Zdravá strava a stres – to nejde dohromady

Zdravá strava se nepochybně velkou mírou odráží na lidském zdraví, o tom ostatně vypovídá už samotný pojem. Pokud chcete pečovat o své zdraví, zdravá strava je jistě jedním z hlavních pilířů této péče. V případě některých zdravotních potíží je dokonce strava tím hlavním, co může hrát roli. Vždy jde však pouze o jeden z několika pilířů. Zdravá výživa by vždy měla zapadat do celkového rámce, být součástí zdravého životního stylu.

Ani samotná zdravá strava není definovaná pouze složením, kvalitou či kombinacemi potravin a jídel. Nejde jenom o to, co jíte, ale také jak jíte. I způsob stravování se odráží na našem zdraví, nejenom tom fyzickém, ale i psychickém. Podílí se na naší psychické pohodě.

Více o tom, jak se jídlo podepisuje na stavu naší psychiky, najdete v článku: „Štěstí leží v břiše.“ Jak spolu souvisí psychika a zažívání?

Platí to i naopak. Psychická nepohoda dělá i zdravé jídlo zdravější méně. Negativně se odráží na energii, kterou lidské tělo ze stravy přijímá. Stres omezuje vstřebávání cenných živin a může stát za nepříjemnými potížemi se zažíváním. Stres a zdravá strava – to prostě nejde dohromady.

Jak funguje stres?

Zdravá strava a stres

Stres jako takový není vždy jednoznačně špatný. Je to reakce organismu na nějakou krizovou událost. V dobách, kdy lidé lovili a byli loveni, je stres dokázal nabudit. Stres navodil takový stav organismu, že člověk byl schopný buď útočit, nebo utéct. Jenže tehdy vedly ke stresu jiné podněty, člověk okamžitě reagoval a stres zmizel. V současnosti zažíváme stres dlouhodobý.

Dnes se stresujeme v zaměstnání, pak se stresujeme doma, ke stresu nás dovede šéf, stejně jako manžel nebo zlobivé děti. Kolem sebe máme mnoho lidí s jinými názory a životními postoji, které nám jen tím navodí stres. Jenže útočit se nedá a není kam utéct. A tak se stresu nejde jednoduše zbavit.

Stres je integrální součástí každodenního života v moderní společnosti. Nejenom stres samotný, ale také konzumace jídla ve stresu nebo přijímání potravy v odezvě na stres přitom může mít významný vliv na naše celkové zdraví.

Jak funguje zažívání ve stresu?

Při ohrožení tělo automaticky vyvolává obranné reakce. Zvýšená hladina adrenalinu zajišťuje příliv krve do mozku, srdce a svalů na úkor trávicího systému, aby tělo bylo připraveno na boj nebo na útěk.

  • Tento vypjatý stav může způsobit, že postižená osoba nevnímá chuť jídla, špatně tráví nebo má nepříjemné pocity podobné nevolnosti.
  • Přitom také pozorujeme, že u některých osob stresy vzbuzují chuť k jídlu a tyto osoby pak ve stresu snědí více potravy než obvykle.

Stres jde vidět!

Při stresu se mění barva v obličeji. Vyplavuje se hormon adrenalin (více o hormonech…). Díky adrenalinu se krev koncentruje v hlavě, to jde vidět. Krev se shromažďuje v mozku, také v srdci a svalech – tělo reaguje na stres psychicky i fyzicky. Přitom v současnosti jsou podněty ke stresu především emocionálního, nikoliv fyzického původu. A také se stresem zpravidla nebojujeme fyzickou aktivitou, což by mohlo být i prospěšné.

Stres se pojí s bušením srdce. Zrychluje se dech a některé buňky mohou trpět nedostatkem kyslíku. Krev se přesouvá do určitých systémů a v dalších chybí, třeba právě v trávicí trubici.

