DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Příroda je zdrojem zdraví i inspirace. Zvláště jarní bylinky jsou plné životadárných látek. Nabízejí paletu chutí a vůní, množství vitamínů, enzymů a minerálů, a také nespočet prospěšných účinků. Použití bylinek je široké, dají se užívat vnitřně jako součást léčebné kůry, popíjejí se jako čaje, slouží jako koření, v kuchyni se mohou stát i alternativou zahradní zeleniny.
Bylinky jsou také základem bylinkové koupele. Ta jistě přijde vhod i v jarních dnech. Pomůže zbavit se stresu, je užitečná pro zklidnění při zátěži i jako vzpruha při jarní únavě. Bylinková koupel podpoří očistu těla zvenčí, ale také zevnitř. Právem se řadí k metodám detoxikace.
Obsah článku:
Co přináší bylinková koupel?
Koupel zdaleka nemusí znamenat jen běžnou tělesnou hygienu, může pomoci také vnitřní očistě. Dokonce dokáže zmírnit příznaky některých onemocnění, ulevuje od celé řady zdravotních potíží.
Léčivé bylinky zlepšují prokrvení kůže i vnitřních orgánů, tím podporují jejich činnost. Současně s krevním oběhem také stimulují lymfatický systém, přispívají tak k vyplavování škodlivých látek a detoxikaci tkání. V kombinaci s teplem také zmírňují bolesti a křeče.
Jaké bylinky se hodí?
Bršlice kozí noha, bazalka či kopřiva – bylinky, které byste na detoxikační lázeň asi nevyužili – a přesto mohou být vskutku užitečné!
Na bylinkovou koupel se hodí mnoho různých druhů bylinek. Možností je celá řada. Na bylinkovou koupel se dají využít i méně známé jarní bylinky, například bršlice kozí noha. Tento všudypřítomný plevel dokáže mnoho. Pokud půjde o léčivou lázeň, jako naředěný odvar z oddenků rostliny mj. podpoří detoxikační procesy, vyplavování škodlivin a také kyseliny močové z tkání. Tím uleví při příznacích dny.
Našim dalším typem je aromatická bazalka. Tuto bylinku hojně najdeme v kuchyni, především té středomořské, avšak v koupelně se s ní setkáváme jen zřídka. Přitom i v podobě bylinkové koupele může být bazalka prospěšná, třeba při svalových křečích.
Bazalka díky svému složení s obsahem vonných silic, flavonoidů, glykosidů, tříslovin, vitamínů či minerálních látek prospívá také při bolestech hlavy, nervozitě nebo některých formách deprese.
Má také antibiotické a protizánětlivé účinky, proto umí pomoci i s hojením těžko se hojících kožních onemocnění, ran a jiných neduhů. Vnitřně bazalka napomáhá trávení. Bazalková silice může být trávení užitečná už jenom tím, že ji při koupeli vdechujeme.
Bylinkovou koupel lze připravit také z kopřivy, která se s oblibou uplatňuje při přípravě čistícího čaje. Ne náhodou se kopřivě věnujeme v článku Bylinky pro detoxikaci. Čistící vlastnosti kopřivy se dají využít i ve vodní lázni.
Koupel připravená z čerstvých kopřiv má posilující účinky, dokáže zmírnit revmatické bolesti a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje křečové žíly. Bylinková koupel skvěle doplní jarní detoxikační kúru založenou na kopřivách.
Bylinková koupel – jak na to?
Bylinková koupel je lázeňskou procedurou, která se dá velmi snadno připravit i ve vlastní koupelně. Základem bylinkové koupele jsou pochopitelně bylinky. Mohou být jak v čerstvé, tak sušené podobě. Na vanu je třeba 1 – 2 hrsti bylinek, resp. 1 litr silnějšího bylinkového nálevu.
Pokud chceme podpořit detoxikační a posilující vlastnosti koupele, můžeme bylinky kombinovat také s mořskou solí.
