Jarní úklid vás nabije energií. Jde o úklid bytu, těla i duše

Co si budeme povídat. Přestože jarní příroda překypuje energií a na každém kroku je to znát, na člověka občas těžce padne nepříjemná jarní únava.

Není divu. S jarními dny ještě stále prožíváme období, kdy dorovnáváme nedostatek živin ze zimy. Současně se naopak zbavujeme odpadních a škodlivých nánosů, které jsme ze dlouhou zimu v sobě nastřádali.

Zbytečné a škodlivé věci si nosíme nejenom v sobě, ale potýkáme se s nimi také kolem sebe. Úklid a jaro k sobě prostě patří, jedině prostřednictvím úklidu, resp. očisty se můžeme vypořádat s uplynulým obdobím a vrhnout se se vší vervou do období jara – období plného života a energie.

Úklid se vyplatí i v případě, že se vám do něho kvůli únavě vůbec nechce. Právě úklid vám totiž s únavou pomůže, zbavíte se nečistot a škodlivin – tím získáte prostor pro něco nového. To platí pro úklid bytu, těla i duše.

Jarní očista má mnoho podob

Začíná to u jídelníčku…

Jarní očista může mít mnoho podob, vždy se pojí s odlehčeným jídelníčkem, který využívá jarní dary přírody. Jarní jídelníček je plný bylinek, zeleniny a zelených potravin. Obsažené látky podporují vlastní detoxikační schopnosti lidského těla a také ho přirozeně povzbuzují k aktivitě. Jsou prospěšné pro vylučování škodlivin, odvodnění i hubnutí. To vše se hodí.

Pokud vás zajímá jarní očista těla a jídelníčku, budou se vám hodit například tyto články:

Pokud jde o samotnou očistu těla, budou se hodit i omlazující rituály,

 

VIDEO: Snad každého na jaře doprovází jarní únava. Podívejte se, jak se lze bránit a být co nejvíce fit. 

 

Fyzickou očistu by měla provázet i očista psychická

Očista fyzická souvisí i s očistou psychickou. Zvláště ve východním pojetí nabývá očista i duchovní rozměr. Jaro je obdobím, kdy bychom si měli udělat pořádek i ve svých myšlenkách, emocích a pocitech. Abychom toho docílili, musíme se odpoutat od každodenních starostí a zbavit se všudypřítomného stresu. I to je forma očisty a úklidu.

Tak jako se zbavujeme zimních nánosů, usazených škodlivin v těle nebo nadbytečných kilogramů, měli bychom se na jaře zbavit i negativních myšlenek, špatných emocí a pocitů, které nám zbytečně odčerpávají energii. K tomu pomůžou různé relaxační a meditační techniky. Vhod přijde i meditační hudba, například toto video:

 

Očista uvnitř a očista kolem sebe

Za očistný rituál lze v jistém ohledu považovat i úklid bytu. Už jenom proto, že nám umožní řádně vyvětrat, vyčistit vzduch kolem sebe a zhluboka se nadechnout životodárného kyslíku. Kyslíková terapie je velmi prostá, o to účinnější. Je také jedním z našich 10 triků pro omlazení.

Ovšem pozor, pod vlivem reklamní masáže mnoho z nás úklid pojí s agresivními chemikáliemi. Mnohé běžně užívané čisticí prostředky, dezinfekce a další drogistické přípravky jsou vysoce toxické. Jejich vůně zdaleka nepřinese takový efekt, jaký slibují reklamy. Jejich výpary naopak patří mezi ty škodlivé látky, kterých bychom se v rámci úklidu měli zbavit.

Jarní úklid bez chemie? Jde to!
Jarní úklid bez chemie? Jde to!

 

Úklid bez chemie? Ano, jde to!

Všechny ty moderní úklidové a čisticí prostředky jde snadno nahradit prostředky šetrnými, ekologickými a mnohdy ještě levnějšími. Fungují stejně účinně (ne-li víc) a nezamořují naši domácnost zbytečnými toxickými látkami. Nedráždí kůži. Nemusíme se obávat ani podráždění dýchacích cest nebo toho, že bychom s rádoby vůní dýchali i agresivní chemii.

