TESTUJI večerní chlebík Penam, proteinový chléb tmavý a proteinový toust. Který mi chutnal nejvíce?

Pokud nakupujete pečivo, určitě vám neunikly výrobky značky Penam. Do jejího portfolia nepatří pouze toasty, sladké koláče či pšenično-žitný chléb, ale i večerní chlebík s vysokým podílem bílkovin. A právě na ten si posvítím v tomto článku. Zaměřím se především na jeho nutriční složení, chuť a konzistenci. Večerní chlebík Penam však nebyl jediný, který jsem od této značky vyzkoušela. Přečtěte si, jaké jsou mé zkušenosti i s dalšími proteinovými chlebíky Penam.

O značce Penam

Její historie začíná v roce 1999 jednou z největších fúzí v České republice. 13 pekárenských a mlynářských společností se spojilo do jedné s názvem – Penam s.r.o. V současnosti patří společnost Penam k předním výrobcům pekárenských výrobků. O jejich kvalitě svědčí ocenění a certifikáty, spolu s označením značky kvality, kterou získalo několik chlebů. (1)

ZAJÍMAVOST: V roce 2014 byla společnost Penam oceněna za největší upečený chléb o délce 2,29 m. Podívejte se, jak probíhala jeho příprava a pečení.

Seznam pekárenských výrobků Penam

Určitě jste si všimli, že značka Penam není pouze o jednom či dvou druzích pečiva. V jejím portfoliu najdete různé druhy chlebů od kváskových, slovanských až po proteinové a Nature chleby se semínky. Také nechybí toasty, sladké buchty a chutné záviny. Nabídka pekárenských výrobků značky Penam je bohatá a opravdu si máte z čeho vybírat.

 • Fit den chlebíky – večerní, celozrnný semínkový, Sport Active, slunečnicový celozrnný, žitno-slunečnicový, žitný celozrnný
 • Natur – GOJI s chia semínky, Vegipan a Actipan chléb
 • Slovanské – slovanský chléb ječmenno-ovesný, bramborový, kváskový, slovanský krajíc tmavý, Jankovy buchty (různé náplně)
 • Toustís – světlé a tmavé
 • Ze srdce sladké – buchty (různé náplně), dark s náplní tvarohovo-kokosovou, roll s náplní skořicovou, závin makový, ořechový, tvarohový, kakaový, vánočka, swing čokoládový, štrúdl s višňovo-makovou nebo jablečno-ořechovou náplní, bábovka mramorová či piškotová
 • Vitacelia – hamburgerové housky, veka, bezglutenky s mákem, buchty (různé náplně), chlebík Celio, bezlepkové koláče s různými náplněmi, závin, banánový chlebík, škvarkové pagáče, bochník sladký s rozinkami, bábovka, bagetka, bochník, bílý a rustikální chlebík, hvězdička s malinovou náplní, kolečko s meruňkovou náplní, muffin (různé náplně), strouhanka, makovka, čajové pečivo
 • Špička – s borůvkovou, čokoládovou a jahodovou náplní
 • Protein energy – proteinový toust, chlebík proteinový tmavý, krekry
 • Baker – street – několik druhů kváskového pečiva (1)

Večerní chlebík Penam

Pokud sportujete nebo se snažíte zhubnout, jistě víte, že klasické pečivo, nejčastěji z pšeničné, případně žitné mouky, má vysoký podíl sacharidů a málo bílkovin. Večerní chlebík Penam je přesně opačný případ.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Nutriční složení

Večerní chlebík Penam je vhodnou volbou jak na snídani, tak na oběd a večeři. Díky velmi nízkému podílu sacharidů si na něj můžete spokojeně natřít sladký džem či proteinellu. Bez obav a strachu, že přijmete více sacharidů, než vám dietní program dovoluje. Kromě lidí s touhou po štíhlé linii však osloví i sportovce, kteří chtějí zvýšit příjem bílkovin. Těch je v tomto chlebíku požehnaně. Konec konců, přesvědčte se na vlastní oči. Takové výživové hodnoty má večerní chlebík Penam:

Nutriční složenína 100 g
Bílkoviny28 g
Sacharidy5,9 g
Tuky13 g
Vláknina13 g
Sůl1,4 g
Energetická hodnota274 kcal/1143 kJ
TIP: Pokud máte alergii na lepek, zaměřte pozornost na Penam pečivo z edice Vitacelia, které je bez lepku. Počítejte ale s vyšším podílem sacharidů. Velmi dobrou volbou je i bezlepková směs na přípravu nízkosacharidového chleba KetoMix, kterou jsem také vyzkoušela.

