POROVNÁNÍ vybraných shirataki nudlí: Které vycházejí nejlépe vzhledem k poměru cena vs. kvalita?

Musím se přiznat, že nudle – ať už jako příloha nebo hlavní jídlo, patří k mým nejoblíbenějším druhům těstovin. Dají se připravit rychle a na několik různých způsobů. Škoda jen, že ty rýžové (případně pšeničné) mají poměrně vysoký podíl sacharidů. Vzhledem k tomu nejsou tou nejlepší volbu pro lidi s cílem zhubnout. V takovém případě se spíše obracím na nízkosacharidové shirataki nudle. Obsahují minimum sacharidů a kalorií. Navíc v kombinaci se správnými surovinami chutnají ještě lépe než ty klasické. V následujících řádcích vám prozradím nejen mé zkušenosti a hodnocení vybraných značek, ale i skvělé recepty na chutné shirataki nudle, které jsem sama vyzkoušela a byla jsem s nimi spokojená.

Původ shirataki nudlí

Dlouhé, bílé a tenké. Přesně tak lze popsat shirataki nudle o tloušťce 2- 3 mm. Vyrábějí se z glukomananové mouky, která se získává z hlízy rostliny konjak. Této rostlince se daří především v subtropických částech Asie, hlavně v Japonsku a Číně. Právě do těchto zemí sahá původ shirataki nudlí, které se v posledních letech staly velmi oblíbeným pokrmem i v zemích Evropy. (1)

PRODEJ KONJAKOVÝCH (SHIRATAKI) TĚSTOVIN
Slim Pasta
KetoMix
KetoFit

Čím jsou shirataki nudle jiné než pšeničné nebo rýžové nudle?

Rozdílů je hned několik. Jak v samotném složení, tak i chuti, způsobu přípravy a konzistenci.

Složení

V první řadě musím zmínit podíl sacharidů. Zatímco ve 100 g balení rýžových nudlí se může nacházet až 86 g sacharidů, shirataki nudle obsahují do 10 g. Převážnou většinu (97% shirataki nudlí) tvoří voda, přičemž zbývající 3% patří konjaku a glukomananu. Ten představuje ve vodě rozpustnou vlákninu s výbornou schopností absorpce vody, díky tomu vyvolává pocit sytosti. I když shirataki nudle nemají bohaté nutriční složení a patří spíše k dietnějším potravinám, nemusíte se bát, nezůstanete po nich hladoví. A pokud byste přece jen byli, stále se dají zkombinovat se zeleninou, případně kuřecím masem. Získáte tak plnohodnotné, nutričně vyvážené jídlo s minimálním množstvím sacharidů a kalorií. (2)

Rostlina konjak
Konjak roste v subtropických částech Asie, přičemž při výrobě se zpracovává jeho hlíza.
Shirataki nudle jsou BEZ LEPKU, LAKTÓZY, VAJEC a dalších alergenů. Představují tak vhodnou potravinu nejen pro lidi s intolerancí na laktózu a celiakií, ale pochutnají si na ní i vegani.

Chuť a konzistence

Nebudu vám lhát, že chutnají naprosto identicky. Samotné, bez jakýchkoliv dalších přísad a koření, nemají žádnou chuť. Konzistencí jsou spíše slizké. Vzhledem k tomu vyžadují správnou přípravu a dostatečné dochucení.

TIP: Při dochucování se mi výborně osvědčila kurkuma a aromatické bylinky jako tymián či koriandr. Dodají celému jídlu specifickou chuť a vůni.

Rovněž byste měli vědět, že některé druhy se prodávají v nálevu, který není zrovna nejvoňavější. Z tohoto důvodu je potřeba je před vařením pořádně propláchnout ve studené vodě. Ne jednou, ale minimálně 4 až 5krát. Pokud při vaření zápasíte s každou minutou času, kupte si raději shirataki nudle bez nálevu. Ano, i ty je potřeba propláchnout, ale stačí pouze jednou a máte hotovo.

Způsob přípravy

Po důkladném propláchnutí můžete přistoupit k samotné přípravě. I když většina výrobců doporučuje osmažit nudle na pánvi nebo zahřát v mikrovlnné troubě, nemusíte se toho striktně držet. Zejména pokud máte raději měkčí těstoviny. Já si například některé, obzvláště ty tvrdší, nejprve uvařím v osolené vodě jako klasické těstoviny, a pak ještě osmažím na pánvi spolu s dalšími ingrediencemi.

