Rýžová dieta – jak na ni? Jak zhubnout? Jak na jarní očistu?

Rýžová dieta (nebo také rýžový půst) představuje specifický stravovací režim, který se využívá k hubnutí, ale především k vnitřní očistě. Již dle názvu je jasné, co je klíčem rýžové diety. Ano, tento jídelníček sestává především z rýže ve všech svých podobách.

Právě nyní je ideální čas pro jarní očistu. Pokud hledáte jak na to, může být rýže a rýžová dieta ideálním řešením. Ano, s rýží můžete pročistit své tělo zevnitř a také něco zhubnout. Inspirací vám může být Dara Rolins nebo Gwyneth Palthrow, které si rýžovou dietu oblíbily a mají s ní nemalé zkušenosti.

Řekneme vám jak to! V našem článku se také dozvíte, proč je rýžová dieta tak skvělá, ale odhalíme i její nevýhody.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Rýžová dieta – o co jde?

Rýže je z globálního pohledu jednou z klíčových potravin a nejrozšířenějších plodin na planetě. Pro asi čtvrtinu obyvatel na Zemi je hlavní potravou.

Původně asijská plodina je velmi dobře známá i v Evropě, a to celých tisíc let. I v českém jídelníčku má rýže své nepopiratelné místo.

Rýže se u nás využívá jako hlavní jídlo i příloha, uplatňuje se ve slaných i sladkých variantách.

Rýže je zdrojem cenných minerálů, vitamínů a dalších výživných látek. Má příznivé účinky na lidské zdraví, mj. podporuje zdravé zažívání.

Právě rýže je základem rýžové diety. Dieta nebo také rýžový půst spočívá v konzumaci rýže. V jídelníčku se rýže může kombinovat i s dalšími potravinami, zejména zeleninou a bylinkami. Tabu by měly být tuky. I přes svůj název je rýžová dieta spíše způsobem, jak pročistit organismus. Pomáhá sice s hubnutím, ale se zásadním a dlouhodobým úbytkem hmotnosti nepomůže. Navíc hrozí i nepříjemným jo-jo efektem.

K nejvýraznějším účinkům rýže patří odvodnění a očista organismu. Rýžová dieta pomáhá s vylučováním škodlivin ven s těla (odtud termín rýžová očista). Pyšní se také příznivým působením na trávicí soustavu, pomáhá při potížích střev či žaludku.

Rýže – jaké jsou její výhody?

 • Rýže je lehce stravitelná. Hodí se i pro citlivé jedince s problematickým trávením.
 • Neobsahuje lepek ani cholesterol. Naopak se pyšní obsahem vlákniny. Díky vláknině čistí a obnovuje činnost střev. Střevům je prospěšná i díky obsahu slizotvorných látek.
 • Je zdrojem cenných bílkovin, některých vitamínů skupiny B, vitamínu E a minerálních látek jako je draslík, křemík, zinek, vápník, fosfor, hořčík nebo selen.
 • Rýže podporuje detoxikaci organismu. Zrychluje metabolismus a spalování tuků.
 • Stimuluje činnost imunitního systému. Působí protizánětlivě.
 • Reguluje hladinu krevního cukru. Snižuje krevní tlak.

Není rýže jako rýže

Základem rýžové diety je rýže. Mělo by jít převážně o rýži natural (hnědou rýži), která neprošla bělením. Oproti té klasické bílé rýži nabízí více vlákniny, vitamínů i minerálních látek. Pyšní se také obsahem nenasycených mastných kyselin. Významný je také obsah kalia, prvku, který se podílí na regulaci vody v lidském těle. Takto cenné složení nemůže bílá rýže nabídnout, pro rýžovou dietu proto není zcela vhodná. Pro zpestření je však možné ji do dietního jídelníčku zařadit.

Přestože je rýžová dieta hodně jednotvárná (ne náhodou se jí říká také rýžový půst) lze využít několik odlišných druhů rýže s různou chutí a konzistencí.

 • Rýže basmaty se cení pro svoji lahodnou oříškovou chuť. Pochází z Himalájí, patří především k indickým pokrmům. Po uvaření se nelepí. Jde o velmi kvalitní rýži, která se po sklizni nejdříve více než rok suší.
 • Jasmínová rýže nabízí příjemnou květinovou vůni. Chutí připomíná basmati, ale na rozdíl od ní je lepivá. Pěstuje se zejména v Thajsku, nachází využití v thajské a čínské kuchyni.
 • K sehnání je i bhútánská rýže se zajímavou načervenalou barvou.
 • K ozvláštnění rýžového půstu poslouží i divoká rýže. Ve skutečnosti nejde o rýži, ale o semena severoamerické vodní trávy. Dlouhá semena tmavé barvy se kombinují zejména s rýží basmaty.
 • Zvláštním typem rýže je i tzv. černá rýže sladké, jemně ořechové chuti. Je typická lepkavým povrchem a fialovou barvou, která se objeví po uvaření. Černá rýže pochází z Číny, kde byla dlouho pokrmem určeným výhradně pro královskou rodinu. Černá rýže má ve svém složení vysoký podíl antioxidantů, ale nejenom antioxidantů. Pro své cenné složení se řadí mezi tzv. superpotraviny.

