Je tu čas nových začátků. Jak dodržet svá předsevzetí?

Začátek roku se nese ve znamení začátků, a to v nejrůznějších oblastech. Zdaleka se nejedná jenom o to, že vytáhneme nové kalendáře a začneme nanovo počítat dny v roce. Přelom roku je dobou bilancování, kdy se ohlížíme zpět, hodnotíme, přehodnocujeme a plánujeme změny. Začátek roku je také plný naděje, že naplníme všechny životní výzvy a předsevzetí, která jsme si stanovili. Chcete vědět, jak to s těmi předsevzetími vlastně je a jak to udělat, abyste je tentokrát opravdu dodrželi? Tipy najdete v tomto článku…

Také chcete zhubnout, jíst zdravě, držet dietu, více sportovat a být fit?

Hubnutí, detoxVětšina předsevzetí dle statistik skončí nenaplněna. Svá předsevzetí nedodrží dle průzkumů dokonce osm lidí z deseti.

Bohužel, svého vytouženého cíle dosáhne necelá desetina těch, kteří si nějaké předsevzetí stanovili. Přesto si asi polovina populace novoroční předsevzetí opakovaně dává a doufá, že tento rok to bude s jejich plněním jinak.

To potvrzuje i výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová /2/, která ze svých zkušeností s klienty líčí, jak lidé vnímají období počátku roku. Dle Kateřiny jde o období nadšení. Lidé se těší, že mají příležitost změnit svůj život, že tento rok bude všechno lepší. Lidé v prvních dnech nového roku věří, že se jim podaří zbavit toho, co je tíží a zapracovat na tom, po čem touží. Toto nadšení však brzy opadá…

Zhubnout, jíst zdravě, cvičit, zapracovat na své kondici patří k těm nejčastěji dávaným předsevzetím. S tím samozřejmě souvisí i detoxikace organismu, úprava jídelníčku, vyloučení toxinů ze stravy, omezení kávy nebo alkoholu a další podoby detoxikace…

Konkrétní rady a informace z oblasti detoxikace najdete v dalších článcích našeho blogu. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás detoxikace tou správnou cestou, může vám být užitečný například článek 7 známek, že je čas na detox.

Těch oblíbených novoročních předsevzetí je však více a zdaleka nesouvisejí jenom s hubnutím, pohybem nebo detoxikací. Může jít třeba o závazek přestat kouřit, naučit se cizí jazyk, dostat se k penězům nebo si najít lepší práci.

Seznam těch nejoblíbenějších novoročních předsevzetí se nápadně překrývá se seznamem těch novoročních předsevzetí, která lidé nejčastěji porušují /3/.

Tady je deset nejporušovanějších novoročních předsevzetí:

 • zhubnout, zlepšit si kondici a být fit
 • přestat kouřit nebo se zbavit jiného zlozvyku
 • naučit se něco nového, např. cizí jazyk
 • jíst zdravěji, držet dietu, omezit sladkosti apod.
 • zbavit se dluhů, ušetřit peníze
 • trávit více času s rodinou
 • cestovat, navštívit exotická místa
 • méně se stresovat, být více v klidu
 • věnovat se dobrovolnictví či charitě, udělat něco „dobrého“
 • méně pít – omezit či zcela vyloučit alkohol

Detoxikace, hubnutí - start, finish

Proč porušujeme novoroční předsevzetí?

Ať má novoroční předsevzetí jakoukoliv podobu znamená změnu, většinou zásadní změnu v životě. Předsevzetí vyžaduje změnit zaběhnuté zvyky, změnit své chování, rozhodování, svůj přístup. Člověk má přitom tendenci automatizovat své denní rituály, setrvávat na starém. Každá změna k novému, i když lepšímu, tak vyžaduje značné úsilí a také čas. Člověk se neustálé potýká s automatizovanými procesy, vnitřním nutkáním opakovat své návyky, zůstat u nich a porušit tak své předsevzetí.

ADL_cviceniPorušit předsevzetí týkající se změny je velmi snadné. Můžete stokrát odolat svým chutím a svoji oblíbenou čokoládu si nedát (vždyť chcete přece zhubnout, dali jste si to jako předsevzetí). Pak však přijde slabá chvilka, kdy na všechna svoje předsevzetí zapomenete a oddáte se jen té slastné chuti, která vám dělá tak dobře.

Člověk má navíc tendenci se při prvním neúspěchu vzdát. Přitom je přirozené, že neúspěchy přicházejí. Důležité je setrvat a být si vědom svého cíle. Jednou z nejčastějších chyb při stanovování předsevzetí je však jejich přílišná obecnost, jednoduše cíl není dost konkrétní na to, aby člověka motivoval.

