3 největší mýty kolem detoxikace

Detoxikace je z hlediska informací takřka fenoménem, o kterém se dozvídáme z mnoha rozličných stran. O detoxikaci se dá dočíst na internetu, v knihách i v tištěných časopisech.

Její benefity opěvuje nejeden výživový poradce. S detoxikací operují nutriční specialisté, přírodní léčitelé i alternativní terapeuti. Detoxikace tak může mít mnoho různých podob. A nejenom to.

Existuje několik základních směrů detoxikace. Každý z nich je částečně odlišný, některé z nich dokonce mohou popírat směry další. Kolem detoxikace také panuje celá řada mýtů. V tomto článku pro vás ty největší mýty vybíráme.

Nenechte se zmást. Detoxikace organismu je vhodná téměř pro každého, dá se realizovat v jakémkoliv období a rozhodně není drastická, nudná nebo jednotvárná.

POKUD CHCETE RYCHLE DETOXIKOVAT TĚLO BEZ PŘEKÁŽEK, užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

MÝTUS PRVNÍ – „Detoxikace není pro mě, protože…“

„Detoxikace není pro mě, protože jsem příliš tlustý/tlustá.“ Nebo naopak: „Detoxikace není pro mě, protože jsem příliš hubený/hubená.“

Slýcháme také: „Detoxikace není pro mě, protože jsem příliš zaneprázdněný/á“ nebo obráceně „jsem na detoxikaci příliš aktivní“. Detoxikace se údajně nehodí: „protože jsem ve stresu, bojuji s únavou nebo mám oslabenou imunitu.“

To vše jsou mylné představy.

 

Detoxikace je v první řadě individuální

DetoxikaceDetoxikace se přizpůsobuje danému člověku, jeho hmotnosti, zvyklostem, možnostem a podmínkám. Je tak vhodná téměř pro každého.

Omezení platí zejména pro těhotné ženy. S detoxikací se také nedoporučuje začít v případě akutních respiračních potíží nebo závažných, například nádorových onemocnění. Pro tyto nemocné osoby detoxikace skutečně v daný čas přínosná být nemusí.  To je obecně vše. Pokud lékař neurčí, že překážkou detoxikace je nějaká konkrétní zdravotní komplikace, není důvod k obavám.

 

Detoxikace neznamená úbytek energie, spíše naopak

Řada lidí se domnívá, že detoxikace přináší některá omezení, snižuje energii a vitalitu a jde ruku v ruce s únavou. Pravdou je spíše opak. Detoxikace energii dodává. Pokud omezíte množství toxinů, se kterými se tělo musí vyrovnávat, jenom tím získáte. Ušetříte organismu námahu nezbytnou na zpracování toxinů, ulehčíte detoxikačním orgánům a budete se cítit vitálnější.

Detoxikace se proto hodí pro ty, kteří jsou věčně zaneprázdnění a ve stresu, protože jim pomůže náročné období lépe zvládat. Stejně tak může být prospěšná aktivním lidem a sportovcům, pokud si zvolí tu správnou formu detoxu.

Detoxikace má sice některé negativní vedlejší projevy v podobě únavy, malátnosti, bolestí hlavy apod., ale ty zpravidla dříve či později odezní. V konečném výsledku tak detoxikace energii a vitalitu zvýší.

 

K výsledkům detoxikace patří zpravidla mnohé, různorodé přínosy

Tady je stručný souhrn:

  • více energie a vitality
  • psychická odolnost
  • pocity spokojenosti
  • posílená imunita
  • lepší trávení a metabolismus

Detoxikace, hubnutí

 

MÝTUS DRUHÝ – „Na detoxikaci není ta správná doba“

Lidé bývají přesvědčeni, že detoxikace pro ně není vhodná. Další si zase myslí, že detoxikace je sice pro ně vhodná, ale není vhodná právě teď. Často slýcháme, že „aktuálně není na detoxikaci ta správná doba“. Správná doba pro detoxikaci je však vždy, tedy i právě teď!

 

Detoxikaci lze realizovat prakticky kdykoliv

Jarní detoxikace je rozhodně prospěšná, ne náhodou se pojí s křesťanskými tradicemi i postupy alternativních medicín. Prospěšná je však také podzimní detoxikace a nakonec se hodí i detoxikace v létě či v zimě. S detoxikací nemusíte čekat na příhodnou dobu, můžete se do ní pustit kdykoliv.

Více o detoxikaci během roku se dozvíte v našich článcích:

 

Detoxikaci si lze přizpůsobit

Do detoxikace se můžete pustit nezávisle na ročním období nebo konkrétním termínu v kalendáři. Samozřejmě, některá doba může být malinko vhodnější než doba jiná. Lze se řídit podle Slunce, tedy ročního období, ale i podle Měsíce a jeho fází (více tady). Důležitější je však naslouchat svému tělu, jeho projevům a pocitům.

S detoxem můžete začít prostě tehdy, když máte pocit, že ho potřebujete. Také může přinést regeneraci po náročném období, přijde vhod při zažívacích potížích nebo problémech se spánkem, při bolestech hlavy, psychické rozladěnosti nebo nevysvětlitelné únavě.

Více se dozvíte v článku: 7 známek, že je čas na detox

Detoxikace

 

MÝTUS TŘETÍ – „Detoxikace je drastická, případně nudná a jednotvárná“

Detoxikace sice představuje omezení toxinů, se kterými se musí tělo vypořádat, avšak nemusí být nutně drastická. Alkohol či kofein, cigaretový kouř, také bílý cukr, sladkosti, sůl a dochucovadla s obsahem glutamanů, červené maso, rafinované tuky a vůbec rafinované potraviny se dají nahradit zdravějšími alternativami.

Dokonce jsou běžně k dispozici takové potraviny, které podporují detoxikační procesy. Může to být třeba „obyčejný“ citron. Citrusové plody chutnají sice kysele, ale v organismu se chovají zásadotvorně. Pomáhají proto při překyselení organismu a obecně jsou prospěšné pro zdravé trávení a metabolismus. Detoxikačními vlastnostmi se pyšní také brokolice, zelí, avokádo či zázvor. To je jen krátký výčet z dlouhého seznamu detoxikačních potravin…

Zajímá vás více o detoxikačních potravinách? Pak vám přijdou vhod naše další články:

 

Detoxikace není půst

Detoxikace vůbec nemusí znamenat půst, hladovění, jednostranné diety, superštíhlý jídelníček nebo nějaké rádoby zázračné kúry. Stačí alespoň na chvíli změnit své stravovací návyky, eliminovat škodlivé složky jídelníčku a nahradit je zdravějšími. Detoxikace může být cestou ke zdravějšímu životnímu stylu. Může být impulzem k objevování nových potravin. Může být inspirací pro pestřejší a zdraví prospěšnější jídelníček.

Mnoho inspirace a návody, jak na to, najdete v dalších článcích našeho blogu.

Detox, detoxikace

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Zdroje a inspirace

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.