Detoxikace se týká i ledvin. Jak na to?

Pokud má být detoxikace skutečně detoxikací, musí být komplexní. Zahrnuje tedy nejenom střeva či játra jako klíčový detoxikační orgán, ale souvisí i s posílením funkce ledvin. Také prostřednictvím ledvin totiž dochází k vylučování škodlivin. Ledviny se mj. starají i o hospodaření s vodou nebo minerály. Ledviny také udržují v rovnováze vnitřní prostředí organismu. I proto stojí za pozornost.

V tomto článku se na ledviny a jejich fungování zaměříme. Dozvíte se o tom, jak vypadá detoxikace ledvin. Připravili jsme pro vás i praktické tipy na posílení ledvin.

DETOXIKUJTE CELÝ ORGANISMUS NAJEDNOU: Užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

Ledviny zblízka

Ledviny představují párový orgán typicky oválného fazolovitého tvaru. Mají červenohnědou barvu.

Každá z ledvin dospělého člověka váží cca 150 gramů a je dlouhá 10 – 12 cm.

Ledviny jsou uloženy po obou stranách bederní páteře. Málokdo ví, že nejsou v jedné linii, pravá ledvina bývá umístěna zpravidla asi o polovinu délky obratle níže než ledvina levá. Na rozdíl od jiných orgánů bývají ledviny zavěšeny volně, takže mohou měnit svoji polohu, často je tomu tak při dýchání. K ledvinám náleží i endokrinní žlázy označované jako nadledviny.

Na povrchu každé ledviny je tenké vazivovité pouzdro, pod ním se nachází světlejší ledvinová kůra, uvnitř ledviny je tzv. ledvinová dřeň. Do ledviny vstupuje tepna a žíla a vystupuje z ní močovod, je to v místě tzv. ledvinové branky. Ta se hlouběji mění v tzv. ledvinovou jamku s ledvinovou pánvičkou.

Ledvina, detoxikace ledvin
Stavbou se jedná o složené tubulózní žlázy. Tubuly, nazývané nefrony, jsou základní jednotkou každé ledviny. Slouží k filtraci krve, ze které odstraňují nečistoty. Na nefrony funkčně navazují svěrací a odvodné kanálky, které se starají o to, aby zachycené nečistoty odešly ven z těla prostřednictvím moči.

Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který se podílí zejména na vylučování. V lidském organismu však plní několik významných funkcí.

Základní funkce ledvin

 • Tvorba, úprava a vylučování moči.
 • Ledviny filtrují krev, aby ji zbavily odpadních látek.
 • Rozpouštějí a vylučují toxiny.
 • Řídí koncentraci minerálů v těle.
 • Udržují homeostázu (rovnováhu) vnitřního prostředí.
 • Regulují vyvážené pH uvnitř organismu.
 • Řídí celkový objem vody v organismu.
 • Produkují některé hormony (endokrinní funkce).

Jak fungují ledviny?

Každou minutu ledvinami v klidovém stavu proteče asi 1,2 litru krve. Krev přitékající do ledvin obsahuje odpadní látky látkové přeměny – močoviny a kreatinin. V bohatě prokrvených ledvinách se krev filtruje prostřednictvím jemných vlásečnic, které se v kůře ledvin stáčí do klubíček, tzv. glomerulů (nefronů). Vedle toho se v ledvinách rozpouštění toxiny, tedy ty, které jsou rozpustné ve vodě. Prostřednictvím vody je možné je vyloučit ven z těla.

Pohyb, metabolismusKaždá z ledvin je tvořena více než milionem nefronů, které jsou hlavní součástí ledvinové kůry. Za den přefiltrují asi 150 litrů krevní plasmy. Vyfiltrují tzv. primární moč, která dále prochází systémem kanálků (tubulů), kde probíhá zpětné vstřebávání a zahušťování. Finální moč je odváděna vývodnými kanálky do ledvinové pánvičky, aby odtékala dále do močovodu.

Ledviny také produkují tři důležité hormony – renin, erytropoetin a calcitriol (vitamín D). Podílejí se tak na regulaci krevního tlaku, řízení produkce červených krvinek a starají se také o vyrovnanou hladinu vápníku v krvi a kostech.

To však stále ještě není všechno…

Ledviny dle východní medicíny

Ledviny se pojí s živlem vody. Jsou pramenem životní energie a také duchovním zrcadlem. Jsou úzce propojeny s dýcháním. Dle Čínské medicíny plíce vydechují, ale nádech mají na starosti právě ledviny. Přitahují vzduch, a tím ovlivňují dýchání.

Dle východního pojetí mají v ledvinách sídlo dvě tělní esence. Jde o prenatální esenci, energii, kterou si neseme po svých předcích. Druhou je pak esence postnatální, která souvisí s příjmem energie a jejím uchováváním v organismu.