Předsevzetí může snadno ztroskotat také na nereálnosti cíle. Lidé v opojení z nového roku často přecení své síly, stanoví si nadměrně vysoké cíle. Předsevzetí vidí často přes růžové brýle nebo alkoholový opar. To potvrzuje i psycholožka Zdeňka Dušková /1/. Příliš vysoké cíle jsou však také příliš daleko – pokud lidé nezaznamenají nějaké konkrétní výsledky co nejdříve, snadno se vzdávají.

Svá nereálná předsevzetí lidé opouštějí při prvním nezdaru – s tím, že jsou pro ně nedosažitelné.

Jak naplnit svá předsevzetí?

Zajímá vás, jak to provést, aby se právě to vaše osobní novoroční předsevzetí nedostalo na černou listinu těch nejporušovanějších? Máme pro vás rady, které vám pomůžou novoroční předsevzetí dodržet.

Možná byste měli začít od začátku – tedy specifikací vlastního předsevzetí. Stále jsme v prvním měsíci roce a začít se opravdu ještě dá, máte před sebou celý rok na to, abyste se pustili do výzvy, jakou nové předsevzetí je.

Tři tipy k úspěchu

Předsevzetí definujte konkrétně a reálně

Pokud si například řeknete, že si už nikdy nedáte svoji oblíbenou čokoládu, s nejvyšší pravděpodobností toto předsevzetí nedodržíte. Pokud si řeknete, že si dáte maximálně tabulku čokolády za měsíc a jenom poté, co dodržíte svůj tréninkový plán, máte mnohem vyšší šanci takové předsevzetí naplnit.

Pokud chcete detoxikovat organismus, definujte si konkrétní podobu detoxikace a také její délku. Tipy na detoxikaci najdete v dalších článcích našeho blogu.

Stanovte si dílčí cíle a odměny za jejich dosažení

Příklad s čokoládou výše pracuje s odměnou, která je významným motivačním prvkem. Odměňujte se za splnění toho, co jste si předsevzali. Odměna může mít jakoukoliv podobu, snažte se přitom, aby vám byla prospěšná. Co se třeba odměnit tím, že si koupíte něco hezkého na sebe? Nové oblečení jistě využijete a bude vám ku prospěchu.

V průběhu detoxikačního programu se můžete odměnit také tím, že si zajdete na masáž. Masáž vám udělá dobře na těle i na duši. Je to odměna, která současně podpoří vaše detoxikační snažení.

Masážím i jiným detoxikačním wellness procedurám se věnujeme v našem článku: Wellness procedury – zkrášlují, omlazují, detoxikují… A ještě jsou příjemné!. Najdete zde i další tipy na to, jak detoxikovat pohodlně.

Tedy – odměňujte se, jakkoli, nejlépe přínosně. A nebuďte na sebe přísní…

Detoxikace - nevzdávejte se!Nevzdávejte se, dovolte si klopýtnutí

Již byla řeč o tom, že změny vyžadují úsilí a čas. Naplnit své předsevzetí není lehké a jistě přinese nejednu krizovou chvilku. Byla by však škoda vzdát se svých cílů kvůli jednomu klopýtnutí. Jedno porušení předsevzetí nemusí znamenat, že vše je ztraceno.

Nevzdávejte se, ať již usilujete o cokoliv.

Zhubnout, žít zdravěji, detoxikovat – možná tato předsevzetí zní příliš tvrdě. Na cestě k vytouženému cíli vám mohou přijít vhod i netradiční, méně obvyklá, avšak o poznání příjemnější předsevzetí. Inspirovat se můžete našim seznamem.

Seznam šesti originálních předsevzetí

 • budu se radovat a usmívat kdykoli to půjde
 • budu si skutečně vychutnávat chvilky se svými blízkými
 • najdu si čas pro sebe, dovolím si to
 • naučím se mít se rád/a
 • dopřeji si občas nějaký wellness zážitek
 • budu objevovat nové potraviny (zdravé a chutné)

Další články našeho blogu:

Přehled použitých zdrojů:

/1/ http://ona.idnes.cz/jak-dodrzet-novorocni-predsevzeni-dt5-/zdravi.aspx?c=A151228_131410_zdravi_pet

/2/ http://ona.idnes.cz/katerina-cajthamlova-radi-jak-zacit-hubnout-feh-/zdravi.aspx?c=A140102_105938_zdravi_pet

/3/ http://content.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,2040218,00.html

/4/ http://magazin.aktualne.cz/proc-predsevzeti-selhavaji-chceme-velke-zmeny-hned/r~2a37b16a964c11e490f70025900fea04/

/5/ http://www.celostnimedicina.cz/jak-dodrzet-novorocni-predsevzeti.htm#ixzz3xD6yeE5F

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..