DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Dlouho se říkalo, že klíčem ke snižování tělesné hmotnosti je omezení příjmu kalorií, pravidelné cvičení a snižování příjmu tuků v potravě. Pokud jste se však někdy pokusili regulovat svou hmotnost snížením množství kalorií (zejména pomocí převážně nevýrazných ,,dietních jídel“), již pravděpodobně víte, že to obvykle vede k minimálním výsledkům a je velmi těžké držet se takové diety dlouhodobě či důsledně.
Vzhledem k vysoké míře obezity, které v současnosti čelí nejrozvinutější země (spolu se zvýšeným rizikem zdravotních problémů, jako je cukrovka nebo problémy se srdcem), vědci úzkostlivě pracují na tom, jak potlačit chuť k jídlu a dosáhnout hubnutí zdravým a udržitelným způsobem.
V posledních několika desetiletích se jako jedna z potenciálních odpovědí na tento problém hubnutí ve velkém měřítku objevila keto dieta. (1)
Obsah článku:
Keto dieta využívá na hubnutí energii z tuků
Existují určité rozdíly v názorech na nejlepší přístup k dietě s nízkým obsahem sacharidů v závislosti na tom, koho se ptáte. Studie však důsledně ukazují, že ketogenní dieta má za následek nejen významné snížení hmotnosti u vysokého procenta lidí. Poskytuje také další důležité zdravotní přínosy, jako je snížený výskyt záchvatů, příznaků cukrovky atd.
VÝHODNÉ KETO BALÍČKY | |
---|---|
KetoMix | |
KetoDiet | |
ChiaShake | |
Jaký keto balíček koupit? |
Keto dieta se točí kolem konzumace potravin s vysokým obsahem přírodních tuků, konzumace výlučně mírného množství bílkovin a výrazného omezení množství sacharidů, které každodenně přijímáte ve stravě.
I když nepotřebujete shodit velkou hmotnost, vstup do stavu ketózy může být užitečný z jiných důvodů – například pro zlepšení úrovně energie, psychických schopností a stabilizaci nálady.
Co je ketóza?
Ketóza je výsledkem dodržování ketogenní diety, proto se někdy nazývá také ,,ketózní dieta“. Ketóza se vyskytuje, když se drasticky sníží glukóza ze sacharidových potravin (například obilnin, všech zdrojů cukru nebo ovoce), což nutí tělo najít alternativní zdroj paliva: tuk.
Ačkoliv tuky ve stravě (zejména nasycené tuky) často mívají špatnou reputaci, která se spojuje se strachem z přírůstku hmotnosti a výskytu srdečních chorob, je to také druhý preferovaný zdroj energie vašeho těla, když nejsou snadno dostupné sacharidy.
Protože vyžaduje drastické omezení sacharidů, úplné nebo přerušované hladovění, může vyvolat stav ketózy. (2) Nicméně úplné hladovění, které by mělo za následek úroveň ketózy srovnatelnou s ketogenní stravou, není snadné udržet déle než pár dní.
Při absenci glukózy, která je běžně využívána buňkami jako rychlý zdroj energie, tělo začne spalovat tuk a místo toho produkuje ketony. Jakmile hladina ketonů v krvi stoupne do určitého bodu, tělo se dostane do stavu ketózy. To obvykle vede k rychlému a důslednému hubnutí, dokud nedosáhnete zdravé a stabilní tělesné hmotnosti.
Projděme si to znovu, krok po kroku.
Jak funguje ketóza?
- Spotřeba glukózy z cukerných potravin (obilniny, škrobová zelenina, ovoce atd.) se snižuje.
- To nutí vaše tělo najít alternativní zdroj paliva: tuk (například z avokáda, kokosového oleje, lososa).
- Mezitím v nepřítomnosti glukózy začne tělo spalovat tuk a místo toho produkuje ketony.
- Když hladiny ketolátek v krvi stoupnou do určitého bodu, vstoupíte do stavu ketózy.
- Tento stav vede k rychlému a konzistentnímu hubnutí, dokud nedosáhnete zdravé a stabilní tělesné hmotnosti.