TIP: Chcete si připravit nudle do polévky nebo ramenu? Před vařením si je pořádně propláchněte a poté důkladně vysušte. Takové suché nudle následně jemně orestujte na pánvi s kapkou oleje. Nebudou tak slizké, ale nabudou více těstovinové konzistence. Nebojte se, v horké polévce ještě trochu změknou a budou více než se říká „Al dente“.

Hlavní benefity (nejen zdravotní)

 • mají několikanásobně nižší obsah sacharidů než pšeničné či rýžové nudle, díky tomu jsou ideální při držení nízkosacharidové diety
 • vyrábějí se z glukomananu (vlákniny), která snižuje hladinu špatného cholesterolu
 • příprava je časově nenáročná, pokud je budete chtít pouze osmažit na pánvi, nezabere vám více než 3 minutky
 • v případě, že na nudle zapomenete a necháte je vařit trošku déle, nebojte se, nerozvaří se tak rychle
 • s přihlédnutím k neutrální chuti se shirataki nudle dají připravit na mnoho způsobů, nejen na sladko, ale i na slano
 • pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi, čímž potěší hlavně jednotlivce s cukrovkou
 • protože výborně absorbují vodu, dokáží zasytit na mnohem delší dobu než byste předpokládali
 • neobsahují alergeny (mléko, vejce) ani lepek, a jsou vhodné i pro vegany (3)

Porovnání 4 značek shirataki nudlí

Jsou všechny nabízené shirataki nudle stejné? V čem se liší a které vycházejí nejlevněji? Přečtěte si mé zhodnocení 4 druhů, kde vám prozradím jak jejich cenu, tak i hlavní výhody a nevýhody.

UPOZORNĚNÍ: Ceny jednotlivých balení a porcí jsou aktuální v době psaní této recenze, mohou se časem měnit.

Better Than Foods Noodles

Pokud vaříte i pro manžela a děti, shirataki nudle značky Better Than Foods budou pro vás ty pravé. Přijdou vám v jednom větším 385 g sáčku, který zahrnuje 2 až 3 menší porce. Jsou bez lepku, sacharidů, soli a tuku. Prostě ideální příloha při low carb dietě. Prodávají se v nálevu, právě proto je potřeba je před vařením několikrát promýt. V opačném případě vás nepříjemně překvapí svým zápachem podobným rybině. Věřte mi, že není vůbec příjemný.

Shirataki nudle Better Than Foods jsem zkoušela pouze osmažit na pánvi, ale na můj vkus byly trošku tvrdé. Z tohoto důvodu je doporučuji raději převařit nebo přidávat do horké polévky, kde ještě změknou. Do polévky se hodí i proto, že jsou tenčí a kratší, čímž se více podobají klasickým níťovkám než rýžovým nudlím. Mně se osvědčily zejména v kuřecím, případně hovězím vývaru se spoustou zeleniny ze zahrádky. Takový vývar mě zasytil na několik hodin, a tak jsem nepotřebovala ani hlavní jídlo.

Shirataki nudle Better Than Foods
Shirataki nudle značky Better Than Foods jsou tenké, ale tvrdé, vzhledem k tomu si je před konzumací doporučuji uvařit.
 • Cena balení: 385 g – cca 85 Kč
 • Moje hodnocení: 9.1 z 10

SlimPasta Noodles

Z jednoho 200 g balení shirataki nudlí značky SlimPasta si připravíte 2 menší porce. Na rozdíl od těch předchozích nejsou dodávány v žádném nálevu, tudíž se po otevření nemusíte bát, že vás odradí pronikavý zápach. Zároveň je není potřeba ani tolik proplachovat, čímž ušetříte čas. Ve 100 g se nachází pouze 6,95 g sacharidů. Konzistencí nejsou až tak tvrdé ani rosolovité. Myslím, že ze všech, které jsem vyzkoušela, mají nejblíže k rýžovým nudlím. Jak chuťově, tak svou délkou.

