Čekankový sirup. Víte, jak chutná a kde všude se dá využít?

I vám se při pomyšlení na sladké rozzáří oči a rozbuší srdce jako při prvním rande? Není se čemu divit, sladkosti jsou prostě mocný čaroděj. Dokonale dokážou ovládnout nejen naše smysly, ale i ručičku na váze. Spolu s neodolatelnou chutí oblíbené čokolády se může velmi rychle vytratit i krásná štíhlá linie. V případě, že chcete zhubnout nebo si udržet vysněnou postavu, se sladkostmi se budete muset krotit. Nebojte se, ne tak úplně. V současnosti již existuje mnoho zdravějších alternativ, které chutnají stejně dobře a sladce, avšak ani zdaleka neobsahují tolik sacharidů a kalorií. Jedním z takových pamlsků je čekankový sirup.

Pokud vás zajímá jak chutná, v čem se liší od klasických sladidel a v jakých receptech ho lze využít, jste na správném místě. V následujících řádcích se dozvíte všechny důležité informace o sladidle nové generace – čekankovém sirupu.

Čekankový sirup značky 4Slim obsahuje pouze 5% cukrů
Čekankový sirup 4Slim obsahuje 71% vlákniny

O čekankovém sirupu

Nejen vizuálně, ale i chuťově se velmi podobá medu, agáve nebo javorovému sirupu. Na rozdíl od nich však obsahuje zejména rozpustnou vlákninu, přičemž cukry tvoří maximálně 5% z celkového složení. Vzhledem k nízkému glykemickému indexu a kalorické hodnotě je čekankový sirup vhodnou potravinou při ketonových a low carb dietách. Navíc má širokou škálu využití. Můžete si jím osladit čaj, dochutit koláč, ovesnou kaši nebo ho jen tak natřít na chléb. Ať už si ho připravíte jakkoliv, důležité je, že z něj nepřiberete. Tedy alespoň ne tolik jako z čokolády a jiných sladkostí. (1)

PRODEJ ČEKANKOVÉHO SIRUPU
Čekankový sirup 4Slim 350 g
Čekankový sirup 4Slim 700 g
Čekankový sirup Ketolife 350 g

Složení

Zná ji snad každý z nás. Čekanka obecná roste především po okrajích cest, ale uvidíte ji i na loukách, mezích a pastvinách. Je to malá nenápadná rostlina s modrými květy patřící do čeledi hvězdnicovitých. Zatímco ve starověkém Egyptě se využívala jako léčivo v tradiční medicíně, dnes je kořen čekanky známý v souvislosti s výrobou bezkofeinové kávy a čekankového sirupu. (2)

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale čekankový sirup skutečně neobsahuje žádné další látky, laktózu ani lepek a sůl. Převážnou část, až 98% jeho složení, tvoří zmíněný extrakt z kořene čekanky. Zbývající 2% patří karamelu a vysoce kvalitním náhradním sladidlům s nízkým obsahem kalorií: glycerolu a sukralózy.

Čekankový sirup neobsahuje žádné umělé přísady a chemické látky
Složení a nutriční hodnoty čekankového sirupu
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Sukralóza má 600krát sladší chuť než sacharóza, přesto neobsahuje žádné kalorie, čímž zároveň podporuje úbytek hmotnosti.

Zdravotní benefity čekanky

Jak jsem již naznačila, hlavní a zároveň nejdůležitější složkou čekankového sirupu je samotný kořen čekanky. Ten může podle některých zdrojů obsahovat až 70% vlákniny – inulinu, který je zároveň prebiotikum. (1)

Napomáhá vstřebávání vápníku

Inulin podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu prospěšných žaludečních bakterií, které se podílejí na zlepšování absorpce vybraných minerálů. Potvrzením je výzkum klinické laboratoře zřízené v rámci Palo Alto VA Health Care System v Kalifornii. U žen po menopauze, kterým byla určitou dobu podávána pravidelná dávka inulinu, došlo ke zvýšení absorpce vápníku až o 20%. (3)

Podporuje peristaltiku střev

Vzhledem k tomu, že inulin se nerozkládá, je velmi dobrou výživou pro užitečné střevní bakterie. Podporuje fyziologické procesy trávení, a tak usnadňuje vyprazdňování. Potravinové doplňky s vysokým obsahem čekanky, včetně čekankového sirupu, jsou tedy vhodné i pro lidi, které trápí zácpa a nepravidelná stolice. (1)

