Detoxikujte vzduch kolem sebe, je to potřeba!

Většina z nás si uvědomuje, jak důležitá je kvalita domácího prostředí. To potvrzují i průzkumy. Dle průzkumů je dokonce kvalita domácího prostředí vnímána důležitější než zdravá výživa nebo dostatečný tělesný pohyb.

Jenže další výzkum odhaluje, že lidé vlastně ani neví, co to kvalita domácího prostředí je a jak ji zajistit. Tím nejdůležitějším je čistý vzduch, protože vzduch prosycený kyslíkem je nezbytnou podmínkou života.

Zatímco stravě se věnujeme jen malou část dne, pohybu několik desítek minut nebo hodin, dýchání nás provází bez přestávky po celých 24 hodin denně.

Jaký vzduch dýcháte?

Také věříte, že vzduch v interiéru je čistější než vzduch venkovní? Průzkum společnosti YouGov ukázal, že s tímto mýtem žije naprostá většina lidí, dokonce více než 90 % Čechů. Jenže realita je bohužel opačná. V

enkovní vzduch se díky ekologickým opatřením v poslední době mnoho očistil, jeho kvalita stoupla, zatímco kvalita vzduchu v interiéru se zhoršuje. Mohou za to moderní stavební materiály a chemie, také vybavení, nábytek, zařízení interiéru, ale i zvyšující se množství agresivních čisticích prostředků.

Detoxikace vzduchu
Jaký vzduch dýcháte?

 

Formaldehyd a ty další

Domácnosti i kanceláře jsou bohužel plné chemických látek, mezi kterými některé negativně ovlivňují lidské zdraví. Je to zejména formaldehyd, jedna z nejčastěji se vyskytujících škodlivin v interiérech. Do ovzduší se uvolňuje z barev, nátěrů, lepidel, izolačních materiálů, ale také nábytku z dřevotřísky, čalounění nebo bytových textilií. Zdaleka však nejde o jedinou škodlivinu, se kterou se lidský organismus a v první řadě plíce musejí vypořádat.

Jde také o azbest, kouř a produkty spalování (oxid uhličitý, oxid uhelnatý), těkavé organické látky (benzen, toluen, karbonyl) nebo polotěkavé látky (ftaláty a jiná změkčovadla).

K tomu je třeba počítat s mikroorganismy v ovzduší. Jde o bakterie a viry, také plísně a jejich spory. Zdraví ohrožují i roztoči, prachové částice nebo pyl. Kvalita vnitřního vzduchu je určena také tepelnými a vlhkostními toky.

V neposlední řadě je třeba počítat také s elektrosmogem, který má původ ve velkém množství elektrických spotřebičů. Najdeme je jak v kancelářském prostředí, tak v prostředí domácím.

 

Syndrom nezdravých budov

Již od osmdesátých let nekvalitní vzduch v interiérech řeší Světová zdravotnická organizace jako „syndrom nezdravých budov.“ Přesto si většina z nás neuvědomuje hrozby, které znečištěný vzduch v interiéru představuje, a také si neuvědomujeme, jak často tento vzduch dýcháme. V interiérech v současnosti trávíme až 90 % veškerého svého času.

  • únava a bolesti hlavy
  • snížená schopnost koncentrace a učení
  • pálení očí, slzení nebo naopak suché oči
  • rýma, bolesti v krku, záněty dýchacích cest
  • suchá a podrážděná pokožka

… to jsou jen některé z možných projevů toxického vnitřního prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme bez toho, abychom se snažili prostor kolem sebe očistit. I plíce patří k detoxikačním orgánům, prostřednictvím výdechu se lidský organismus zbavuje škodlivin. Byla by škoda škodliviny s každým nádechem přijímat zpět.

Ke zlepšení kvality vzduchu vnitřního prostředí je nutné již při návrhu a plánování budov postavit lidské zdraví na stejnou úroveň jako třeba energetickou účinnost nebo ekonomickou stránku. Vzduch se však dá vylepšit a detoxikovat od škodlivin i v interiérech stávajících. Jak na to?

