Masopust – nejdřív hodování, pak očista

Jednou nahoře, jednou dole. Jednou léto, potom zase zima. Jednou velké hodování, a pak očista. Právě v únoru je to hodování i ta očista více než aktuální. Právě únor totiž patří masopustu, který letos shodou okolností vrcholí 14. února, tedy na Svátek zamilovaných.

To abychom se náhodou v únoru nenudili a abychom neupadli do nepříjemných stavů letargie či únavy. Zima je totiž dlouhá a nedostatek sluníčka už na sobě pociťujeme všichni.

benefity přerušovaného půstu

 

Masopust přichází

Masopust přichází jako zpestření dlouhé zimy. Lidé se tak vlastně pomalu začínají loučit s končící zimou a připravují se na jaro plné života. Právě tradice masopustu mohou pomoci k tomu, abychom si to jaro plné života skutečně vychutnali, abychom měli na jaře i po zimě hojně sil, vitality a zdraví. K tomu má pomoci i očista organismu.

Masopust hodování

Ještě před čtyřiceti denní očistou je však čas na to veselé hodování, ten pravý masopust, také fašank, fašinek (z německého fasching – masopust), nebo ostatky. To vše je označení pro bujaré veselí, maškarní průvody, zábavu a hodování, které si od pradávna lidé užívají po celém Česku. Tyto tradice se přitom na mnoha místech udrželi dodnes. Dodnes se masopust také někde označuje jako voračky a spojuje se tak se zemědělskou úrodou nového roku.

 

Český karneval

Masopust je tradice, která se podle písemných zpráv slaví na území Česka již od třináctého století. Obecně jde o celé období od Třech králů až do Popeleční středy – 40 dnů před Velikonocemi. Konkrétní termín se odvíjí od termínu Velikonoc, resp. Velikonočního pondělí, který je pochopitelně pohyblivý.

Svátky masopustu jako takové sestávají z:

  • tučného čtvrtka
  • taneční neděle
  • škaredé středy

 

Jak vypadá masopust?

V Česku má masopust podobu průvodu maškar, kdy se zároveň hoduje, popíjí, skotačí, tančí a oslavuje. Zatímco dnes jsou maškary a masky určené především pro pobavení, dříve měly i symbolický význam. Složení průvodu a jednotlivé masky byly přiřazené k daným vesnicím, městům a kraji. Často byl k vidění medvěd, kobyla, kozel, kominík, šašek, ale také turci nebo židi. Masky se zpravidla vyráběli z přírodních materiálů, kde nechybělo seno nebo sláma.

 

Masopust v roce 2018

Na to, jak vypadá masopust, se můžete podívat na vlastní oči na některé z mnoha akcí, které se konají po celém Česku.

Naše tipy:

 

Masopust a jídlo

Masopust vznikl jako odraz na život na vesnici, život v souladu s přírodou. Lidé měli většinu práce teprve před sebou a měli na ni posbírat síly. Současně bylo cílem také ujíst ze zimních zásob, které sice skvěle zapadnou mezi zimní pokrmy a zimní jídelníček jako takový, ale na jaro jsou příliš těžké a tučné.

Oslavy masopustu tedy spočívali především ve velkém hodování, tradičně na vesnicích probíhali také zabíjačky. Vhod však přišlo třeba i kysané zelí, nakládané okurky, také brambory na nejrůznější způsoby nebo třeba sušená jablka.

Oblíbené byly také smažené koblížky, které svou barvou připomínaly jarní Slunce. Masopust však údajně dle některých zdrojů dokonce vychází ze starořímského svátku saturnálie, který oslavoval planetu Saturn. Jisté je, že původně pohanský svátek přebrali křesťané. Dnes ho najdeme v církevním kalendáři, ale i v dalších tradicích jako je například velkolepý karneval v brazilském Rio de Janeiro.

