Babské rady aneb jak na detoxikaci přírodní cestou?

Stále se objevují nové technologické vychytávky, informace, studie a návody na život. Přestože žijeme v moderní době plné pohodlí a luxusu, více než kdy dříve jsme vystavováni mnoha stresovým faktorům. Čelit však musíme nejenom psychicky vypjatým situacím, ale také čistě fyzickým, mechanickým a chemickým škodlivinám – toxinům. Stále jsou tu však i praktické návody na to, jak ve složité době obstát.

Stále můžeme čerpat z prastarých moudrostí, receptů našich babiček, herbářů nebo tzv. babských rad. Mezi babskými radami nechybějí ani rady týkající se detoxikace. Některé babské rady jsou velmi jednoduché, o to praktičtější a využitelnější, o to je jejich efekt vyšší a trvalejší. My vám přinášíme přehled těch nejoblíbenějších babských rad na detoxikaci. Zde jsou…

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Babské rady a mocná síla přírody

Babské rady se opírají především o sílu přírody. Příroda je totiž neomezenou studnicí moudrosti a zdraví. V přírodě najdeme lék snad na všechny zdravotní potíže. Výjimkou samozřejmě nejsou ani přírodní pomocníci pro detoxikaci. Narazíme na ně mezi bylinkami, ale i jinde.

Kopřiva

 

Královna léčivých rostlin

Snad nejznámější bylinkou pro detoxikaci organismu a očistu dle babských rad je kopřiva. Kopřiva roste skoro všude jako plevel, proto je dostupná téměř každému. Může odrazovat svými žahavými listy, přesto přináší mnoho zdraví prospěšných účinků. Právem je označována za královnu léčivých rostlin. Mladé výhonky kopřivy se uplatní v kuchyni při přípravě nejrůznějších studených i teplých pokrmů. Nejčastěji však v praxi kopřiva slouží v podobě bylinného čaje.

 • Kopřivový čaj je jeden z nejznámějších detoxikačních čajů.
 • Podporuje metabolismus. Je prospěšný pro krvetvorbu.
 • Působí jako dezinfekce, je účinný proti bakteriím a plísním.
 • Napomáhá při potížích s močovými cestami, zánětech močového měchýře, močovém či ledvinovém písku.
 • Právě prostřednictvím obnovy správné funkce ledvin, močového ústroji nebo povzbuzení krvetvorby se kopřivový čaj podílí na celkové očistě organismu.
 • Navíc je zdrojem mnoha prospěšných látek.

 

VIDEO: Jak se bránit a léčit zánět močového měchýře? 

 

Detoxikační čaj si můžeme připravit i z dalších očistných bylinek pampeliška, sedmikráska, máta, vojtěška, petržel, bříza, jalovec, bodlák, vřes, ořešák, jilm potočnice, řebříček, měsíček aj.

Zajímají vás recepty na detoxikační čaje? Najdete je v našem dalším článku: Namíchejte si vlastní detoxikační čaj! Víme, jak na to.

Chcete vědět více o detoxikačních bylinkách? Celá řada užitečných informací na vás čeká v článku: Bylinky pro detoxikaci.

detoxikace organismu

 

Babská rada: „Jedno jablko denně a nebudeš potřebovat lékaře.“

„Obyčejné“ jablko v sobě nese spektrum neobyčejně cenných látek, jako je vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B, betakaroten, kyselina listová, minerální látky (draslík, železo, zinek, měď, křemík, hořčík, vápník aj.). Obsahuje antioxidanty, enzymy, protizánětlivé taniny, flavonoidy a organické kyseliny (jablečná, citronová, mléčná, salicylová), které mj. prospívají střevní mikroflóře, stejně tak i jablečný pektin (rozpustná vláknina).

 • Jablko příznivě ovlivňuje celé trávení, ale nejenom to.
 • Podporuje metabolismus a vylučování škodlivin.
 • Působí močopudně.
 • Díky svému složení je jablko prospěšné pro mnoho různých tělesných funkcí.
 • Mj. posiluje imunitní systém.

Stačí si dopřát jedno jablíčko denně…

Jablkům se věnujeme v samostatném článku: Jablka pro zdraví a detoxikaci. Obyčejné ovoce s neobyčejnými vlastnostmi.

Jablečný ocet

 

Recept na detox s jablečným octem

Nejenom čerstvá jablíčka, ale také jablečný ocet, který vzniká fermentací drcených jablek, představuje vynikající přírodní detoxikační prostředek. Nabízí cenné složení a mnohonásobné účinky.

 • Jablečný ocet mj. působí protizánětlivě.
 • Má antibiotické a protizánětlivé vlastnosti.
 • Povzbuzuje metabolismus a trávení.
 • Urychluje spalování tuků.
 • Funguje také jako antioxidant.
 • Omlazuje buňky.
 • Pozitivně se odráží na vzhledu kůže, vlasů a nehtů.

Jablečný ocet poslouží v kuchyni jako zdravé dochucovadlo. V rámci detoxikační kůry se užívá ředěný s vodou (lžíce octa na sklenici vody). Vodu s jablečným octem si dopřáváme nejlépe jednou denně, zrána, nalačno.

Pozor – pokud trpíte žaludečními vředy, jablečný ocet pro vás není to pravé. Pokud užíváte léky, neužívejte je spolu s vodou s jablečným octem. Jablečný ocet by mohl snížit jejich účinnost.

Stejně jako pro všechny detoxikační kůry, i pro tu kůru s jablečným octem platí, že v případě zdravotních potíží je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem.

 

Babské rady: Citron proti překyselení

Ačkoli má citron kyselou chuť v organismu působí zásadotvorně, dokonce s překyselením pomáhá.

 • Citron je známý především jako zdroj vitamínů C, který funguje jako antioxidant, působí protizánětlivě a podporuje činnost imunitního systému.
 • Citron však příznivě ovlivňuje také metabolismus, napomáhá spalování tuků a příznivé účinky vykazuje i při detoxikaci organismu.
 • Citron mj. podporuje tvorbu žluči, tím prospívá i správné funkci jater.
 • Také čistí krev a působí močopudně.

Citron, citronová šťáva

Obdobně jako jsme  doporučovali ráno nalačno sklenici s vodou a ředěným jablečným octem funguje i naředěná citronová šťáva. Pro detox, ale také celkové povzbuzení a aktivaci metabolismu si stačí každé ráno dát sklenici s vodou a čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.

 

Babské rady: Česnek proti vnitřním parazitům

Léčivé účinky česneku využívali po celý život nejenom naše babičky, ale také již staří Babylóňané. Moderní výzkumy léčivé působení jenom potvrzují, především díky obsahu allicinu. Allicin funguje jako přírodní antibiotikum. V česneku však nacházíme i další cenné látky, které působí proti zánětům, ale i nepřátelským mikroorganismům.

 • Česnek se tak užívá pro hlubokou detoxikaci, kdy má ničit vnitřní parazity (bakterie, viry i plísně).
 • Má také povzbuzovat činnost imunitního systému a jater, tak podporuje celkovou očistu organismu.

Česnek se přitom nachází široké kulinářské využití.

Ne každému je však česneková vůně a chuť příjemná, ne každý česnek snáší…

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..