Příprava koupele
- 1 – 2 hrsti čerstvých či sušených bylinek zalijeme litrem vroucí vody.
- V přikryté nádobě necháme bylinky luhovat asi 20 minut, abychom následně výluh scedili.
- Bylinkový výluh pak vlijeme přímo do připravené vodní lázně.
- Pokud chceme zvýšit očistný efekt, rozpustíme ve vaně 0,5 – 1 kilogram mořské soli.
Alternativou je i příprava bylinkové koupele pomocí plátěného sáčku se sušenými bylinkami. Ten jednoduše vložíme pod proud horké vody a poté ho ještě necháme přímo ve vodní lázni.
Voňavou koupel si můžeme dopřát také prostřednictvím esenciálních olejů. Jde o čisté přírodní výtažky rostlin (více se dozvíte v našem článku o aromaterapii).
Protože se esenciální oleje nerozpouštějí ve vodě a kvůli své vysoké koncentrovanosti by mohly podráždit citlivou pokožku nebo citlivé tělesné partie, musí se ředit. Vždy se nejprve rozmíchají v nějakém emulgátoru – z přírodních emulgátorů to může být med, smetana nebo zmiňovaná mořská sůl. Spolu s emulgátorem jsou pak vonné esence základem blahodárné aromatické koupele.
Bylinková koupel zpravidla představuje celotělovou lázeň ve vodě o teplotě od 35 do 39 °C. Délka koupele by neměla přesáhnout 20 minut. Koupel by neměla primárně sloužit k vnější očistě, proto je vhodné se před koupelí osprchovat a příp. omýt mýdlem. Pokožka tak prospěšné látky z bylinek snáze vstřebá. Bylinkovou koupel také není vhodné kombinovat s mýdlem či jinými mycími prostředky, které mohou léčivý efekt bylinek vyrušit.
Celotělová, sedací a částečná koupel
Pokud je vody ve vaně asi po pupek, hovoříme o tzv. sedací koupeli. Sedací koupel se zpravidla využívá v případě gynekologických či urologických potíží, je prospěšná také pro osoby trpící hemeroidy.
V případě, že je koupel určena pro ruky nebo nohy, příp. dlaně či chodidla, hovoříme o tzv. částečné koupeli.
Ani sedací, ani částečná koupel však nejsou primárně zaměřené na detoxikaci.
Pro koho koupele nejsou vhodné?
Přestože má bylinková koupel mnoho prospěšných účinků, nehodí se pro každého. Nejenom bylinková, horké koupele obecně se nedoporučují lidem s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem nebo lidem trpícím zánětem žil. Koupel je riziková i v případě náchylnosti k emboliím.
Obezřetně by měly ke koupeli přistupovat také těhotné ženy. Pro ty rozhodně není vhodná vysoká teplota vody (neměla by přesáhnout 38 °C).
- heřmánek – působí hojivě, zklidňuje
- levandule – je prospěšná při pocitech vyčerpání
- máta – ulevuje při bolestech hlavy
- mateřídouška – zklidňuje dospělé i děti
- meduňka – podporuje kvalitní spánek
- rozmarýn – harmonizuje psychiku
- šalvěj – je antiseptická, povzbuzuje
TIP NA ZDRAVÉ MLSÁNÍ: Nepečená čokoládové košíčky s mátou.
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?
- Jak nastartovat hubnutí? Pomůže detoxikace!
- Snídat je zdravé. Máme pro vás recepty na snídaňové smoothies!
Přehled použitých zdrojů:
- http://www.ceskebylinky.cz/priprava-bylinek/koupele/
- http://zeny.e15.cz/clanek/pro-krasu/pet-tipu-na-dokonalou-relaxacni-koupel
- Literatura: Lehari, Gabriele: Bylinky: čerstvé, bohaté na vitamíny, zdravé. Grada 2006