Jak detoxikovat, hubnout a cítit se dobře? Klíčem je pohyb

Pod pojmem detoxikace si většina z nás představí omezený jídelníček. Někteří si možná vzpomenou na detoxikační bylinky, potraviny, koktejly, tablety či doplňky stravy. Ještě méně lidí si pod detoxikací vybaví třeba detoxikační masáž nebo některou jinou očistnou wellness proceduru. Jen málokdo si detoxikaci přímo spojí s nějakou pohybovou aktivitou či sportem. Přitom právě pohyb jde s detoxikací ruku v ruce.

Pohyb může doslova rozpohybovat i detoxikační procesy v organismu. Samozřejmě, není pohyb jako pohyb. V tomto článku si představíme několik fyzických aktivit, cvičení a sportů, které detoxikaci výrazně podpoří. Dozvíte se také, jak to s oním pohybem, detoxikaci a hubnutím vlastně je.

Pohyb je synonymem života

Znáte to. Člověk se cítí unavený, bez energie a nic se mu nechce. Ještě hůř, když trpíme přímo nějakou nemocí, intuitivně uleháme do postele a pohybu se dobrovolně vzdáváme. Pohyb je synonymem života a zdraví.

Ve zdravém těle je neustále vše v pohybu, probíhají metabolické reakce, očistné procesy, regenerace buněk. Pokud se tento pohyb zpomalí, pokud se zpomalí metabolismus, utlumí se detoxikační procesy, zpomalí regenerace, lidské tělo nefunguje dokonale. Člověk se psychicky necítí dobře a objevují se nejrůznější nemoci. Psychická i fyzická stránka člověka bez pohybu strádá.

Pohybová aktivita dokáže rozproudit krev. Tkáně jsou lépe prokrvovány, tím i okysličovány, mají více energie na metabolické procesy. Lepší prokrvení se týká i vnitřních orgánů, také těch detoxikačních. Lepší zásobení krví a kyslíkem se příznivě odráží také na detoxikačních procesech uvnitř jater nebo vylučovací činnosti ledvin.

Pohyb rozpumpuje krevní oběh, tím i lymfatický systém, který je na něho vázaný. S aktivací lymfatického systému dochází k lepšímu odplavování škodlivin z tkání. Pohyb tak přímo podporuje očistné procesy uvnitř lidského těla.

Lymfatický systém lze aktivovat prostřednictvím jakéhokoliv pohybu. Samozřejmě, některé druhy pohybu jsou pro činnost lymfatického systému prospěšnější než jiné. Jde zejména o ty formy pohybu, kdy je kladen důraz na správné dýchání. Takovým cvičením je například jóga nebo hot jóga, která slibuje vyšší účinky, nejenom ty detoxikační. Existuje také cvičení, které doslova pumpuje lymfatický systém, řeč je o skákání, skákání na trampolíně nebo tzv. jumpingu.

 

VIDEO: Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

 

Hýbejte se kvůli detoxikaci. Jak?

Očistu podpoří zejména tyto druhy cvičení:

  • jóga, hot jóga, pilates
  • skákání, trampolíny
  • jogging, lehký běh

Jóga a hot jóga

Jóga je více než cvičením, je to nedílná součást východní filosofie s tradicí sahající tisíce let zpět. Je to komplexní přístup k lidskému organismu, který propojuje tělo, mysl a ducha. Základem je dech.

„Každý, kdo může dýchat, může cvičit.“

Komplexní přístup je to, co odlišuje jógu od většiny jiných pohybových aktivit. Jóga pracuje s dechem, podporuje okysličení tkání, povzbuzuje činnost vnitřních orgánů. Myslí na celé tělo, všechny svalové partie. Dochází ke stimulaci energetických drah a bodů, které ovlivňují činnost žláz s vnitřní sekrecí. Mj. tak harmonizuje hormonální hladinu, tím také pomáhá upravit například nezdravé chutě a chuť k jídlu jako takovou. Povzbuzuje metabolismus a aktivuje očistné procesy. Pro hot jógu to platí dvojnásob. Teplo účinky jógového cvičení ještě podporuje.

Chcete vědět víc?

Hot józe se věnujeme v samostatném článku: Aktivní detoxikace? Hubnutí? Hot jóga!

