Co dává a co bere detoxikace?

Detoxikace, také očista organismu, je prastarou léčebnou metodou. Očistné techniky se uplatňují v ajurvédě, uceleném léčebném systému starých Indů. Nedílně souvisejí také s jógou a jógínským přístupem k životu. Detoxikace patří i k základním nástrojům tradiční čínské medicíny.

Již celá tisíciletí ověřila platnost postupů detoxikace. Ty jsou dnes potřebnější více než dříve. Právě v současné moderní společnosti je totiž zátěž organismu, včetně zátěže toxickými látkami, větší než kdy jindy.

Bez detoxikace to nejde

Detoxikace - dívka s červeným jablkemDetoxikace je přirozeným procesem, který v lidském těle probíhá neustále. Organismus se totiž musí každým okamžikem vypořádávat s toxickými zplodinami. Vznikají jako odpadový produkt buněčného metabolismu. Klíčovou funkci při detoxikaci organismu hrají játra a ledviny. Spolu s dalšími orgány – trávicí trubicí, lymfatickým systémem, plícemi a kůží tvoří komplexní systém, který zajišťuje vnitřní čistotu těla.

Detoxikační orgány jsou však permanentně zatěžovány. Toxiny na organismus navíc útočí i zvnějšku. Nejenže svůj metabolismus doslova otravujeme špatnou životosprávou a nevhodnou stravou, přemírou cukru a soli, nezdravých tuků, konzervantů, chemických aditiv, barviv a polotovarů, dobrovolně mu dodáváme i kofein, alkohol, nikotin a další drogy.

Nelehkou zkouškou detoxikační schopnosti organismu jsou i běžně užívané léky, antibiotika nebo hormonální preparáty.

Toxiny číhají na každém rohu. Útočí na nás v podobě znečištěného ovzduší, vody, půdy, ale i kosmetiky, čisticích prostředků nebo nevhodných předmětů a vybavení domácnosti.

Přemíra toxinů vede k tomu, že organismus ztrácí svoji přirozenou detoxikační schopnost. V těle dochází k hromadění toxinů. Tím se omezují i další životně důležité funkce a pochody. Organismus začíná strádat, imunitní systém nedokáže čelit všem útokům a tělo se ozývá v podobě různých potíží. Cíleně prováděná detoxikace má obnovit rovnováhu organismu, znovunastartovat očistné procesy a podpořit tak celkové zdraví.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Jaký je cíl detoxikace?

 • odbourat toxické látky a vyloučit je z těla
 • zbavit tělo usazenin nahromaděných ve střevech
 • uvolnit hleny ze sliznic a tělních dutin
 • ulevit všem detoxikačním orgánům
 • stimulovat detoxikační a regenerační procesy
 • pročistit lymfatický systém, a tím podpořit imunitní reakce
 • zlepšit metabolismus a trávení
 • pročistit krev

Detoxikační program

Detoxikace - dívka s nápojemDetoxikace je celým souborem postupů a metod.
Detoxikace nespočívá jenom v úpravě jídelníčku, ale ve změně celé životosprávy.

Detoxikační kúra se sestává ze zvýšeného příjmu vlákniny, probiotik a přírodních detoxikačních prostředků.

Samozřejmě, spolu s příjmem žádoucích složek potravy souvisí omezení příjmu škodlivých a nežádoucích látek jako je kofein či alkohol. Játra zatěžuje i nikotin z cigaret.

Překyselení a tím rozvoj nežádoucích bakterií a plísní v tlustém střevě zase zvyšuje cukr, bílá mouka nebo maso. Všechny tyto složky bychom po dobu detoxikace měly z jídelníčku vyřadit.

Naprostou nezbytností je dostatečný pitný režim, nejlépe spočívající v pití neperlivé vody, ovocných a bylinných čajů. Prospěšné jsou i ovocné a zeleninové šťávy, nejlépe ředěné vodou. Dospělý člověk by měl během dne průběžně vypít 1,5 – 3 l vody. Slazené a sycené nápoje bychom měli zcela vyřadit.

