Podzimní detoxikace? Právě teď se hodí začít!

Zatímco o jarní detoxikaci se mluví natolik, že se stala obecně známou, podzimní detoxikace stojí neprávem v ústraní. Také podzim je přitom ideální dobou na pročištění těla i mysli.

Končící léto, méně slunečních paprsků, chladnější dny, návrat do školních lavic a pracovního režimu vyžaduje spoustu energie. Ta však může po době dovolených, letních večírcích a grilování chybět. Detoxikace je způsobem, jak energii znovu získat.

Podzimní detoxikace má řadu výhod. Nejenže se může stát zdrojem energie pro náročné podzimní období, pomůže také proti podzimní únavě. Sychravé dny s nedostatkem sluníčka mohou vést k melancholii až depresím, i proto se vyplatí zaměřit se na sebe, své tělo a to, jak mu udělat dobře. Detoxikace se odrazí také v lepší imunitě, to se v období chřipek a všudypřítomného nachlazení jistě bude hodit.

I na podzim detoxikace pomáhá očistit tělo od nahromaděných toxinů, povzbuzuje detoxikační orgány, stimuluje metabolismus. Je také prospěšná při zažívacích potížích.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Přínosy podzimní detoxikace

  • dodává energii, povzbuzuje
  • působí proti únavě a stresu
  • posiluje imunitu
  • podporuje metabolismus
  • mírní zažívací potíže

Proč právě na podzim?

Podzim je časem, který předchází dlouhé mrazivé zimě. Zima znamená útlum, pro některá zvířata je dokonce dobou spánku. I člověk má ve zvyku se před spánkem čistit, co teprve před dlouhým zimním spánkem. Tak jako je koupel nebo sprcha způsobem očisty těla zvenčí, je detoxikace metodou vnitřní očisty těla. Očistit tělo na podzim je tak zcela v souladu s přírodou, která se chystá ke spánku.

Nezáleží přitom na tom, kolik vážíte, detoxikace není hubnutím. Harmonizuje organismus a napomáhá zažívacím procesům. Je tak prospěšná téměř pro každého, bez ohledu na to, kde se zastavuje ručička jeho osobní váhy. Přestože si mnoho lidí spojuje detoxikaci s hubnutím do plavek nebo bojem s povánočními kily, má mnohem širší efekt.

Podzimní listMožná se cítíte na detoxikaci příliš unavení. Únava je však známkou toho, že s organismem není něco v pořádku. Mohou to být právě toxiny, které tělo zatěžují a odrážejí se v únavě. Pak je detoxikace účinným způsobem, jak se s únavou vypořádat.

Jediným úskalím je čas. Detoxikace totiž vyžaduje vyhradit si čas na sebe. Je třeba se zaměřit na své tělo, pocity a projevy, které vám pomůžou detoxikaci nasměrovat tím správným směrem. Ale o to právě jde.

Pokud si dopřejete čas na sebe, třeba v rámci detoxikace, prospěje vám to v mnoha ohledech.

Podzimní detoxikace

Podzimní detox dle ajurvédy

Po letním horku je podzim začátkem chladných dnů, je dobou suchého a větrného počasí. Dle ajurvédy je obdobím váty. Váta je jedním ze tří základních ajurvédských prvků (dóš).

Váta je lehká a proměnlivá jako podzimní větrné počasí. Potřebuje proto ukotvit. Důležitý je pevný řád a pravidelnost, třeba i v jídle. Váta je stejně jako celé podzimní období úzce propojená s pohybem, tedy tělesným pohybem, dýcháním, krevním oběhem, ale i metabolismem – výživou každé jednotlivé buňky i vylučováním odpadních látek metabolismu. To vše hovoří pro podzimní detoxikaci.

Podzimní polévkaVáta se váže i na nervový systém a duševní funkce. Detoxikace se přitom odráží také v psychické kondici, odlehčí nejenom detoxikačním orgánům, ale i vašim nervům. Pomůže lépe zvládat stres.

Dle ajurvédy je váta nejstudenější dóšou, která vyžaduje teplo. Podzimní strava by měla proto zažehnout trávení, podpořit spalování a celkový metabolismus. Jídlo by mělo být tepelně zpracované. Od letních salátů a čerstvé zeleniny je tak na podzim vhodné přesunout se ke konzumaci dužnatých plodů, nejlépe vařené či dušené zeleniny. Zelenina je prospěšná také kvašená. Hodí se také zahřívací potraviny a koření.

V ajurvédě lze čerpat inspiraci pro podzimní detoxikační jídelníček. Jako všechny detoxikační kůry bude založený na zelenině a ovoci. I v tomto případě můžeme sahat zcela přirozeně po tom, co nám příroda v daném období nabízí. Pořád však platí, že se upřednostňuje tepelná úprava.

Podzimní detoxikační jídelníček

  • Zelenina: mrkev, červená řepa, cuketa, dýně, zelí, špenát, cibule, červená čočka, mungo, fenykl aj.
  • Ovoce: meruňky, broskve, jablka, hrušky, švestky, banány, avokádo, mango aj.
  • Obiloviny: rýže, oves, celozrnná pšenice, quinoa aj.
  • Ořechy a semena: dýňová, lněná, sezamová, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, lískové oříšky aj.


Podzimní jídlo

Tip z ajurvédy – psyllium

Strava je jedním ze základů indické ajurvédy. Hojně doporučuje například semena, resp. obaly semen jitrocele indického. Ta jsou všeobecně známá jako psyllium.

Jde o rozpustnou vlákninu, která přispívá k očistě střev. Váže na sebe vodu a několikanásobně zvětšuje svůj objem. Tak napomáhá tvorbě stolice a odvádění odpadních látek ven z těla.

Jak na podzimní detox?

Již byla řeč o tom, co by mělo být součástí jídelníčku. Základem je vždy zelenina, potažmo ovoce. Nezbytný je také dostatečný pitný režim. V rámci detoxikace je však také třeba z jídelníčku některé složky odebrat. Jde především o nezdravé tuky, červené maso, bílou mouku, cukr, alkohol nebo kofein.
Délka detoxikace je individuální, nejčastěji trvá 2 týdny až měsíc. Aby probíhala co nejlépe, je vhodné do ní zařadit i detoxikační procedury jako jsou masáže nebo saunování. Vylučování odpadních látek podpoří také pohyb na čerstvém vzduchu.

Dopřejte si během detoxikace čas na sebe a naslouchejte svému tělu. Neřiďte se žádnými striktními pravidly, ale přizpůsobte si režim svým vlastním potřebám.

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI - OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.
Rychlá detoxikace - 7 denní jídelníček
Detoxikace střev – návod od A po Z
Třídenní detoxikace s ovocnou a zeleninovou šťávou
Očista lymfatického systému – podrobný manuál
Detoxikace ledvin - podrobný manuál
Babské rady na přírodní detoxikaci
Dlouhodobá detoxikace a jídelníček na 30 dní
Detoxikace organismu od těžkých kovů
7 znamení, že je čas na detox
Co dává a co bere detoxikace?
Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..