Konjakové těstoviny – skutečně podporují hubnutí?

Těstoviny patří k vítaným a velmi oblíbeným přílohám mezi všemi věkovými kategoriemi. Vždyť jak by ne, jejich příprava nevyžaduje žádné speciální kulinářské dovednosti. Navíc se dají jednoduše kombinovat s množstvím dalších potravin. Zatímco dětem rozzáří očka špagety s kečupem nebo kakaová vřetena, dospělí si zase rádi pochutnají na kuřecím paprikáši s kolínky. Nehledě na všechna pozitiva je však potřeba počítat s tím, že ve složení klasických těstovin dominují hlavně sacharidy. Z tohoto důvodu nejsou vhodné pro lidi, kteří chtějí zhubnout, ať už prostřednictvím některé z low carb nebo keto diet. V takovém případě budou tou nejlepší volbou konjakové těstoviny. Chutnají tak dobře jako klasické těstoviny, avšak jsou nízkokalorické a téměř bez sacharidů.

Konjakové nudle jsou velmi rychlé a nenáročné na přípravu.
Konjakové nudle s vajíčkem a zeleninou

Z čeho jsou vyrobeny konjakové těstoviny? Je těžká jejich příprava a kde všude se prodávají? Odpovědi na tyto otázky vám zprostředkuji v tomto článku. Rovněž nebudou chybět ani zkušenosti uživatelů s konjakovými těstovinami a tip na chutný recept.

Kde koupit konjakové těstoviny?

Bohužel, konjakové těstoviny ve velkoobchodech jako Tesco, Kaufland, případně Lidl, nenajdete. Rovněž jsem je neviděla ani v nabídce místní DM drogerie, avšak možná byly v té době pouze vyprodané. Z kamenných prodejen jsou k dispozici pouze ve specifických bio obchůdkách, kde ale počítejte s omezeným výběrem.

Z tohoto důvodu doporučuji nakupovat zejména z internetových obchodů se zdravou výživou a keto produkty. Jedním z takových eshopů je KetoMix. V jeho nabídce najdete kromě klasických dietních jídel i balíček konjakových příloh. V době psaní této recenze stojí 396 Kč a obsahuje 6 druhů konjakových těstovin (špagety, nudle, rýži, tagliatelle a 2 ks níťovek). Za pozornost také stojí produkty SlimPasta. Kromě výhodných těstovinových balíčků máte k dispozici také různá hotová jídla s konjakovými těstovinami. Trojici mých tipů na eshopy s těstovinami z konjaku uzavřu se Shirataki těstovinami a rýží.  Ty jsou spolu s dalšími bezlepkovými potravinami dostupné na webu dieta-shop.com.

PRODEJ KONJAKOVÝCH (SHIRATAKI) TĚSTOVIN
Slim Pasta
KetoMix
KetoFit

Charakteristika konjakových těstovin

V České republice jejich popularita každým rokem roste, avšak u našich slovenských sousedů nejsou moc známé. Na rozdíl od běžně dostupných těstovin ze supermarketů se nevyrábějí z pšeničné či špaldové mouky, ale jejich hlavní složkou je konjaková mouka. Ta má podstatně nižší kalorickou hodnotu a zanedbatelné množství sacharidů, vzhledem k tomu se konjakové těstoviny doporučují zejména při hubnutí.

Jak se vyrábějí konjakové těstoviny?

Konjak je hlíznatá rostlinka, známá také pod názvem sloní chléb. Pěstuje se v hornatých oblastech jihovýchodní části Asie. Již několik desetiletí ji místní obyvatelé používají jako přírodní léčivo ke zmírnění kašle, při bolestech prsů či kožních onemocněních. (1) Kromě tradiční medicíny má svůj význam i v gastronomii. Z hlíznatého stonku konjaku se vyrábí konjaková mouka s glukomananem, který je základní a zároveň nejdůležitější složkou konjakových těstovin.

