Javorová dieta: detoxikace celebrit

Javorová čistící kúra nebo také jen javorová, příp. limonádová dieta představuje očistný a hubnoucí program. Je zpopularizovaný především díky celebritám. Slyšet jste o něm mohli například z úst slavné modelky Naomi Campbell, která javorovou kúru pravidelně podstupuje, aby si udržovala kondici i přitažlivé tělesné křivky. A mezi celebritami rozhodně není jediná. Javorovou dietu vyzkoušela na vlastní kůži například i Demi Moore nebo Beyoncé.

Odborníci, výživový poradci či dietologové proti stravovacímu režimu omezenému na javorový sirup, kajenský pepř, citron a vodu však spíše bojují.

My si v tomto článku javorovou detoxikační metodu a dietu popíšeme, včetně výhod i možných rizik. Sami si pak můžete udělat obrázek o její ne/prospěšnosti.

Jak na to?

Citronáda, javorová limonádaZákladem javorové čistící kúry je speciální nápoj – domácí citronáda s javorovým sirupem a kajenským pepřem.

V první řadě tedy pro vás máme recep

Recept na hubnoucí detoxikační citronádu

Na 2 dcl čisté, ideálně pramenité vody bude třeba 2 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy (nejlépe z citronu v BIO kvalitě), dále 2 polévkové lžíce pravého javorového sirupu (ideálně tmavého, v BIO kvalitě). Do citronády z vody, citronové šťávy a javorového sirupu se zamíchá i špetka kajenského pepře – dle chuti a možností každého jedince (kajenský pepř může působit až dráždivě).

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Citronádu připravujeme vždy čerstvou.

Denně se popíjí 6 – 12 sklenic této citronády s výrazným zásadotvorným působením.

Klíčovou složkou detoxikační citronády je javorový sirup, který funguje jako zdroj energie. Vedle cukrů však organismu přináší také množství vitamínů a minerálů. V omezeném stravovacím režimu tak vyrovnává úbytek potřebných nutričních mikroprvků.

Zajímají vás další recepty? Citronáda s javorovým sirupem a kajenským pepřem je pouze jedním z celé řady receptů na detoxikační nápoje. Pokud vás zajímají i další, najdete je například v našem článku Máme pro vás úžasné recepty na detoxikační smoothies! Zajímat by vám mohly i detoxikační potraviny, kterým se věnujeme v našem seriálu 15 nejúčinnějších detoxikačních potravin.

Jednotlivé složky javorové citronády

Javorový sirup

Javorový sirup představuje zdravé přírodní sladidlo. Zatímco bílý cukr obsahuje až 99 % sacharózy, javorový sirup má ve složení sacharózy asi 65 %, navíc i fruktózu, případně glukózu.

Ve složení javorového sirupu se dají najít i cenné minerální látky a stopové prvky jako je vápník, draslík, zinek, mangan, železo nebo fosfor. Obsahuje také vitamíny skupiny B, riboflavin, niacin, thiamin nebo vanilin. Díky těmto látkám se javorový sirup může pochlubit antioxidačními, ale i mnoha dalšími zdraví prospěšnými účinky.

Obsažené organické kyseliny, především kyselina jablečná dává sirupu jemně kyselý nádech.

JJavorde o čirý sirup v různých odstínech hnědé, který má lahodnou sladkou chuť se zemitými podtóny. Vyrábí se z mízy javoru cukrového, stromu rostoucího zejména v Kanadě.

Na 1 litr sirupu je potřeba 40 litrů javorové mízy.

Kvalitní sirup nemá žádné přídavné látky, barviva, aromata, konzervanty ani přidaný cukr. Nejlepší je sirup v BIO kvalitě. U nás je k dostání zejména sirup označovaný jako Grade A, který je světlejší a nabízí jemnou delikátní chuť. Intenzivnější chutí, hustější konzistencí a tmavší barvou je charakteristický sirup označovaný jako Grade C, který se pro detoxikační kúru doporučuje.

Citronová šťáva

Citronová šťávaI přes svoji kyselou chuť působí citronová šťáva zásadotvorně, napomáhá neutralizaci kyselých toxinů, rozpouští žlučové kameny, podporuje rozpouštění starých usazenin, například v kloubech.

Citronová šťáva má významné detoxikační vlastnosti (citron jsme také v našem seriálu právem zařadili mezi ty nejúčinnější detoxikační potraviny).

Pyšní se i antibakteriálními či protizánětlivými účinky. Působí jako antioxidant. Podporuje trávení a metabolismus.

Kajenský pepř

Kajenský pepř představuje velmi ostré koření žluté až červené barvy. Pochází z pálivých chilli papriček, které údajně rostly v údolí řeky Cayen na území Francouzské Guayny.

Kajenský pepř je charakteristický svoji intenzivní štiplavou chutí, spolu s chilli se řadí k těm nejostřejším kořením světa. Palčivou chuť koření přitom propůjčuje zejména obsažený kapsaicin, ten koření dává také detoxikační a prohřívací účinky. (Další detoxikační koření najdete v samostatném článku Které koření pomůže s detoxikací?).

