Tatranský čaj TATRATEA: Hrdý odkaz slovenské tradice

0

Tatranský čaj, nazývaný také Tatratea, je pýchou slovenského národa. Zosobňuje tradice a lásku k bylinářství starých horalů. Je to právě jejich recept, na kterém stojí unikátní slovenský nápoj. Bylinný alkoholický čaj prezentuje Slovensko i za hranicemi původu a úspěšně expanduje.

Kde koupit Tatranský čaj Tatratea?

Tatratea koupíte skutečně na každém kroku. Cena se mění podle toho, jaký druh Tatranského čaje si zamýšlíte koupit. Příchutí je hned několik. Vlastně celé kvantum, ze kterého si můžete vybírat. Tesco je spolehlivým prodejcem, koupíte v něm většinu druhů. Dokonce máte šanci, že narazíte na akci. Ani bez ní však cena čaje není závratná. Velmi oblíbený Tatratea 52% koupíte kdekoliv od Kauflandu až po Tesco. Pokud myslíte na potěšení druhých, poohlédněte se po dárkovém balení. Obdarovaný ho jistě ocení. Existují dva druhy. V jednom balení najdete šest lahviček různých druhů Tatranského čaje. Ideální pro ty, kteří chtějí vyzkoušet nové chutě, ale nechtějí investovat do velkých lahví.

Historie

Historie Tatranského čaje sahá do daleké minulosti, kdy valaši vyháněli na zelené stráně Tater stáda ovcí. Nejmajestátnější slovenský horský masiv je úrodný a plodný, ale bývaly dny, kdy přežití v něm nebylo nejjednodušší. Vyžadovalo to sílu ducha, obratnost, vynalézavost a otužilost. Když přišla zima, jediným útočištěm byl studený a málo pohodlný příbytek. Staří Slováci se radovali ze slunečných dní, nebáli se však ani těch méně veselých. Měli totiž medicínu, která léčila všechny problémy. Říkali jí čaj. (1)

Každý si přísně hlídal svůj vlastní recept. Bylinkový alkohol zpočátku léčil, až mnohem později se stal prostředkem zábavy. Život mezi skalními štíty přinášel různé útrapy a rizika. Zranění a nemoci byly na denním pořádku. Lidé v městech se spoléhali na medicínu a šikovné lékaře, horalé se spoléhali výhradně na své laické schopnosti. Na léčbu používali bylinky zalité horkou vodou, pálenkou, medem, česnekem a lojem. Takový výtěžek posiloval organismus a povznášel ducha. (1)

Horská atrakce

Postupem času, s nástupem moderních léčebných metod, přišel horský čaj o své primární poslání. Stal se oblíbenou atrakcí na horách, ze kterých nikdy neodešel. Turisté ze všech koutů země si nemohli vynachválit jeho unikátní bylinkovou chuť, vůni a tradiční způsob servírování. Málokdo však věděl, že pije pokaždé jiný nápoj. Horské chaty se o své recepty nedělily, a proto byl každý Tatranský čaj unikát. Ritualizované podávání čaje je nezaměnitelnou součástí kultury tohoto nápoje. Číšník nejprve zhasne světla, čaj zapálí a vystřelí ze zbraně do vzduchu. Památka zbojnických přepadení tak přežívá nadále. Takto to fungovalo až do roku 2003, kdy se alkoholický čaj začal vyrábět pod oficiální značkou. (1)

Znovuzrození

V roce 2008 povstal Tatranský čaj z popela jako bájný Fénix. Každý z tradičních receptů přispěl svou troškou k veledílu, které v prodejních regálech najdete pod označením Tatratea. Od roku 2008 se vyrábí v kežmarské likérce. (1)

Logo Tatratea
Logo Tatratea se slovanskými a slunečními symboly. Zdroj: tatratea.com

Složení Tatranského čaje

Složení Tatranského čaje je následující. Obsahuje černý čaj, dubové hobliny a tajnou směs koření a bylinek. Tyto složky však nejsou to jediné, co dělá Tatratea tím, čím je. Za vším hledejte proces výroby. (1)

Černý čaj

Tak, jako nemůžete odstranit slovo čaj z názvu Tatranský čaj, nemůžete ho odstranit ani z procesu výroby. Bez něj by to totiž byl pouze další bylinkový likér, jakých je na trhu požehnaně. Dodavatelem výběrových lístků toho nejkvalitnějšího černého čaje je indická provincie Assam. Čaj propůjčuje alkoholu tmavou barvu, přirozenou vůni a chuť. (1)

Dubové hobliny

Dub byl odjakživa posvátným stromem Slovanů. Nikoho nepřekvapí, že si vybrali právě jeho dřevo, aby předalo horskému čaji sílu a rozměrnost. Hobliny z dubového dřeva se louhují ve vlažném alkoholu. Nápoj tak nasaje přírodní pachy a dřevnatou chuť. (1)

Byliny a koření

Tajná, vyvážená směs bylin a koření z tatranských květnatých luk doplňuje ostatní dvě složky. Do alkoholu se z nich uvolňují nové podmanivé chutě a svěží aroma. Byliny a koření jsou nedílnou součástí Tatratea už od jeho počátku. (1)

Tatratea s kostkami ledu a limetkou
V Tatranském čaji jsou cítit bylinky, které doplňuje pepř, extrakt z dubových hoblin a černý čaj.