Funkce ledvin je oslabována špatnými mezilidskými vztahy. Emocí ledvin je strach.

Detox, detoxikace ledvin, vztahy

Pokud ledviny nefungují tak, jak mají, může se to odrážet i na zdánlivě nesouvisejících potížích.

Špatná funkce ledvin se může projevovat například bolestmi páteře a kloubními potížemi, také impotencí či ženskými chorobami, řídnutím kostí, vysokým krevním tlakem nebo třeba kožními onemocněními. Může souviset i s poruchami štítné žlázy.

Narušená energie ledvin (a močového měchýře) se může projevovat i otoky, bolestmi kolen nebo pískáním v uších. Dle čínské medicíny jsou totiž vývodem ledvin uši.

Při oslabených ledvinách lze pozorovat kruhy či váčky pod očima. Také matné, šedivějící a nezdravě vypadající vlasy údajně souvisí s ledvinami.

VIDEO: Jak se bránit a léčit zánět močového měchýře? 

Možné projevy oslabených ledvin

 • záněty kloubů, artritida, artróza, revmatismus, řídnutí kostí
 • impotence, gynekologické problémy
 • škodliviny v krevním oběhu
 • vysoký krevní tlak, zvápenatění tepen, křečové žíly
 • kožní onemocnění, vypadávání vlasů
 • zadržování vody v těle (oteklé oči, otoky kotníků apod.)
 • psychické potíže, strach, úzkosti, deprese
 • nedostatek energie, únava, neplodnost
PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Jak ledviny posílit?

Detoxikace ledvin pomůže obnovit jejich funkce. Základem detoxikace ledvin, stejně jako dalších druhů detoxikace, je vždy voda. 

Pokud vás o významu vody a pitného režimu zajímá více, podívejte se na náš další článek: Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?

Tolice vojtěška, alfaalfaOčistu ledvin podpoří vojtěška (více o vojtěšce v samostatném článku).

Ledvinám je užitečný chlorofyl, obsažený nejenom ve vojtěšce, ale i v dalších bylinkách (celík zlatobýl, lichořeřišnice, vrbovka, tužebník jilmový, březové listy, jehlice, přeslička, kopřiva, hluchavka, jeřáb, petržel aj.) nebo zelených potravinách.

Močopudné účinky slibuje i jalovec, který se však nesmí používat v těhotenství nebo v případě závažných onemocnění ledvin.

Pozor – osoby trpící některým z těžkých ledvinových onemocnění by užívání bylin měli vždy konzultovat s lékařem!

Správné funkci ledvin prospějí i antioxidanty (více o antioxidantech v samostatném článku).

Detoxikace ledvin aneb Co můžete udělat pro své ledviny?

 • Myslete na dostatečný pitný režim.
 • Omezte solení a kořenění.
 • Snižte příjem červeného masa a uzenin.
 • Z jídelníčku vyřaďte alkohol a jiné drogy.
 • Vyhýbejte se přejídání a nočním dávkám jídla.
 • Doplňte svůj jídelníček o zelené bylinky, chlorofyl a antioxidanty.
 • Udržujte bederní oblast v teple.
 • Zaměřte se na hluboké dýchání.
 • Vyhýbejte se stresu, nepodléhejte úzkostem a strachu.

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

4 KOMENTÁŘE

 1. Mám problémy s ledvinami již dva měsíce brala jsem antibiotika na močový měchýř ale nepomohlo to teď neberu nic mám jít na CT a taky na výměnu kolene tak nevím jak to všechno dopadne když jsem byla loní na výměnu levého kolene měla jsem vše na jedničku a teď mám jakési problémy necítím se nemocná váhu mám v pořádku krev taky u gynekologa taky střeva a žaludek též tak jsem sama svedava co to může být.Dasa

  • Dobrý den Dášo, nemůžeme nahradit lékařskou péči a pokud jde o tak závažné orgány jako jsou ledviny, doporučujeme postupovat dle rad lékařů. Mohu jen uvést střípek z východního pojetí, kde jsou ledviny a kolena propojeny, tedy nejde se divit, že řešíte obě tyto zdravotní potíže. Ve východním pojetí jde také o psychiku, kolena a ledviny souvisejí se vztahy. Pokud tedy chcete těmto orgánům nějak sama prospět, zkuste se zaměřit na své vztahy s rodinou a blízkými. Jak se píše v článku, v jídelníčku se budou hodit antioxidanty, chlorofyl, také pohanka nebo ovesné vločky. Žádnou speciální kúru byste však neměla realizovat bez lékařského souhlasu. Přeji hodně zdraví!

Comments are closed.