Proces výroby konjakových těstovin začíná očistěním a osušením hlíznaté části.
Hlíza rostliny konjak

Celý proces výroby začíná důkladným očištěním a pokrájením hlíz konjaku. Ty se následně vysuší, pomelou a profukují vzduchem, čímž dochází k oddělení glukomananu od škrobových zrn a dalších látek. Takto vyčištěná mouka se dále promývá alkoholem, opět suší a mele. Výsledkem celého procesu je čistý produkt, konkrétně konjaková mouka s 80 – 90% podílem glukomananu. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE glukomanan je přírodní vláknina, která se při kontaktu s vodou změní na gel a dokáže zvětšit svůj objem až 60 násobně? (2)

Zdravotní benefity glukomananu

Ve vodě rozpustná vláknina glukomanan, která je obsažena v konjakových těstovinách, slouží především k podpoře úbytku hmotnosti. Nelze však opomenout ani její další pozitivní účinky na lidský organismus. A těch rozhodně není málo.

Podporuje hubnutí

Příznivý vliv glukomananu na snížení tělesné hmotnosti dokazují některé odborné studie. Jednou z nich je klinická studie zveřejněná v periodiku International Journal of Obesity, které se zúčastnilo 20 obézních pacientů. Celý výzkum trval osm týdnů. Během nich dostávali vybraní účastníci dvě tabletky glukomananu 3x denně. Ostatním byla podávána placebo tabletka. Po osmi týdnech došlo u jednotlivců, kterým byl podáván glukomanan, ke snížení hmotnosti v průměru o 5,5 kg. Dosažený úbytek hmotnosti se připisuje schopnosti glukomananu navodit pocit sytosti, výsledkem čehož je nižší příjem kalorií. (3)

UPOZORNĚNÍ: konjakové těstoviny sice podporují hubnutí, avšak bez toho, abyste byli v kalorickém deficitu, nezhubnete. Váš kalorický příjem tedy musí být dlouhodobě nižší než výdej.
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Uvolňuje zácpu

Jelikož je glukomanan specifický druh vlákniny, přispívá k obnovení střevní mikroflóry a zlepšuje průchodnost střev. Pomocnou ruku podá nejen dospělým, ale i dětem. Potvrzuje to klinická studie z odborného časopisu Pediatrics. Zúčastnilo se jí 31 dětí s chronickou zácpou, kterým byl podáván tekutý glukomanan a placebo. U dětí konzumujících glukomanan se po určitém čase zlepšila stolice, jak co se týče frekvence, tak i konzistence. Pokud vás tedy trápí problémy s vyprazdňováním, vyzkoušejte si párkrát uvařit konjakové těstoviny nebo rýži. Za pokus přece nic nedáte a možná budete z výsledku mile překvapeni. (4)

Snižuje hladinu cholesterolu

Vysoká hladina špatného (LDL) cholesterolu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Snížit ji můžete několika způsoby, ať už medikamentózní léčbou, úpravou stravovacích návyků, nebo užíváním přírodních léčiv, včetně glukomananu. Ten do jisté míry podporuje vylučování cholesterolu ve stolici, důsledkem čeho se méně koncentruje v krevním oběhu a hladina LDL cholesterolu klesá. (5)

ZAJÍMAVOST: Podle studie kolektivu vědců z Lékařské fakulty University of Toronto může každodenním užíváním 3 gramů glukomananu denně dojít ke snížení hladiny LDL cholesterolu až o 10%. (6)

Samozřejmě, že zdravotních výhod glukomananu je více. Ne všechny jsou však dostatečně vědecky podloženy. Z tohoto důvodu je nebudu v tomto článku popisovat podrobněji, ale pouze v krátkosti zmíním:

 • snižuje hladinu cukru v krvi,
 • chrání pokožku před UV zářením,
 • podporuje hojení ran,
 • pomáhá při léčbě akné, zánětlivých onemocněních a zčervenání pokožky,
 • zpomaluje proces stárnutí. (5)

Jak si připravit konjakové těstoviny?

Nemusíte se obávat, vystačíte si i se základními kuchařskými dovednostmi. Dokonce u některých konjakových těstovin nepotřebujete ani ty, protože se prodávají již předvařené. Stačí je pouze vybalit, dát na pár minut do mikrovlnky nebo ohřát na pánvi, případně dochutit. Vaření vyžadují pouze některé druhy, například konjakové nudle.