Proces výroby

Ten je i v případě Tatranského čaje komplikovaný a vyžaduje dlouholeté zkušenosti. Nepouštějte se do jeho výroby sami, raději si čaj pohodlně kupte. Budete si tak jisti, že obsahuje vše potřebné. (1)

Macerace

Bývá dvou až třístupňová. Vytáhne ze všech přísad pouze to nejlepší, abyste si mohli pochutnat na čistém bylinném výtažku. Macerací černého indického čaje získává Tatratea svou pověstnou tmavou barvu. (1)

Filtrace

Představte si, že popíjíte tradiční Tatranský čaj na horské chatě. Spoléháte se na to, že bude dokonale jemný. Nečekáte žádné nemilé překvapení. Už stačilo to, že jste si na lyžařském svahu zlomili lyži. A v tom mezi zuby ucítíte nepříjemné skřípání. Jsou to miniaturní částečky koření a bylin. Aby k podobným situacím nedocházelo, Tatratea prochází speciálním filtračním systémem. Ten spolehlivě zachytí všechny nadbytečné kousky koření a bylin. Tatranský čaj je díky filtraci jemný a lahodný. I za svou čirou barvu vděčí jí. (1)

Zrání

Všechny tři složky zrají osm týdnů spolu v jednom tanku. Jsou tam tak dlouho, dokud je čas a pracující kyslík důkladně nepromíchají. (1)

Tatratea s kostkami ledu a malinami
Výtažky z ovoce dodávají Tatranskému čaji nezaměnitelnou osvěžující chuť.

Přidávání dalších složek

Tatratea obsahuje kromě výše zmíněných složek i:

  • Pramenitá voda: Čistá voda z tatranských kamenných žlabů je základní složkou každého Tatranského čaje. Osvěžující, ozdravující a silná, taková je voda z horských bystřin. Do vašeho organismu dostáváte odvěkost a houževnatost slovenské přírody. (1)
  • Líh: Alkohol vyrobený ze sladké cukrové melasy a řepy dodává čaji příjemnou nasládlou chuť. (1)
  • Cukr: Přestože je Tatratea sladký, neobsahuje téměř žádné stopy po klasickém bílém cukru. Ten je ještě před použitím invertován na monosacharidy. Pro snadnější trávení je použita pouze glukóza a fruktóza. (1)
  • Ovocné destiláty a výtažky z ovoce: Přidáním destilátů vyrobených z čerstvého ovoce získává Tatratea letní, mírně exotický rozměr. Existují desítky ovocných příchutí. Výběr je pouze na vás. Plnou chuť čaje dotváří bohatý výtažek ovoce. Jeho vůně prohlubuje zážitek při vychutnávání. (1)

Po přidání všech složek Tatranský čaj šest týdnů odpočívá. Když je připraven, putuje do krásných designových lahví. Odtud je to už pouze krůček na pulty obchodů po celém světě. (1)

Design lahve

Tatratea je přesně tím typem alkoholu, který chcete častokrát z prostého potěšení jeho vizuálem. Každá příchuť Tatranského čaje má svou vlastní osobitou lahev. To z něj dělá výborný sběratelský objekt. Značka je na své esteticky poutavé lahve patřičně hrdá.

lahev Tatratea original
Tatratea je k dispozici v originálních lahvích bez hrdla. Zdroj: wikipedia

Lahev s odvážnou formou, která připomíná termosku, se vymyká tradičním představám o alkoholu. Poznávacím znamením je to, že lahev nemá hrdlo. Zaoblené tělo přímo vyúsťuje do moderního kovového uzávěru. Logo ve tvaru T je dekorováno hot stampingem. Proces lepení zaručuje, že se bude logo nádherně lesknout. Mezi tradičními slovanskými symboly, ze kterých se skládá, najdete i odkaz na pradávné sluneční symboly. (1)

Sortiment

Objevujte nové a nepoznané chutě.

Tatratea 52% (Original)

Original Tatranský čaj, známější pod označením Tatratea 52, patří mezi nejoblíbenější. Jde o první alkoholický čaj vyrobený na území Slovenska. Kromě koření a bylinek obsahuje také stopy ovocných extraktů, ovocných lihovin a cukru. (2)

TIP: Tatratea 52, stejně tak i všechny ostatní, pijte vždy vychlazené, případně s kostkou ledu.

