Wellness procedury – zkrášlují, omlazují, detoxikují… A ještě jsou příjemné!

Relaxační masáž či reflexní terapie, aromaterapeutický zábal, bylinková, minerální a rašelinová koupel, pára, sauna – to je výčet jenom některých z mnoha wellness procedur. Jistě, každá z nich je velmi příjemná a pozitivně působí na psychiku. Jejich působení je však komplexní. Tyto procedury mají příznivý vliv na celý organismus a nabízejí i mnoho zdraví prospěšných účinků. Celá řada z nich se také významně podílí na detoxikaci organismu.

V tomto článku si představíme právě procedury, které jsou prospěšné pro detoxikaci.

 

Co je to vlastně wellness?

Vraťme se na začátek. Není náhodou, že se nejrůznější masáže, zábaly, hydroterapie nebo saunování označují jako wellness procedury. „Wellness“ (z frází well-being a fitness) totiž spojuje psychickou a fyzickou stránku člověka do jedné roviny.

„Wellness je cestou k harmonii, souladu duše a těla.“ Tak to vysvětluje MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou/1/. Wellness procedury se samozřejmě odrážejí v psychické pohodě, která je základem pohody těla a celkového zdraví. Nabízejí však také reálné zdravotní působení, uvolňují svalové napětí, zlepšují prokrvení, podporují činnost lymfatického systému, a tím se podílí i na detoxikaci organismu.

Každá z wellness procedur má samozřejmě své konkrétní působení. My se nyní zaměříme právě na detoxikační procedury – slastné masáže, zábaly, peeling a saunování.

Wellness - sprcha, kartáčování

 

Klasická, aromaterapeutická, lymfatická… a jiné masáže

Existuje nespočet druhů masáží, každá z nich je jedinečná. Detoxikaci podpoří i ta základní – klasická švédská masáž. Jak? Masážními hmaty se dosáhne uvolnění svalů, tím se sníží i psychické napětí. Psychická pohoda je prospěšná pro veškeré snažení, i to detoxikační.

Při masáži současně dochází také k rozproudění krevního oběhu, zlepšuje se i činnost lymfatického systému. Ten je jedním z klíčových detoxikačních orgánů. Spolu se zvýšeným krevním oběhem se postará o to, aby byly toxiny uvolňovány z tkání. I proto se doporučuje po masáži pít. Vyplavené toxiny tak mohou s vodou odejít ven z těla prostřednictvím moči.

Ještě větší detoxikační efekt než klasická masáž nabízí aromaterapeutická masáž. Ta kombinuje klasické masážní techniky s detoxikačními oleji, bylinkami a esencemi, například citrusovými. (Aromaterapii a vonným esencím se věnujeme v samostatném článku Voňavý detox – objevte aromaterapii).

Vynikající detoxikační působení je připisováno lymfatické masáži, která přímo působí na lymfu a lymfatický systém, kde pak detoxikační procesy probíhají mnohem účinněji.

Detoxikační působení však nese i lahodná čokoládová masáž, která je založená na mimořádném složení pravých kakaových bobů. Ty mj. představují jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Obdobně jako masáž funguje i lahodný čokoládový zábal. Detoxikační působení je připisováno i dalším zábalům, například hřejivému skořicovému zábalu nebo zábalu z rašeliny.

 

Detoxikační medová masáž

Med, medová masážTaké slastná medová masáž přináší vynikající detoxikační účinky.

Masážními hmaty jsou uvolňovány i hluboko usazené toxiny a okamžitě prostřednictvím medu odstraňovány ven z těla. To je při masáží také patrné, zlatavý med se v průběhu masáže změní na nepříjemnou lepkavou hmotu šedivé barvy. Není nic jednoduššího, než ji z pokožky otřít vlhkým ručníkem.

Medová masáž je prospěšná jednorázově, ale i v dlouhodobém horizontu napomáhá podpořit přirozené detoxikační schopnosti organismu. Doporučuje se absolvovat minimálně jednou měsíčně.

 

Působení medové masáže a medu

  • má detoxikační účinky
  • pomáhá při stresu a depresích
  • tlumí bolesti hlavy
  • je prospěšný při bolestech svalů a kloubů
  • mírní žaludeční a střevní potíže
  • ulevuje při ženských potížích
  • napomáhá regeneraci
  • podporuje usínání a klidný spánek
  • je zdrojem vitality

 

Domácí wellness

Wellness - kartáčováníZa wellness procedurami nemusíte pokaždé chodit do wellness centra nebo jezdit do lázní. Detoxikační wellness je jednoduše dostupné i v domácím prostředí. Promasírovat pokožku, podpořit prokrvení a činnost lymfy můžete také sami, třeba prostřednictvím domácího peelingu nebo kartáčování.

Jednoduchý domácí peeling vytvoříte z mořské soli, kterou spojíte se zmiňovaným medem. I takto můžete využít jeho skvělé detoxikační vlastnosti. Peeling můžete provonět také kapkou éterického oleje bergamot, který prohloubí detoxikační účinky. Obdobně působí i éterický olej grep, pomeranč, jalovec, rozmarýn nebo skořice (více o detoxikačních vonných olejích).

Směs jednoduše naneste na pokožku celého těla a krouživými pohyby provádějte peeling. Dlouhé plynulé pohyby se vedou od nejvzdálenějších míst směrem k srdci. Začíná se tedy pravou a levou spodní končetinou, následuje pravá a levá ruka, přední strana trupu a nakonec záda. Obličej se vynechává, na ten se hrubý peeling nehodí.

Obdobně jako peeling funguje i domácí kartáčování. Nepostradatelným pomocníkem při něm bude kartáč z přírodních vláken s dlouhou rukojetí. I kartáčování podporuje krevní a lymfatický oběh. Vyhlazuje a čistí nejenom povrch pokožky, ale i vnitřní tkáně.

 

Saunování

Saunování je prastarým rituálem užívaným v mnoha kulturách po celém světě. I dnes je sauna dostupná každému, kdo chce posílit své zdraví, utužit imunitu či podpořit detoxikační procesy.

Sauna přináší dokonalé fyzické i psychické uvolnění. Její působení je založeno na teple, které proniká hluboko do tkání a rozšiřuje všechny cévy po celém těle. Tím dochází k lepší výživě buněk. Zrychluje se metabolismus a snáze se vyplavují nahromaděné toxiny. Externí toxiny i odpad látkové výměny se dostávají do krevního řečiště a jater, kde dochází k jejich odbourávání.

Mnoho škodlivých látek se vylučuje přímo v sauně prostřednictvím pocení. Kůže je největším detoxikačním orgánem, saunování i další wellness procedury toho využívají.

Wellness - saunování

 

Rada na závěr

Každá ze jmenovaných procedur si jistě zaslouží vaši pozornost. Můžete si dopřát jednu z nich nebo klidně všechny, všechny jsou užitečné a příjemné.

Vždy však mějte při ruce pití a působení procedury doplňte i adekvátním množstvím vody. Jedině tak vám přinese všechny prospěšné účinky, pročistí organismus, rozzáří mysl a naplní celé tělo novou energií. Budete se cítit jako znovuzrozeni!

 

Pokud se chcete do detoxikace pustit celkově, jistě se vám budou hodit i naše další články, např.:

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..