5 rostlin proti parazitům

Vnitřní parazité jsou kontroverzním tématem. Zatímco veterinární péče s vnitřními parazity počítá a také proti nim pravidelně bojuje, klasická medicína parazity prozatím víceméně přehlíží. Jakkoli, parazité mohou být u člověka příčinou mnoha nespecifikovaných potíží. Údajně s těmito potížemi (a parazity) můžeme žít i dlouhá léta. Tak o tom hovoří terapeuté a zástupci alternativní medicíny.

Propagátorkou očistných kúr a boje proti parazitům je u nás Hana Bláhová, autorka knihy Deník poradce. Ta upozorňuje na nutnost proti parazitům bojovat. „O tom, že počet nákaz v Česku parazity stoupá, hovoří i práce profesorky Aleny Tomšíkové a lékaře Bohumila Seiferta. Ti zjistili, že jsou v Česku ročně tisíce případů potvrzených nákaz parazity.“/1/

Není parazit jako parazit

Pojem vnitřní parazité zahrnuje až tři sta druhů lidských parazitů. Tyto červy a jim podobné organismy najdeme nejenom ve střevech, ale také v plicích, ve svalech, v oku nebo mozku.

Nejčastějším vnitřním parazitem má být prvok Toxoplasma gondii, která se na člověka přenáší prostřednictvím domácích mazlíčků, převážně koček. Tam, kde žije pes, zase zpravidla žije toxokara, parazit podobný škrkavce. Domácího mazlíčka přitom najdeme asi v polovině českých domácností. Ohrožení se však netýká jen chovatelů domácích mazlíčků…

V širším pojetí můžeme mezi vnitřní parazity člověka zařadit i všechny patogenní bakterie, viry a plísně.

Víte, že projevem existence vnitřních parazitů u člověka může být i zvýšená chuť na sladké? Pokud vás trápí nezdravé chutě, může se vám líbit i tento článek o tom, jak přelstít nezdravé chutě.

Ať již máte na existenci vnitřních parazitů jakýkoliv názor, preventivní očistná kúra, detoxikace proti parazitům vám nemůže ublížit. Může být jenom prospěšná. Využít se přitom dají čistě přírodní prostředky, které již povětšinou máte doma – anebo si je bez větších potíží obstaráte.

TIP: Detoxikaci úspěšně podpoříte směsí zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.

blendea_koupit

 

Pět přírodních prostředků proti parazitům

1. Česnek

Česnek kuchyňský (česnek setý) je i v našich končinách oblíbenou kulinářskou ingrediencí, ale také součástí lidového léčitelství. Díky obsahu allicinu je česnek považovaný za přírodní antibiotikum. Dokáže si poradit s bakteriemi, ale také viry nebo plísněmi. Česnek účinně působí proti nepřátelským mikroorganismům a má také protizánětlivé vlastnosti. V neposlední řadě povzbuzuje činnost imunitního systému, podporuje tvorbu bílých krvinek.

ČesnekČesnek je prospěšný pro detoxikaci, protože stimuluje činnost jater. Je také užitečný pro kardiovaskulární systém. Údajně dokáže pročistit krev. Dokonce má krev pročistit natolik, že se stává nepříjemná pro hmyz, jako jsou komáři nebo blechy.

To vše jsou důvody, proč česnek najdete také mezi našimi babskými radami na detoxikaci nebo proč jsme ho označili jako jednu z nejúčinnějších detoxikačních potravin.

 

2. Hřebíček

Hřebíček, proti parazitůmJako hřebíček se označuje sušený kalich s poupětem, který pochází z rostliny hřebíčkovec vonný, z čeledi myrtovitých. Hřebíček představuje aromatické koření, které se uplatní ve slaných i sladkých pokrmech. Užitečný však může být i jinak, má totiž schopnost hubit parazity, dokonce i jejich vajíčka. Má také antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

Hřebíček je součástí antiparazitní kúry Dr. Clarkové anebo trojkombinace doporučované léčitelem Jaroslavem Zajíčkem. Ideálně se kombinuje s černým ořešákem a pelyňkem – viz dále.