Postup přípravy konjakových těstovin:

 1. Nudle vyjměte ze sáčku a vložte do sítka. Tekutinu, která z nich vytekla, vylijte a nudle 3krát propláchněte ve studené vodě. Zbavíte je tak nepříjemného rybího zápachu.
 2. Promyté těstoviny vložte do hrnce s osolenou vroucí vodou a vařte cca 2-3 minutky.
 3. Sceďte a chvilku smažte na pánvi s nepřilnavým povrchem. V případě, že takovou pánev nemáte, použijte jakoukoliv jinou, avšak nezapomeňte na pár kapek oleje.
 4. Na závěr přidejte na pánev ostatní ingredience, zeleninu či dušené kuřecí masíčko, vše zamíchejte a servírujte.

Podrobný návod k přípravě bývá napsán i na zadní straně obalu těstovin. Pokud byste si nebyli jistí nějakým krokem, prohlédněte si následující video:

Tip na chutný recept

Samotné konjakové těstoviny připomínají konzistencí želatinu a chutí zase čistou vodu, což nezní moc lákavě. Z tohoto důvodu je důležité je správné dochutit, případně zkombinovat s jinými, výraznějšími surovinami. Jako inspiraci pro lepší představu vám přikládám tip na jednoduchý a chutný recept. Obsahuje minimální množství sacharidů, díky čemuž si na něm můžete pochutnat i při low carb dietě. Tak dobrou chuť.

Konjakové nudle s kari omáčkou a zeleninou

Ingredience:

 • balíček konjakových nudlí
 • cibule
 • stroužek česneku
 • čerstvá nebo mražená zelenina (brokolice, žampiony, hrášek, mrkev..)
 • pár kapek sójové omáčky
 • kari pasta
 • kokosové mléko/smetana
 • olivový olej
 • špetka soli a pepře

Postup:

Začněte přípravou zeleniny. Rozpálenou pánev, ideálně wok, pokapejte olivovým olejem, přidejte nadrobno nakrájenou cibulku spolu s rozmačkaným stroužkem česneku a kousky zeleniny. Chvilku smažte, vymáčkněte špetku kari pasty. Zpočátku raději trošku méně, aby nudle nebyly příliš pikantní. Přilijte cca 200 – 250 ml kokosového mléka nebo smetany na vaření. Zakryjte a nechte dusit cca 5 – 7 minut. Zatím si připravte nudle podle výše uvedeného postupu. Na závěr vše smíchejte, ochutnejte a případně ještě dochuťte kari pastou, solí a pepřem.

Konjakové nudle s kari pastou a několika druhy zeleniny
Kari konjakové nudle se zeleninou

Zkušenosti uživatelů

I když jsou konjakové těstoviny u nás známé, bylo poměrně těžké najít na diskusních fórech reálné a nezávislé zkušenosti uživatelů. Pár jsem jich však přece jen našla, ale týkají se spíše jednotlivých značek prodávajících konjakové těstoviny.

V recenzích se nejvíce skloňovaly konjakové těstoviny Shirataki. Uživatele výborně zasytily, díky čemuž nebyli nuceni vyhledávat další jídlo, snížili kalorický příjem zhubli. Rovněž ocenili i jejich univerzální využití (dají se připravit na mnoho způsobů) a chuť, která je k nerozeznání od klasických rýžových těstovin.

