Jarní očista – tradice, která má skutečný význam

Jaro už klepe na dveře, a s ním se stává aktuální také jarní očista. Již naši předkové věděli, že jaro je ideální dobou pro detoxikaci organismu (ačkoli ji samozřejmě označovali spíše pojmy „očista“, „půst“ nebo „masopust“).

Přestože současní moderní lidé z tradičních jarních rituálů upřednostňují především ty, které jsou spojené s hodováním, právě jarní očista je z hlediska zdraví jedním z těch nejvýznamnějších. Proč? To si objasníme v tomto článku.

ÚPLNĚ NEJRYCHLEJŠÍ DETOXIKACI dosáhnete, když koupíte doplněk na detoxikaci určený. 

My doporučujeme českou směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS s řadou pozitivních benefitů na celé vaše tělo. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Proč je jarní očista prospěšná?

Přestože žijeme v moderní společnosti a jsme obklopeni důmyslnými technologickými vynálezy, vnějším prostředím člověka nadále zůstává příroda.

Člověk je součástí přírody a nemůže se vymanit z jejich vlivů. Lidské tělo je ovlivněno rytmy přírody. Tyto biorytmy jako je střídání dne a noci, lunární fáze nebo čtyři roční období se odrážejí nejenom v přírodě samotné, ale také v každém jediném lidském organismu.

Jarní očista, detoxikaceJaro představuje období, kdy se po zimě opět startuje metabolismus. Vše se zrychluje, v přírodě raší život a nová energie.

Člověk by měl energii čerpat pobytem venku, dýcháním a také stravou. Zatímco v zimě šlo především o výživu pro zahřátí, na jaře by strava měla mít energii jara. Jídelníček je lehčí, s větším podílem zeleniny, zejména listové zeleniny. Významnou roli hraje také vláknina.

Náš tip – Jak nastartovat metabolismus?

Praktické rady najdete v článku: 6 jednoduchých triků na zrychlení metabolismu

Lidské tělo na konci zimy již nemusí ukládat energii do zásob, ale naopak zásoby pročišťuje. Játra jedou na plné obrátky, aby se zbavila nepotřebných zásob a nánosů škodlivin.

Jaro je obdobím nejvyšší aktivity jater. Játra jsou v tomto období zatížena více než kdy jindy, více než jakýkoliv jiný orgán. Jarní strava a tradiční jarní očista je proto zaměřena právě na játra a povzbuzení činnosti jater a žlučníku, který s játry spolupracuje.

Naši předkové věřili, že jarní očista posílí játra natolik, že celý rok budou fungovat tak, jak mají. Za pravdu jim dávají i moderní vědecké výzkumy, které potvrzují neuvěřitelný výkon a regenerační schopnosti jater.

Chcete o játrech vědět více?

Mnoho užitečných informací najdete v článku: Játra jako klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?

 

Jak je to s těmi tradicemi?

Začátek roku je dle křesťanských tradic spojený hned se dvěma postními obdobími. První očista se tradičně označuje jako masopust, který začíná již na Tři krále (6. ledna) a vrcholí velkým hodováním s termínem, který se odvíjí od termínu Velikonoc.

 

Ostatky, fašank nebo karneval?

Jarní očista, detoxikace, masopust

Masopust (lidově také ostatky, fašank nebo obecně karneval) datujeme zhruba 40 dnů před velikonočními svátky. Jde o několikadenní období zábavy, oslav a masek. Masopust vychází z římského svátku Bakchus, který je spojovaný s plodností.

V původním smyslu jde skutečně o „maso půst“, tedy „opuštění masa“.

Tento význam má také pojem „karneval“, který vychází z italského „carne levare“ – „dát pryč maso“. Ze stejné tradice jako český masopust tedy vychází i největší taneční karneval na světě – karneval v brazilském Rio de Janeiru.

 

Tučný čtvrtek, Taneční neděle a Maškarní úterý

Tradiční český masopust začíná tzv. Tučným čtvrtkem. Na Tučný čtvrtek se má údajně jíst co nejvíce, aby byl člověk celý rok při síle. Dříve byl tento den často spojený s domácími zabíjačkami. Dojídaly se také zimní zásoby jídla, už nebyly potřebné. Lidé instinktivně věděli, že jarní jídelníček by měl vypadat jinak než jídelníček zimní.