Naše babičky také neměli k dispozici všechny ty moderní čističe, a uklízeli. Vystačili si s tím, co měli doma, a s tím si můžeme vystačit i my.

Mezi ekologickými čističi je na prvním místě ocet, stačí klasický lihový, ale můžete využít i ocet vinný nebo ocet jablečný. Pokud k octu přidáte jedlou sodu, sůl nebo citron, k běžnému úklidu celého bytu ani víc nepotřebujete. Pro provonění a dezinfekci pak skvěle poslouží esenciální oleje aromaterapie.

 

Ekologický čistič číslo jedna: ocet

Lihový, vinný i jablečný ocet se uplatní nejenom jako kulinářská ingredience, ale také jako úklidový pomocník. Pohlcuje nejrůznější pachy, odstraňuje nečistoty a ještě leští. Můžete ho použít na úklid kuchyně, koupelny, ale i kdekoliv jinde. Funguje jako universální čistič. Čistí dlaždice stejně jako sklo nebo kovové povrchy.

Ocet můžete využít i při praní – jako ekologickou změkčující aviváž. Pokud chcete prádlo navíc provonět, můžete v octu rozředit některý z esenciálních olejů. Vonné oleje se v octu krásně rozpouštějí, nejenže ho provoní, ale zvyšují také jeho čistící vlastnosti. Některé esenciální oleje navíc nesou i antibakteriální a dezinfekční vlastnosti, například eukalyptus, tea tree, levandule aj.

Zajímá vás využití esenciálních vonných silic v praxi? Pak se vám bude hodit náš další článek: Voňavý detox – objevte aromaterapii!

Ocet se dá skvěle kombinovat i s jedlou sodou. Také jedlá soda nachází široké uplatnění při ekologickém úklidu domácnosti. Nabízí schopnost pohlcovat pachy nebo odstranit nejrůznější skvrny a usazeniny, například vodní kámen. Hodí se i k čištění koberců, čalounění a bytových textilií.

Recept na čištění odpadů s octem a sodou

Vlijte do vodovodního odpadu ocet a vsypte jedlou sodu.

Obě látky spolu reagují, vytvářejí šumivou pěnu, která si poradí s veškerými usazeninami.

V kombinaci s octem můžete při úklidu domácnosti využít také sůl. Kuchyňská sůl představuje ekologický čistící písek.

Recept na přírodní tekutý čistící písek

Jednoduše smíchejte ocet se solí a máte přírodní tekutý čistící písek.

Můžete ho využít na čištění vany, dlaždiček, sporáku apod.

Čistící vlastnosti octa můžete podpořit přidáním citronové šťávy. Citron sám o sobě nabízí čistící vlastnosti díky obsahu kyseliny citronové. Ta se dá při úklidu využít i přímo.

Při ekologickém úklidu se uplatní i další věci ze spížky, třeba prášek do pečiva nebo jedlý olej.

EKO úklid
EKO úklid: hodit se bude ocet, olej i vonné silice

 

Recepty na přírodní čističe

  • Pasta z prášku do pečiva rozmíchaného ve vodě vybělí spáry mezi dlaždičkami. Nejprve spáry pastou důkladně potřete, pak nechte působit minimálně hodinu a nakonec smyjte vodou nebo lépe vodou s částí citronové šťávy.
  • Prášek do pečiva lze využít i jako bělidlo na záclony, stačí ho přidat k záclonám při máchání.
  • Jedlý olej poslouží pro leštění nerezových hrnců nebo obnově starého kuchyňského prkénka.
  • Z jedlého oleje si připravíte i přírodní leštěnku na nábytek. Stačí smíchat olivový olej s citronovou šťávou v poměru 2:1. Jako leštěnku lze využít i teplé pivo. Sedlina z kávy se zase hodí pro renovaci poškrábaného nábytku z tmavšího dřeva.
Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..