 „Tak já jsem je dnes večer zkusila a musím říci, že mě ty konjakové těstoviny příjemně překvapily. Podle návodu jsem si připravila 100g a dala do pánve spolu se zeleninou (rajčata, papriky, trošku česneku a pár kapek sójové omáčky) a byly super. Nepoznala bych, že to nejsou klasické rýžové těstoviny. Tak jsem se zase poučila.“

Zdroj: Radka68, emimino.cz

Díky těstovinám z konjakové mouky uživatelka nejenže zhubla, ale snížil se jí i krevní tlak
Recenze spokojené uživatelky

Zdroj: banbulka, forum.zdravie.sk

Pozitivní zkušenost uživatelky s nudlemi Shirataki
Uživatelka doporučuje Shirataki nudle

Zdroj: Gugina, forum.zdravie.sk

Při hledání výše zmíněných recenzí jsem se setkala i s negativními ohlasy. Uživatelé si stěžovali na nepříjemnou rybí pachuť těstovin. To však nelze zobecnit na všechny značky, přičemž zmíněný zápach mohl být způsoben i nedostatečným promytím těstovin ve studené vodě. A sto lidí, sto chutí. Zatímco někomu rybina chutná, jiní ji nemohou ani cítit.

 „…sehnala jsem si i Shirataki nudle, ale mně prostě nechutnají. Cítím tam jakoby rybinu a mají zvláštní, tuhou konzistenci. Zkusila jsem také SHIRATAKI TĚSTOVINY s tofu a ty už byly lepší.“

Zdroj: h.sona, emimino.cz

Časté otázky

Pokud jste zvědaví, co všechno konjakové těstoviny obsahují či jaké má glukomanan vedlejší účinky, čtěte dál. V následujících řádcích se dozvíte několik dalších důležitých informací.

Jaké druhy konjakových těstovin jsou dostupné?

Rovněž jako u klasických těstovin s vysokým obsahem sacharidů, i v případě těstovin z konjakové mouky máte na výběr z několika typů. Vrtulky, penne, taliatelle, špagety nebo nudle. Na své si přijdou nejen milovníci italské, ale i asijské kuchyně. Dokonce některé eshopy nabízejí nízkokalorickou konjakovou rýži, která je také velmi oblíbenou přílohou. (7)

Má glukomanan nějaké vedlejší účinky?

Ano. Konzumace produktů s obsahem glukomananu, tudíž i konjakových těstovin, může způsobit zažívací problémy: nadýmání, plynatost nebo průjmy. Také snižuje  vstřebávání léků na regulaci hladiny cukru v krvi. V případě, že máte cukrovku a užíváte takové léky, dříve než zařadíte konjakové těstoviny do svého jídelníčku, poraďte se se svým lékařem. (5)

Co všechno obsahují konjakové těstoviny?

Konkrétní složení konjakových těstovin závisí hlavně na druhu a značce. Převážná většina je složena pouze z vody, konjakové mouky bezlepkové vlákniny, díky čemuž jsou vhodné i pro lidi s intolerancí na laktózu a lepek. (7)

Mohou být konjakové těstoviny náhradou pestré stravy?

Určitě ne. Konjakové těstoviny sice podporují hubnutí, ale neobsahují žádné tuky, bílkoviny, vitamíny a minerální látky, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Z tohoto důvodu jsou ideální jako doplněk výživy, případně příloha v kombinaci s dalšími potravinami. (7)

Konjakové těstoviny mají několik nesporných výhod, pro které se je rozhodně vyplatí vyzkoušet. Já jsem tak již učinila a vůbec nelituji. Jak jste na tom vy? Chtěli byste je ochutnat nebo zůstanete raději u klasických těstovin?

ZDROJE:

(1) HAROON KHAN, MARYA, Konjac (Amorphophallus konjac), Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements, 2019. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/amorphophallus-konjac

(2) Konjac from A to Z: 26 things Worth Knowing. Dostupné na: https://www.finedininglovers.com/article/what-is-konjac

(3) BEHFOROOZ A. a kol. Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study, 1984. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6096282/

(4) BAUCKE V.L a kol., Fiber (glucomannan) is beneficial in the treatment of childhood constipation, Pediatrics, 2004. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14993586/

(5) What are the benefits of konjac? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319979

(6) A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials of the effect of konjac glucomannan, a viscous soluble fiber, on LDL cholesterol and the new lipid targets non-HDL cholesterol and apolipoprotein B. 2017. Dostupné na: https://academic.oup.com/ajcn/article/105/5/1239/4569867

(7) Konjakové těstoviny. Dostupné na: https://www.konjakovetestoviny.cz/

Rate this post
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..