Tipy pro zdraví v horkých letních dnech. Aby bylo léto, jak má být…

Léto má být příjemné, spokojené a bezstarostné. Aby tomu tak skutečně bylo, vyplatí se věnovat pozornost svému tělu a dopřát si péči.
Jakkoli jsou slunečné dny krásné, teplo může být příčinou řady zdravotních potíží.Potenciální potíže znamenají i další letní rizikové faktory jako jsou změny v denním režimu, méně spánku, kontakt s kontaminovanou vodou nebo nekvalitní potraviny.

Chcete si léto vychutnat se vším všudy? Připravili jsme pro vás tipy pro zdraví v horkých dnech i žhavých nocích….

3P pro pohodové léto

Léto v pohodě

I v létě naše fyzická i psychická kondice zrcadlí klíčové 3P faktory. Jde o Potravu, Pití a Pohyb.

Letní zásady pro zdraví nejsou nijak složité, přesto na ně mnoho lidí v letním opojení zapomíná.
Pojďme si je tedy oživit, aby léto bylo skutečně takové, jaké má být.

 

1. P – Potrava

Letní strava by měla být zdravá a lehká. Jídlo by mělo být dobře stravitelné.

  • Ideálním letním pokrmem jsou zeleninové saláty v mnoha pestrých variacích. Saláty mohou nahradit klasický oběd i večeři.
  • Ideální svačinkou je ovoce, zejména ovoce s vysokým podílem vody.

Ovoce a zelenina do letního jídelníčku skvěle zapadají také kvůli obsahu antioxidantů, jako je vitamín C, vitamín E nebo betakaroten či jiné karotenoidy. Antioxidanty působí proti volným radikálům, které se mohou objevit i v pokožce jako důsledek nadměrného slunění. Posilují obranyschopnost pokožky a podporují zdravé opálení. (Více o antioxidantech.)

 

Letní jídlo

Nevhodné jsou naopak potraviny zatěžující organismus, tučné maso, uzeniny, smetanové omáčky apod. Těžké jídlo má také zahřívací efekt, který je v létě nežádoucí. Nehodí se ani kořeněné pokrmy, i ty totiž nepříznivě ovlivňují termoregulaci.

Ochlazení organismu podpoří potraviny jako meloun, kiwi, rajčata nebo okurky. Ledová zmrzlina ochladí jen zdánlivě, navíc patří k epidemiologicky nejrizikovějším potravinám.

Léto je bohužel také dobou, kdy se potraviny kazí rychleji a kdy se více než kdy jindy potýkáme s nepříjemnými střevními infekcemi. Zvláště na dovolené nás ohrožují trávicí potíže, kvůli kterým se vyplatí vyhýbat rizikovým potravinám a dodržovat základní hygienické zásady (najdete je v článku Jak zvládnout dovolenou bez trávicích obtíží? My to víme!).

Jako prevence trávicích potíží působí probiotické kultury, například v podobě kysaných mléčných výrobků. (Více o probiotikách.)

 

2. P – Pití

Letní pitíVoda má v lidském organismu celou řadu nezastupitelných funkcí. V létě například napomáhá s regulací tělesné teploty. Funguje jako prevence přehřátí organismu.

Každý den přitom dospělý člověk prostřednictvím potu, moče a stolice vydá z těla asi 3 litry vody. Ty je samozřejmě třeba doplnit.

Jak by měl vypadat optimální pitný režim?

Dle doporučení Ministerstva zdravotnictví by měl dospělý člověk přijmout 2 – 2,5 l tekutin denně. 80 % tekutin by mělo mít původ v nápojích.

Ideálním nápojem je obyčejná pitná voda z kohoutku. Ta se dá dochutit čerstvou ovocnou či zeleninovou šťávou. Hodí se i slabé zelené čaje.

Naopak, naprosto nevhodné jsou slazené limonády, které nezaženou žízeň a tělo zbytečně zatěžují prázdnými kaloriemi.