Pozor, hřebíček rozhodně není vhodný pro těhotné ženy.

 

3. Oregano

Oregano, proti parazitůmOregano, česky dobromysl obecná, je bylinkou z čeledi hluchavkovitých. Jde o typické koření italské nebo řecké kuchyně, jako dobromysl ho ale najdeme také v kulinářských specialitách kuchyně staročeské.

Již podle svého českého názvu je oregano prospěšné pro psychiku. Mj. působí proti křečím a napomáhá zdravému trávení, příznivě ovlivňuje mikrobiální střevní prostředí. Je užitečné také pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Oregano působí jako přírodní antibiotikum, kvůli obsahu carvacrolu. Může se však stát i skvělým pomocníkem detoxikace, napomáhá totiž vylučování toxinů ven z těla.

Oregano s hřebíčkem jsou jen zástupci koření, které může pomoci s detoxikací. Také další druhy koření mohou být v tomto ohledu užitečné – více se dozvíte v článku: Které koření pomůže s detoxikací?

 

4. Ořešák černý

Ořešák černý i další druhy ořešáku nejsou jenom zdrojem křupavé pochoutky plné cenných nenasycených mastných kyselin. Přestože se pěstují především pro jádra – ořechy, ořešáky jsou užitečné také pro dužnatou slupku plodů, listy nebo kúru. To vše se využívá v lidovém léčitelství nebo farmacii.

Ořešák, zejména ořešák černý je vynikajícím přírodním prostředkem proti parazitům. Má antibakteriální účinky, čistí celý zažívací trakt, kde hubí nejrůznější parazity.
Proti parazitům se v léčitelství užívá šťáva ze slupek nebo celých nezralých plodů ořešáku. Z ořešáku se připravuje také léčivý čaj či alkoholová tinktura (likér nazývaný ořechovka) – recepty najdete v článku: Jezte ořechy, podpoří vaše zdraví.

Ořešák, ořešák vlašský, ořešák černý

 

5. Pelyněk

Pelyněk, proti parazitůmPelyněk pravý je vytrvalou bylinou, která je nenápadná svým vzhledem, ale skýtá nápadné účinky. V léčitelství se využívají celé stonky rostliny, sbírané před rozkvětem. Hořký pelyněk ulevuje zejména od zažívacích potíží, problémů s žaludkem, ale v léčitelství se uplatňuje také jako prostředek proti střevním červům. Má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.

Pelyněk se užívá v podobě bylinného čaje, je prospěšný při žaludečních potížích, onemocnění jater, žlučníku a dvanácterníku, působí také proti křečím.

Pozor! Pelyněk je škodlivý pro těhotné a kojící ženy. Vždy je třeba ho užívat obezřetně, vždy jen v malých dávkách. Pelyněk je návykový. Může být i nebezpečný. I proto je omezen prodej oblíbeného pelyňkového destilátu označovaného jako absint.

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

  1. Ekologicka rostlinna produkce je zalozena na tom, ze vyzivovani rostlin se uskutecnuje zejmena prostrednictvim pudniho ekosystemu. Nemela by byt tudiz povolena hydroponie, pri niz se rostliny pestuji s koreny v inertnim pestebnim mediu s rozpustnymi mineraly a zivinami. Ekologicka rostlinna produkce zahrnuje odlisne pestitelske postupy a omezene pouzivani hnojiv a pomocnych pudnich latek s nizkou rozpustnosti, a tyto postupy by mely byt proto upresneny. Mely by byt stanoveny zejmena podminky pro pouzivani nesyntetickych produktu.

  2. Dobrý den, neslyšeli jste někdo o wurmexu? Je to přírodní detoxikační a odčervovací doplněk stravy, který mi doporučili známí, ale sama jsem to ještě neměla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..