Pro shrnutí tohoto celého složitého procesu nastává ketóza, když játra štěpí tuk na mastné kyseliny a glycerol, a to procesem nazývaným beta-oxidace. V játrech existují tři primární typy ketonových tělísek, které jsou ve vodě rozpustnými molekulami: acetoacetát, beta-hydroxybutyrát a aceton.
Tělo pak dále štěpí tyto mastné kyseliny na látky bohaté na energii zvané ketony, které obíhají krevním řečištěm. Molekuly mastných kyselin se rozkládají procesem zvaným ketogeneze a vytváří se konkrétní ketonové tělísko nazývané acetoacetát, které dodává energii.
Konečným výsledkem je vyhýbání se cirkulujícím ketonům, což je zodpovědné za změnu vašeho metabolismu takovým způsobem, že někteří lidé ho popisují jako nástroj, který z nich dělá ,,stroj na spalování tuků“.
Cílem ketogenní stravy je udržet vás v tomto metabolickém stavu spalování tuků – ketóze. Toho se dosáhne dodržováním diety s vysokým obsahem tuků a s nízkým obsahem sacharidů, která obsahuje pouze mírné množství bílkovin.
Potraviny, jako chléb, cereálie, zpracované pokrmy a sladké nápoje, se proto nesmí nacházet na vašem stole, zatímco tučnější jídla, jako je máslo, hovězí maso z krav krmených trávou, ryby a také vegetariánská zelenina, se dostávají do centra pozornosti a poskytují většinu denních kalorií (70 – 80 procent).
Jak dlouho trvá, než se dostaneme do ketózy?
To závisí na několika faktorech, včetně toho, jak přísně omezujete příjem sacharidů. Také to závisí na určitých proměnných, které jsou většinou mimo vaši kontrolu, jako je vaše genetika, anamnéza, složení těla a energetické potřeby.
Pokud neustále dodržujete svůj jídelníček, měli byste mít možnost vidět výsledky a zlepšení za pár týdnů.
Jaké příznaky má tělo v ketóze?
Začátek ketogenní diety je odlišný od většiny ostatních změn ve stravě, včetně mnoha populárních diet s nízkým obsahem sacharidů. Zahrnuje totiž změnu metabolismu ve velkém rozsahu. Většina lidí zjistí, že pokud s dietou začnou zlehka a dají si asi 3 – 4 týdny na přizpůsobení těla, mají méně negativních příznaků spojených s ranými stádii diety.
Při vstupu do ketózy je běžné, že si všimnete určitých příznaků a změn vašeho těla. Ty se často nazývají ,,keto chřipka“. Náběh na ketogenní stravu může být zpočátku náročný a obvykle způsobuje i vedlejší účinky. Ty trvají 1 až 2 týdny (u každého individuálně) a časem se úplně ztratí.
Symptomy se obvykle snižují tím, jak si vaše tělo pomalu zvyká být na ketóze, ale mezitím se mohou u vás vyskytnout různé příznaky:
- pocit únavy a nedostatku energie, i když jste dobře vyspalí,
- problémy se spánkem,
- zvýšená chuť na jídlo, zejména s obsahem sacharidů nebo cukru,
- problémy s trávením, jako je zácpa nebo nadýmání, v důsledku zadržování vody (zejména po dnech s konzumací vyššího obsahu sacharidů),
- pocit slabosti během cvičení a delší regenerace,
- zvýšená náladovost a podrážděnost,
- bolesti hlavy,
- úbytek libida,
- zápach z úst
Většina z těchto vedlejších účinků se děje ,,ve vaší hlavě“. Každá zdravá buňka v těle, kromě mozkových buněk, může získávat energii z jednoho ze tří zdrojů:
- glukóza,
- ketonová tělíska,
- mastné kyseliny (na krátký čas)
Váš mozek však nemůže využívat mastné kyseliny, protože nepřecházejí hematoencefalickou bariérou (BBB). Když máte omezený příjem glukózy, a předtím než vaše játra začnou produkovat dostatek ketonových tělísek, váš mozek si myslí, že mu dochází energie, což vede k několika dnům nepříjemných vedlejších účinků keto chřipky. (2)
Nyní, když už víte, jak byste se mohli v počáteční fázi cítit, je tu dobrá zpráva: Pravděpodobně si všimnete zlepšení některých zdravotních příznaků, stejně tak i potlačení chuti k jídlu v důsledku keto diety.