VÝZKUM: Účinkem inulinu extrahovaného z kořene čekanky na vyprazdňování se zabýval i vědecký pracovník Newcastle University spolu s dalšími odborníky na výživu. Výzkumu se zúčastnilo 16 dobrovolníků trpících zácpou, u kterých došlo po 5-týdnech pravidelné konzumace 10 g inulinu k významnému zvýšení frekvence stolice. (4)
Čekanka obecná je typická výraznými modrými květy
Čekanka obecná je bohatá na inulin

Reguluje hladinu cukru v krvi

Inulin má příznivý účinek na hladinu cukru v krvi. Zatímco vstřebávání sacharidů probíhá v tenkém střevě, inulin se štěpí až v tlustém střevě. Dochází tak ke snížení energetického příjmu, se kterým se vyrovnává i hladina cukru v krvi. S přihlédnutím k tomu se velká část dia produktů vyrábí právě z kořene čekanky a čekankový sirup je velmi dobrým sladidlem i pro diabetiky. (1)

ZAJÍMAVOST: Inulin se také používá při vyšetření glomerulární filtrace, která je jedním z nejlepších ukazatelů činnosti ledvin.

Pomáhá při hubnutí

Vedlejším produktem štěpení inulinu v tlustém střevě jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mají vliv na hormony regulující chuť k jídlu. Opět lze toto tvrzení podložit vědeckou studií, tentokrát kolektivem vědců z Fakulty medicíny Imperial College London. Výzkumný vzorek tvořilo 44 jedinců rozdělených do dvou skupin. Zatímco první skupina konzumovala inulin, druhé byl podáván jiný typ vlákniny. Po 18 týdnech došlo u jednotlivců v první skupině k většímu úbytku hmotnosti. Ba co víc, tito jednotlivci měli i nižší obsah tuku v játrech. (5) Inulin obsažený v čekance přispívá nejen ke snižování tělesné hmotnosti, ale i ke snižování hladiny cholesterolu. (6)

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Kromě výše zmíněných účinků se inulin podílí na zlepšení činnosti srdce, snížení krevního tlaku a pomáhá při zánětlivých onemocněních kůže, střevproblémech se žlučníkem a játry. Je však potřeba zmínit, že tyto zdravotní účinky ještě nejsou dostatečně vědecky podloženy. (6)

ZDROJE INULINU: Čekanka není jedinou rostlinou bohatou na inulin. Kromě ní ho lze najít ve slunečnici topinambur, artyčocích, cibuli, česneku, chřestu a pšenici. V případě, že chcete čerpat z výhod inulinu, tyto potraviny ze svého jídelníčku rozhodně nevynechávejte. (6)

Výhody konzumace čekankového sirupu

Čekankový sirup nejenže výborně chutná (z vlastní zkušenosti mohu potvrdit), ale jeho konzumace má i další benefity. Většinu z nich jsem už v tomto článku zmínila, avšak pojďme si ještě jednou shrnout ty nejhlavnější:

 • obsahuje velmi málo sacharidů a kalorií
 • může se konzumovat při ketonové či jiné nízkosacharidové dietě
 • v jeho složení se nachází vláknina – inulin, který je známým prebiotikem
 • dá se konzumovat na nespočetné množství způsobů
 • vzhledem k nízkému glykemickému indexu je vhodný pro lidi s cukrovkou
 • podporuje peristaltiku střevsnižuje chuť k jídlu
 • je bez lepku a laktózy, čímž uspokojí potřeby lidí s intolerancí na laktózu, celiaky, ale i vegetariány.
 • příjemnou sladkou chuťdostatečně hustou konzistenci (dá se např. natřít na chléb)

Návod na přípravu domácího sirupu z čekanky

Pokud vás baví experimentovat v kuchyni, zkuste si připravit vlastní čekankový sirup. S dávkou trpělivosti a troškou kulinářských dovedností to určitě zvládnete.

Ingredience:

 • ½ sklenice sušeného kořene čekanky
 • ½ sklenice vody
 • 1 sklenici sladidla podle vlastního výběru (doporučuji xylitol, má nejméně sacharidů)

Postup:

Do hrnce nalijte předepsané množství vody a nechte vřít. Potom přidejte kousky kořene z čekanky a vařte na malém plamenu přibližně 10 minut. Následně opatrně vyndejte kořeny z čekanky a přidejte sladidlo. Nejdříve půl sklenice a potom přidávejte podle hustoty a preferencí. Když bude mít sirup ideální konzistenci, odstavte ho z plamene, přeceďte přes sítko a dejte do uzavíratelných nádob. (7)

UPOZORNĚNÍ: Uvedený domácí čekankový sirup obsahuje více sacharidů, v závislosti na sladidle, které použijete. V případě, že držíte low carb dietu, případně vám záleží na štíhlé linii, s jeho konzumací to nepřehánějte.

