Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?

Detoxikace může nabývat mnoha podob. Je jedno, kterou z detoxikačních metod si vyberete, žádná z nich se neobejde bez vody. Pitný režim je nedílnou součástí detoxikace, jeho význam je však mnohem širší. Bez vody lidský organismus nedokáže zabezpečit detoxikaci a vylučování škodlivin z těla, avšak ani další základní funkce.

Voda je základem života, také toho lidského. Přesto bývá neprávem podceňovaná.

Jak jste na tom vy, dopřáváte si vodu v dostatečném množství? V tomto článku se na vodu a její význam pro zdraví a detoxikaci zaměříme.

DETOXIKUJTE CELÝ ORGANISMUS NAJEDNOU: Užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Voda a lidské tělo

Každý živý organismus je tvořený z velké části vodou, lidské tělo není výjimkou.

Až dvě třetiny hmotnosti dospělého člověka tvoří voda. U dětí je to zpravidla více, u seniorů naopak podíl vody na celkové hmotnosti organismu klesá. Dalo by se tak říct, že stárnutí je procesem, kdy z těla postupně mizí voda. Vědecké výzkumy potvrzují, že mladistvý vzhled a vitalita jde často ruku v ruce s vysokým podílem vody v organismu.

Voda, žena

Voda je přitom obsažena nejenom v lidských buňkách, ale i v mimobuněčných prostorech. Je klíčovou součástí tělesných tekutin, krve, lymfy, také moči, potu, slin, žaludečních a žlučových šťáv nebo očních tekutin včetně slz. Žádná z buněk v lidském těle nemůže dostatečně fungovat bez vody. Platí to pro buňky orgánů lidského těla, mozek nevyjímaje, také buňky svalů, vnitřních žláz, kůže aj.

  • mozek obsahuje až 75 % vody
  • svaly obsahují více než 75 % vody
  • krev obsahuje přes 80 % vody

Voda v lidském těle neustále cirkuluje. Během jediného dne proteče ledvinami až 180 litrů vody.

Lidský organismus vodu také nepřetržitě vylučuje – nejenom močí nebo stolicí, ale také pocením nebo dýcháním. Denně přitom vyloučí asi 2,5 litrů vody. Jenom asi 0,3 litrů vody vznikne uvnitř organismu prostřednictvím metabolických dějů. Další úbytky vody by měl dorovnávat příjem tekutin zvenčí. To je možné jedině prostřednictvím pití a jídla. Jiným způsobem ztráty vody během dne (i noci) nelze nahradit.

Bez vody se nedá žít, to ví každý. Ne každý však dbá na pravidelný pitný režim. A málokdo si uvědomuje význam příjmu tekutin zejména ráno, kdy tělo během noci ztratilo velké množství tekutin, příjem tekutin během noci přitom bývá nulový. Klíčovou roli hraje také kvalita přijímaných tekutin.

Čistou vodu v tomto ohledu nic nepřekoná, přestože ji v praxi nahrazujeme nejrůznějšími nezdravými nápoji.

detoxikace ledvin
Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vody, navíc plné vitamínů, minerálů a enzymů

 

Bez vody není život

  • Voda má pro své výhodné fyzikálně-chemické vlastnosti v lidském těle celou řadu důležitých funkcí. Nejenže definuje strukturu lidského těla, ale také jeho vzhled. Protože je nestlačitelná, určuje prostřednictvím vnitrobuněčného tlaku uvnitř buněk jejich tvar, a tím také tvar celého těla.
  • Voda v kombinaci s bílkovinami tvoří kloubní mazivo, chrání kosti před opotřebením stejně tak i různé orgány při svém pohybu a funkci (plíce, srdce, střeva, také oči aj.).
  • Je také tepelným izolantem, funguje jako termoregulátor, který vstřebává teplo, ale zajišťuje jen postupné změny teploty, také prostřednictvím pocení. Voda reguluje stálou tělesnou teplotu. Napomáhá udržovat homeostázu (stálost) vnitřního prostředí.
  • Voda - pitný režimVoda zajišťuje klíčové funkce každé živé buňky. Představuje základní prvek všech biochemických pochodů v organismu. Právě ve vodě probíhá velká část metabolických dějů a reakcí.
  • Voda je základním rozpouštědlem a zásobním médiem, ve kterém se v těle uchovávají mnohé vitamíny, minerály a stopové prvky, nezbytné pro život.
  • Voda je v lidském organismu také dopravním prostředkem. Ve vodním roztoku se rozvádějí endogenní složky (hormony) a všechny potřebné živiny po celém těle, stejně tak se odvádějí z tkání odpadní produkty, aby byly nakonec vyloučeny močí, stolicí, potem apod.

