Játra jako klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?

Játra patří k těm nejvýznamnějším tělesným orgánům. Většina z nás tuší, jak moc jsou důležitá pro život, jen málokdo si to však umí představit.

Právě proto chceme játrům věnovat tento článek. Přinášíme vám pozoruhodné informace o dech beroucích schopnostech tohoto klíčového detoxikačního orgánu. Představujeme vám játra v číslech, číslech, která musí ohromit každého…

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

1. Až 50 % jaterní tkáně doroste znovu, pokud ji ztratíte…

Nové, zdravé buňky nahradí v játrech také buňky zasažené toxiny.

O výjimečných regeneračních vlastnostech jater hovoří jak moderní lékařské studie, tak i starořecká mytologie. V ní trpěla játra Prométheova – orel z nich každý den kousek vykloval, přesto játra vždy znovu a znovu přes noc dorostla…

Lidské tělo má mimořádné detoxikační a regenerační schopnosti, zdaleka nejde jen o jaterní buňky. Schopnost regenerovat je tou nejvýznamnější charakteristikou lidského těla. Je však vlastní nejenom tomu lidskému, ale každému živému organismu. Umožňuje totiž přežití za nejrůznějších podmínek.

Buňky, regenerace

Regenerace a detoxikace

Regenerace znamená neustálou obnovu buněk.

Regenerace znamená také nepřetržité udržování vnitřní rovnováhy nebo permanentní čištění organismu od škodlivých odpadních látek metabolismu i dalších toxinů.
Denně se lidské tělo vypořádává s toxiny v jídle a pití (jde o nejrůznější syntetická aditiva, konzervanty a barviva, například glutamáty aj.).

Vyrovnat se musí také s alkoholem, kofeinem, nikotinem a dalšími drogami. Svůj podíl na toxické zátěži mají i léčiva, antibiotika, hormonální přípravky apod. Toxiny tělo vstřebává také z vody, půdy nebo znečištěného ovzduší. Jde dokonce i o těžké kovy.

Nebezpečné toxiny často najdeme i přímo v našich domácnostech, třeba v čistících a dezinfekčních prostředcích nebo kosmetice (hliník, fluorid, formaldehyd, těžké kovy).

Více se dozvíte v našich článcích:

Lidské tělo se dokáže poprat s mnoha různými toxiny. Jakmile však míra toxinů překročí určitou mez, vyplatí se mu od toxinů ulevit – detoxikovat organismus zvenčí. Důležitá je detoxikace jater, ale také ledvin, lymfatického systému a samozřejmě také střev. Detoxikace podpoří vstřebávání živin, které jsou potřeba pro obnovu organismu. Znovu nastartuje přirozené detoxikační schopnosti těla.

Lidské tělo může být samo sobě lékařem, který nejlépe ví, co dělat. Stačí mu naslouchat…

2. Játry prochází až 75 % odpadních látek, které se nacházejí v organismu…

Játra jsou největším detoxikačním orgánem lidského těla, řadí se také k těm nejvytíženějším orgánům.

Většina látek, které organismu dodáme zvenčí, se v různé podobě, dříve či později, prostřednictvím krve dostane do jater. Játra fungují jako filtr krve, zpracovávají se zde živiny, některé se zde i ukládají.

Krev se v játrech také čistí od toxinů. Toxiny se zde odbourávají, přeměňují, rozpouštějí ve vodě tak, aby je mohly další vylučovací orgány odvést ven z těla.

Více než 500 funkcí jater

Játra neplní jenom detoxikační funkci, mají více než 500 dalších funkcí, řada z nich je nezbytná pro život. V každém okamžiku se v játrech odehrávají tisíce různých biochemických procesů, které ovlivňují fungování celého těla.

Detoxikace může být zaměřena na játra jako klíčový detoxikační orgán. Existují například bylinky a další přírodní prostředky, které dokážou činnost jater podpořit. Očista jater zvýší vlastní detoxikační schopnosti lidského těla.

Bylinkám pro detoxikaci se věnujeme v samostatném článku, detoxikaci podporují i některé potraviny – dočtete se o nich v seriálu 15 nejúčinnějších detoxikačních potravin.

Játra, detoxikace

3. Játra dospělého člověka váží 1,1 – 1,6 kg

Játra jsou největší žlázou lidského těla.

Mj. produkují žluč, která se účastní trávení tuků. Žluč není produktem žlučníku, jak by se mohlo dle názvu znát. Žlučník slouží zejména jako zásobní orgán žluči.

Žluč je složená z vody, cholesterolu, žlučových kyselin a solí. Je však tvořená také některými odpadními látkami, které se s ní dostávají ven z těla. Právě žluč, původně žlutozelená tekutina, zbarvuje stolici do hněda.

Detoxikace, pohodaDetoxikace a psychická pohoda

Svoje opodstatnění má i slovní spojení žluči, podrážděnosti a agrese. Fungování jater se totiž odráží také na psychické kondici člověka. Dle léčitelů mají být játra veselým orgánem. Pokud fungují správně, má člověk dobrou náladu. Pokud však nefungují tak, jak mají, člověk je podrážděný, naštvaný a ve stresu. Lidově se mu pak říká i „žlučovitý“.

Detoxikace jater je tak cestou i k lepší náladě, psychické pohodě a radosti ze života.

Nadměrná kapacita jater

Játra jsou pozoruhodným, mimořádně výkonným orgánem. Dokážou v lidském těle plnit řadu důležitých úloh, mají extrémní regenerační schopnosti a obrovskou kapacitu. Přestože jsou permanentně vytížená, u zdravých jater nedochází k vyčerpání jejich kapacity. Ta je totiž jen zřídka skutečně využita.

Nadměrná kapacita jater však nese také jednu nevýhodu – játra lze otrávit snáze, než kterýkoliv jiný orgán. I přes vynikající regenerační schopnost lze játra poměrně jednoduše zanést toxiny. Všechny toxiny, se kterými se tělo musí vypořádat, jsou totiž směřovány právě sem.

V játrech dochází k jejich odbourávání nebo ukládání – pokud odbourávání neprobíhá tak rychle jako kontaminace těla toxiny. Jakmile dojde k poškození většiny jaterních buněk, regenerační schopnosti selhávají, játra ztrácejí svoji funkci a s nimi přestává fungovat i celý organismus.

Detoxikace, 7 denní jídelníček - bodlákDetoxikace organismu může spočívat také v tom, že odlehčíte svým játrům. Očista jater znamená to, že je nebudete zatěžovat toxiny nebo se alespoň pokusíte omezit množství toxinů, se kterými se musí vypořádat.

Opačnou cestou je dopřát játrum to, co jim udělá dobře. Ze všech přírodních prostředků, které jsou prospěšné pro správnou funkci a zejména detoxikaci jater, se vyzdvihuje jediná bylinka – ostropestřec mariánský, bodlák.

Další články našeho blogu:

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..