Pokud byste nevěděli, jak zpracovat kořen čekanky na výrobu domácího sirupu, následující video vám bude určitě nápomocné:

Využití čekankového sirupu

Dodat sladkou chuť ovesné kaši nebo nápoji není jediným posláním čekankového sirupu. Kromě sladidla ho lze využít například jako náhradu krystalového nebo práškového cukru při pečení, případně při výrobě domácí proteinové tyčinky. Rovněž se výborně hodí k pečenému masu, přičemž celému jídlu dodá specifickou chuť a vůni. A pokud byste si mysleli, že se zeleninou nejde dohromady, jste na omylu. V kombinaci s dalšími surovinami si můžete připravit chutnou sladkou zálivku do zeleninového salátu. Samozřejmě bez zbytečných cukrů a kalorií.

TIP: Čekankový sirup je do jisté míry schopen zastoupit i roli pokrmového tuku, přičemž 1 gram sirupu dokáže nahradit až 4 gramy tuku.

Tipy na recepty

Jelikož je pro mě zkoušení nových receptů zálibou a výzvou zároveň, i tentokrát jsem si pro vás připravila pár tipů na chutná jídla s čekankovým sirupem. V jednotlivých receptech jsem použila čekankový sirup značky 4Slim, který jsem právě měla doma. Dá se koupit např. v eshopu KetoMix. Pokud budete mít štěstí, na čekankový sirup možná natrefíte i v DM drogerii. Z vlastní zkušenosti ale vím, že zásoby mizí rychlostí blesku.

Snídaně

Omeleta na sladko

Ingredience:

 • 2 vejce
 • 1 bílek
 • 1 PL sušeného kokosu
 • 1 PL proteinového prášku
 • 1 ČL skořice
 • 1 ČL čekankového sirupu

Postup:

V misce rozmícháme dvě celá vajíčka, přidáme sušený kokos, proteinový prášek a skořici. Z bílku vyšleháme tuhý sníh a postupně přimícháváme k ostatním surovinám tak, aby těsto zůstalo jemné a nadýchané. Pánev potřeme olejem, a když bude rozehřátá, přidáme těsto. Opékáme přibližně 2-3 minutky z každé strany. Na závěr pokapeme čekankovým sirupem, případně doplníme ovoce. Pokud držíte ketonovou dietu, doporučuji zvolit nízkosacharidové druhy ovoce (maliny, jahody, broskve).

Chutná omeleta s kokosem, skořicí a sirupem z čekanky
Omeleta se sirupem z čekanky

Oběd

Pečené krůtí maso s čekankovým sirupem a česnekem

Ingredience:

 • 2 větší krůtí prsa nebo stehna
 • čekankový sirup
 • sůl
 • pepř
 • bylinky
 • olej
 • šťáva z pomeranče

Postup:

Krůtí prsa dáme na rozehřátou pánev, osolíme, opepříme a pokapeme troškou pomerančové šťávy. Restujeme dozlatova. Prsa přendáme do zapékací misky, podlijeme výpekem z pánve, do kterého přidáme ještě 150 ml až 200 ml vlažné vody. Na vrch masa poklademe nadrobno nasekané bylinky – tymián, rozmarýn, kousky máty. Dáme do vyhřáté trouby a pečeme na 200°C. Po 20 minutách maso vyjmeme, potřeme čekankovým sirupem a dáme ještě na cca 20-25 minut zapéct. Během pečení můžeme ještě průběžně polévat výpekem. Maso servírujeme se zeleninou, případně shirataki rýží.

Večeře

Čekankovo-zázvorové tofu na medu

Ingredience:

 • 1 balení neochuceného tofu
 • 2 PL sójové omáčky
 • 1 ČL strouhaného zázvoru
 • 1 ČL sezamových semínek
 • ½ ČL muškátového oříšku
 • 1 ČL čekankového sirupu
 • trošku olivového oleje
 • sůl
 • pepř

Postup:

Tofu si nakrájíme na drobné kousky. Čerstvý zázvor si nastrouháme a dáme do misky. Přidáme sójovou omáčku, čekankový sirup, muškátový oříšek, pepř, sezamová semínka a trošku oleje. Vše zamícháme, přidáme kousky tofu a ještě jednou důkladně promícháme. Pokud máte dostatek času, můžete tofu nechat v marinádě chvilku marinovat, cca 20 min. Takto připravené tofu vložíme na rozehřátou pánev a restujeme dozlatova. Servírujeme s low carb zeleninou nebo proteinovými těstovinami.