Po Tučném čtvrtku následuje Taneční neděle s bujarými oslavami, veselicemi a nezřídka také masopustními plesy. Po Taneční neděli přichází na řadu průvod maškar. Dříve tento průvod obcházel ulicemi zpravidla na tzv. Maškarní úterý. Dnes se na venkově přiřazuje spíše k víkendovým dnům.

Jak vypadá takový maškarní průvod, třeba masopust ve Zlíně? Podívejte se na video z Lešetínského fašanku 2017:

 

Popeleční středa, masopust v roce 2017

Maškarní úterý uzavírá dle tradice celý masopust, aby dostala slovo tzv. Popeleční středa. V roce 2017 vychází Masopustní maškarní úterý přesně na konec února, tedy 28. února 2017. Popeleční středa v roce 2017 připadá na 1. března 2017. Právě Popeleční středa má být prvním dnem jarní očisty, postní doby, která má trvat do Velikonoc.

V roce 2017 představuje období od Popeleční středy do Velikonoční neděle celých 46 dnů. Tak dlouho by dle tradice našich předků měla trvat v roce 2017 jarní očista.

 

Jak vypadá jarní očista?

Pro křesťany je jarní očista očistou těla i duše. Po masopustním veselí se věřící vzdávají zábavy a dopřávají si klid. V moderním pojetí je jarní očista zaměřena především na jídelníček.

Záleží na každém, jak si svůj jarní jídelníček nastaví. Každý organismus je jedinečný. Výživoví specialisté rozhodně nedoporučují zásadní půsty a drastické diety.

Například Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy upozorňuje, že půst není zdravý v mnoha případech: „Zejména u lidí, kteří trpí jakoukoli chorobou, která vyžaduje speciální stravovací režim – například diabetiků, u lidí s chronickým onemocněním ledvin nebo žaludku, a samozřejmě není vhodný pro děti.“ Současně doporučuje, jak by měl jarní půst, resp. rozumná jarní detoxikace vypadat: „Pokud si člověk má něco vzít z období půstu, pak by se měl spíše zamyslet nad svým jídelníčkem, trochu jej odlehčit, odbourat uzeniny a přidat více zeleniny, ovoce, zakysaných mléčných výrobků a celozrnných výrobků.“/3/

Jarní očista, detoxikace

 

Jak se postit?

  • Pokud se chcete držet tradice, můžete si jarní očistu udělat jako skutečný maso půst, tedy omezit maso a živočišné tuky. Ryby a vejce jsou dovoleny.
  • Pokud chcete jarní očistu zpřísnit, omezte vedle masa také ryby, vejce, případně eliminujte i mléčné výrobky nebo pečivo.
  • Doporučuje se také omezit sladkosti a jednoduché cukry vůbec.

 

Jak si sestavit jarní jídelníček?

Jakákoliv detoxikace, tedy i tradiční jarní očista začíná u střev jako klíčového orgánu zažívací soustavy. Zdravá střeva se odvíjí od zdravé stravy, jejich fungování podpoří především dostatečný přísun vlákniny.

  • Právě kvůli vláknině by měly být základem jarního jídelníčku obiloviny, které nabízejí nespočet způsobů přípravy.
  • Druhou základní složkou jarního jídelníčku je zelenina, i ta se dá připravovat a jíst v mnoha podobách. Zelenina tělu dodává potřebné antioxidanty, minerální látky a vitamíny, které podporují jeho zdravé fungování.
  • Obzvláště prospěšná bude zelenina kvašená, která je navíc také zdrojem probiotických kultur, nezbytných pro správnou činnost střev.

Náš tip – střeva jsou důležitá

Přestože jsou střeva často opomíjená, jsou důležitým orgánem lidského těla. Nejenže plní hlavní funkce trávicí soustavy, ale významně se také podílejí na imunitě. Více se dozvíte v článku: 80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví

 

Očistné bylinky

Nebyla by to jarní očista, kdyby nezahrnovala jarní léčivé byliny. Příroda je moudrá. Právě jarní léčivé byliny, mladé zelené výhonky rostlin vynikají očistnými účinky.

Jarní byliny svými účinky navíc podporují činnost jater. O tom, jak významná jsou játra během jarní detoxikace, už byla řeč.

Očistné bylinky

 

Jarní bylinky s očistnými účinky:

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..