Tatratea Forest Fruit 62%

Vyšší obsah alkoholu, silné aroma lesního ovoce a překrásná fialová lahev jsou zbraněmi, kterým podlehnete. Stejně jako Tatratea Original, tak i edice Forest Fruit je postavena na základě koření, bylin a čaje. Přenese vás do odlehlých tatranských lesů, kde rostou pouze maliny, borůvky, ostružiny a lesní jahody. (2)

Tatratea Coconut 22%

Popularitou se přibližuje k Tatratea 52, má však více než o polovinu nižší obsah alkoholu, pouze 22%. Základní složky, jako jsou černý čaj, koření a bylinky, se v této verzi setkávají se smetanovou chutí praženého kokosu. Ten dodává nápoji sladkost. Nesmíme zapomenout ani na med, hnědý cukr a bílý čaj. Všechny tyto ingredience musí spojit síly, aby se mohl zrodit Tatratea Coconut. (2)

Tatratea Milk, Acai, Hibiscus
Různé příchutě Tatranského čaje. Zdroj: wikipedia

Tatratea 72% (Zbojnický)

Pravá slovenská frndžalica s vysokým obsahem alkoholu je památkou na staré horaly, kterým dělala společnost během studených zimních večerů. Narozdíl od Tatratea Original je Tatratea Zbojnický přizpůsoben potřebám pravých chlapů. Žádný zbytečný cukr, raději o 20% více alkoholu. Ročně se vyrobí pouze 10 000 kusů, nenechte si ujít příležitost a utíkejte do nejbližších potravin. (2)

Tatratea Apple & Pear 67%

Máte tradiční recept, přidáte k němu čerstvé hrušky, jablka a zázvor, a vznikne Tatratea 67. Ovocná chuť v tomto nápoji je velmi lahodná a blízká srdci Slovanů. Skládá se z druhů ovoce dostupných na našem území. Oslnivě oranžová lahev se zlatým logem na první pohled upoutá pozornost. (2)

Tatratea Citrus 32%

Co vám víc připomene léto, pokud ne citrusy? Otevřete si Tatratea 32 a zhluboka se nadechněte. Co cítíte? Je to velmi jednoduché, ale přitom tak účinné. Citrónová tráva, bylinkový čaj a máta dávají vůni velmi osvěžující podtón. V chuti rozpoznáte stopy citrónu, limetky a kandovaného cukru. (2)

TIP: Zalijte Tatratea 32 vroucí vodou či čajem, odhalíte tak jeho skrytý charakter.

Tatratea Herbal Tea Digestif 35%

Unikátní typ Tatranského čaje je vyroben až z 30 druhů bylinek. Za svou sladkou chuť vděčí rozinkám, stévii a fíkům. Obsah lihu je 35%. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Tatranský čaj Herbal Tea Digestif 35 posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky? Je to pravá tatranská medicína.
sklenice Tatranského čaje
Tatratea prochází až třístupňovou macerací, v důsledku toho má sytě hnědou barvu.

Koktejly z Tatranského čaje

Vychutnejte si Tatratea jinak než jste zvyklí.

Wolfpack

Chutný drink vyrobený výhradně z tradičních slovenských surovin. Na jeho přípravu budete potřebovat 40 ml Tatratea Original 52%, poloviční dávku černého čaje Earl Grey, med, Kofolu, cukr a citrón. Med, cukr a vodu, všechny ve stejném poměru, navzájem povaříme. Vymacerujeme v něm černý čaj, z čehož vznikne hustý kordial. Když vychladne, 20 ml z něj smícháme se šťávou z citrónu a Tatranským čajem. Přidáme Kofolu. Na dozdobení se používá perník nebo marshmallow. (1)

Praline

Jedinečný koktejl z Tatratea Apple & Pear si zamilujete. Ptáte se, co na to budete potřebovat? Inu, není toho málo. Recept se skládá z již zmíněného Tatratea v množství 20 ml, 1½ lžičky pomerančového džemu a tří kapek balsamica. Dále je to chilli macerované v medu v množství 15 ml, 20 ml citronády a polovina odšťavněného pomeranče. Chybět nesmí ani poloviční barová lžička Granka a 25 ml rybízového vína. Všechny přísady s výjimkou vína protřepejte v šejkru. Obsah přelijte do sklenice na whisky a zalijte vínem. Na zdraví! (1)

Závěr

Tatratea je důkazem toho, že Slováci mají být na co hrdí. Na světě není alkohol, který by věrněji zobrazoval jejich vlastnosti, které se dědí z pokolení na pokolení. Ačkoliv se Tatranský čaj původně popíjel jako medicína, dnes se těší velké oblibě v odvětví zábavy. Vystačí si sám, je však častou složkou různých alkoholických drinků.

Zdroje:

(1) Tatratea – https://www.tatratea.com/sk/#!/heartstory

(2) Tatratea – https://www.svetnapojov.sk/vyhladavanie?search=tatratea&form%5Bconsents%5D=1&form%5Blocation%5D=

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.7/10
Barva:
9/10
Vůně:
9.1/10
Bohatost chuti:
9.5/10
Chuť:
9/10
Lahev:
10/10
tatransky-caj-tatrateaTatranský čaj, nazývaný také Tatratea, je pýchou slovenského národa. Zosobňuje tradice a lásku k bylinářství starých horalů. Je to právě jejich recept, na kterém stojí unikátní slovenský nápoj. Bylinný alkoholický čaj prezentuje Slovensko i za hranicemi původu a úspěšně expanduje. Kde koupit Tatranský čaj Tatratea? Tatratea...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..