Co se týče konkrétního složení, na výrobu večerního chlebíku se používá celozrnná pšeničná mouka, sójový šrot, pšeničné otruby, lepek, jablečná vláknina, pšeničná bobtnavá a sladová mouka. Také v něm najdete slunečnicová a lněná semínka. Pozor si však dejte na přítomnost častých alergenů. Jelikož obsahuje nejen lepek, ale i vejce a mléko, NENÍ vhodný pro celiatiky, lidi s intolerancí na laktózu a vegany. (1)

Balení a cena

Měsíček s hvězdičkami mi na první pohled trošku připomněl dědečka Večerníčka, ale pravděpodobně to byl záměr, protože jde o večerní chlebík. Po otevření opravdu originálního 250 g balení na mě čekalo devět krajíců chlebíku. Podobně jako Lidl proteinový chléb nebo KetoLife, i tento se prodává nakrájený. Večerní chlebík Penam je dostupný ve vybraných potravinách, pekárnách a v Tescu, kde jsem si ho koupila i já. Za jedno balení jsem zaplatila cca 40 Kč.

celé 250 g balení večerního chlebíku Penam
Večerní chlebík Penam se prodává již nakrájený na kulaté plátky

Chlebík, který jsem si koupila já, měl minimální trvanlivost 7 dní. To je myslím dostatečně dlouhá doba na jeho zkonzumování. Pravděpodobně je to však ještě o něco déle, protože nevím, jak dlouho byl předtím na pultu, ve skladu či přepravě.

Moje zkušenost

Večerní chlebík Penam uspokojí chuťové pohárky lidí, kteří preferují spíše nahořklé chutě. Nemůžu napsat, že by byl příliš hořký, avšak nebyl tak sladký jako například proteinové chleby KetoLife. Na druhé straně zase musím pochválit jeho měkkou konzistenci a jemné, nadýchané těsto. Samozřejmě nechyběla semínka, která mu dodala specifickou chuť a křupavost.

tloušťka jednoho plátku večerního chlebíku
Plátky večerního chlebíku Penam jsou trošku silnější, avšak velmi měkké a jemné

Tvarově je večerní chlebík jiný než ty, které jsem dosud vyzkoušela. Jednotlivé krajíce jsou kulaté a silnější. Trošku jsem se bála, zda nebudou příliš silné, ale protože je těsto velmi jemné, vůbec mi to nevadilo. Právě naopak. Kůrka je tvrdší a střed měkký, přesně tak, jak má být. Večerní chlebík Penam jsem sice snědla i bez pomazánky, ale s low carb lísko-oříškovým krémem KetoDiet mi chutnal mnohem více. Takové dva krajíce mě zasytily na celé dopoledne.

večerní chlebík Penam s lískooříškovým krémem KetoDiet
Večerní chlebík si doporučuji natřít džemem nebo lísko-oříškovým krémem KetoDiet

Výhody a nevýhody večerního chlebíku

 • chlebík má velmi měkkou konzistenci, i den před datem spotřeby
 • střed chlebíku je jemný, nadýchaný a kůrka zase křupavá
 • má velmi nízký podíl sacharidů a vysoký obsah bílkovin
 • je dobrým zdrojem vlákniny
 • nahořklá chuť
 • není určen celiatikům, veganům a lidem s intolerancí na laktózu

Další proteinové pekárenské výrobky Penam

Vzhledem k tomu, že v potravinách, které navštěvuji, je široký výběr pekárenských výrobků značky Penam, zakoupila jsem si také proteinový toust a chlebík proteinový tmavý. V následujících řádcích jsem si pro vás připravila jejich krátké srovnání a zhodnocení.

proteinový toustchlebík proteinový tmavý
Bílkoviny29 g24 g
Vláknina8,7 g16 g
Sacharidy26 g6,3 g
Tuky5,4 g18 g
Chuťsladkámírně nahořklá se semínky
Balení a cena240 g/ cca 28 Kč200 g/ cca 47 Kč

Uváděné ceny jsou platné pro supermarket Tesco a mohou se časem změnit.

