitý efekt, ale právě trpělivost je tím, co přináší úspěch. Lepší jsou menší, dosažitelné cíle, úspěch pak může být dlouhodobý.

Když je hubnutí příliš rychlé, často přináší i dobře známý jo-jo efekt. Navíc ručička na váze není vždy dobrý ukazatel. Pokud chcete vypadat lépe a zpevnit svoji postavu, nemusí se to projevit na váze, protože svaly jsou těžší než tuk. Důležitý je poměr tuků, svalů a vody v těle.

Jídlo - snídaně

Pokud tedy máme z obecného předsevzetí o hubnutí udělat něco konkrétního, reálného a splnitelného, bude mít jinou podobu.

 

Předsevzetí, která se lépe dodržují:

 

Tip č. 2 – Čas na změnu

Budík, vstávání, snídaněPokud vaše předsevzetí zní „zhubnout“, tedy „zhubnout dlouhodobě“, nikoli „hubnout“, měli byste k němu dojít postupnými krůčky a reálnými změnami svých zvyklostí, chování a vůbec postoje. Již padla zmínka o tom, že to nejde hned.

I kdyby se ručička váhy zastavila na vámi vysněném čísle, není to konec. Nejde o to zbavit se přebytečných kil, ale o to, udržet si svoji ideální váhu.

Viditelné výsledky jsou jistě příjemné, o to bolestnější je však onen jo-jo efekt.

Hubnutí vyžaduje čas a trpělivost, aby bylo dlouhodobé, mělo by zahrnovat udržitelné změny v životním stylu. Podmínkou je také zdravý postoj k vlastnímu tělu, drastické diety mu rozhodně neprospívají. Naopak, vhod může přijít detoxikace, která pomůže hubnutí nastartovat.

Myslete na to, že měníte životní styl.

Vaše dílčí cíle by proto měly mít také tuto formu:

 • Budu dodržovat pitný režim.
 • Budu jíst pravidelně, nevynechám snídani a omezím pozdní večeře.
 • Nebudu se přejídat. Budu jíst v klidu a pomalu tak, abych poznal/a, že už mám dost.

Novoroční předsevzetí

 

Tip č. 3 – Motivace a odměny

O tom, zda ve svém předsevzetí zhubnout uspějete, rozhoduje především vaše motivace. Ať již si stanovíte jakékoliv cíle, měli byste mít radost z jejich dosažení. Radujte se z každého úspěchu, a zvláště těch malých. Postupné malé změny mohou vést k naplnění velkých cílů. Nebuďte k sobě příliš kritičtí, dovolte si i drobné neúspěchy a hleďte především na to, co se vám povedlo.

Motivaci podpoří odměny. Můžete si definovat odměnu za dosažení každého dílčího cíle. Pozor však na její podobu. Pokud se za to, že dodržujete zdravý jídelníček, odměníte tím, že si dáte pečenou husu, výsledek bude kontraproduktivní. Existuje však nespočet odměn, které oceníte, a ještě prospějí vašemu cíli.

Odměnou mohou být například krásné nové šaty, které si pořídíte, když se začne měnit vaše postava k lepšímu. Jako odměna může posloužit třeba aromaterapeutická nebo lymfatická masáž – zato, že jste dodrželi svůj pohybový plán.

Každé hubnutí stojí na dvou pilířích – strava a pohyb. Ani v hubnoucím režimu byste však neměli zapomínat na odpočinek a relaxaci. Pokud máte v naplnění svých cílů uspět, musíte se na ně těšit. Vaše hubnutí, nejenom výsledky, samotná cesta k vysněné postavě by měla být pro vás příjemná a měla by vám přinášet radost. Stres může veškeré snažení zcela zhatit.

Vyhněte se zejména stresu při jídle. Jezte v klidu. Mějte na paměti, že jídlo je zdrojem energie, také energie k hubnutí.

ketomix dieta

 

7 DETOXIKAČNÍCH DIET, SE KTERÝMI ORGANISMUS PROČISTÍTE NEJRYCHLEJI

Tělo se zanáší toxiny a nečistotami i tím, co jíme. Potraviny jsou plné postřiků, těžkých kovů, barviv, aromat a konzervantů. tyto diety vám pomohou tělo rychle pročistit a navíc si pochutnáte. Pamatujte: jíst se zdravě, pestře, čerstvě a lokálně.
Dieta a detox podle Mačingové
Javorová dieta: detoxikace celebrit
Domácí krabičková dieta s jídelníčkem pro zdravé hubnutí
Rýžová dieta – přesný manuál
Jak nastartovat hubnutí? Pomůže i detoxikace
Zhubnout – nejčastější novoroční předsevzetí. Ale jak na to?
3 největší chyby při hubnutí

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..