Tullamore Dew: špička mezi irskými whiskey

0

Tullamore Dew není whiskey jako všechny ostatní. Má něco, co konkurenci chybí – téměř 200letou tradici. Jako značka si prošla mnoha rukama, vystřídala několik destilérek a pobyla si ve statisících domácností. Dlouhá léta úprav a péče se podepsala na její jedinečné chuti. Přestože se obrovské množství mužů hlásí k pivu, whiskey v průběhu lidských dějin obsadila významné místo v našich srdcích. Charakteristická svou vůní, unikátní chutí a medově zlatavou barvou je vždy vítána jako luxusní společník.

Kde koupit Tullamore Dew?

Tullamore Dew je druhá nejpopulárnější whiskey na světě. V obchodních regálech o ni není nouze, neboť její cena je za každých okolností velmi příjemná. Často ji v Tescu, Kauflandu nebo Lidlu prodávají v akci za zvýhodněné ceny. Ti, co rádi nakupují online, mohou využít nabídky ověřených e-shopů, které uvádíme v tabulce.

Historie

Původně se Tullamore Dew začala vyrábět v roce 1829 ve staré tullamorské destilérce. Slovo Dew je kombinací iniciál generálního ředitele Daniela E. Williamse, který se později stal vlastníkem tullamorské destilérky. Williams se do vedoucí pozice dostal takříkajíc náhodou. Zdědil destilérku po synovi jejího zakladatele, Bernardovi Dalym. Ten se z důvodu slibně rozjeté sportovní kariéry neměl čas výrobou alkoholických nápojů zabývat. Obyčejný zaměstnanec lihovaru, Daniel E. Williams, v té chvíli dostal titul generálního ředitele a časem se stal tváří Tullamore Dew. (1)

Jak to bývá, příběhy začínají a končí. Stejné to bylo i s tullamorskou destilérkou. Poté, co se v roce 1954 zavřela, byl Daniel E. Williams nucen patent na svou milovanou whiskey prodat. Důvodem náhlého poklesu zájmu o whiskey byla tehdejší globální situace. Prodeji alkoholických nápojů neprospívala prohibice ani probíhající britsko-irská výměnná válka. Šťastlivcem, který populární recept koupil, byla společnost John Powers & Son. Výroba Tullamore Dew se přestěhovala z Tullamore do County Corku. (1)

Trvalo dlouhá léta, než se z Tullamore Dew stala druhá nejprodávanější whiskey na světě. Teprve v roce 2014, čtyři roky poté, co Tullamore Dew odkoupila podnikatelská skupina William Grant & Sons, se nejslavnější irská whiskey vrátila do svého rodného města. (1)

logo tullamore dew
Logo Tullamore Dew. Zdroj: wikipedia

Chuť

Od smrti zakladatele uplynuly již desítky let. Jeho výtvor si však i nadále zachovává ctnosti, které do něj Daniel E. Williams pracně vložil. Pro nápoj je charakteristická plná a podmanivá chuť. Zkušený muž, který ví, co je dobré, v ní dokáže najít nespočetně osobitých charakterů. Tullamore Dew za tuto pestrost vděčí trojici, která se podílela na jejím vzniku. (2)

Výroba

Společnost Tullamore Dew se již od svého vzniku řídí symbolikou čísla tři. Na výrobu své whisky používají tři typy destilace. Dosáhnou tím co možná nejvyšší jemnosti. Kombinují všechny tři typy irské whiskey – obilnou, sladovou a rich pot (slad smíchaný s ječmenem). Tullamore Dew dozrává v sudech po bourbonucherry a v tradičních sudech. Docílí se tím obohaceného charakteru a zhuštěné pachové stopy. Její už tak silný základ se tím ještě více prohloubí. (2)

Krok za krokem

Pomletím nesladových ječných zrn dojde k uvolnění škrobu z jejich nitra. Vzniká kaše, která je následně několikrát propláchnuta v horké vodě s úmyslem očistit ji od přebytečného škrobu. To málo, co z něj v kaši zůstane, se smíchá s enzymem diastáza a vznikne sladká mladina. Proces smíchání diastázy se škrobem za vzniku mladiny se nazývá rmutování. Následně se mladina umístí do fermentačních nádob. Každá má kapacitu 34 tisíc litrů. Přidáním kvasnic se mladina přemění na silné pivo. Tento meziprodukt se nazývá wash.

