Detoxikace à la zima. Zahřeje a povzbudí!

Nepříjemná únava, vyčerpání, špatná nálada, vnitřní neklid, také bolesti hlavy, zažívací problémy, oslabená imunita nebo třeba bolesti kloubů – to vše mohou být projevy toho, že je tělo zanesené toxiny. Pokud i vás trápí některé z těchto potíží a váš lékař nenašel zjevnou příčinu, můžete vyzkoušet detoxikaci.

Detoxikace uleví detoxikačním orgánům. A nejenom to, přinese celkovou úlevu. Slibuje kvalitnější zažívání i lepší náladu. Tělo nabije energií, která v zimním období s nedostatkem slunečního světla, často chybí. Navíc zahřeje.

Že je detoxikace určena jenom pro jarní období? Omyl, není třeba čekat. Detoxikaci svému tělu můžete dopřát i v zimě. V tomto článku vám přinášíme praktický návod, jak na to.

POKUD CHCETE RYCHLE DETOXIKOVAT TĚLO BEZ PŘEKÁŽEK, užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Střídmost se vyplatí

Zimní detoxikaceDetoxikace může znamenat i změnu jídelníčku. Po vánočním, silvestrovském a novoročním hodování tělo ocení kapku střídmosti. Alkoholické nápoje, kávu, sladké dezerty a vůbec bílý cukr tak prozatím odložte stranou. Lepší kondici nepomohou ani rafinované tuky. Vyplatí se je tedy v rámci zimní detoxikace omezit.

Inspiraci můžete hledat v dřívějších dobách, kdy zimní zásoby byly omezené a lidé jedli umírněně už jenom proto, že jim nic jiného nezbývalo.

Umírněnost v zimním jídelníčku přirozené a prospěšná.

V náročném období prvních dnů, týdnů a měsíců nového roku by prostor měly dostat skutečné zdroje živin a energie…

 

Načerpejte energii… z kysaného zelí

V zimě organismus trpí nedostatkem cenných živin, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a enzymů. V zimním jídelníčku totiž není tolik zeleniny a ovoce jako v těch ostatních. Přesto se v něm dá najít jedna z nejdravějších potravin vůbec – kysané zelí.

ac_zeli kysaneKysané zelí je zdrojem vitamínu C, také beta karotenu (provitamínu A), vitamínů skupiny B (např. kyseliny listové), také vitamínu E nebo K. V jeho složení najdeme také hodnotné minerální látky a stopové prvky jako je draslík, vápník, fosfor, železo, zinek, magnézium, selen nebo síra. Cenný je i obsah bioaktivních enzymů.

Oproti čerstvému zelí nabízí zelí kysané také aktivní probiotické bakterie kyseliny mléčné. Ty se podílejí na správné funkci střev.

 

Kysané zelí a zdraví

Díky svému složení má kysané zelí celou řadu pozitivních účinků.

 • Kysané zelí podporuje metabolismus a trávení.
 • Stimuluje funkci žaludku, střev, slinivky břišní a žlučníku.
 • Reguluje hladinu tuků v krvi. Harmonizuje také hladinu krevního cukru.
 • Podporuje krvetvorbu.
 • Posiluje imunitu. Funguje jako prevence civilizačních chorob.
 • Příznivě se odráží na stavu střevní sliznice, obnovuje střevní mikroflóru.
 • Podporuje střevní peristaltiku. Působí proti zácpě.
 • Díky zlepšené funkci střev, také močopudným účinkům nabízí detoxikační efekt.
 • Odstraňování odpadních látek z těla přispívá i vysoký podíl vlákniny.
 • Kysané zelí ulevuje i při psychických potížích, stresu a nespavosti (obsažené vitamíny B komplexu se příznivě odrážejí na činnosti nervového systému).
 • Jsou mu připisovány i omlazující účinky.

V rámci detoxikace lze kysané zelí konzumovat přímo, jako součást salátů nebo v podobě zelné šťávy.

Pozor, jakkoli je kysané zelí prospěšné, nedoporučuje se ve větším množství pro osoby trpící zvýšenou srážlivostí krve. Kvůli obsahu vitamínu K srážlivost ještě zvyšuje a posiluje tak riziko trombózy.

