Jak zrychlit metabolismus? Je to jednodušší, než si myslíte…

„Jak zrychlit metabolismus?“ To je otázka, která zajímá většinu těch, kteří se neúspěšně pokusili zhubnout. Odpověď bude samozřejmě souviset s životosprávou, výživou a pohybem. Právě nevhodná životospráva často stojí za tím, že metabolismus je v útlumu.

Dokonce ho můžou zpomalit i nevhodné diety. Člověk pak tvrdě cvičí, intenzivně se snaží dodržovat dietní režim, vynakládá značné úsilí a očekávané výsledky se stále nedostavují. Metabolismus jednoduše nefunguje tak, jak má…

V tomto článku si popíšeme základní principy metabolismu člověka a dáme vám praktický návod na to, jak svůj metabolismus povzbudit.

Co to je vůbec metabolismus?

Ještě než budeme hledat cesty, jak zrychlit metabolismus, máme pro vás definici.

Dle wikipedie pochází metabolismus z řeckých slov „meta“ (přes, skrze, prostřednictvím) a „balló“ (házím, přehodím, měním). Metabolismus se tak dá přeložit jako přeměna, resp. látková a energetická přeměna. V jednoduchém pojetí jde o procesy příjmu a zpracování živin tak, aby skýtaly energii pro základní životní funkce.

Pod pojmem metabolismus se rozumí komplex veškerých metabolických reakcí.

Za pomocí enzymů dochází při těchto reakcích k přeměně látek a energií, a to jak na úrovni jednotlivých buněk, tak na úrovni celých organismů.

Proměna v rámci metabolických dějů může mít výstavbový charakter (biosyntéza, anabolismus) nebo rozkladný charakter (katabolismus, například trávicí procesy).

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus je souborem metabolických procesů, které zajišťují energii k udržení základních životních funkcí (za úplného tělesného a duševního klidu, za normální teploty). Tato energie se využívá například k dýchání (nepřetržité činnosti plic), také k tomu, aby tlouklo srdce, obíhala krev, fungovaly játra, ledviny, mozek atd.

Rychlost, metabolismusZkráceně se bazální metabolismus označuje také jako BMR, z anglického Basal Metabolic Rate.

Hodnota bazálního metabolismu se liší u každého jediného člověka. Jeho rychlost řídí hormony štítné žlázy. Závisí na genech, ale také tělesné hmotnosti, výšce, pohlaví nebo věku. Souvisí také s rasou nebo klimatickými podmínkami.

U žen je hodnota BMR průměrně
asi 1 200 kcal (5 040 kJ) denně.

U mužů o 5 – 10 % více.

Bazální metabolismus přitom představuje až 75 % celkového energetického výdeje. Další energii si vyžaduje jakákoliv aktivita, fyzická i psychická.

Pokud tělu dodáte v podobě potravy méně energie, než potřebuje, začne s energií šetřit, hodnota bazálního metabolismu se snižuje. Metabolismus jednoduše zpomaluje…

Rychlost metabolismu

Netřeba zdůrazňovat, že každá lidská bytost je jedinečná. Každý má svůj denní režim, své zvyky. Každý člověk má své osobité chutě, preference v jídle. Každému také vyhovuje jiná forma pohybu, každý má své koníčky a představy o volném čase…

Pohyb, metabolismus

Také metabolismus každého člověka je individuální. Zatímco někdo využije veškerou energii z jídla, může sníst téměř cokoli bez toho, aby se to projevilo na jeho postavě, dalšímu se do tukových zásob ukládá téměř vše, co sní. Takový člověk bude mít zřejmě metabolismus zpomalený.

Metabolismus v lidském těle probíhá neustále, každý den po celý život, 24 hodin denně. Metabolické pochody probíhají nezávisle na našem vědomí, nedají se přímo ovlivnit vůlí. Přesto jsou úzce propojené s tím, jak člověk zachází se svým tělem, jak žije, jak se stravuje a jak se věnuje pohybu.

