Krátkodobá nebo dlouhodobá detoxikace?

Žádný extrém není pro lidský organismus dobrý. Pokud jde o detoxikaci, hubnutí nebo zdraví lidé však hledají ta nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Pak čekají „zázraky na počkání“, které bohužel pochopitelně nepřicházejí. Krátkodobý efekt se může dostavit, ale dlouhodobě násilné a drastické změny jídelníčku či životosprávy mají efekt spíše kontraproduktivní.

Přesto se nedá jednoznačně říct, zda je lepší krátkodobá nebo dlouhodobá detoxikace.

Představte si situaci, kdy člověk v dobré víře drží jeden den půst a další den sní tolik jídla, co by obyčejně snědl za dva dny. Může mu to nějakým způsobem prospět? Rozhodně ne. Na druhé straně je i tohle právě onen extrém. Střídmost v jídle se vyplatí vždy a třeba i jednou za čas, jen to pak nesmíme v dalším období dohánět.

Jak říká Martin Škába, výživový expert a propagátor detoxikace: „I jednodenní půst na čerstvých zeleninových šťávách každý týden je vynikající způsob jak restartovat metabolismus…“/1/ Právě Martin Škába tuto krátkodobou detoxikaci v programu nazvaném příhodně 6 + 1 popisuje na svém blogu.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Krátkodobá detoxikace 6 + 1

Program 6 + 1 je pro ty, kterým nevyhovuje dlouhodobé omezování. Naopak jsou ochotni jednou za týden změnit jídelníček, protože ví, že po zbytek týdne pak budou moci jíst dle svých zvyklostí a preferencí. Program 6 + 1 může mít mnoho podob dle toho, za jakým účelem ho lidé realizují. Může být i skvělým detoxikačním plánem, pokud je onen jeden den jídelníček založený na čerstvých zeleninových (a/nebo ovocných) šťávách.

Tento program přitom není žádným novodobým vynálezem. Čerpá z tradic, kdy naši předkové jeden běžný pracovní den omezovali jídlo. Udržovali si tak zdraví a kondici.

Detoxikace v pohodě
Krátkodobá nebo dlouhodobá detoxikace? Hlavně v pohodě!

Detox „6 + 1“. Jak na to?

V týdnu si vyčleňte jeden očistný den, kdy budete konzumovat pouze zeleninové, příp. ovocné šťávy.

Očistný den programu 6 + 1 spočívá v popíjení zeleninových šťáv, nejlépe čerstvých. Množství šťáv je individuální. Celkem jde o 1– 1,5 litru šťáv s tím, že je důležité šťávy popíjet velmi pomalu, po malých dávkách.

Šťávy se připravují ze zeleniny jako je špenát, kapusta, salát, celer, brokolice, lilek, červená řepa aj., tedy takové, které se připisují i detoxikační vlastnosti. Zeleninové šťávy je možné doplnit i šťávami ovocnými, například jablečnou šťávou. Pitný režim je samozřejmostí, stejně jako při každé jiné detoxikaci.

Tato krátkodobá očista má řadu výhod, např.

  • člověk nepociťuje hlad a má dostatek energie
  • dodává organismu množství bioaktivních látek
  • podporuje imunitní systém
  • pomáhá eliminovat chutě na sladké

Vědci z University v Manchesteru přitom program 6 + 1 spojují také s hubnutím, resp. úbytkem tělesného tuku. Dle vědců také dochází ke snížení krevního tlaku nebo snížení škodlivého cholesterolu a cukru v krvi.

Ovocné a zeleninové šťávy jsou také základem třídenní detoxikační kúry. Další informace a návod najdete v samostatném článku.

Dlouhodobá detoxikace

Krátkodobý vs. dlouhodobý detoxPokud chcete opravdu hloubkově očistit své tělo, krátkodobá detoxikace nepomůže.