Destilace washu probíhá ve třech destilačních zařízeních. Zakladatel nové tullamorské destilérky, William Grant & Sons, trval na tom, aby byly nové destilační přístroje vyhotoveny přesně podle vzoru těch původních. Díky tomu se znamenitá chuť tullamorské whiskey nikdy nezměnila, ačkoliv vystřídala několik majitelů. V měděných kotlích je každou další destilací snižován objem vody, díky čemuž narůstá procentuální obsah alkoholu v nápoji. Práce není hotová, dokud destilát nedosáhne hodnoty 80% ABV. (2)

Zrání

Whiskey je po destilaci uložena do sudů, kde zraje. Ani tam však její cesta nekončí. Aby Tullamore Dew nabrala správnou barvu, typickou vůni a bohatou chuť, v žádném ze sudů se příliš dlouho neohřeje. Za hotovou můžeme považovat whiskey, která úspěšně absolvovala relaxační pobyt v cherry, bourbon a klasických sudech. I zde se o slovo hlásí symbolika čísla tři, na které si společnost Tullamore Dew zakládá. (2)

Sortiment Tullamore Dew

Už tradičně se prototypem pravé irské whiskey stala 12letá Tullamore Dew. Spojuje v sobě kvality bourbonu a cherry, protože v jejich sudech dozrává dvanáct let. Dlouhý proces zrání zanechává v chuti dotek čokolády a oříšků.

Dražší bývá 15letá Trilogy Tullamore Dew. Stejně jako všechny ostatní zraje ve třech sudech, avšak s jiným složením. Na skladování Trilogy se používají sudy po bourbonu, rumu a Oloroso.

Zcela klasickou whiskey Tullamore Dew seženete zhruba za poloviční cenu než 12letou verzi. Zraje zhruba tři roky. Vyznačuje se jemně kořeněnou chutí s příměsí ovoce a vanilky. V chuti je rozpoznatelná dřevitá stopa po zrání.

Whiskey Tullamore Dew Phoenix má tragickou minulost. Je pojmenována podle katastrofy s horkovzdušným balónem, který téměř podpálil celé městečko Tullamore. Neseženete ji nikde jinde kromě letištních obchodů. Ze všech typů irské whiskey značky Tullamore Dew má nejvyšší obsah alkoholu, až 55% ABV. (1)

Tullamore Dew Phoenix
Tullamore Dew PHOENIX je pojmenována podle katastrofy s horkovzdušným balónem.

Tullamore Dew XO je varianta irské whiskey, která čerpá tropické živiny ze sudů po karibském rumu, ve kterých dozrává. Kromě ostatního tropického ovoce v ní ucítíte i jemné koření, banány, sušené rozinky či karamel. (5)

VÍTE, ŽE: Tullamore Dew XO zraje ve čtyřech sudech? Než se dostane k sudu po karibském rumu Demerara, projde si sudem klasickým, cherry i bourbon.

Koktejly z Tullamore Dew

Ještě předtím, než se vrhneme na koktejly, byste měli vědět o méně známém způsobu využití Tullamore Dew. Je to právě její nezaměnitelná vůně a sytá chuť, které z ní činí výbornou přísadu do sladkých koláčů. V Anglii a Irsku se recepty čokoládových zákusků s příměsí Tullamore Dew těší velké oblibě. Whiskey dodá sladkému zákusku zcela nový rozměr. (3)

Tully Rocks

Snad nejznámějším způsobem konzumace Tullamore Dew v kombinaci s jiným nápojem je tzv. Tully Rocks. Mnozí fanoušci Tullamore Dew opovrhují jakýmkoliv narušením původní chutě whiskey. Nicméně pár kapek vody rozšíří repertoár jejích charakteristik a zlepší výsledný efekt. Mix Tullamore Dew s vodou si pochvalují především konzumenti, kterým vyhovuje jemnější alkoholický nápoj. V případě Tully Rocks je také vítáno použití ledových kostek. Obraz medově zbarvené whiskey ve sklenici z broušeného skla s několika kostkami ledu se stal legendárním. I když se to může zdát nelogické, led má skutečně odlišný vliv na whiskey než voda. Dokonale maskuje některé chutě a pachy, přičemž z alkoholu uvolňuje nové. (6)

RADA ODBORNÍKA: Pravou irskou whiskey vždy servírujte v masivních sklenicích se širokým sklem, která dává vyniknout syté zlatohnědé barvě.

Tully & Tonic

Kombinace Tullamore Dew s tonicem je osvěžující a výborně se hodí do horkých letních dnů. Ideální na zahradní párty u bazénu. Kousky pomerančů nebo jiných citrusů dodají nápoji nové barvy a příjemně kyselou chuť. Také můžete kombinovat s ledem. (6)

O’Sherry

Koktejl vznikl jako projev společného dědictví Španělů a Irů. Velkolepé vyhnání španělských vojsk v roce 1588 z Irska se stalo historickým milníkem tohoto bojovného a hrdého národa. Na počest těch, kteří udatně bojovali proti násilným španělským utlačitelům, vznikl tento jedinečný nápoj. S válkou v roce 1588 má mnohé společné. I on v sobě nese sladké poselství španělských třešní vanilkovou chuť pravé irské whiskey Tullamore Dew. (6)

The Dewlep

Tento whiskey koktejl se od ostatních odlišuje především svou vůní. Je odlišná než ta, na jakou jste při pití whiskey zvyklí. O aroma se totiž starají čerstvé lístky máty. Aby byl The Dewlep kompletní, chybět nesmí ani hnědý cukr a pár kapek broskvového sirupu. (6)

whiskey ve sklenici
Whiskey je nejlepší servírovat v masivních sklenicích se širokým sklem.