Pohyb, jóga, detoxikace

  • Hledáte způsoby, jak aktivovat svůj metabolismus?
  • Snažíte se nastartovat vnitřní detoxikační procesy?
  • Chcete se těšit z čistějšího, zářivějšího, a tím i výkonnějšího těla?

Užitečným pomocníkem se vám může stát i detoxikační nápoj prodetox.

Pilates

Pilates je moderní cvičební technikou, která vychází z jógy. Stejně jako jóga, také pilates má základ v hlubokém dýchání.

Pilates je způsobem rehabilitace, jde o kompenzační cvičení, které posiluje a protahuje svaly celého těla, propojuje tělo a mysl. Jde o celkové protažení a uvolnění těla. Pilates napomáhá správnému držení těla, které se odráží také ve správném fungování vnitřních orgánů, tedy i těch detoxikačních.

Pohyb, jóga, detoxikace

Skákání a trampolíny

Při jakémkoli skákání lidské tělo zápasí s gravitační silou. Na vrcholu skoku se dostává do stavu beztíže a pak na malou chvíli zažívá volný pád. Přitom dochází k aktivaci a posilování všech buněk těla, nejenom těch svalových. Při skákání se posilují i kosti. Dochází ke stimulaci činnosti kardiovaskulárního systému, ale také lymfatického toku, tím i detoxikaci tkání.

Skákání prospívá nejenom fyzickému, ale také tomu psychickému zdraví. Zlepšuje náladu a náhled na svět. I proto v současné době zažívá skákání takový boom. Jde zejména o skákání na trampolínách, které je mnohem šetrnější ke kloubům než skákání na rovném povrchu. Navíc je to zábava. Trampolíny jsou dnes běžně dostupné, takže si můžete jednu pohodlně pořídit domů. Nebo se můžete vydat do některého z fitness center, které mají skákání na trampolíně, často pod názvem jumping, ve své nabídce.

Více se jumpingu a skákání na trampolíně věnujeme v samostatném článku: Zábavný pohyb, hubnutí i detox. To je skákání!

NÁKUPNÍ RÁDCE: Nadměrně zatěženým kloubům dodá „koňskou“ sílu, pružnost a pevnost směs Alavis Triple Blend.

alavis triple blend

ONJEDNAT 700 g za 1129,- Kč

 

Jogging, běhání

Pohyb, běh, detoxikaceBěhání je tou nejpřirozenější formou pohybu, kterou lidstvo využívá po celou dobu své existence. Zatímco dříve lidé běhali zejména kvůli překonání velkých vzdáleností, dnes běhají pro udržení kondice.

Běháním lidé udržují a zvyšují svoji fyzickou výkonnost. Mají-li se vůbec dostat do kondice, vhodnější se jeví tzv. jogging.

Jogging představuje lehký běh v aerobním pásmu. Je typický plynulostí, delší dobou trvání a intenzivním spalováním tuků.

Pro začátečníky se hodí i tzv. indiánský běh, který kombinuje běh s chůzí.

I lehký běh a jogging má velký vliv na kondici. Pravidelné běhání příznivě ovlivňuje srdce a cévní systém, posiluje nejenom svaly, ale také imunitu, odbourává stres a v neposlední řadě podporuje látkovou výměnu. Lepší metabolismus znamená i intenzivnější detoxikační procesy.

Pokud si netroufáte ani na lehký běh či jogging, můžete vyzkoušet nordic walking, další formu léčebného pohybu. Při této nordické chůzi budete mít skutečnou oporu v podobě holí. Nording walking je založený právě na této speciální sportovní pomůcce. Patří k němu také správné dýchání, které je klíčové pro efektivitu jakékoliv pohybové aktivity

Dýchání by mělo provázet i tzv. léčebnou chůzi, která při každém kroku masíruje vnitřní orgány. Léčebná chůze podporuje masírováním činnost vnitřních orgánů, tedy i těch detoxikačních. Mimo to se zapojuje mnohem více svalů než při klasické chůzi.

Jak taková léčebná chůze vypadá? Vše popisuje chiropraktik Vinci László. Podívejte se na video.

A nezapomeňte!

Každou pohybovou aktivitu by měl provázet i dostatečný pitný režim. Mějte proto vždy při ruce čistou vodu. Nezapomínejte pít. Právě ve vodním prostředí probíhá většina metabolických procesů.

Další články našeho blogu:

Detoxikace

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..