5 tipů jak detoxikovat plíce

Detoxikace organismu nemá jeden univerzální návod, právě naopak. Existuje nespočet postupů, způsobů a technik. Recepty na detoxikaci se liší dle zaměření, stylu, medicíny nebo tradice, ze které vychází.

Zaměřují se na všechny nebo na jednotlivé detoxikační orgány. Pod detoxikací se zpravidla myslí očista střev, očista jater nebo ledvin, ale také očista kůže a lymfatického systému, například pomocí nejrůznějších wellness technik. Taková detoxikace plic, která může nabývat různých podob, často stojí v pozadí.

Nezřídka na ní zapomínáme. Přitom i plíce patří ke klíčovým detoxikačním orgánům. Na rozdíl od jiných orgánů právě plíce zajišťují očistu organismu každým okamžikem, bez přestávky po celý život.

Nádech – výdech!

  • S každým výdechem dostáváme ze svého těla mnoho nepotřebných nebo dokonce škodlivých látek.
  • S každým nádechem můžeme tělu dodat dávku potřebného kyslíku a energie nezbytné pro všechny životní funkce.

Abychom kapacitu plic využili naplno a dostali do sebe maximum energie, je nezbytné, abychom dýchali zhluboka. To však samo o sobě nestačí. Je také nutné, abychom dýchali čistý vzduch a aby naše plíce byly čisté.

O tom, jak očistit vzduch kolem sebe pojednává náš další článek: Detoxikujte vzduch kolem sebe, je to potřeba! V tomto článku vám přinášíme tipy na to, jak očistit plíce, dokonce hned pět tipů. Tady jsou:

 

1. Pohyb, cvičení a dýchací techniky

Jakýkoliv pohyb aktivuje svalový a kosterní aparát, a tak podporuje jeho výkon a regeneraci. Totéž platí pro dýchací soustavu, protože pohybem dochází k jejímu intenzivnímu zapojení. Pro činnost plic je obzvlášť prospěšná pravidelná aerobní aktivita, jako je rychlejší chůze, běh, cyklistika, plavání apod. Můžete vyzkoušet i méně obvyklý sport jako je jumping – skákání na trampolínách (anebo trampolínkách).

Takové cvičení jako je jóga nebo pilates při pohybu pracuje přímo s dechem, a tak se přímo odráží na lepší kondici plic. Tím dochází k lepšímu okysličení buněk celého těla.

Velmi přirozenou, nenásilnou a účinnou formou očisty plic je „prosté“ hluboké dýchání. Většina z nás dýchá pouze povrchně a nedostatečně, plíce tak nemohou naplnit svůj účel a kyslík chybí nejenom v plicích. Zhluboka se nadechnout je přitom tak jednoduché! Mějte na paměti, že zhluboka dýchat nejde v případě, že se krčíte. Pracujte proto na skutečně vzpřímeném postoji a narovnaném sezení. Uděláte něco nejenom pro své plíce, ale celé tělo.

Jak detoxikovat plíce? Jak správně dýchat? Odpověď dává video:

 

2. Životní styl

Asi nikoho nepřekvapí, že zdraví plic je ovlivněno životním stylem. Nejde jenom o pohyb, anebo jeho nedostatek. Životním stylem se rozumí také denní režim, dostatek nebo nedostatek odpočinku, prostoru k regeneraci anebo ke spánku.

dreamly

To, co svému tělu dodáváme, se pochopitelně odráží na našem zdraví, zdraví plic nevyjímaje. Je to cigaretový kouř anebo strava plná vitamínů? Je to zdravý pohyb, spánek, prostor pro relax anebo stres?

Všichni si uvědomujeme, jak nás negativně ovlivňuje všudypřítomný stres, a přece s tím mnohdy nic neděláme. Dle východního pojetí se na zdraví plic negativně odráží nejenom stres a psychické napětí, ale také smutek nebo melancholie.

Chceme-li tedy něco udělat pro své plíce, budeme se věnovat antistresovým metodám, například cvičení jógy, které už jsme zmiňovali v souvislosti se správným dýcháním.