Rýžová dieta – návod pro každého

Denní dávka rýže při rýžové dietě by měla činit 200 – 300 g (hmotnost rýže v syrovém stavu). Ideální je dávku rozdělit do 3 – 5 porcí.

Rýžová dieta by měla trvat asi týden. Doporučuje se v délce od 3 do 10 dnů. Déle rozhodně není vhodná, protože organismu pak chybí cenné živiny.

 • Pokud jde o dietu jako takovou, je možné rýži doplnit zeleninou a bílým masem, ostatní potraviny jsou zakázané.
 • K dochucení můžete využít bylinky a nejrůznější koření.
 • Pokud půjde o rýžový půst, například v rámci jarní očisty, jí se buď rýže samotná, nebo se zeleninou. Maso není žádoucí. K zakázaným potravinám při rýžovém půstu patří také mléčné výrobky, alkoholické nápoje, káva a především tuky.
 • Některé formy rýžové očisty nepočítají ani s ovocem.

Rýžová dieta a hubnutí

Jako způsob hubnutí a očisty praktikují rýžovou dietu například Dara Rolins a Gwyneth Palthrow. Nutno podotknout, že obě patří k vyznavačkám zdravého životního stylu a rozhodně nějaké velké hubnutí nepotřebují. Už jen tyto zkušenosti potvrzují, že rýžová dieta dietou v pravém slova smyslu není.

Názor si můžete udělat i dle vyjádření výživové poradkyně Lenky Kaprálkové. Ta pro server Zena.cz uvedla, že s rýžovou dietou se dá krátkodobě zhubnout 2 – 3 kilogramy. Ale současně dodává, že dlouhodobě při rýžové dietě dochází ke ztrátě svalové hmoty a zejména tekutin. /6/

Rýžová dieta a očista

Rýžová dieta je efektivním způsobem očisty. Skvěle se uplatní například jako jarní očista organismu. Takto ji doporučují i MUDr. Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán z Institutu celostní medicíny. Vyzdvihují, že je výhodná hlavně pro ty, kterým nesvědčí hladovění. Při rýžové dietě totiž hlad nepocítíte. Jde o jednu z nejméně náročných forem jarní očisty.

MUDr. Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán doporučují rýži v jídelníčku kombinovat s mořskou řasou. Při společném vaření snižuje mořská řasa kyselinotvornost rýže./7/

Nevýhody rýžové diety

Rýžová dieta se točí kolem rýže. To je její výhoda i nevýhoda. Jedná se o monodietu s typickou jednotvárností jídelníčku. Chybějící pestrost může vést až k nechuti rýži dále jíst. To potvrzují i zkušenosti těch, kteří se do rýžové diety pustili. Také úbytek svalové hmoty a jo-jo efekt je s rýžovou dietou spojovaný na základě praktických zkušeností.

Přesto je rýžová dieta zajímavou podobou očisty, která si právem získala příznivce z řad slavných osobností (třeba zmiňovaná Dara Rolins), ale i anonymních žen a mužů. Pokud se do rýže pustíte v rámci jarní očisty, dá se skvěle kombinovat s jarními bylinkami, které ještě podpoří očistné účinky.

A nezapomeňte:

Každé hubnutí i očistu musí provázet dostatečný příjem vody. V případě rýžové diety, kdy dochází ke zvýšenému odvodňování, to platí obzvlášť.

ketomix dieta

7 DETOXIKAČNÍCH DIET, SE KTERÝMI ORGANISMUS PROČISTÍTE NEJRYCHLEJI

Tělo se zanáší toxiny a nečistotami i tím, co jíme. Potraviny jsou plné postřiků, těžkých kovů, barviv, aromat a konzervantů. tyto diety vám pomohou tělo rychle pročistit a navíc si pochutnáte. Pamatujte: jíst se zdravě, pestře, čerstvě a lokálně.
Dieta a detox podle Mačingové
Javorová dieta: detoxikace celebrit
Domácí krabičková dieta s jídelníčkem pro zdravé hubnutí
Rýžová dieta – přesný manuál
Jak nastartovat hubnutí? Pomůže i detoxikace
Zhubnout – nejčastější novoroční předsevzetí. Ale jak na to?
3 největší chyby při hubnutí

Přehled použitých zdrojů:

5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..