ZAJÍMAVOST: Díky vysokému podílu bílkovin jsou oba pekárenské výrobky, jak proteinový toust, tak i chlebík proteinový tmavý, vhodné pro aktivní sportovce. Důkazem je i doporučení známého zápasníka MMA Attily Végha, který je tváří těchto dvou produktů.

Proteinový toust a tmavý proteinový chlebík Penam se navzájem odlišovaly nejen svým nutričním složením, ale i chutí. Proteinový toust je poměrně sladký, přičemž chuťově se velmi podobá pšeničnému chlebu, na který jsme zvyklí v obchodech. Sice má vyšší podíl bílkovin (29 g), ale to automaticky neznamená, že je nízkosacharidový. POZOR, 100 g tohoto toustu má 26 g sacharidů, což je několikrát více než ve večerním chlebíku. V případě tedy, že držíte ketonovou dietu, s jeho konzumací to nepřehánějte. Podstatně lepší volbou je chlebík proteinový tmavý. Ve 100 g se nachází 6,3 g sacharidů a 24 g bílkovin. Je plný lněných a slunečnicových semen, která jsou výborným zdrojem tuků. (1)

krajíc proteinového toustu a proteinového chlebíku tmavého Penam
Penam chlebík proteinový tmavý je obohacen nejen o semínka, ale i ovesné vločky

Dostupné alternativy

Mnoho jich v obchodech sice nevidíme, ale večerní chlebík Penam rozhodně není jediným dostupným chlebíkem s vysokým podílem bílkovin. Vybrala jsem pro vás několik dalších chlebů, které se běžně prodávají a patří do kategorie proteinových chlebů.

ZDRAVÉ PEČIVO
Proteinový low carb chléb
Tmavý proteinový chléb
Semínkový keto chléb
Bezlepkový proteinový chléb
Cereální proteinový chléb
Proteinové houstičky
Proteinový croissant
Proteinová bageta

Tastino proteinový chléb

Jedná se o chléb jedné z partnerských značek Lidlu – Tastino. Najdete ho tedy pouze v Lidlu. Pochlubit se může nízkým podílem sacharidů. Ve 100 g se nachází pouze 9,5 g. Co se týče nutričních hodnot, nelze zapomenout ani na vlákninu a vyšší podíl bílkovin, díky tomu je správnou volbou pro sportovce.

TIP: Podrobnou recenzi proteinového chleba Tastino si můžete přečíst ZDE.

KetoMix cereální chléb

Tmavý chléb se spoustou lněných semínek ukrývá ve 100 g pouze 7,5 g sacharidů, čímž se stává vhodný pro lidi, kteří drží nízkosacharidovou dietu. Nebude tedy pro vás žádným překvapením, že si ho můžete zakoupit pouze v oficiálním e-shopu ketonové diety KetoMix.

TIP: Pokud jste zvědaví, kolik cereální chléb KetoMix stojí, jak chutná a v čem je jiný než KetoLife proteinové chleby, přečtěte si mou zkušenost s ním v článku: „Upečte si chutný low carb chléb“. Rovněž tam najdete i několik receptů na domácí chléb s nízkým podílem sacharidů.

KetoLife proteinový chléb

V případě, že preferujete sladký a spíše vláčný chléb, KetoLife proteinový chléb s mandlemi bude pro vás ten pravý. Počítejte však s o něco vyšším podílem sacharidů než v případě předchozích chlebíčků. Na 100 g obsahuje 15 g sacharidů. KetoLife proteinový chléb je k dispozici také s příchutí mrkve a prodává se v oficiálním e-shopu ketonové diety KetoDiet.

TIP: Stále se nemůžete rozhodnout, který proteinový chléb je pro vás ten správný? Zpracovala jsem pro vás článek: „Proteinový chléb. TEST vybraných značek…“, který vám v tom může pomoci.

Jak jste si mohli přečíst, značka Penam má rozhodně co nabídnout. Vyzkoušeli jste již některý ze zmíněných proteinových chlebíků této značky? Můj favorit je jednoznačně večerní chlebík a ten váš?

Zdroje:

(1) Oficiálna webstránka Penam. Dostupné na: https://www.penam.cz/

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..