I karneval v Riu se nese v duchu stejných tradic jako český masopust, fašank nebo ostatky. Již samotné označení karneval pochází z latinského slov „carne“ s významem „maso“ a „vale“ – česky „pryč“.

Masopust maškara, karneval
Masopust a karneval v Riu vycházejí ze stejné tradice

 

Masopust a očista organismu

Zatímco na tučný čtvrtek si podle tradice můžete dopřát úplně vše, na co máte chuť, stačí pár dnů a všechno je opačně. Původně se na vesnicích masopustní průvody maškar konali převážně v úterý po taneční neděli. Oslavy masopustu završoval pohřeb basy, které také znamenal konec veselí a hodování.

V úterý o půlnoci, jakmile odbyla dvanáctá hodina, vyzval rychtář všechny, aby šli v klidu domů. Právě totiž začínala Popeleční středa a dlouhodobá očista, opravdový maso – půst.

Očista, půst, masopust
Masopust – jarní očista: i takto může vypadat

 

Očista po zimě – očista před jarem. Jak na to?

Zatímco masopustní veselí nabízí mnoho inspirace a návodů, ona očista organismu, která po něm následuje už je tak trochu tajemná. Budeme-li se řídit tradicemi, rozhodně vynecháme tučné pokrmy a nebudeme to přehánět s masem (můžeme je dokonce z jídelníčku zcela vynechat).

Zdrojem bílkovin se mohou stát třeba luštěniny. Velkou dávku bílkovin nabízí ve svém složení také zelené potraviny, které v zimě doplní i chybějící vitamíny a minerály. Navíc jsou prospěšné i díky obsahu chlorofylu, který v sobě koncentruje energii slunečního záření.

Zelené potraviny mají mnohonásobné účinky na lidské zdraví, vynikají především ve svých detoxikačních vlastnostech. Jsou jako stvořené pro očistu organismu. To hned čtyřnásobně platí pro zelenou směs Blendea SUPERGREENS, která obsahuje čtyři zelené potraviny v jednom. Jde o BIO chlorellu, spirulinu, mladý ječmen a zelenou pšenici.

Pokud hledáte další pomocníky pro očistu a detoxikaci organismu, přijde vám vhod i článek: Detox – 5 nejlepších přípravků pro rok 2017 . Najdete mezi nimi zelené potraviny, ale také výtažky z bylinek, výtažek z černé ředkve, extrakt zelené kávy, aloe vera nebo probiotické kultury.

 

Bylinky a další pomocníci

Hodit by se vám mohlo i doporučení výživového specialisty Martina Škáby. Ten na svém blogu pro detoxikaci doporučuje zejména zeleninové šťávy, například šťávu z červené řepy. Vyzdvihuje také význam bylinek jako je ostropestřec mariánský, pampeliška, petrželka, měsíček nebo aloe vera.

Každá detoxikace by měla začínat očistou střev a neměla by zapomínat ani na detoxikaci od parazitů, například pomocí česneku, grepových jader, ořešáku, hřebíčkového oleje nebo dýňového semínka. Součástí by měla být i detoxikace od těžkých kovů. K tomu může být prospěšná chlorella, která patří mezi zmiňované zelené potraviny.

Očistný jídelníček dle Martina obsahuje také obiloviny, semínka (lněná, dýňová, konopná). Vedle zeleniny se do jídelníčku pochopitelně hodí zařadit i ovoce a panenské oleje jako zdroj kvalitních tuků. Některé vitamíny mohou být vstřebány jenom v přítomnosti tuků. Kvalitní tuky mohou dokonce pomoci s hubnutím – viz video:

 

Všeho s mírou

Jakkoli masopust nebo jenom půst zní drasticky, nic se nemá přehánět. I současní výživoví experti radí řídit se především selským rozumem a přirozeným biorytmům. Ohlédneme-li se zpět, možná bychom to neměli přehánět s půstem stejně tak, jak bychom to neměli přehánět na tučný čtvrtek nebo v rámci oslav masopustu.

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..