Očista plic pochopitelně eliminuje aktivní i pasivní kouření, zaměřuje se také na kvalitní pestrou stravu.

 

3. Zdravá strava

  • Strava může být plná aditiv, rafinovaných potravin a polotovarů. Taková strava neprospívá zdraví, ani zdraví plic. Nedoporučují se ani mléčné výrobky, které mají plíce zahleňovat.
  • Strava může být také plná živých enzymů, vitamínů a minerálů, antioxidantů, které na zdraví plic působí pozitivně.

Bobulovité ovoce, citrusy, superpotraviny, zelené potraviny, listová zelenina, také mrkev nebo rajčata. To vše bude užitečné nejenom pro očistu plic. Hodit se bude speciálně třeba i grapefruitová šťáva nebo nejrůznější citrusové smoothies. Tady je inspirace:

Melounové smoothie
Melounové smoothie – již ingredience vypadají lákavě, nemyslíte?

 

Potraviny pro očistu plic

Mezi potraviny, které podporují detoxikaci plic, patří česnek. Je považovaný za přírodní antibiotikum a pyšní se celou řadou prospěšných účinků. Mj. působí protizánětlivě, podporuje odhlenění a pročištění dýchacích cest.

Očistnou kúru podpoří i zelené potraviny (vedle zmiňované listové zeleniny to budou i řasy spirulina a chlorella, mladý ječmen, zelená pšenice, vojtěška aj.). Zelené potraviny obsahují celou řadu cenných bioaktivních látek, mj. velkou dávku chlorofylu. Zelené rostlinné barvivo chlorofyl v sobě nese koncentrovanou energii ze slunečních paprsků. Je tak zdrojem vitality. Povzbuzuje vlastní detoxikační a regenerační schopnosti lidského těla. Mimo to podporuje krvetvorbu, okysličení buněk nebo zdravou funkci střev.

Zajímá vás víc? Více o chlorofylu najdete v tomto článku.

Očistu podporuje i některé koření. V souvislosti s činností plic je vyzdvihována zejména skořice s příjemnou hřejivou vůní a schopností podporovat prokrvení všech vnitřních orgánů.

 

Vláknina a probiotika

Dle východního pojetí jsou plíce propojeny s tlustým střevem. Očista plic a očista střev tak spolu úzce souvisí. Jako očistný kartáč ve střevech funguje vláknina, především nerozpustná vláknina. Rozpustná vláknina zase podporuje zdravé složení střevní mikroflóry a rozvoj probiotických bakterií, které se podílejí na zdravém trávení i vylučování škodlivin ven z těla.

VIDEORÁDCE: Jógová lekce pro očistu střev a podporu detoxikace organismu.

 

4. Bylinky

Existuje bylinka, která prospěšnost pro plíce odhaluje již podle názvu. Je to plicník lékařský, který je užitečný při respiračních potížích, ale funguje také jako jejich prevence. Plicník však neprospívá jenom dýchací soustavě, podporuje také krvetvorbu, trávení a vylučování.

Plicník
Plicník – znáte tuto bylinku?

 

Pro čisté plíce si můžete dopřát i další bylinky, dokonce takové, do kterých byste to vůbec neřekli. Bude to například oregano – dobromysl nebo rozmarýn. Obě bylinky obsahují kyselinu rozmarýnovou, které napomáhá odhlenění, tlumí otoky a působí protizánětlivě.

 

5. Wellness

Očista plic může mít i velmi příjemnou podobu, například v podobě aromaterapeutické nebo bylinkové koupele.

I v tomto případě se budou hodit zmiňované bylinky jako je oregano nebo rozmarýn. Poslouží i v podobě voňavé koupele. Teplá voda podporuje prokrvení a detoxikaci, bylinkové esence tyto účinky ještě prohlubují. Nepůsobí přitom jenom skrze kůži, ale také prostřednictvím inhalace.

Nyní už víte, jak detoxikovat plíce, přirozeně a příjemně. Tedy do toho!

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..