Jarní očista. Jak ji vidí výživoví experti?

Mnoho z nás na jaře svlékne těžké svršky, odloží bundy, kabáty a čepice a čeká, že se dostaví onen blažený pocit lehkosti. Ale ouha. Pocity těžkosti na jaře prožíváme i v lehčím oblečení. Místo, abychom si plnými doušky užívali jara a ožívající přírody, trápí nás zažívací potíže a nepříjemná únava. I proto je tak oblíbená jarní očista.

Jarní očista (detoxikace chcete-li) je totiž způsobem, jak se vypořádat s jarní únavou i zažívacími potížemi. Nastartuje metabolismus a dodá organismu novou energii. Jednoduše nám dobíjí baterky. Ovšem v případě, že konkrétní podoba jarní očisty vyhovuje našemu vnitřnímu nastavení, našemu zažívacímu systému a našim zvykům.

Snadno se totiž může stát způsobem, jak pociťovaný nedostatek energie ještě prohloubit.

ÚPLNĚ NEJRYCHLEJŠÍ JARNÍ OČISTU dosáhnete, když koupíte doplněk pro detoxikaci určený. 

My doporučujeme českou směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS s řadou pozitivních benefitů na celé vaše tělo. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Jak by jarní očista měla správně vypadat?

Jarní očista, jarní jídelníčekNázory se různí. Není divu. Očista je totiž vždy individuální záležitostí. Přesto jsme zapátrali po praktických návodech na jarní detoxikaci organismu a tipech na to, jak si sestavit zdravý jarní jídelníček.

Hledali jsme především u výživových expertů.

Jejich doporučení přijde vhod nejenom nám, ale každému, kdo si chce vychutnat jaro se vším všudy. A nebojte se, jarní očista nemusí být nic drastického. Doporučení výživových expertů jsou jednoduchá, odpovídají přirozeným biorytmům i selskému rozumu. Tady jsou.

 

Využijte potraviny, které se nabízí

O jarní očistě se rozpovídal MUDr. Tomáš Soukup, Ph. D., výživový poradce a specialista na regenerativní medicínu. Pro pojišťovnu Metlife objasnil svůj postoj takto:

„Já osobně si myslím, že tělo po zimě nemusí být tak zanesené, aby mu prospěla nějaká drastická dieta nebo nárazová očista. Je lepší dbát na zdravý jídelníček během celého roku. Pokud člověk využívá čisté suroviny, detoxikace není potřeba. Přesto můžeme po zimě pociťovat, že by nám jarní očista prospěla. Pak se vyplatí řídit přírodou, respektovat danou sezónu a maximálně využít to, co se nabízí, tedy lokální sezónní potraviny.“

 

Jarní očista těla i duše

Pokud jde o konkrétní podobu jarního jídelníčku, doporučuje Tomáš rozdělit denní dávku stravy do pěti porcí. Vyzdvihuje jarní druhy ovoce, listovou zeleninu a panenské oleje, například olivový. Upozorňuje také na dostatek bílkovin ve stravě.

ČesnekJakou podobu má jarní očista podle Tomáše Soukupa? Jde zejména o bylinné čaje, ideálně jako týdenní pitná očistná kúra. A o jaké bylinky jde? Tomáš radí očistu s čajem z mladých zelených kopřiv.

Pokud jde o pitný režim, doporučuje vypít denně 2 – 3 litry tekutin, pochopitelně neslazených a neperlivých. Klade důraz také na pestrost tekutin.

Pro detoxikaci organismu radí využít čerstvé sezónní plody z lokálních zdrojů, mladé výhonky rostlin, listovou zeleninu, také křest, česnek, zázvor nebo koriandr.

Tomáš není příznivcem radikálních změn stravovacích návyků, které ohrožují zdravé zažívání nebo imunitní systém člověka. Současně upozorňuje, že v době detoxikace není vhodná ani nadměrná pohybová aktivita. Naopak upřednostňuje duchovní aktivity. Tělesná očista by totiž měla být provázána s očistou psychickou. Ostatně tak jarní očistu vidí i křesťanské tradice nebo východní medicína. /1/

Detoxikační čaj, byliny

 

Začněte ve střevech a pokračujte k „detoxikační továrně“

Jako „detoxikační továrnu“ označil uznávaný výživový specialista Ing. Martin Škába játra. Martin je populárním koučem a propagátorem zdravého životního stylu. Na vlastní kůži vyzkoušel různé metody detoxikace, a tak dnes může lidem předkládat přesně to, co se mu osvědčilo.