Přichází na řadu dlouhodobá detoxikace, která však nutně nemusí znamenat zásadní změny v jídelníčku a životosprávě. Naopak. Jde o osvojení si zdravých návyků, které do svého denního režimu můžeme zahrnovat postupně.

Jak dlouho trvá detoxikace?

Dle Martina Škáby by měla účinná dlouhodobá detoxikace trvat tolik měsíců jako je věk daného člověka dělený deseti (tedy například člověk starý 20 let by měl detoxikaci věnovat 2 měsíce, člověk starý 40 let 4 měsíce).

Pochopitelně je vše individuální, záleží na životním stylu, kondici nebo zdravotním stavu každého jednotlivce. Pokud by měla být dlouhodobá detoxikace razantní a člověk není zcela zdravý, je navíc potřeba konzultovat své kroky s lékařem.

Jak na to?

Dlouhodobá detoxikace může mít řadu podob. Pokud se budeme inspirovat doporučením Martina, můžeme do svého jídelníčku a denního programu zařadit tyto očistné metody:

Na co si dát pozor během detoxikace?

Detoxikaci škodí sladkosti, cukrovinky a bílý cukr vůbec. Ten totiž podporuje rozvoj škodlivých mikroorganismů a plísní uvnitř lidského těla. Omezit byste měli vedle cukru také maso a uzeniny…

Krátkodobá vs. dlouhodobá detoxikace
Detoxikace, půst, hladovění?

Hladovění? Raději ne

Kolem detoxikace panuje mnoho mýtů a polopravd. I mezi odborníky najdeme její zarputilé zastánce – ale i odpůrce. Například australský profesor Hosen Kiat publikoval v roce 2015 v odborném časopise Journal of Human Nurtrition and Dietetics velký přehled všemožných detoxikačních programů se závěrem, že neexistuje žádný důkaz, že by některý z nich skutečně fungoval.

Je to zejména kvůli razantnímu omezení energie a živin, které pak organismu pochopitelně chybí. Zjednodušeně se dá říct, že pokud má být dlouhodobá detoxikace prospěšná, musí její jídelníček obsahovat dostatek energie a všechny živiny nezbytné pro zdravé fungování organismu.

Hladovění, drastický půst a obdobné formy detoxikace proto většina lékařů nedoporučuje. Naopak, postupná změna životosprávy a zavádění nových zdravých návyků nemůže nikdo zavrhnout. I to může být podoba dlouhodobé detoxikace.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Pravidla pro zdravý životní styl

  • Zaměřte se na dlouhodobé, ale postupné změny životosprávy.
  • Preferujte čerstvé sezónní potraviny, naopak se snažte vyhýbat polotovarům a trvanlivým potravinám, konzervantům a syntetickým aditivům.
  • Omezte alkohol a kouření, i pasivní. Nezapomínejte na pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Zařaďte do svého denního režimu pohyb. Může jít přímo o nějaký sport, ale také běžnou chůzi (kterou nahradíte jízdu autem nebo MHD).
Krátkodobá vs. dlouhodobá detoxikace
Dlouhodobá detoxikace, resp. zdravý jídelníček

Dlouhodobá detoxikace dle Margit

Zatímco zmiňovaný Martin Škába je nadšeným propagátorem detoxikace, další výživová expertka – Margit Slimáková z detoxikace tak nadšená není. Margit na svém blogu upozorňuje především na drastické podoby detoxikace, diety a půst, který je „příliš stresující na to, aby byl zdraví prospěšný.“/4/

Margit fandí spíše celoživotnímu zdravému stravování než krátkodobým či razantním detoxům, které se střídají s nevhodným jídelníčkem. Jako univerzálně prospěšnou formu detoxikace, vhodnou téměř pro každého, doporučuje omezení masa, polotovarů a aditiv. Naopak je třeba zvýšit přísun ovoce a zeleniny.

Vyzdvihuje význam kvalitních základních potravin, které jsou základem každého zdravého jídelníčku.

Jak vypadá zdravý jídelníček podle Margit? Podívejte se na video:

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..