SlimPasta konjakové nudle mě potěšily hlavně tím, že byly připraveny opravdu rychle. Stačí nudle dát na pánev a trošku podusit spolu se zeleninou či masíčkem. Vůbec je není potřeba vařit, díky čemuž máte dobré jídlo hotové do 10 – 15 minut. Akorát taková malá rada pro vás, na přípravu zkuste použít hlubší WOK pánev s nepřilnavým povrchem. Jídlo budete mít hotové rychle a chutě jednotlivých ingrediencí se krásně spojí.

Nízkosacharidové nudle SlimPasta
Konjakové nudle značky Slimpasta jsou dlouhé a měkké, dodávány bez nálevu, díky čemuž až tak nezapáchají.
 • Cena balení: 200 g – cca 95 Kč
 • Moje hodnocení: 9.2 z 10

CarbX Noodles

Tak tyto nudle jsou akorát pro mě. Jelikož připravuji jídlo pouze sobě, vyhovuje mi, že jsou baleny ve 100 g balíčcích. Jeden takový balíček představuje jednu porci. Nejenže mám větší kontrolu nad velikostí porce, ale také mi nezůstávají žádné nudle v lednici. Když mám chuť, připravím si čerstvé. Shirataki nudle CarbX nejsou dodávány v nálevu, tudíž nepáchnou, ale ze všech, které jsem vyzkoušela, mají největší podíl sacharidů. Ve 100 g balení jich je 8,4 g. Není to nic strašného, avšak je potřeba na to při volbě dalších ingrediencí myslet. Abyste náhodou nepřekročili stanovené denní maximum a nepřerušili stav ketózy.

CarbX nudle jsou delší, tvrdší a mají spíše gelovitější konzistenci. Vyžadují tak delší vaření. Já jsem je vařila cca 4 – 6 minut, a poté ještě chvilku dusila na pánvi spolu se zeleninou. Po uvaření nudle nezapomeňte pořádně propláchnout studenou vodou, aby se vám „neslepily.“ Mně nejvíc chutnaly v kombinaci s tofu a sójovou omáčkou.

Konjakové nudle CarbX
Konjakové nudle CarbX jsou dodávány v malých 100 g sáčcích, přičemž jedno balení jich obsahuje šest.
 • Cena balení: 600 g – cca 150 Kč
 • Moje hodnocení: 9.4 z 10

Shirataki Miyata Spaghetti style

K dispozici jsou ve 270 g balení, které se podle doporučení výrobce rovná jedné porci. Ta je sice o něco větší než u CarbX, ale na druhé straně zase i více zasytí, hlavně větších hladovce. V balení nechybí ani malé množství neochuceného nálevu. Po otevření jsem však necítila pronikavý zápach rybiny, ale spíše mořské řasy. Shirataki nudle Miyata obsahují 0,8 g sacharidů na 100 g. Spokojeně si je tak můžete dochutit mákem, případně jinými trošku sladšími ingrediencemi.

Jelikož nudle byly v době mé objednávky vyprodané, rozhodla jsem se pro shirataki nudle ve stylu špaget. Ty jsou o něco silnější, avšak ne až tak silné jako klasické špagety. Mají spíše měkčí a gelovitou konzistenci, v důsledku toho se při přípravě trošku lepí. Na druhé straně se nemusí tak dlouho připravovat. Stačí je jemně osmažit na pánvi, doplnit dalšími ingrediencemi a dobře dochutit.

Miyata shirataki nudle
Nízkosacharidové nudle ve formě špaget od Miyata jsou dodávány v neochuceném nálevu, vzhledem k tomu je doporučuji několikrát propláchnout
 • Cena balení: 270 g – cca 40 Kč
 • Moje hodnocení: 9.3 z 10

Tipy, jak si připravit chutné shirataki nudle

Jak už jsem v úvodu naznačila, na to, aby shirataki nudle opravdu potěšily vaše chuťové pohárky, je potřeba si je dobře připravit a dochutit. Nebojte se, nemusíte být žádný kulinářský specialista. Následující recepty jsou lehké, rychlé a hlavně chutné.