Detoxikační kúru doplňují pohybové aktivity, ideální se jeví jóga či pilátes. Očistné procesy podpoří také hluboké dýchání, dýchací techniky a čerstvý vzduch. Detoxikační orgány totiž mohou správně fungovat pouze za přísunu kyslíku. Naprostá většina lidí přitom dýchá jen mělce a nedostatečně. Vnitřní orgány tak nemohou naplno využít svoji kapacitu. Procházky v parku nebo v lese, turistika stejně jako práce na zahradě detoxikaci jedině prospěje.

Dalším dílem skládačky jménem detoxikace jsou wellness procedury. Můžete si je dopřát v salónech v podobě medové masáže či komplexní lymfodrenáže. Mohou však být zcela ve vaší režii. Stačí přírodní kartáč, se kterým řádně promasírujete pokožku. Rozproudí se tak lymfa, která se spolu s lepším prokrvením tkání postará o odplavování toxinů. Obdobně poslouží i sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Skvělý očistný rituál představuje i saunování.

Kompletní detoxikace zahrnuje i relaxaci a meditaci, tedy detoxikaci psychickou.

Zásady detoxikace

 • odlehčený jídelníček
 • zvýšený přísun vlákniny
 • příjem antioxidantů a probiotik
 • byliny pro podporu detoxikace
 • dostatečný pitný režim
 • pohybové aktivity
 • wellness procedury
 • hluboké dýchání
 • psychická detoxikace
 • šetrný přechod do běžného režimu
 • odborná podpora v případě vážných zdravotních potíží

Dlouhodobá kompletní detoxikace se sestává ze tří fází.

Samotné detoxikaci předchází příprava. Po detoxikačním programu probíhá fáze přechodu do běžného režimu. Tato závěrečná fáze je stejně důležitá jako detoxikace samotná. Nevhodné ukončení detoxikace může zničit všechny přínosy celého programu.

Doporučená délka detoxikace

Přestože existují krátkodobé detoxikační metody, nejúčinnější je detoxikace dlouhodobá. V těle se toxiny hromadí po mnoho let a zbavit se jich během pár dnů je takřka nemožné. Pokud se však řízenou detoxikací zvenčí podaří nastartovat vnitřní detoxikační procesy, tělo dál v detoxikaci přirozeně pokračuje.

Délka potřebné detoxikace je individuální. Odvíjí se od aktuálního zdravotního stavu, dosavadního způsobu života, stravovacích a pohybových návyků, také věku, ale i mnoha dalších faktorů. Přesto existuje jednoduchý vzoreček, kterým se dá délka detoxikačního programu určit. Je založen na věku.

Abychom získali orientační představu o délce detoxikace v měsících, vydělíme současný věk deseti. Například třicetiletý člověk by se dle tohoto vzorce měl detoxikaci věnovat tři měsíce (30:10 = 3).

Pro koho je/není detoxikace vhodná?

Detoxikace se hodí téměř pro každého. Výjimkou jsou těhotné a kojící ženy, osoby s nízkým krevním tlakem, nízkou hladinou krevního cukru, lidé trpící nádorovými či jinými závažnými onemocněními. Detoxikační procedury se neprovádějí ani v době, kdy se organismus potýká s akutními infekčními chorobami.

Obecně platí, že by se detoxikační program měl konzultovat s odborníkem, v případě léčených zdravotních potíží pak s ošetřujícím lékařem.

Jak říká MUDr. David Frej, známý lékař praktikující ajurvédskou medicínu:
„Správně provedená detoxikace harmonizuje celý systém, navozuje pocit zdraví, zvyšuje energii a projasňuje mysl.“

Zdroj: MUDr. David Frej, Detoxikace těla a mysli, Triton 2004

Význam a výhody detoxikace

 • představuje prevenci civilizačních chorob
 • regeneruje organismus, startuje samoléčící procesy
 • harmonizuje hormonální hladinu, podporuje plodnost
 • podporuje léčbu chronických respiračních onemocnění, kardiovaskulárních chorob, gynekologický problémů, zažívacích potíží jako je zácpa, průjmy aj.
 • je prospěšná při bolestech kloubů a svalů, kožních vyrážkách, ekzémech a akné
 • zbavuje únavy, bolestí hlavy, pomáhá s nespavostí a psychickými poruchami
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Nevýhody detoxikace

Detoxikace - dívka s jablkemI přes nesporné přínosy nese detoxikace také určitá rizika. Například není vhodná pro každého a nedá se realizovat za všech okolností.