Negativní emoce se neprojevují jenom v dýchací nebo kardiovaskulární soustavě, což je patrné hned. Prostřednictvím vegetativního nervového systému se stres dostává i do zažívacího traktu, a ten tak nemůže fungovat správně. Stres se pak projevuje i v podobě pomalého trávení, nevolností od žaludku, dokonce až zvracení. Také říhání, plynatost, pálení žáhy nebo břišní křeče, průjem nebo zácpa – to vše může mít původ ve stresu.

Stres a gastroenterologové

Odborníci hovoří o tzv. funkčních poruchách trávicího traktu. Jde o soubor zdravotních potíží spojených s trávicí soustavou, které nemají původ v poruchách funkce trávicího traktu a jeho orgánů. Nejčastěji jde o dráždivý tračník.

Nejsou přítomny organické změny, které by byly příčinou těchto potíží. Z lékařského pohledu jde o stresové situace, které způsobují změny v trávicím traktu (například žaludeční nebo střevní sekrece). Tyto změny pak vyvolávají funkční poruchy, třeba nesnášenlivost určitých potravin.

Do gastroenterologické ambulance přichází skoro polovina pacientů právě kvůli těmto funkčním poruchám trávicího ústrojí. Trpí jimi dle odhadů čtvrtina až polovina celé populace, přitom jen čtvrtina trpících vyhledá lékařskou péči. Důvodem je i to, že potíže se objevují přechodně.

 

Zdravé hubnutí
Nejde jenom o to, co jíte

Zdravá strava – nejenom to, co jíte…

Pokud budeme na zdravou stravu nahlížet komplexně a budeme po ní chtít, aby se skutečně pozitivně projevovala na našem zdraví, nebudeme řešit pouze to, co jíme. Důležité je také to, jak jíme. Zdravý jídelníček proto zpravidla není jenom o složení, ale také o dávkách jídla a jejich rozložení v čase. Roli hraje také to, kdy, jak často a jak pravidelně jíme. To však ještě stále není všechno.

Jak vyplývá z řádků výše… Má-li mít naše jídlo skutečně příznivý vliv na naše zdraví, je potřeba si dát pozor na to, jak jíme, v jakém psychickém rozpoložení, jaké náladě. To potvrzují i vědecké studie.

Mnoho lidí spojuje dva cíle: zdraví a štíhlou postavu, bohužel si k těmto cílům volí nezdravou cestu. Diety, omezování v jídle a pocity hladu patří v dnešní době také k původcům stresu. Lidé navíc mají tendence stres zajídat. A právě lidé, kteří se ve stravě omezují, se v reakci na stres obracejí právě k jídlu. Nezdravé chutě lze v mnoha případech zvládnout eliminací stresu.

Více o nezdravých chutích najdete v článcích:

Co vám tělo říká?

Lidský organismus má schopnost rovnováhy, přirozeně rozezná, co mu svědčí a co ne. Mezi významné biologické signály patří pocity hladu, které bohužel často potlačujeme. Ve stresu se však projeví o to víc. Ti, kteří jedí, když mají hlad a naopak se zbytečně bezdůvodně nepřejídají, mají dle odborníků také menší tendence zahánět stres jídlem. Ten kdo jí jídlo, aby zahnal stres, ho naopak ještě prohlubuje, protože organismus v této době není připravený na trávení.

Pokud tedy chcete jíst zdravě, jezte v klidu a bez stresu.

Jídlo by mělo být vždy příjemným zážitkem, neměli bychom ho brát jako nutnost. Měli bychom se z něho těšit. Jedině tak nám může přinést pozitivní energii. Jedině tak jde dosáhnout harmonie – harmonie v jídle, i v životě a pochopitelně také ve zdravotním stavu, tom fyzickém i psychickém.

Jídlo, zdravá strava, zdravá výživa
Jídlo by měla být radost, i to zdravé

Zdravá strava – jak na to?

Odpověď můžete najít i na našem blogu:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..