Níže jsou uvedeny některé pozitivní příznaky toho, že efektivně přecházíte na ketózu:
- Úbytek hmotnosti. K tomu může dojít rychle v důsledku ztráty vody a tuku.
- Menší pocit hladu a chuť k jídlu. Všimnete si, že jste schopni ,,hladovět“ po delší dobu a cítíte menší touhu jíst vícekrát za den. Ve skutečnosti je potlačení chuti k jídlu jedním z nejvýznamnějších příznaků ketózy a je často značně citelná.
- Potenciální zvýšená energie, koncentrace a psychický výkon (zejména po určitém čase). Zpočátku by se mohl vyskytnout opak, ale pak byste si neměli všimnout žádných odpoledních ,,poklesů energie“ a místo toho získáte více trvalé a postupně se uvolňující energie.
Měření hladiny ketonů
Podle většiny odborníků na ketogenní výživu je výživová ketóza definována hladinami ketonů v séru (množství ketonů v krvi), které klesají mezi 0,5 až 3,0 mM. (3) Někteří se domnívají, že 1,5 – 3 mmol/l je ,,optimální ketóza“, která může přispět k největší ztrátě hmotnosti.
Každý člověk je trochu jiný, ať už mluvíme o tom, jaký přesný poměr makronutrientů je udrží v tomto rozmezí, a zároveň jim umožní cítit se co nejlépe, nebo jde o úroveň energie a další příznaky. Během testování můžete experimentovat s různým množstvím sacharidů, abyste zjistili, jak to ovlivňuje vaše hladiny ketonů, s cílem zůstat ve výživové ketóze (0,5 až 3,0 mM) a abyste se cítili dobře.
Pro zachování konzistence provádějte test vždy ve stejnou dobu a vyhněte se testování hned po cvičení.
Můžete se také ujistit, zda jste v ketóze, a to měřením ketonů v krvi, dechu nebo moči. Existuje několik možností, jak to udělat.
Změření obsahu ketonů v krvi pomocí ketonmetrů
Používají testovací proužky a poskytují přesné měření hladin ketonů v krvi. Zakoupíte si je online, sice jsou někdy trochu nákladné, ale představují spolehlivý způsob, jak zjistit správný poměr makronutrientů, abyste zůstali ve správném metabolickém stavu.
Vyšetření ketonů v moči
Hladiny ketonů lze měřit pomocí levných proužků na moč, což je nákladově efektivní a jednoduché. Nevýhodou však je, že jsou odhaleny pouze hladiny acetoacetátu, ne hladiny BHB.
Použití dechového analyzátoru
Měří keton nazývaný aceton a nevyžaduje proužky, nemusí však být tak přesný jako krevní testy.
5 výhod ketózy
1. Úbytek hmotnosti
Ketogenní přístup k dietě se dá udržet dlouhodobě a jednoduše integrovat do životního stylu. Toto nelze říci u diet, které omezují kalorie a tuky, protože vás prostě nechávají příliš hladové.
JAK ZHUBNOUT | |
---|---|
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít. | |
Prodejci keto diety | Mix & Slim – KetoMix – ChiaShake – KetoDiet |
Chci zhubnout | Do 5kg – Do 10kg – Do 15kg – Nad 15kg |
Jídla na hubnutí | Dietní snídaně – Dietní oběd – Dietní dezerty – Dietní těstovinová jídla – Low carb pečivo |
Krabičková dieta | Zdravé stravování – Chytrý jídelníček |
Zkušenosti s keto dietou | 28 denní deník hubnutí |
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem. | |
Přípravky na hubnutí | Blokátor hladu – Dietní těstoviny – Pilulky na hubnutí – Nízkokalorické sladidlo – Spalovač tuků – Sirupy bez cukru – Káva a čaj na hubnutí – Nízkokalorické dresinky |
Když budete jíst více potravy než potřebuje vaše tělo, přemění se na triglyceridy a uloží se do tukových buněk. Čím častěji budete konzumovat velké množství glukózy prostřednictvím sacharidových potravin, tím méně bude vaše tělo muset využívat stávající zdroje (vaše tukové buňky nebo uložený glykogen v játrech a svalech) na energii, takže nově přidané tukové buňky zůstanou nedotčeny, a proto je hubnutí mnohem obtížnější.
