Detoxikace – co je a co není?

Detoxikace se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Patří k fenoménům moderní doby, ačkoliv jsou její principy staré již tisíce let. Detoxikace je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny nebo indické ajurvédy. Přestože ji dnešní moderní lékařství opomíjí, detoxikace je mnohem víc než jenom módním hitem.

Každý o detoxikaci mluví, každý o ní píše, každého zajímá. Slibuje totiž skoro zázračné výsledky. Má omlazovat, dodávat energii, ulevit od chronických onemocnění, nepříjemných zdravotních potíží, ale třeba i stresu nebo dlouhodobé únavy.

Celá řada lidí se dnes označuje za vyznavače detoxikace. Prohlašuje, že detoxikaci dělá, že se jí věnuje a že na ni nedá dopustit. Jenže detoxikace neznamená to, že si člověk jednou na oběd odpustí svíčkovou se šesti knedlíky nebo že si do kávy dá – místo tří – jen dvě lžičky cukru.

Detoxikace je více než jenom dieta. Detoxikace však není ani nerozumným hladověním nebo neřízeným půstem. Nejde ani o jednu relaxační proceduru třeba v podobě detoxikační masáže. Bohužel nefunguje jedna zázračná procedura, ani jedna zázračná pilulka. Nestačí si jednou nalepit detoxikační náplast.

Na detoxikaci neexistuje jeden obecný návod. Detoxikace také nedokáže vyřešit všechny problémy světa, ani všechny fyzické či psychické potíže. Přesto je cestou ke zdraví. Detoxikace skutečně vede k lepší tělesné kondici. Může podpořit celkovou fyzickou i psychickou pohodu, avšak nejde to hned a není to tak snadné.

 

Takže, co to tedy vlastně ta detoxikace je?

TIP PRO NETRPĚLIVÉ: Užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

 

Co to je detoxikace?

Pojem detoxikace znamená odstraňování toxinů z těla.

Jde o soubor procesů, postupů a metod, které vedou k odbourávání a vylučování škodlivých látek z organismu.

Detoxikace v organismu probíhá neustále. Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra. Mezi základní detoxikační systémy lidského těla patří vedle jater také ledviny, plíce, lymfatický systém, kůže a střeva. Toxiny se z těla vylučují především močí, dechem, potem, hlenem, slzením a stolicí.

Detoxikace, žena v polích

Dnes se však bohužel potýkáme s takovým množstvím toxinů, že detoxikační procesy selhávají a je třeba je podpořit. Řízená detoxikace tak představuje stimulaci přirozených detoxikačních, regeneračních a samoléčebných procesů v těle. Napomáhá vylučování nahromaděných toxinů.

 

Detoxikace je:

 • základním léčebným postupem přírodní medicíny
 • způsobem obnovení rovnováhy v organismu
 • prevencí řady zdravotních potíží

 

Detoxikace zahrnuje tyto procesy a metody:

 • úprava životosprávy a jídelníčku
 • vyloučení či omezení nevhodných druhů potravin
 • snížení příjmu soli, bílého cukru a tuků
 • zvýšený příjem vlákniny, ovoce a zeleniny
 • eliminace kávy (kofeinu), alkoholu a cigaret
 • dostatečný pitný režim
 • podpora přírodními detoxikačními prostředky
 • vhodné pohybové aktivity a cvičení
 • wellness procedury, masáže a zábaly
 • sauna, hydroterapie, detoxikační koupele
 • hluboké, detoxikační dýchání
 • relaxační techniky, psychická detoxikace

Pohledem MUDr. Josefa Jonáše:

„… právě detoxikační medicína je oním zázračným šémem, který oživuje starobylé filozofické a medicínské systémy na pozadí moderní lékařské vědy, zejména toxikologie a mikrobiologie.“

Zdroj: Ing.Vladimír Jelínek, Abeceda detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše, Harmonie 2004

 

Co jsou to toxiny?

Jako toxiny se obecně označují toxické, tedy jedovaté, zdraví škodlivé látky.

Mohou vznikat synteticky. Vedle toho jde také o látky rostlinného, živočišného nebo nerostného původu.

Buněčný metabolismus produkuje toxiny jako odpadní produkt. Ty se shromažďují v tělesných tkáních a orgánech. Ze zdravého organismu jsou z těla pravidelně vylučovány. Nezdravá životospráva, stres a celá řada dalších negativních faktorů však procesy detoxikace oslabuje.

Pokud vylučování není dostatečné a toxiny se v těle zdržují, bývají příčinou celé řady nepříjemných potíží, negativně ovlivňují mnohé fyziologické procesy a odrážejí se ve špatné funkci klíčových tělesných systémů.