 

Voda jako prostředek očisty

Dokážete si představit, že se umyjete jinak než sprchováním či koupáním? Umíte své tělo očistit bez vody? Voda je pro očistu těla nepostradatelná – platí to jak pro klasickou vnější očistu, tak pro očistu vnitřní.

Jenom prostřednictvím vody může docházet k odbourávání toxinů a zplodin látkové výměny z buněk a tkání. Jenom s vodou pak mohou být tyto nežádoucí látky vyplavovány ven z těla.

Již byla řeč o tom, že voda je základní složkou krve a lymfy, tekutin, které svojí cirkulací zajišťují vylučování toxinů. Bez vody také nemohou fungovat základní detoxikační orgány, ledviny, játra ani střeva.

 

Dehydratace zpomalí detoxikaci

Voda, pitný režimDetoxikace bez vody je nemyslitelná. Nedostatek tekutin zhoršuje příznaky detoxikace. Dehydratace (nedostatek tekutin) se však projevuje i dalšími potížemi akutního i chronického charakteru.

K akutním příznakům dehydratace patří únava, bolesti hlavy, snížená fyzická i psychická výkonnost.

Ztráta tekutin v objemu asi 2 % tělesné hmotnosti má za následek až 20% ztrátu výkonnosti.

Dlouhodobý nedostatek tekutin se odráží v zácpě a dalších zažívacích potížích, nebo v omezení funkce ledvin až ledvinových kamenech. Stoupá riziko infekce močových cest nebo trombózy, protože krev má vyšší viskozitu.

Nedostatek vody se odráží také ve zhoršeném vzhledu pokožky, vlasů a nehtů.

 

Jak má vypadat pitný režim?

a_zena_napojPitný režim je v první řadě velmi individuální záležitostí. Dle různých doporučení různých odborníků by dospělý člověk měl denně vypít 1,5 – 3 litry vody. Závisí to samozřejmě na tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, zdravotním stavu, také struktuře stravy, tělesné aktivitě nebo zaměstnání. Potřeba vody se také liší dle venkovní teploty, vlhkosti, cirkulaci vzduchu apod.

Pitný režim by měl být pravidelný, tekutiny by se měly popíjet během celého dne. Jednorázové dávky velkého množství tekutin totiž organismu nesvědčí.

Při detoxikační kúře se potřeba tekutin zvyšuje. Nejzdravějším nápojem je přitom čistá voda, nejlépe pramenitá nebo kohoutková, avšak přefiltrovaná nebo odstátá. Pití kávy potřebu tekutin zvyšuje, stejně tak pití černého čaje. Ani káva, ani černý čaj však při detoxikaci nejsou vhodné, stejně jako alkoholické, slazené nebo perlivé nápoje. Nehodí se ani pasterizované džusy a nektary s obsahem konzervantů, umělých aromat, barviv a jiných syntetických přísad.

Naopak, detoxikační kúru mohou podpořit smoothies z čerstvého ovoce a zeleniny (recepty najdete v našem dalším článku Máme pro vás úžasné recepty na detoxikační smoothies!)

Vodu můžete zpestřit kapkou čerstvě vymačkané ovocné šťávy, detoxikační působení podpoří citronová šťáva (více v článku Citron nebo jablečný ocet – přírodní pomocníci při detoxikaci). Při detoxikaci přijdou vhod také bylinky, například máta, která vodu obohatí o svěží chuť i prospěšné účinky. Obdobně detoxikaci pomůžou i čaje (teplé i studené) z očistných bylin (více v článku Bylinky pro detoxikaci).

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..