Rychlost, efektivita a účinnost metabolismu je částečně daná geneticky, avšak do určité míry se na něm dá i zapracovat nebo ho naopak utlumit.

Základní principy metabolismu

 • Obecně mají ženy pomalejší metabolismus než muži.
 • Rychlost metabolismu je úměrná množství svalové hmoty, tzn. lidé, kteří mají více svalové hmoty (své svaly posilují), spalují rychleji.
 • Metabolismus je propojený s hormonálním systémem. Hormony tak stojí i za výkyvy hmotnosti. To je známým faktem například v období klimakteria, ale platí to po celý život, jak pro ženy, tak pro muže.

Co zpomaluje metabolismus?

 • nepravidelná životospráva
 • nevhodná strava
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • extrémní diety, hladovění
 • nedostatek pohybu
 • hormonální nerovnováha
 • dlouhodobé nemoci
 • náročná rekonvalescence
 • užívání některých léků
 • stres, psychická zátěž

Co dělat a co nedělat?

Již jsme se zmiňovali o tom, že metabolismus se odvíjí od pohlaví, dědičných dispozic nebo hormonální hladiny. Tyto faktory ovlivnit většinou nedokážeme. To platí i o věku, který se také negativně podepisuje na rychlosti metabolismu. Ať chceme nebo ne, s věkem rychlost metabolismu klesá.

Ovoce, hubnutí, dietyExistují však faktory, které lze ovlivnit.

Pomalý metabolismus může být také následkem nepřiměřených výkyvů v hmotnosti, neúspěšných pokusů o hubnutí a nevhodných, extrémních diet, které jdou nezřídka ruku v ruce s hladověním. Aby organismus hladovění zvládl, přirozeně šetří energii, zpomaluje metabolismus.

Tento mechanismus zajistil přežití v dobách hladu. V moderní době, kdy máme k dispozici nadbytek jídla, však vede k nežádoucímu tloustnutí. Diety tedy v mnoha případech paradoxně fungují opačně. Mají negativní efekt v podobě zpomalení metabolismu.

Rychlost metabolismu lze nevhodnou životosprávou snížit až o 30 %!

Zcela naopak je tomu s detoxikací organismu, která metabolismus dokáže rozpohybovat. Detoxikace tak mj. zvyšuje šance na úspěch v hubnutí.

Více se dozvíte v článku: Jak nastartovat hubnutí? Pomůže detoxikace!

Svaly, pohyb, metabolismus

Jak zrychlit metabolismus?

Zatímco hladovění ovlivňuje metabolismus negativně, pravidelná strava mu svědčí a prospívá. Stejně jako můžeme nevhodným stravováním metabolismus zpomalit, můžeme ho zdravou stravou, přiměřeným dávkami v pravidelných intervalech povzbudit.

Pravidelná strava, spolu s dostatečným pohybem představují základní metody vedoucí zrychlení metabolismu. Tak je to jednoduché! Prostřednictvím pohybu dochází mj. také k budování svalové tkáně. Jak již bylo řečeno – vyšší podíl svalové tkáně se pozitivně odrazí ve zrychleném metabolismu.

Více se dozvíte v článku: 6 jednoduchých triků na zrychlení metabolismu

7 DETOXIKAČNÍCH DIET, SE KTERÝMI ORGANISMUS PROČISTÍTE NEJRYCHLEJI

Tělo se zanáší toxiny a nečistotami i tím, co jíme. Potraviny jsou plné postřiků, těžkých kovů, barviv, aromat a konzervantů. tyto diety vám pomohou tělo rychle pročistit a navíc si pochutnáte. Pamatujte: jíst se zdravě, pestře, čerstvě a lokálně.
Dieta a detox podle Mačingové
Javorová dieta: detoxikace celebrit
Domácí krabičková dieta s jídelníčkem pro zdravé hubnutí
Rýžová dieta – přesný manuál
Jak nastartovat hubnutí? Pomůže i detoxikace
Zhubnout – nejčastější novoroční předsevzetí. Ale jak na to?
3 největší chyby při hubnutí

Přehled použitých zdrojů

5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..