Detoxikace - zelí

 

Nejsou živiny jako živiny

I v moderní době, kdy máme k dispozici po celý rok i ty nejexotičtější plody se vyplatí držet tradice a čerpat z moudrosti přírody a našich babiček. Nejde jen o kyselé zelí. V rámci zimní detoxikace přijde vhod třeba i červená řepa, mrkev nebo dýně. Jen se podívat do sklepa!

Ne náhodou jsme zelí nebo červenou řepu zařadili mezi 15 neúčinnějších detoxikačních potravin.

I přes všeobecně rozšířený mýtus, není pro doplnění vitamínů během české zimy vhodné tropické ovoce. Proč? Ochlazuje, organismus pak potřebuje více energie na zahřátí, a ta může chybět. Tropické ovoce pochází z krajin, kde vládne horko. Prostřednictvím ovoce dává příroda lidem možnost k ochlazení. V tamních podmínkách nebo našem horkém létě je exotické prospěšné, ale na zimu se v čerstvé podobě úplně nehodí.

V zimě naopak prospějí tradiční české plody – jablka, nebo ještě lépe křížaly. Detoxikační účinky mají i sušené hrušky nebo švestky. A ještě zevnitř zahřejí!

ab_jablka_pecena

 

Něco pro zahřátí

Existuje celá řada potravin, které mají zahřívací působení. A nejenom to. Stimulují krevní oběh v periferních oblastech, ale také trávicí procesy a metabolismus. Dodávají tak organismu energii zevnitř. Zrychlený metabolismus a zlepšené trávení navíc také souvisí s efektivnějším vylučováním škodlivých látek z těla, tedy detoxikací.

Mezi zahřívací potraviny se řadí vedle zmiňovaného zelí také luštěniny, divoká rýže, kroupy nebo mořské řasy. Proti zimě organismus posílí teplé polévky, nejrůznější luštěninové, jáhlové, pohankové či obilné kaše, také teplá, vařená, dušená či pečená zelenina a ovoce.

Zahřívací, detoxikační kořeníIdeálním zimním pokrmem je například dušené jablko s vlašskými ořechy a skořicí.

Pečená jablka, ořechy i skořice mají zahřívací efekt, který se společně ještě násobí. Využít můžete i další koření, které podpoří krevní oběh i metabolismus. Vedle skořice půjde například o hřebíček, kmín, kajenský pepř, chilli, česnek, křen nebo zázvor.

Inspiraci můžete najít i v našem dalším článku Které koření pomůže s detoxikací?, kde najdete další tipy na to, jak své pokrmy dochutit, provonět a přidat jim i detoxikační vlastnosti.

 

Čaj pro zahřátí a detoxikaci

Možná se to nezdá, ale i zima nabízí nespočet kulinářských variací. Stačí jen trocha fantazie a třeba i zmiňovaného zahřívacího koření. Do svého oblíbeného čaje si v zimních dnech můžete přidat třeba hřebíček, špetku kardamomu nebo zázvoru.

Vyzkoušet můžete i pravý zázvorový čaj. Je jen málo nápojů, které mají tak výrazné zahřívací účinky jako zázvorový čaj. Zázvor navíc vyniká i jako detoxikační prostředek.

ad_zahrati

Zázvoru se věnujeme v samostatném článku: Zázvor – zdroj síly i detoxikační prostředek

 

A jeden wellness tip na závěr

Nebyla by to pravá zimní detoxikace, kdyby nezahrnovala saunování. Právě saunování je jedním z nejoblíbenějších detoxikačních rituálů a navíc se nedílně váže k zimnímu období. Příjemně prohřeje celé tělo, rozproudí lymfu a povzbudí očistné procesy. Očistí tělo i mysl.

Nezapomeňte na saunu při své zimní detoxikaci!

Pokud vás zajímají další očistné wellness procedury, další tipy najdete v našem článku: Wellness procedury – zkrášlují, omlazují, detoxikují… A ještě jsou příjemné!

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..