Hard Shandy

Hard Shandy je synonymem pro osvěžení. Příjemně trpké tóny pšeničného piva, kyselé aroma limonády a tradiční chuť irské whiskey spolu vytvářejí mimořádně populární koktejl Hard Shandy. Bude se perfektně vyjímat na stolečku u zahradního grilu. (6)

Bad Apple Dew

K výrobě tohoto koktejlu vám stačí jablečný cider, trochu třtinového cukru, nakrájená jablka a whiskey Tullamore Dew. Podobně jako Hard Shandy je také Bad Apple Dew výborným společníkem do horkých letních dnů. Přináší rychlé osvěžení. (6)

Irish Espresso

Tento nápoj může na první pohled vypadat zvláštně. Ale věřte nebo ne, Irové jím už dekády zapíjejí každé dobré jídlo. Tullamore Dew dochucená kávovým likérem a ozdobená zahuštěnou bílou kávovou pěnou je výborná na trávení a její chuť si zamilujete. Netradiční nápoj můžete servírovat i návštěvě, určitě se vaše kreativita dočká chvály. (6)

Tullamore Dew a cola

Obecně oblíbenou kombinací je Tullamore Dew s colou. Při míchání to nesmíte přehánět. Nesnažíte se vyrobit colu s příchutí whisky, ale whiskey s jemným dotekem coly. Správně vyvážený nápoj je hořkosladký. Jako vždy led obohatí whiskey jak po vizuální, tak i po obsahové stránce. (7)

Tullamore Dew nebo Jameson?

Na otázku, který z těchto dvou alkoholických nápojů je lepší, neexistuje jednoznačná odpověď. A ani nikdy nebude, protože lidské chutě budou vždy přelétavé a rozdílné. Tullamore Dew i Jameson jsou irské whiskey. To znamená, že jejich chuť by měla být více méně totožná. To však neplatí. O Jameson whiskey je známo, že má robustnější profil, zatímco Tullamore Dew je jemnější a sladší.

Hlavním důvodem, který se zasloužil o rozdílnost obou nápojů, je způsob jejich skladování. Až do okamžiku jejich uskladnění je proces výroby velmi podobný. Obě značky používají trojitou destilaci. Vlivem zrání však Jameson získává štiplavější a dřevnatější příchuť. Proto je doporučena jeho kombinace s ledovými kostkami. Tullamore Dew chybí temný odstín v chuti. I z toho důvodu je oblíbenější u širší společnosti a ne výhradně u whiskey fajnšmekrů. (4)

Shrnutí

Pravá irská whiskey Tullamore Dew vás už léta hýčká svou lahodnou vanilkovou chutí. Milióny prodaných lahví svědčí o její vysoké kvalitě a popularitě. I když samotná chutná božsky, elegantně doplňuje jiné nápoje a prodává jim kus ze své silné osobnosti.

Rada na závěr: Vychutnávejte si život. Experimentujte. Nedejte se zastrašit iluzí, že něco nevíte. Míchejte si Tullamore Dew podle chuti s jakýmkoliv nápojem, který vám vyhovuje.

Zdroje:

(1) Tullamore Dew – Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Tullamore_Dew

(2) Tullamore Dew – Naše remeslo – Náš unikátny proces výroby whiskey – https://www.tullamoredew.com/sk/nase-remeslo/

(3) Hungry Mutineer: Chocolate Whiskey Afternoon Cake with Tullamore Dew – http://www.mutineermagazine.com/blog/2014/03/hungry-mutineer-chocolate-whiskey-afternoon-cake-with-tullamore-dew/

(4) Irish Whiskey Tasting: Tullamore Dew and Jameson – https://www.thespruceeats.com/tullamore-dew-and-jameson-3972399

(5) Tullamore D.E.W. XO Rum Cask 0,7l 43% – https://bottlesandstories.sk/tullamore-dew/tullamore-dew-xo-rum-cask-0-7l-40.html

(6) Tullamore Dew cocktails – https://www.tullamoredew.com/en-gb/cocktails/

(7) Tullamore Dew and Cola – https://www.barnonedrinks.com/drinks/t/tullamore-dew-and-cola-12802.html

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9/10
Barva:
8/10
Vůně:
8.5/10
Bohatost chuti:
9.2/10
Chuť:
9/10
Vzhled lahve:
7.8/10
tullamore-dewTullamore Dew není whiskey jako všechny ostatní. Má něco, co konkurenci chybí – téměř 200letou tradici. Jako značka si prošla mnoha rukama, vystřídala několik destilérek a pobyla si ve statisících domácností. Dlouhá léta úprav a péče se podepsala na její jedinečné chuti. Přestože se obrovské...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..