3. P – Pohyb

Pravidelný pohyb patří ke zdravému životnímu stylu. Představuje ten nejpřirozenější způsob, jak udržet v aktivním režimu všechny významné tělesné funkce.
Dostatek pohybu se neodráží jenom v lepší kondici. Mimo jiné má také příznivý vliv také na trávení, metabolismus, činnost lymfatického systému, a tím i detoxikaci organismu. Je také zdrojem duševní pohody, má psychorelaxační vlastnosti. To všechno přijde v létě vhod.

V běžném denním režimu moderního člověka je na pohyb většinou velmi málo času. Léto je skvělou příležitostí, jak si pohyb dopřát. Plavání, beach volejbal, také cyklistika, turistika, běh nebo jakékoliv jiné aktivity jsou nám blíž než kdykoliv jindy.

Zkuste pohyb zařadit i do své odpočinkové dovolené, vyplatí se to!

Jak na letní potíže?

Příjemnou atmosféru letních dnů mohou pokazit i zdánlivě malicherné záležitosti, třeba taková cestovní nevolnost. Přinášíme vám proto jednoduché tipy, jak se s cestovní nevolností i dalšími zdravotními potížemi, typickými pro léto, vypořádat.

Cestovní nevolnost

Léto je také dobou cestování, které však nemusí každému svědčit. Někomu nedělá dobře dlouhá jízda v autobuse či dokonce v automobilu, někomu nesvědčí létání, dalšímu zase vadí houpání při plavbě lodí.

Proti cestovní nevolnosti existují léky. Sáhnout však můžete i po přírodních prostředcích. Ulevit může mátová esence, stačí si pořídit mátový olejíček a na cestě si přičichnout. Žaludek dokáže zklidnit i kandovaný zázvor, který se dá v případě obtíží jednoduše rozkousat v ústech.

Průjem a zažívací problémy

Průjem a jiné zažívací potíže kazí dovolenou mnohých z nás.

Prevencí zažívacích potíží jsou správně fungující střeva a zdravá střevní mikroflóra. Podpoří ji probiotické kultury. Probiotika pomůžou posílit imunitu a lépe se vypořádat s možnými patogeny, které v létě mohou být příčinou průjmů i dalších problémů.

Řadu dalších tipů a praktických návodů na to, jak si užít dovolenou bez zažívacích potíží najdete v našem dalším článku Jak zvládnout dovolenou bez trávicích obtíží? My to víme!

Léto, opalování u bazénu

Kožní plísně

Bazény a koupaliště patří k těm nejoblíbenějším letním místům. Bohužel, vysoká koncentrace lidí také zvyšuje riziko nákazy kožními plísněmi.

Základní preventivní opatření je přitom velmi jednoduché – stačí mít obuté pantofle nebo žabky. Po každé návštěvě bazénu se řádně omyjte od chlorované vody. Chlor vysušuje pokožku, narušuje její ochrannou vrstvu a činí ji tak náchylnější k plísním.

Pokud na kožní plísně trpíte, přijde vám vhod aztécká hlína. Poslouží jako přírodní zábal proti plísním (konkrétní návod najdete v článku, který pro vás právě připravujeme).

Vaginální mykóza a výtoky

Letní režim s sebou nese také rizika pro ženy. Atraktivní letní oblečení či vodní radovánky se mohou odrazit i v nepříjemných gynekologických potížích.

Pokud se chcete vyhnout vaginálním mykózám a výtokům, myslete na dostatečnou intimní hygienu.

Vybírejte si na koupání místa s čistou vodou a nezůstávejte v mokrých plavkách déle, než je nutné.

Spíše než tanga, krajkové prádlo a upnuté oblečení je v létě vhodnější lehké a vzdušné oblečení z přírodních materiálů.

 

 

Další články:

Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?

Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty

Význam vlákniny pro lidské zdraví

80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!

Rychlá detoxikace? Máme pro vás 7 denní jídelníček

Léčivá máta – opravdu ji znáte?

Zázvor – zdroj síly i detoxikační prostředek

 

Přehled použitých zdrojů:

/1/ Chrpová, Diana: S výživou zdravě po celý rok. Grada 2009
/2/ Machová Jitka, Kubátová Dagmar a kol.: Výchova ke zdraví. Grada 2009
/3/ Ministerstvo zemědělství, www.mzcr.cz/obsah/leto-a-pitny-rezim_1987_5.html

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..