Vždy je třeba zohlednit aktuální zdravotní stav. Již bylo řečeno, v případě vážných zdravotních problémů je třeba detoxikaci konzultovat s lékařem.

Kompletní detoxikace a zásadní detoxikační procesy mohou být pro organismus nebezpečné. Dochází totiž k odplavování toxinů, které jsou v těle nashromážděny. Při detoxikaci se dostávají až do krve, odkud mají být vyfiltrovány a vylučovací soustavou odstraňovány z těla. Pokud vylučovací soustava nefunguje, mohou uvolněné toxiny způsobit v organismu škody.

Obdobná situace nastává v případě nedostatečného pitného režimu, kdy se tvoří jen málo močoviny a toxiny tak nemohou z těla v dostatečné míře odcházet.

Než dojde k vyloučení toxinů z organismu, mohou krátkodobě vést k nepříjemným projevům detoxikace jako jsou nevolnosti, bolesti hlavy, pocity slabosti apod. Úleva, nová energie a vitalita, která čiší z čistého organismu, však za tu námahu jistě stojí.

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?
5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

10 KOMENTÁŘE

 1. Potrebovala bych poradit,mam dost problemu, jsem v menopauze a mam velke potize, nespavost, trvale bolesti hlavy,paleni nohou,poceni ,navaly horka a bolesti celeho tela.Pred 10 lety jsem jsem brala leky na bolesti hlavy a antidepresiva na uzkosti, ktere mi vubec nepomahaly, tak mi leky stridaly, az nakonec vysadily a citila jsem se lepe.Je to 2 roky co nemam leky, vsechna vysetreni mam vporadku a leky uz nechci, prosim mohly byste mi poradit.Zajimalo by me, jak takova detoxikace muze trvat dlouho a jestli ty moje potize jdou jeste vylecit a byt jeste nekdy zdrava.Dekuji moc

   • Mě pomohla detoxikace, a leky jsem brala cely zivot na bolesti hlavy, zad, kloubu na uzkosti.Nyni jsem bez potíží. DOPORUČUJI

  • Dobrý den, Vaše symptomy prokazují nějakou těžší nemoc. Takhle přes diskuzi nelze bohužel vůbec poznat, co je příčinou. Doporučuji zajít k obvodnímu lékaři na komplexní vyšetření. Prodetox je doplňek stravy a účinkuje hlavně v trávícím traktu. Obávám se ale, že Vaše komplikace s trávením moc nesouvisí a problém je úplně jinde. Lituji, že jsem neporadil a přeji brzké zlepšení stavu.

  • Take me palilo telo, bolela hlava a nespala jsem . Všechna vyšetření jsem měla v poradku.Nyni po detoxikaci , ktera trvala docela dlouhou dobu, jsem se začala citit lepe a nyni po 3 letecch jsem uplne v poradku.

 2. Také jsem měla potíže a po hloubkove detoxikaci jsem jak rybička. A to paleni těla, to je přemnožení kvasinek v tele.Musi být prisna dieta.Pak vam bude lip.Preju brzke uzdravení.

  • Jak dlouho jste držela prisnou dietu a mela jste při detoxikaci zhorseni příznaků, třeba bolestí hlavy, poceni, atd… Moc bych byla rada kdybyste mi odpověděla . Děkuji moc.

 3. Jak dlouho vam trvala ta dieta než jste se zbavila toho pálení a mela jste jeste jiné potize při detoxikaci? Třeba bolesti hlavy poceni atd… Moc děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..