Kajenský pepř má také stimulovat produkci endorfinu, hormonu štěstí. Podporuje činnost metabolismu, rozpouští hleny, rozšiřuje krevní cévy a posiluje imunitu. Je zdrojem vitamínu C, karotenoidů nebo flavonoidů s antioxidačními vlastnostmi.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Jak vypadá javorová kúra v praxi?

Javorový sirupJavorová detoxikační kúra má původ v USA, zde se ji také říká limonádová nebo javorová dieta.

Pochází již z počátku čtyřicátých let 20. století. Jejím autorem je Dr. Stanley Burroughs. Populární se stala i díky knize Petera Glickmana Desetidenní očista těla.

Původně byla vyvinuta jako doplněk léčby žaludečních vředů. V praxi se zjistilo, že nepůsobí jenom proti žaludečním vředům, ale přispívá také správné funkci jater a ledvin.

Javorové kúře je připisována i celá řada pozitivních účinků, např.:

  • napomáhá odstraňování usazenin z kloubů a svalů,
  • příznivě ovlivňuje zanesené cévy, čistí krev,
  • má regenerační a omlazovací vlastnosti,
  • odhleňuje, pomáhá při alergiích,
  • je prospěšná při kožních potížích,
  • podporuje činnost nervového systému.

Vedlejším efektem javorové kúry je také hubnutí, jakkoli limonádová dieta pomáhá s redukcí hmotnosti, brzy po jejím ukončení se kila zase vracejí. Nezřídka je provázena nechvalně známým jo-jo efektem.

Detoxikace, hubnutí

Délka javorové diety

Dle Burroughse by javorová kúra měla probíhat alespoň 10 dnů. Jde však o natolik jednostrannou dietu, že by měla být realizována pod dohledem lékaře (více v odstavci o rizicích kúry). Jako detoxikační kúra se praktikuje i jako třídenní, příp. jednodenní s pravidelným opakováním.

Ten nejtvrdší detoxikační režim spočívá pouze v pití citronády s javorovým sirupem a kajenským pepřem. Doplňuje se libovolným množstvím čisté vody.

Program povoluje i teplý či studený mátový čaj. I máta totiž podporuje očistné procesy v těle. Mátový čaj navíc zklidní žaludek, příznivě působí vůbec na celý trávicí systém.

Rizika javorové kúry

Javorová detoxikační kúra není vhodná pro osoby s vážnými zdravotními problémy, zejména pacienty s onemocněním ledvin či trávicího traktu. Není vhodná ani pro pacienty, kteří dlouhodobě užívají nějaké léky, diabetiky, těhotné a kojící ženy nebo jedince s těžkou nadváhou. Vždy vyžaduje konzultaci s lékařem, většina lékařů přitom tuto striktní dietu odsuzuje.

Javorová limonádaJavorovou kúru provází nepříjemné příznaky očisty (bolení hlavy či kloubů, zažívací potíže, nevolnosti, slabost, závratě). Ty jsou při detoxikačním programu běžné. Javorová kúra však nese i další možná rizika způsobená dráždivostí kajenského pepře, kyselého citronu nebo netradičního sladidla.

Navíc tvrdě omezuje jídelníček, kterému chybí pestrost, a s ní i potřebné živiny. Nese tak rizika avitaminózy, dehydratace nebo vážného narušení střevní mikroflóry.

Riziko přináší i doba po ukončení kúry, kdy není možné ihned přejít do běžného stravovacího režimu. Abyste se vyhnuli vážným zažívacím potížím, je nutné přejít na běžnou stravu postupně. První dny se doporučuje jen popíjení ovocných šťáv, příp. konzumace dušené zeleniny či zeleninové polévky, rýže nebo sucharů. Rozhodně není vhodné maso, mléko, vejce, běžné pečivo, káva, alkohol apod.

Tou největší nevýhodou javorové kúry je její jednostrannost, která se odráží v celé řadě potenciálních potíží. I propagátoři kúry upozorňují na to, že ji nelze převzít v té nejjednodušší a nejtvrdší podobě bez dostatku informací a také lékařské podpory. Z našeho pohledu se tak kúra jeví jako příliš riziková a tedy ji nedoporučujeme.

7 DETOXIKAČNÍCH DIET, SE KTERÝMI ORGANISMUS PROČISTÍTE NEJRYCHLEJI

Tělo se zanáší toxiny a nečistotami i tím, co jíme. Potraviny jsou plné postřiků, těžkých kovů, barviv, aromat a konzervantů. tyto diety vám pomohou tělo rychle pročistit a navíc si pochutnáte. Pamatujte: jíst se zdravě, pestře, čerstvě a lokálně.
Dieta a detox podle Mačingové
Javorová dieta: detoxikace celebrit
Domácí krabičková dieta s jídelníčkem pro zdravé hubnutí
Rýžová dieta – přesný manuál
Jak nastartovat hubnutí? Pomůže i detoxikace
Zhubnout – nejčastější novoroční předsevzetí. Ale jak na to?
3 největší chyby při hubnutí

Zdroje:

Více o javorové detoxikační kúře najdete v knize Petera Glickmana Desetidenní očista těla, ze které jsme také čerpali informace. Další informace se dají najít na internetu, např. tady: http://www.tyden.cz/rubriky/lide/zahranicni-celebrity/nebezpecny-detox-celebrit-limonadova-dieta_221916.html.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..