Při keto dietě tvoří sacharidy pouze asi 5% denních kalorií, ve srovnání s úrovní 40 – 60% při ,,běžné dietě“.
Drastické snížení spotřeby sacharidů znamená, že většina prázdných kalorií z vysoce zpracovaných potravin se musí vyloučit z vaší stravy, včetně potravin, jako je bílý chléb a rohlíky, těstoviny, rýže nebo jiné obilniny, slazené nápoje, dezerty atd.
Jsou to stejné potraviny, které mají tendenci způsobovat kolísání hladiny cukru v krvi, chuť na konzumaci více sacharidů a cukru, nízkou úroveň energie a obecně přispívají k přejídání.
Díky jejich nepřítomnosti začne tělo spalovat své vlastní přebytečné tuky a místo toho podporuje hubnutí u velmi vysokého procenta lidí. (4)
2. Potlačený hlad a snížená chuť k jídlu
Na rozdíl od většiny jiných dietních plánů nevyžaduje ketózní stav počítání kalorií, odměřování porcí nebo čelení hladu z důvodu nedostatečného příjmu stravy. Ve skutečnosti se většina lidí během ketózy cítí spokojená a energická s pocitem, že dokážou delší dobu vydržet, aniž by museli jíst, což je důvod, proč se s keto dietou běžně praktikuje přerušované hladovění.
Ve srovnání s jídlem, které většinou obsahuje sacharidy a má vysoký obsah tuků, jsou jídla se středním obsahem bílkovin velmi sytá a odvádějí skvělou práci při kontrole hormonů hladu, často po mnoho hodin. To vede k menší potřebě zakousnout se do něčeho v průběhu celého dne, zejména co se týče nezdravých potravin nebo sladkostí.
Klinické výsledky naznačují přímé i nepřímé účinky ketonů na modifikaci různých hladin hormonů, které souvisí s hladem. I když není zcela jasné, jak ketóza snižuje chuť k jídlu, studie zjistily, že ketóza je účinná při snižování příjmu potravy a regulaci chuti k jídlu změnou hladin hormonů hladu, včetně cholecystokininu (CCK) a ghrelinu.
Zároveň se zdá, že ketony ovlivňují oblast hypotalamu v mozku, mají pozitivní vliv na leptinové signály a vyhýbají se zpomalení metabolismu, jako se to děje u většiny ostatních diet. (5)
3. Zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi a zdraví srdce
Kromě výhod spojených s hubnutím může keto dieta také výrazně zlepšit další zdravotní stavy spojené s faktory, jako je špatný krevní cukr, přejídání a neblahé zdraví střev. Ty přispívají k běžným zdravotním problémům, jako jsou například:
- srdeční choroby,
- vysoký krevní tlak a nezdravý cholesterol nebo triglyceridy,
- cukrovka (diabetes), (6)
- poruchy trávení, včetně symptomů IBS nebo kyselého refluxu, (7)
- rakovina a růst nádoru, (8)
- keto dieta se používá již desetiletí na pomoc při kontrole záchvatů a symptomů epilepsie u dětí i dospělých (9)
Jak může ketóza pomoci snížit riziko různých zdravotních problémů?
Přínosem je stabilizace cukru v krvi a snížení příjmu a spotřeby glukózy. Když glukóza vstupuje do vaší krve, slinivka vysílá inzulín, aby zachytil cukr a přenesl ho do vašich buněk, aby ho mohly použít jako energii. Když však vaše buňky využily nebo uložily všechnu glukózu, kterou měly k dispozici, jsou zbytky přeměněny na glykogen, který se ukládá v játrech a svalech, nebo se tyto zbytky přeměňují na triglyceridy, tudíž ukládací formu tuku.
4. Více energie a lepší duševní zaměření
Většina lidí nejen zjistí, že nadváha při keto dietě rychle klesá, ale mnozí také zažívají zlepšení z hlediska udržení vyšší úrovně energie.