Shirataki nudle s tofu a růžičkovou kapustou

Ingredience:

 • čtvrt menší cibule
 • tofu (já jsem použila uzené)
 • 1 porce shirataki nudlí
 • 100 ml čisté vody
 • pár hlávek růžičkové kapusty
 • sůl, pepř, kurkuma, tymián
 • hrst pražených kešu oříšků

Postup:

Nejprve si na olivovém oleji jemně orestujte nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte nakrájené tofu, kurkumu, tymián, sůl a pepř. Dobře promíchejte a doplňte hlávkami růžičkové kapusty. Podlijte cca 100 ml čisté vody a duste přibližně 5 minut. Na závěr přidejte shirataki nudle. Já jsem na toto jídlo použila shirataki nudle značky SlimPasta, které není potřeba moc vařit, a proto jsem už nepřidávala vodu, ale všechno pouze krátce osmažila na pánvi. Na závěr ještě doporučuji dochutit a posypat opraženými kešu oříšky.

Shirataki nudle s kapustou a tofu
Shirataki nudle spolu s uzeným tofu, růžičkovou kapustou a křupavými kešu oříšky
TIP: Pokud jste více nakloněni masu, místo tofu můžete použít kuřecí maso, které nakrájíte na drobné kousky, chvilku orestujete na cibulce a podlijete.

Shirataki nudle s mákem

Ingredience:

Postup:

V případě, že držíte nízkosacharidovou dietu KetoMix , ChiaShake nebo KetoDiet a v rámci balíčku máte doma i koktejl, klidně můžete použít i ten. V opačném případě ho nahraďte rostlinným mlékem. 100 ml koktejlu či mléka dejte do hrnce, přidejte pomletý mák a pomaličku vařte, dokud se tekutina neodpaří. Následně přidejte uvařené konjakové nudle, promíchejte a dochuťte čekankovým sirupem, případně xylitolem. Dejte si však pozor na podíl sacharidů.

Konjakové nudle s mákem a čekankovým sirupem
Konjakové nudle se dají připravit i na sladko, například s mákem

Časté dotazy

Jak jste si mohli přečíst, shirataki nudle mají spoustu benefitů. Jaká je však jejich odvrácená stránka? Tu vám spolu s tipy na výhodná balení odhalím v následujících řádcích.

Kde koupit nudle shirataki za příznivou cenu?

Shirataki nudle rozhodně nepatří mezi nedostatkové zboží. Nejširší výběr shirataki (nejen) nudlí najdete na webstránce slimpasta.cz, kde jsou k dispozici i ve formě hotového jídla, tudíž spolu s omáčkou. Navíc nechybí ani zajímavé slevy a cenově výhodná vícekusová balení. Shirataki nudle jsou v nabídce i jiných nízkosacharidových diet, například KetoMix. Rovněž nelze opomenout ani e-shopy se zdravou výživou a DM drogerie. V supermarketech jako Kaufland, Lidl nebo Billa jsem si shirataki nudlích zatím nevšimla.

PRODEJ KONJAKOVÝCH (SHIRATAKI) TĚSTOVIN
Slim Pasta
KetoMix
KetoFit

Jaké jsou nevýhody shirataki nudlí?

Jak se říká, každá mince má dvě strany. Jinak tomu není ani v případě shirataki nudlí. Naprostá většina je vyrobena pouze ze dvou základních surovin. Na jedné straně je to fajn, ale na druhé neobsahují důležité makroživiny, vitamíny a minerály, které organismus potřebuje. Samotné tedy nejsou moc výživné a nelze na nich postavit celý jídelníček. Snažte se je proto obměňovat i s jinými jídly a při konzumaci doplnit nízkosacharidovou zeleninou, případně masem.

Existují i jiné druhy shirataki těstovin než nudle?

Ano. Na trhu jsou k dispozici různé druhy konjakových těstovin, penne, tagliatelle, vrtulky či špagety. Dostupná je dokonce i shirataki rýže, nejen ta klasická, ale i speciální druh na přípravu sushi.

Otázka pro vás na závěr

Jedli jste už někdy shirataki nudle? Pokud ano, prozraďte nám, jak jste si je připravili. Receptů na chutná nízkosacharidová jídla není přece nikdy dost. 🙂

Zdroje:

(1) What are konjac shirataki noodles. Dostupné na: http://www.konjacfoods.com/noodles/7.htm

(2) What Are Shirataki Noodles? Meet the Low-Calorie Pasta Your Diet Needs. Dostupné na: https://www.eatthis.com/shirataki-noodles/

(3) Shirataki Noodles: The Zero-Calorie ‘Miracle’ Noodles. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/shirataki-noodles-101

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..