Úklid podle Feng Šuej

Advent už hlasitě klepe na dveře a vy možná začínáte přemýšlet o všech povinnostech, které je třeba zvládnout do Vánoc. Vánoce by přece měly být svátky klidu a míru. Ten klid a mír však nepřijde sám od sebe, je třeba na něm zapracovat. Každý z nás má určité rituály, které mu ke klidným a pohodovým svátkům dopomohou. Jedním universálním, který jistě prospěje každému člověku a jeho obydlí, je úklid. To potvrzuje i starobylé čínské učení Feng Šuej, usilující o harmonii prostoru kolem člověka. Základem této harmonie je očista prostoru.

Stejně jako by měl člověk dbát o svoji vlastní očistu (vnější i vnitřní), měl by dbát i na očistu místa, ve kterém žije.

Dejte na pocity

Chaos vytváří další chaos. Nepořádek kolem nás se odráží i uvnitř.

Negativní pocity, strachy a obavy, špatné vztahy, rodinné, ale i profesní nebo finanční problémy, neschopnost koncentrace nebo nedostatek vitality. To vše mohou být dle Feng Šuej projevy toho, že nemáme pořádek kolem sebe. To vše může být podnětem pro důkladný úklid a očistu domova.

  • Pokud máte pocit, že je potřeba pročistit vzduch kolem sebe, prostě vyvětrejte.
  • Pokud máte pocit, že potřebujete změnu, zkuste změnit něco ve své domácnosti.
  • Pokud máte pocit, že potřebujete projasnit myšlenky, osvětlete všechna temná místa ve svém domě. Pro dobrou náladu dejte prostor barvám.
  • Pokud máte pocit, že vašemu štěstí brání překážky, zbavte se nadbytečných věcí.
  • Pokud máte pocit, že vám chybí energie, nabijte energií prostor, ve kterém žijete.

Toto jsou myšlenky filosofie Feng Šuej, která se snaží o to, aby životní energie označovaná jako čchi (ki,qi) kolem nás neustále jemně proudila. Tato energie pramení nejenom z živých bytostí, ale také všech předmětů kolem nás. Může to být energie vitality, zdraví, radosti a spokojenosti. Ale může to být bohužel také energie stagnující, zatuchlá, energie, která zatemňuje naši mysl, způsobuje negativní pocity a bere nám sílu do života.

Feng suej

Principy Feng Šuej

Feng Šuej staví na přírodních a vesmírných zákonech. Již dle názvu jsou klíčem dva základní prvky – vítr a voda, které by spolu měly být ve vzájemné rovnováze. Rovnováhu by mělo tvořit také pět základních elementů Feng Šuej, tedy oheň, země, kov, voda a dřevo. Pak se mohou dostat do rovnováhy i mezilidské vztahy, zdraví a pocity spokojenosti.

Feng Šuej pracuje také se světovými stranami a principem Jing Jang, principem dvou protichůdných sil, kdy jedna nemůže existovat bez druhé. Mohou znamenat světlo a tmu, ale také aktivitu a pasivitu, ženskou nebo mužskou sílu. Jsou součástí všeho živého i neživého. Jako stav střídají jeden druhý, jsou v neustálém pohybu.

Očista je základním kamenem Feng Šuej

Mezi ty nejvýznamnější nástroje, které dokážou harmonizovat prostor, patří světlo, minimalismus, čistota a pořádek. V jednoduchosti je krása a východní učení Feng Šuej toho dokonale využívá.

Očista prostoru je ve Feng Šuej základem všeho a jako taková bude využívat dva základní prvky – vítr a vodu.

  • Ostatně co by to bylo za úklid, kdybychom při něm řádně nevyvětrali, nevyprášili všechny textilie a čalounění a nezbavili se prachu ze všech povrchů a koutů?
  • Co by to bylo za úklid, kdybychom vodou neomyli všechno špinavé a znečištěné?

