Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty

V každém okamžiku probíhá v lidském těle nespočet složitých biochemických reakcí. Souběžné, zcela protikladné pochody v celkovém pohledu a konečném důsledku vytvářejí dokonalou harmonii.

Harmonie, rovnováha je synonymem zdraví. Rovnováha se v organismu týká mnoha dějů. Rovnováha je také ideálním stavem mezi volnými radikály a antioxidanty.

Co to vlastně antioxidanty, resp. volné radikály jsou? Jaký je význam antioxidantů, jak jsou prospěšné a jak ovlivňují celkové zdraví? Jak nám škodí tzv. oxidační stres? A jak se lze bránit předčasnému stárnutí organismu? Odpovědi na tyto otázky najdete na řádcích níže…

Oxidační stres jako původce stárnutí

Nezdravý životní styl, tepelně a chemicky upravovaná strava, nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce, absence pohybu na čerstvém vzduchu, příjem léků, alkoholu nebo kofeinu, kouření, škodliviny z okolního prostředí anebo nadměrné pracovní vytížení – to všechno jsou negativní faktory, které vytvářejí tzv. oxidační stres.

Oxidační stres je stav, kdy je v organismu přemíra volných radikálů.

Oxidační stres vede k poškozování tělesných tkání a struktur, oxidaci bílkovin a mutaci DNA. Konečným důsledkem oxidačního stresu jsou různá civilizační onemocnění.
Volné radikály jsou označovány za původce přirozeného stárnutí všech tělesných tkání, stojí také za předčasným stárnutím organismu.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Organismus se může volným radikálům bránit tak,

  • že zabraňuje jejich tvorbě,
  • že odstraňuje již vytvořené volné radikály,
  • že regeneruje buňky poškozené volnými radikály.

Aby tento obranný mechanismus fungoval co nejlépe, je zapotřebí, aby v těle byl dostatek antioxidantů. Ty se dají přijímat i zvenčí.

Antioxidanty jsou způsobem, jak eliminovat negativní působení volných radikálů.

Molekuly, volné radikály, antioxidanty

Co jsou to vlastně volné radikály?

Volné radikály jsou chemicky nestabilní, vysoce agresivní látky.

Jde většinou o reaktivní formy kyslíku nebo dusíku, molekuly, atomy nebo ionty, které obsahují jeden nebo více nepárových elektronů. Jsou schopny samostatné existence, ale mají tendenci přitahovat chybějící elektron, okamžitě se slučovat s jinými buňkami.

Molekula, kyslíkový radikálVolné radikály jsou typické svoji nezvyklou reaktivitou. Chybějící molekuly si berou z jakékoliv buňky poblíž, třeba ze svalů, kostí nebo tukové tkáně. Ničí proteiny, cukry, mastné kyseliny i lipidy.
Zdravá buňka v reakci s volným radikálem ztrácí elektron a sama se stává nestabilní. Může se zcela rozpadnout, aby z ní vznikl nový volný radikál. Volné radikály tak poškozují buňky a tkáně, často bohužel neřízenou řetězovou reakcí.

S aktivitou volných radikálů jsou dnes v lékařských studiích a výzkumech spojována taková onemocnění jako rakovina, arterioskleróza, vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, diabetes, pankreatitida, žaludeční vředy, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, některá jaterní onemocnění, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a další.
Volným radikálům je připisováno i předčasné stárnutí organismu.

Kde se volné radikály berou?

Volné radikály vznikají v těle přirozeně jako vedlejší produkt metabolismu. Ve zdravém organismu se v omezené míře běžně vyskytují. Dokonce zde nemají jenom destruktivní působení.

Volné radikály se mj. podílejí na imunitních reakcích, mají schopnost ničit bakterie nebo nežádoucí nádorové buňky. V organismu fungují i jako lokální hormony.

V současném světě je však volných radikálů nadbytek, jsou všude kolem nás. Do těla se dostávají s nevhodnou stravou, ale i prostřednictvím znečištěného ovzduší nebo vody. Vznikají v organimu také jako výsledek nepřiměřené fyzické zátěže nebo stresu. Přemíra volných radikálů také provází zánětlivé reakce a některá onemocnění.

Dochází tak k narušení rovnováhy mezi množstvím volných radikálů a antioxidantů a organismus trpí oxidačním stresem.

Jak jsou prospěšné antioxidanty?

Antioxidanty v ruceAntioxidanty mají schopnost stabilizovat volné radikály. Vysoce agresivní radikály převádějí do méně reaktivního až nereaktivního stavu a také omezují jejich vznik.

Antioxidant dokáže volný radikál zneškodnit tak, že se s ním podělí o vlastní elektron. Jindy zase aktivuje přirozený obranný enzymatický systém organismu.