Toxiny se navíc do organismu dostávají i přímo. Tělo vlastní vinou zatěžujeme především nevhodnou stravou, příjmem kofeinu, alkoholu a jiných stimulantů. Organismus se musí vypořádat také s antibiotiky a jinými léky, kterým ho nepřiměřeně zásobujeme. Každým okamžikem se potýká s nebezpečnými zplodinami v ovzduší, toxiny na něho útočí i ve vodě. A nejenom to. Toxiny jsou dnes bohužel běžnou součástí kosmetických prostředků, domácích čističů, oblečení nebo vybavení domácnosti. Mezi výčtem toxických, tedy zdraví škodlivých faktorů by nemělo chybět ani záření elektrospotřebičů.

Množství toxinů je v dnešní moderní společnosti natolik vysoké, že se s nimi organismus často sám neumí vyrovnat. Toxiny se usazují v těle, oslabují imunitní systém a další regenerační mechanismy, jsou příčinou tzv. civilizačních onemocnění.Toxiny v ovzduší

 

Některé z toxinů, které se dostávají/mohou dostat do těla:

 • glutamáty, konzervanty, chemická aditiva a barviva ze stravy
 • kofein, alkohol, nikotin a jiné drogy
 • antibiotika, hormonální a jiné nebezpečné léky
 • hliník, fluorid, botulotoxin aj. (kosmetika)
 • fenoly, formaldehyd, chlor (čistící a dezinfekční prostředky)
 • pesticidy z půdy, prach, benzopyren a další škodliviny z ovzduší
 • těžké kovy z kuchyňského nádobí a dekoračních předmětů

Feminus, účinky

 

Jak se toxiny projevují v lidském těle?

Detoxikační schopnost těla ve velké míře ovlivňuje subjektivně vnímané pocity zdraví a spokojenosti. Pokud v organismu dochází k adekvátnímu odbourávání a vylučování toxinů, člověk se cítí spokojený, plný energie a vitality, bez známek únavy či nějakého zdravotního problému. Platí to i naopak. Toxiny zatížený organismus nefunguje správně, neprobíhají v něm potřebné detoxikační procesy a člověk se cítí nepříjemně. Jednoduše „není ve své kůži“.

První známkou přítomnosti toxinů v těle bývá zpravidla únava. Nezřídka ji provází i bolesti hlavy a migrény, problémy s usínáním a špatný spánek. Toxiny mohou mít podíl také na psychických potížích, podrážděnosti, náladovosti až depresích. Zanesení těla toxiny se odráží i na problémech s koncentrací a pamětí.

K fyzickým projevům spojeným s hromaděním toxinů v těle patří vyrážky, ekzémy a akné, alergické projevy, nadměrné pocení nebo povlak na jazyku. Také chronický kašel, rýma, trávicí potíže jako zácpa, průjem či žaludeční nevolnosti, časté močení, nepravidelný srdeční tep, bolesti kloubů a svalů – to vše může mít původ v zanesení těla toxiny.

V konečném důsledku je přítomnost toxinů v těle spojována i s výskytem nebezpečných civilizačních chorob. Vysoký krevní tlak a jiné srdečně cévní onemocnění, také cukrovka, Alzheimerova choroba, rakovinné bujení, ale i celá řada dalších zdravotních potíží může souviset s nedostatečnou detoxikací organismu.

NÁKUPNÍ RÁDCE: Nadměrně zatěženým kloubům dodá „koňskou“ sílu, pružnost a pevnost směs Alavis Triple Blend.

alavis triple blend

ONJEDNAT 700 g za 1129,- Kč

 

Jak toxiny z těla odstranit?

Vraťme se k úvodní definici: „detoxikace znamená odstraňování toxinů z těla“.

Ano, právě detoxikace je způsobem, jak se s toxiny v těle vypořádat…

V komplexním pojetí nepatří detoxikace mezi nástroje klasické medicíny. Přesto představuje podpůrný prostředek a prevenci nepříjemných a závažných zdravotních potíží.

 

Detoxikace může obecně pomoci s těmito problémy:

 • alergie, astma, chronické respirační potíže
 • zácpa, průjem a žaludeční nevolnosti
 • gynekologické problémy
 • bolesti kloubů a svalů
 • ekzémy, akné, opary
 • podrážděnost, deprese
 • chronická únava aj.

 

Výsledkem detoxikace může být:

 • pročištění organismu
 • regenerace a omlazení těla
 • posílení imunity
 • zlepšení trávení
 • hormonální rovnováha
 • psychické zklidnění
 • odstranění únavy
 • jasná mysl

 

Kdy se do detoxikace nepouštět?

I přes nesporné přínosy není detoxikace vhodná pro každého. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Detoxikační procesy mohou dočasně zatížit organismus, detoxikace se proto neprovádí u citlivých a oslabených jedinců, osob s nízkou hladinou krevního cukru, nízkým krevním tlakem, stejně jako při probíhající léčbě nádorových onemocnění nebo při akutním infekčním onemocnění.

Zásadní detoxikační metody by měly být prováděny s ohledem na aktuální zdravotní stav a vždy konzultovány s odborníkem.

Detoxikace, zdravá strava

 

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?

 

5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..