Bylinky pro detoxikaci

Existuje celá paleta léčivých rostlin, které se poeticky označují jako bylinky.

Bylinky nenabízejí jenom různorodý vzhled, barevné, tvarové či výškové variace, ale také mnoho rozličných léčivých účinků. Bylinky nejsou jenom krásné a voňavé, mohou být také užitečné pro zdraví.

Mezi bylinkami najdeme i takové, které dokážou podpořit detoxikační procesy v těle. Tyto bylinky jsou prospěšné pro trávení a metabolismus. Povzbuzují činnost detoxikačních orgánů, příznivě ovlivňují funkci jater, ledvin nebo střev.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

V tomto článku si některé z detoxikačních bylinek představíme. Nahlédneme do magického světa květů, listů a vůní. Přírodní cestou půjdeme směrem ke zdraví.

Bylinky a zdraví

Bylinky pro detoxikaciLidé již od pradávna hledali v přírodě nejenom energii a sílu, ale i zdraví. Důkazem může být i jeden z nejstarších herbářů, který pochází z Číny a je datován do roku 2 700 před n. l.

Léčivé rostliny jsou součástí tradiční čínské medicíny, stejně jako indické ajurvédy a vlastně všech medicínských systémů. Ani moderní medicína není výjimkou. Bylinky se zde sice zpravidla neužívají přímo, ale jsou základem při výrobě mnoha léčiv.

Bylinky se v léčitelství, ale i magických rituálech uplatňovaly mj. u indiánů Střední a Jižní Ameriky. Byly oblíbené u starých Asyřanů, Babylóňanů, také ve starém Řecku, Římě či Egyptě. Léčivé rostliny jako prostředek k uzdravení pacientů využíval i proslulý řecký Hippokrates, snad nejznámější ze všech lékařů.

V současném moderním světě bylinky zažívají renesanci. Člověk se s mnoha vymoženostmi a technologickým pokrokem odvrátil od přírody, aby zjistil, že mu příroda chybí.

Bylinky jsou tím nejpřirozenějším, nejjednodušším a mnohdy také nejefektivnějším způsobem, jak si ulevit při zdravotních potížích. Bylinky se také mohou významně podílet na vnitřní (i vnější) očistě těla.

Výhodou bylinek je také to, že jsou často dostupné ve volné přírodě každému, kdo o ně bude mít zájem. Dají se také pěstovat na zahrádkách. Ani nákup bylinek nepředstavuje výraznější problém.

Tolik potřebná očista

První bylinky, které se objevují na jaře, mají právě detoxikační působení. Zimní období je totiž také obdobím hromaděním toxinů v těle. Jaro pak má být přirozeně dobou očisty. Jarní bylinky přinášejí tělu přesně to, co potřebuje k odplavení toxinů.

Půjde například o mladé výhonky kopřiv, sedmikrásku nebo šťovík.

Typickou rostlinou jara a také detoxikační bylinkou je pampeliška.

Pampeliška

Smetanka lékařská nazývaná pampeliška bohatě září z mnoha českých luk. Zazářit však může i jako léčivka. Má významné močopudné účinky. I proto se jí ve středověku říkalo „herba urinaria“. Stimuluje činnost ledvin a jater.

Při detoxikačních kůrách je prospěšná také kvůli obsahu vitamínů A, B, D a minerálních látek jako je křemík, draslík nebo vápník. Pampeliška je také významným zdrojem inulinu, který v těle funguje jako nerozpustná vláknina. Podporuje činnost střev a očišťuje je od toxických látek. (O vláknině pojednává samostatný článek Význam vlákniny…)

Čerstvé listy pampelišky představují zdravou zeleninu vhodnou například pro přípravu salátů. Z květů se na jaře připravuje pampeliškový med. Kořen a nať pampelišky se suší, aby byla rostlinka k dispozici po celý rok.

Jaterní bylinky

Detoxikace, 7 denní jídelníček - bodlákPokud na detoxikaci budeme nahlížet z pohledu jednotlivých orgánů, začneme u jater. Právě játra jsou hlavním detoxikačním orgánem těla a bývají také nejvíce zasažena nezdravým životním stylem.