Další produkty z čekanky

Každý z nás si určitě z dětství vzpomíná na bezkofeinovou kávu Meltu, v jejímž složení lze najít kromě cukrové řepy, žita a ječmene i pražený kořen čekanky. Když píšu o dětství, nedá mi to a musím zmínit i bio čekankovou pomazánku s lískovými oříšky. Chuťově je k nerozeznání od Nutelly, přičemž se skvěle hodí na celozrnný chlebíček či sladké palačinky. Ty výborně dochutí i čekankový topping v různých příchutích, který má také minimum cukrů a kalorií.

Káva bez kofeinu Melta obsahuje i pražený kořen čekanky
Melta se vyrábí z praženého kořene čekanky

Časté otázky

I když se na první pohled zdá, že konzumace čekankového sirupu nemůže být na škodu, není to pravda. Přečtěte si, kdy se objevují vedlejší účinky, jaké je doporučené dávkování a proč se ho vyplatí dodržet.

Jaké je doporučené dávkování čekankového sirupu?

V případě, že se rozhodnete čekankový sirup vyzkoušet poprvé, začněte s malými dávkami. Prvních 7 až 14 dní nekonzumujte více než 2-3 gramy čekankového sirupu denně. Pokud u vás tato dávka nevyvolá alergickou reakci, případně se neobjeví závažné zažívací potíže, postupně denní dávku zvyšujte na 5, 10 až 20 gramů. Více než 20 gramů čekankového sirupu se nedoporučuje konzumovat. (6)

Má konzumace čekankového sirupu vedlejší účinky?

Po překročení doporučené denní dávky (20g), a vzhledem k vyššímu příjmu vlákniny, hrozí riziko nástupu vedlejších účinků. K těm nejčastějším patří: plynatost, nadýmání, průjmy nebo břišní křeče. Při konzumaci čekankového sirupu by měli být opatrní i lidé alergičtí na ambrózii nebo jiné rostliny z čeledi hvězdnicovitých, u kterých je velký předpoklad nástupu alergické reakce. (6)

Čím se odlišuje od agáve sirupu a javorového sirupu?

Hlavním rozdílem je podíl cukru a kalorická hodnota. Zatímco čekankový sirup nemá více než 5% sacharidů, v agáve či javorovém sirupu jich je až několikanásobně více. Za zmínku stojí i vysoký podíl vlákniny, který hraje také ve prospěch sirupu z čekanky.

Mohou čekankový sirup konzumovat i děti?

Ano, avšak pro děti doporučuji zakoupit spíše čekankové slazení od značky 4Slim, které je určeno speciálně pro ty nejmenší. Obsahuje až 99,95% čekanky a karamel. Je tedy bez glycerolu a sukralózy. Rovněž neobsahuje ani lepek a laktózu, díky čemuž je lehce stravitelný. Podobně jako u klasického čekankového sirupu pro dospělé, ani v tomto případě to s ním nepřehánějte a začněte raději s menšími dávkami.

Závěr

Čekankový sirup je důkazem toho, že i sladké jídlo může být zdravé a nízkokalorické. Skvěle nahradí všechny sladkosti, které si musíte při mnoha dietách odpírat. Navíc vás nebude stát celou výplatu. Za 350 gramovou lahvičku sladkého pokušení zaplatíte přibližně 180 Kč, v závislosti na značce. Tak co, bude mít čekankový sirup místo i ve vaší kuchyni?

ZDROJE:

(1) 5 Emerging Benefits and Uses of Chicory Root Fiber. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/chicory-root-fiber#5.-Easy-to-add-to-your-diet

(2) Natural Sweetener Series: Chicory Root. Dostupné na: https://www.julieslifestyle.com/en/blog/detail/natural-sweetener-series-chicory-root-syrup

(3) KUBÍČKOVÁ, M. Význam inulínu ve výživě člověka. Bakalárska práca, 2008, Zlín. Dostupné na: https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/7238/kub%C3%AD%C4%8Dkov%C3%A1_2008_bp.pdf?sequence=1&isAllowed=y

(4) WATSON A. a kol. Changes in stool frequency following chicory inulin consumption, and effects on stool consistency, quality of life and composition of gut microbiota. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268005X19303686

(5) GUESS N. a kol. A randomized controlled trial: the effect of inulin on weight management and ectopic fat in subjects with prediabetes. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4619305/

(6) What to know about inulin, a healthful prebiotic. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593#side-effects

(7) Chicory Root Syrup. Dostupné na: https://www.shantitea.ca/stblog/article/st/86159/chicory-root-syrup

Rate this post
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..