Martin upozorňuje, že mnoho onemocnění je důsledkem zatížení těla toxiny, které mají původ ve vzduchu, ve vodě i v tom, co jíme.

Martin patří k velkým vyznavačům jarní očisty. Jak sám říká: „Lidské tělo je dokonalé. Jakmile je očistíme, vše funguje skvěle.“

Podobně jako Tomáš Soukup staví i Martin do popředí nejenom očistu těla, ale také očistu mysli. Každá jarní očista však dle Martina začíná u střev.

Očistě střev se věnujeme v samostatném článku.

 

VIDEORÁDCE: Jógová lekce pro očistu střev a podporu detoxikace organismu.

 

Očista jídelníčku

Jak vypadá očistný jarní jídelníček podle Martina Škáby? Tento jídelníček se sestává zejména z obilovin – žitných a ovesných, naopak by měl vynechat pšenici. Do jarního jídelníčku patří vedle obilovin také různá semínka, sójové potraviny (tempeh, miso) a samozřejmě ovoce a zelenina. Martin vyzdvihuje kvalitní panenské oleje, například konopný nebo lněný. Naopak zavrhuje alkohol, nikotin, polotovary, maso a uzeniny, také mléčné výrobky, cukrovinky a sladkosti.

Nezapomíná na bylinky pro podporu činnosti jater, oné detoxikační továrny lidského těla. Pro očistné účinky doporučuje zejména ostropestřec, pampelišku, měsíček nebo aloe vera. Pro detoxikaci jater se dle Martina také skvěle hodí extrakt z červené řepy, petržele nebo kurkumy.

Detoxikace - červená řepa

 

Zeleninové šťávy jako tip Martina

Během celého období detoxikace se vyplatí konzumovat zeleninové šťávy. Martin doporučuje alespoň 3 dcl denně a popisuje: „Zeleninové šťávy mají neuvěřitelné schopnosti. Stačí pár minut na to, aby se jejich bioaktivní látky dostaly do krevního oběhu. Během chvilky tak zaplaví organismus nebývalou dávkou fytoživin, bioaktivních enzymů, vitamínů a minerálů. Tím také urychlí detoxikaci organismu.“/2,3,4/

 

Kvalitní potraviny jsou pro každého, radikální očista už ne

Jarní očistě, detoxikaci nebo půstu se na svém webu věnuje i PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Zmiňuje také duchovní rozměr očisty.

Margit se přidává ke svým kolegům a hlasuje pro méně razantní, zato udržitelná pravidla jarní očisty.

Co můžete udělat pro své zdraví? „Nejlepší je, když budete jíst základní, skutečně kvalitní potraviny, a také z nich vařit,“ radí Margit. Očistit jídelníček lze snadno vyloučením všech polotovarů. To by mělo být v detoxikaci samozřejmostí. Výhodné je také snížit příjem masa a naopak zvýšit dávku zeleniny.

Margit nezapomíná ani na ty, kteří trpí některým zdravotním omezením. Všem takovým lidem, stejně jako seniorům, doporučuje zásadní změny jídelníčku vždy konzultovat se svým lékařem. Varuje také před rychlým snížením hmotnosti, které může více uškodit než prospět, například diabetikům nebo pacientům s nádorovými onemocněními./5/

Chcete se inspirovat tím, co Margit sama jí? Dozvíte se to v jejím videu: Jak vypadá můj jídelníček?

 

I očistný jídelníček by měl být zdrojem energie

Jarním jídelníčkem se zabývá i nutriční terapeutka, specialistka na problematiku prevence civilizačních onemocnění Věra Boháčová. Ta pro server Vitalia uvedla, že jarní očista, odlehčení a hubnutí by nemělo omezovat pestrost jídelníčku. Právě zjara je totiž důležité tělu dodávat dostatek bioaktivních látek, zejména vitamínů. I očistný jídelníček by měl být zdrojem energie.

Smoothie, detoxikační smoothie

 

Smoothie svačinky jako tip od Věry

Věra doporučuje jarní jídelníček obohatit o ovocné a zeleninové svačinky, které ideálně pokryjí potřebu vitamínů a dalších cenných živin. Vyzdvihuje zejména smoothie svačinky.

A její recept? „Svoji oblíbenou smoothie svačinku mixuji z jablka, pomeranče, okurky, baby špenátu a kousku řapíkatého celeru. K tomu přidám trochu lněných semínek nebo vlašských ořechů,“ prozrazuje recept na svoji zdravou pochoutku Věra./6/

 

Mohly by vás zajímat i tyto články:

Koriandr, detoxikace od těžkých kovů

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..