Játrům škodí přemíra tolik oblíbené bílé mouky nebo tučných pokrmů, fast food, ale také alkohol nebo chemická léčiva.

Játrům naopak prospívá očistná bylinková kůra, ve které má hlavní roli bodlák – ostropestřec mariánský.

Činnost jater podpoří také zmiňovaná pampeliška, vojtěška, petržel, bříza, jalovec nebo potočnice lékařská.

Játrům také svědčí některé druhy zeleniny – červená řepa, kapusta nebo pastinák.

Bylinky pro lymfatický systém

Toxiny, se kterými se tělo denně potýká, se hojně usazují v lymfatickém systému. I ten se podílí na detoxikaci organismu. Pokud je však toxinů v těle příliš, lymfatický systém je natolik zatížený, že omezuje svoji funkci.

Lymfatickému systému prospěje z bylinek ořešák, vřes, černý bez nebo eleuterokok.

Bylinky pro zdravé ledviny

Jedním z hlavních vylučovacích orgánů jsou ledviny. I ty si zaslouží pozornost, protože jsou pro správné fungování těla nenahraditelné.

Aby ledviny mohly plnit svoji funkci, potřebují dostatek tekutin. Bylinkové čaje mohou jejich funkci ještě podpořit, zvlášť když půjde o bylinky jako vřes, měsíček, lichořeřišnice, pcháč oset nebo vojtěška.

Jetel vojtěškaVojtěška, botanicky tolice vojtěška je sice rozšířenou pícninou, ale jako bylinka je nedoceněná.

Je bohatá na vitamíny B, C, D, E, betakaroten, minerální látky (vápník, železo, hořčík, draslík, křemík, fosfor), chlorofyl nebo esenciální aminokyseliny. Příznivě ovlivňuje činnost jater nebo ledvin, působí močopudně a má protizánětlivé účinky. Údajně působí také proti předčasnému stárnutí. Je prospěšná při léčbě revmatismu. Snižuje kyselost prostředí trávicí trubice a v neposlední řadě reguluje střevní mikroflóru.

Kvetoucí nať vojtěšky poslouží pro přípravu zdravé šťávy. Nať nebo jenom květ se užívá také jako sušený prášek (v doplňcích stravy se označuje alfa alfa).

Bylinky pro zdravé trávení

Je-li řeč o detoxikaci, není možné vynechat trávicí trakt a střeva. Právě strava totiž tělo může značně zatížit toxiny, právě trávicí trubice je pak místem, kde se tělo s toxiny potýká.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Detoxikace střev může působit proti vnitřním parazitům, z bylinek pak přijde vhod například medvědí česnek.
(Detoxikovat trávicí trubici od toxinů mohou i některé druhy jílu.)

Zvláštní význam pro střeva má jitrocel. Jeho semena, nazývaná jako psyllium, vynikají obsahem rozpustné vlákniny. Ta na sebe v trávicím traktu váže nejenom vodu, ale i škodlivé látky.

Žaludeční a střevní sliznice pomůže obnovit len, pýr nebo dub.

Zdravé trávení také podpoří fenykl, máta nebo proskurník.

Sléz proskurníkProskurník lékařský z čeledi slézovitých pochází ze Středozemí. Je příbuzným oblíbené okrasné rostliny – ibišku.

Má vysoký podíl slizů, které mu dávají léčivé vlastnosti. Je také zdrojem flavonoidů nebo pektinů.

Proskurník působí protizánětlivě, regeneruje sliznice, nejenom trávicího, ale také dýchacího ústrojí. Pomáhá při nachlazení, ale také při žaludečních vředech, překyselení žaludku nebo pálení žáhy. Reguluje trávení. Má příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Léčivé vlastnosti mají květy, listy, nať i kořen rostliny.

Proskurník je bohužel náročný na sušení a skladování, protože snadno pohlcuje vlhkost. Praktičtější využití tak má jako extrakt v různých potravinových doplňcích.

5/5 - (3 votes)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..