Úklid dle Feng Shuej

Méně je někdy více

Úklid dle Feng Šuej jde dál, jeho cílem není jenom vymést prach, omýt špínu a zbavit se nečistot. Velkým úkolem je zbavit se všeho, co vás zbytečně zatěžuje. Očista bude spočívat i v očistě od všech nepotřebných nebo nefunkčních věcí.

  • Měli byste vyklidit celou domácnost včetně skříní, kuchyňských regálů nebo třeba poliček v koupelně.
  • Rozlučte se se vším, co je rozbité a co nefunguje.
  • Zkontrolujte všechny žárovky a případně je vyměňte.
  • Revidujte vodovodní baterie, voda v domě by měla proudit plynule a bez překážek.

Očista prostoru může být jednoduchá

Přestože je Feng Šuej propracovanou naukou, která zahrnuje a počítá s mnoha aspekty vesmírných zákonů, dává i jednoduché návody a postupy. Ty lze praktikovat bez hlubších vědomostí, rozhodně nemůžou ublížit. Naopak mohou být velmi užitečné i v takových záležitostech jako je běžný domácí úklid – ovšem s podmínkou, že těmto očistným rituálům věříte a vkládáte do nich svůj vlastní záměr. Nemá cenu se do něčeho nutit, nemá cenu dělat něco, o čem nejste pevně přesvědčeni. Na druhé straně nemusí jít o nic jiného než o očistu domácnosti, kterou provádíte běžně.

Dokonalá očista?

Smyslem očisty a úklidu dle Feng Šuej není sterilizace prostoru. Agresivní chemie nemůže zapadnout do šetrných a nenásilných postupů Feng Šuej, které si zakládají na pocitech a intuici. Využit však můžete šetrné pomocníky, které najdete v každé domácnosti – třeba ocet nebo sůl.

Úklid podle Feng Shuej

Kyselá očista

Neobyčejným pomocníkem může být při úklidu obyčejný ocet. Z pohledu Feng Šuej voda s octem svoji kyselostí rozproudí energii, nechá odejít stagnující negativní energii.

Dle tohoto učení navíc platí, že špatná energie nemůže projít čistými dveřmi.

  • Tedy nařeďte ocet ve vodě a kyselou vodou důkladně otřete všechny dveře v domě, také jejich kliky, zárubně a prahy.
  • Začněte u vchodových dveří, protože ty jsou nejdůležitější.
  • Omyjte také rámy oken a okna samotná, rázem budete svět vidět hezčí.

Očista solí

Solné krystaly mají schopnost pohlcovat vlhkost, pachy a vše špatné.

  • Sůl můžete využít jako přírodní čistič.
  • Pokud se nebudete chtít jen zbavit špíny, ale také negativní energie, do všech rohů každé místnosti umístěte misku se solí.
  • Nechte sůl účinkovat. Jakmile do sebe sůl nasaje negativní energii, zbavte se jí.
  • Sůl i misku byste měli nejdéle po týdnech vyhodit, rozhodně ji dále nevyužívejte.

Zelená energie

Pokojov rostlina

Využijte sílu zelených rostlin. Prostřednictvím rostlin můžete jednoduchým způsobem oživit prostor a dodat mu svěží energii.

  • Feng Šuej doporučuje zejména rostliny s měkkými listy kulatého tvaru, například fíkus, orchidea, fialka, tlustice nebo ibišek.
  • Jako nositelé pozitivní energie se uplatní i popínavé nebo převislé rostliny.
  • Špičaté listy nebo pichlavé rostliny mohou negativně narušovat energii, hodí se však na vstupní místa, kde slouží jako ochránci.

Rostliny v domácnosti i kanceláři by měly být v perfektním stavu, zvadlé, uschlé nebo zaprášené rostliny rozhodně neprospějí.

Pokud je pro vás pěstování rostlin příliš náročné, můžete využít jejich sílu i prostřednictvím vůně květin. Vhod přijde jakákoliv z metod aromaterapie, třeba prostá aromalampa s esenciálními oleji.

Máte po úklidu? A co vnitřní očista?

Hodit by se vám mohly tyto články:

 

Zdravá střeva, očista střev
Zdraví jde vidět i navenek.

Zdroje

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..