Po určitém čase se vaše tělo přizpůsobí používat ketony jako paliva místo glukózy. Vaše svaly se začínají učit přeměňovat acetoacetát na ketogenní látku zvanou beta-hydroxybutyrát nebo BHB. BHB se pak stává novým preferovaným ketogenním zdrojem energie, a to i na podporu mozkové aktivity. To, co není potřeba, je vyloučeno z těla jako odpad.
Další proces, který se také vyskytuje během ketózy a pomáhá udržovat vaše tělo plné energie, se nazývá glukoneogeneze. K tomu dochází, když se glycerol (vytvořený během beta-oxidace) přemění na glukózu, kterou vaše tělo může využít na energii.
Bílkoviny ve vaší stravě mohou být také v malém množství přeměněny na glukózu. Jak vidíte, v podstatě je vaše tělo schopno vytvořit si vlastní zdroj potřebné glukózy, aniž by ji dostalo ze sacharidů. Lidské tělo je velmi efektivní a ví, jak přeměnit jiné makronutrienty (bílkoviny a tuky) na použitelné molekuly, které se mohou podle potřeby rozptýlit v těle.
5. Snížené riziko jiných chronických chorob (zejména neurologických)
Existují přesvědčivé důkazy o tom, že keto dieta může pomoci léčit nebo zvládat závažné nemoci, včetně epilepsie, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a určitých druhů rakoviny. Studie ukazují, že strava pomáhá snižovat poruchy nervové a neurální činnosti v mozku.
I když stále není zcela jasné, jak keto dieta pomáhá při léčení těchto stavů, většina odborníků se domnívá, že drastické přerušení dodávky glukózy a vstup ketózy pomáhá vyvolat biochemické změny, které brání a eliminují zkraty v mozkovém signalizačním systému, které jsou zodpovědné za poškození buněk, záchvaty a růst nádoru.
Mezi další spouštěné mechanismy způsobené keto dietou patří:
- změny v produkci adenosintrifosfátu, které zvyšují odolnost neuronů vůči metabolickým požadavkům,
- změna pH mozku, což ovlivňuje neuronovou aktivitu,
- přímé inhibiční účinky ketonových těles nebo mastných kyselin na iontové kanály,
- změny metabolismu aminokyselin a změny v syntéze inhibičního neurotransmiteru GABA (10)
Jak se dostat do stavu ketózy?
Vyvolání stavu ketózy vyžaduje přísné omezení spotřeby sacharidů, čímž se zastaví přísun glukózy do vašich buněk. Kromě přísného omezení sacharidů musíte také omezit spotřebu bílkovin, protože bílkoviny lze v malém množství přeměnit na glukózu. Toto je přesný důvod, proč většina diet s nízkým obsahem sacharidů (jako je Atkinsova nebo paleo strava) nemá za následek ketózu, protože umožňují vysoký příjem bílkovin, který organismu dodává dostatek energie, aby nemusel spalovat tuk.
Ketóza a jídelníček
- Pokud máte v úmyslu dodržovat ,,přísnou“ ketogenní stravu, zaměřte se na získání 60 – 80% denních kalorií ze zdrojů tuku. 15 – 25% kalorií by mělo pocházet ze zdrojů bílkovin a pouze asi 5 – 10% z uhlohydrátů.
- Na základě skutečnosti, že většina odborníků doporučuje získat 45 – 65% vašich kalorií z uhlohydrátů a pouze 20 – 35% vašich kalorií z tuků, to bude pravděpodobně velmi odlišné od toho, na co jste zvyklí.
Přechod na ketózu
- Pokud chcete dosáhnout optimálních výsledků, co nejrychleji zlepšit hladinu cukru v krvi a začít hubnout, doporučujeme jíst denně 20 – 30 gramů čistých sacharidů (celkový počet gramů sacharidů mínus počet gramů vlákniny).
- Obvykle je při přechodu na ketózu lepší na začátku zahrnout více sacharidů, aby vám pomohly přizpůsobit se a vyhnout se silným vedlejším účinkům. Zaměřte se na začátku na 50 – 60 gramů čistých sacharidů denně, pokud se snažíte přejít na sníženou míru 20 – 30 gramů.