Čistý vzduch
Jak vyčistit vzduch kolem sebe?

 

Jak vyčistit vzduch kolem sebe?

  • Zkuste se zamyslet nad tím, jaké materiály doma využíváte, z čeho je nábytek, čalounění, koberce nebo třeba nátěry zdi. Pokud je to možné, vyměňte možné zdroje formaldehydu a dalších škodlivin, které se z nejrůznějších materiálů uvolňují do prostoru.
  • Samozřejmostí by mělo být, že se v interiéru nekouří. Mějte také na paměti, že škodliviny se do vzduchu uvolňují také při špatném používání krbu.
  • Sledujte kvalitu vzduchu, kontrolujte pravidelně teplotu i relativní vlhkost vzduchu v interiéru.
  • Tím nejjednodušším způsobem, jak očistit vzduch kolem sebe, je větrání.

 

Jak správně větrat?

Větrání očistí, osvěží a zvlhčí vzduch, stejně jako zbaví nadbytečné vlhkosti. Přestože je velmi snadné, většina z nás větrá špatně. Zejména s plastovými okny, která výborně těsní, je větrání zásadně důležité. Otevření ventilace přitom nestačí.

Je potřeba větrat intenzivně a spíše krátce, zvláště v zimě. Intenzivně vyvětrat se dá během několik minut. V létě se větrá půl hodiny i více. Ideálně se větrá dvakrát až třikrát denně tak, že se otevírá více oken najednou. Ranní větrání povzbudí a osvěží, večerní větrání zase pročistí vzduch pro kvalitní spánek.

dreamly

Větrání je naprostý základ pro čistý vzduch v interiéru, samozřejmě záleží také na kvalitě venkovního vzduchu. Udělat toho můžeme ještě víc. Jde především o úklid. Ten začíná právě větráním, ale u větrání to zdaleka nekončí.

 

Jak správně uklízet?

Úklid je od toho, abychom prostor kolem sebe zbavili nečistot, především všudypřítomného prachu. Nejde jenom o viditelná místa, ale i vzduch, ve kterém prach nezdravě koluje. Suché utírání prach jenom rozvíří, proto se prach utírá na vlhko, nejlépe vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Prach a nečistoty se hojně vyskytují i na podlaze, i ta by se měla vytírat s pomocí vody, pokud je to možné. Koberce je třeba vysát kvalitní vysavačem, nejlépe s HEPA filtrem, který by měl zachytit téměř 100 % prachových částeček. Vysavače bez HEPA filtru se slabým výkonem prach jenom rozvíří.

Mezi moderními spotřebiči pro čistý vzduch existují i čističky vzduchu. Jako účinné a navíc přírodní a dekorativní čističky vzduchu však fungují i pokojové rostliny. Výzkumy vědců NASA potvrzují, že některé pokojové rostliny dokáží očistit vzduch od formaldehydu i dalších toxických látek.

Poradí si také s organickými i mechanickými škodlivinami. Jsou tak užitečné nejenom ve vesmíru, ale pomáhají léčit i syndrom nemocných budov. K těm nejprospěšnějším rostlinám patří například „obyčejný“ zelenec.

Ať už budete uklízet cokoliv, vyhněte se agresivním čisticím prostředkům. Právě čisticí prostředky a úklidová chemie je často velkým zdrojem toxických látek, kterými zamořujeme interiér místo toho, abychom ho od toxických látek očistili. Agresivní toxické látky dokonce obsahují i různé chemické vůně a osvěžovače vzduchu.

K dispozici jsou přitom stejně účinné, ale šetrné, ekologické a navíc levnější čističe jako je ocet, jedlá soda, sůl nebo citron. Více se dozvíte v článku: Úklid vás nabije energií. Jde o úklid bytu, těla i duše.

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..