  • antioxidanty zmírňují oxidační stres
  • podporují vlastní imunitní reakce
  • zpomalují proces stárnutí
  • napomáhají regeneraci buněk
  • fungují jako prevence civilizačních chorob

Jak vypadá antioxidační systém?

Antioxidační systém představuje celé spektrum antioxidantů. Ty se vzájemně synergicky doplňují tak, aby organismu zajistily maximální ochranu.

Některé antioxidanty si lidské tělo dokáže vytvořit samo (glukóza, kyselina močová, koenzym Q10), další se dají tělu dodávat zvenčí prostřednictvím vhodné stravy (vitamíny, minerální látky, karotenoidy, flavonoidy).

Zatímco některé antioxidanty jsou rozpustné v tucích, další se rozpouštějí ve vodě. Tak mohou působit ve všech tělesných tkáních a systémech. Obranné reakce mohou probíhat v lipofilním i hydrofilním prostředí.

Antioxidanty rozpustné v tucích:

  • vitamín E (tokoferoly), karotenoidy, xantofyly a ubichinony (koenzym Q)

Antioxidanty rozpustné ve vodě:

  • vitamín C (kyselina askorbová), flavonoidy a jiné fenoly

Další antioxidanty:

  • selen, zinek, mangan, meď – aktivují antioxidační enzymy v lipofilních i hydrofilních systémech

Antioxidanty se dělí dle původu na:

  • přirozené – vyskytují se v přírodě a zdravé stravě
  • syntetické – vyrobené uměle

Vyzdvihuje se přitom význam přirozených antioxidantů přijímaných ve stravě. V přirozené podobě se antioxidanty vyskytují jako vyvážený harmonický komplex, který přináší skutečně pozitivní efekt. Syntetické antioxidanty tento žádoucí efekt vykazovat nemusí, dle některých studií může být dokonce i negativní.

Kde antioxidanty získat?

Nejlepším způsobem, jak se bránit negativnímu působení volných radikálů je dodat tělu antioxidanty zvenčí. Ideální je pestrá, čerstvá, neupravovaná strava.

Nejvýznamnější zdroje antioxidantů

  • zelenina – brokolice, kapusta, špenát, červená řepa, rajčata, česnekAntioxidanty v ovoci
  • ovoce – maliny, ostružiny, borůvky, černý rybíz, jablka třešně, švestky
  • exotické plody – goji, acai, kiwi, avokádo, granátové jablko
  • byliny – máta, šalvěj, dobromysl, tymián, rozmarýn, kopr
  • nápoje – zelený a bílý čaj, červené víno

Antioxidační potenciál má celá škála látek, které jsou obsaženy ve všech částech rostlin.
Najdeme je nejenom v plodech (ovoce a zelenina, semena, oříšky), ale také ve květech, listech, stoncích nebo kořenech. Pokud chceme antioxidanty získat pro své tělo, vyplatí se tedy konzumovat zeleninu, ovoce, semena, oříšky apod., ideálně v čerstvém stavu, příp. sušené nebo mražené. Tepelná úprava může snížit účinnost antioxidantů.

Antioxidanční působení však rostliny přináší také v podobě potravin a nápojů. Antioxidační efekt vykazuje například pravá čokoláda nebo olivový olej. Antioxidanty si můžeme dopřát také v podobě nápojů jako je zelený čaj nebo červené víno.

Tipy proti oxidačnímu stresu

Příjem antioxidantů je jednou z možností, jak se bránit proti volným radikálům.
Zdravá strava je klíčem ke zdraví, funguje také jako prevence předčasného stárnutí. Je však jedním z kousků celé skládačky nazvané zdravý životní styl.

Bojujte proti volným radikálům…

  • Jezte pestrou, neupravovanou stravu, konzumujte hojně zeleninu a ovoce.
  • Dýchejte čerstvý vzduch, nekuřte, vybírejte si kvalitní jídlo, kosmetiku i předměty kolem sebe.
  • Nestresujte se, relaxujte a hýbejte se (vyhýbejte se však nadměrné fyzické zátěži).

Chcete vědět víc o fungování lidského těla? Podívejte se na další články:

Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?

Význam vlákniny pro lidské zdraví

80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!

 

Přehled použitých zdrojů:

  • Grofová, Zuzana: Nutriční podpora: Praktický rádce pro sestry. Grada 2007
  • Kunová, Václava: Zdravá výživa – 2. přepracované vydání. Grada 2011
  • Mach, Ivan; Borkovec, Jiří: Výživa pro fitness a kulturistiku. Grada 2013
  • Chrpová, Diana: S výživou zdravě po celý rok. Grada 2009
Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..