- Mějte na paměti, že ketogenní strava zohledňuje čisté gramy sacharidů, nejen celkové gramy. Čisté sacharidy jsou množství, které zůstalo po odečtení vlákniny od celkových gramů sacharidů. Například, pokud zelenina, kterou jíte, má celkem 5 gramů sacharidů, ale 3 gramy pocházejí z vlákniny, celkový počet čistých sacharidů jsou pouze 2 gramy, což je číslo, které přidáte ke svému dennímu součtu.
- Pokud chcete zjistit, kolik kalorií potřebujete z každé skupiny makronutrientů, nejprve zjistěte, kolik kalorií byste měli denně přijmout k udržení hmotnosti nebo zhubnutí. K určení vašich potřeb, které se týkají energie nebo kalorií, můžete použít online kalkulačku. Potom rozdělte příjem kalorií na tuky, bílkoviny a sacharidy.
- Ujistěte se, že pijete po celý den dostatečné množství vody a také zvyšte příjem elektrolytů, zejména draslíku z potravin, jako jsou zelené listy a avokádo.
- Cvičení vám může také pomoci dostat se rychleji do ketózy, ačkoliv v počátečních fázích to může být obtížné kvůli nízké hladině energie.
Pamatujte na to, že jak se vaše tělo mění – například zhubnete nebo zvětšíte svalovou hmotu – je potřeba změnit i vaše kalorické potřeby a rozsahy makronutrientů. Vždy sledujte zpětnou vazbu svého těla, abyste se ujistili, že vašemu tělu dáváte to nejlepší, co potřebuje.
Možné vedlejší účinky ketózy
Před zahájením ketogenní diety je vždy vhodné poradit se s lékařem, pokud máte v anamnéze existující zdravotní problémy, včetně cukrovky, onemocnění nebo poškození ledvin, srdečních problémů, hormonální nerovnováhy nebo anamnézy s poruchou příjmu potravy.
Ketogenní strava nemusí být bezpečná pro lidi s určitými metabolickými nebo zdravotními stavy, zejména:
- onemocnění žlučníku,
- poškozené trávení tuků,
- zdravotní historie pankreatitidy,
- onemocnění ledvin,
- porucha funkce jater,
- předchozí operace bypassu žaludku pro hubnutí,
- diabetes 1. typu nebo zhoršená tvorba inzulínu,
- alkoholismus,
- porphyria (porucha metabolismu porfyrinu)
Jedním z konkrétních problémů, který si musíme uvědomit, je riziko ketoacidózy, která se týká zejména diabetiků. Ketoacidóza je nebezpečný metabolický stav, při kterém vzniká nadměrné množství ketonů. U většiny zdravých jedinců je ketóza regulována inzulínem, což je hormon, který řídí tvorbu ketonových tělísek a reguluje tok mastných kyselin do krve.
Lidé s diabetem 1. typu neprodukují dostatek inzulínu, takže jejich těla nejsou schopna regulovat ketony, což může vést k nebezpečnému prostředí v těle.
Pokud máte cukrovku, vždy se před změnou stravování poraďte se svým lékařem. Dejte si pozor na varovné příznaky ketoacidózy, včetně: nadměrné žízně, zvýšeného močení, nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, dušnosti, slabosti, únavy a zmatenosti.
Shrnutí o ketóze a ketogenní stravě
- Ketóza je výsledkem dodržování ketogenní diety (někdy se nazývá ,,ketózní dieta“).
- Při vstupu do ketózy je běžné, že si všimnete určitých příznaků a změn vašeho těla, které mohou být příjemné nebo nepříjemné. Patří sem snížená chuť k jídlu/potlačený hlad, úbytek na váze, změny hladiny energie a spánku, nepříjemný dech, trávicí problémy nebo změny nálad.
- Nežádoucí vedlejší účinky ketózy (nazývané ,,keto chřipka“) obvykle ustoupí do několika týdnů a běžně se dají zvládnout konzumací většího množství tuku, pitím dostatečného množství vody, získáním dalších elektrolytů, odpočinkem a trpělivostí během přechodu.
Článek je volným překladem z anglického originálu zveřejněného na draxe.com.