Lilek neboli baklažán – letní pochoutka, která pročistí střeva

Lilek je pozoruhodný v mnoha ohledech. Už jenom ta nepřehlédnutelná tmavě fialová barva! Je označovaný za zeleninu, přestože je to ve skutečnosti ovoce. Možná proto, že chutná především ve slaných pokrmech. Dříve se lilek, baklažán, označoval jako jablko bláznů. Věřilo se, že člověk, který ho sní, se stane bláznem. Jen nedávno, asi 50 let zpátky se zjistilo, že není vhodné lilek konzumovat syrový, ledaže byste byl/a bláznem. Syrový baklažán totiž obsahuje jedovatý solanin, podobně jako třeba nezralá rajčata nebo zelené brambory. Tepelnou úpravou se solanin rozloží a z lilku se stává zdravá delikatesa, která dodá organismu množství cenných látek bez zbytečných kalorií navíc.

V tomto článku se o této chutné a zdravé zelenině, resp. ovoci, dozvíte víc. Naučíme vás, jak s touto zdravou letní pochoutkou zacházet v kuchyni a představíme jednoduché, ale delikatesní recepty.

Kde se lilek vlastně vzal?

Lilek vejcoplodý pochází z Indie a Číny, ale pěstovat se dá bez větších potíží i v našich podmínkách. Pěstuje se jako jednoletá plodina. Plodem jsou velké bobule fialovočerné (nebo zelenobílé) barvy, které připomínají tykev. Označují se prostě jako lilek nebo baklažán.

Rostlina dorůstá asi metrové výšky. Pro její pěstování ani nepotřebujete zahrádku, dá se pěstovat i v přenosné nádobě. Plody dozrávají během léta. Patří tak k letním pochoutkám jako jsou rajčata nebo papriky. Dá se s nimi také podobně jako s rajčaty nebo paprikami zacházet v kuchyni. Stejně jako rajčata nebo papriky se lilek neloupe, také proto, že pod slupkou se ukrývá nejvíce živin. Některé zdroje doporučují lilek slupky zbavit, je to proto, že obsažené látky nemusejí snášet citliví jedinci. Zdravý člověk však bez potíží může lilek konzumovat včetně slupky, je-li tepelně upravený.

 

Lilek - baklažán

Co je na baklažánu tak výjimečného?

Baklažán obsahuje až 90 % vody a minimum kalorií. Skvěle se hodí při hubnutí nebo detoxikaci, ale obohatí každý zdravý jídelníček.

Stejně jako všechny druhy zeleniny je i baklažán zdrojem prospěšné vlákniny. Ta ve střevech funguje jako očistný kartáč. A čistá střeva = zdravá střeva.

Ve svém složení nabízí baklažán vysoký podíl draslíku a dalších minerálních látek jako je železo, hořčík, zinek nebo mangan. Cení se i pro obsah provitamínu A, kyseliny listové a dalších vitamínů skupiny B. Ve složení najdeme i kvalitní bílkoviny, organické kyseliny nebo třísloviny. Cenné složení doplňuje i flavonoid rutin, známý jako vitamín P, který je prospěšný zejména pro cévy a kardiovaskulární systém.

Lilek zaujme i vysokým obsahem pektinu, kterým má překonat většinu ostatních druhů zeleniny. Pektin působí jako tzv. rozpustná vláknina, která má příznivý vliv na složení střevní mikroflóry.

10 důvodů proč jíst baklažán

  • 1.     Má antibiotické a antibakteriální účinky.
  • 2.     Působí močopudně, je prospěšný ledvinám.
  • 3.     Podporuje činnost srdce a kardiovaskulárního systému.
  • 4.     Zvyšuje fyzickou i psychickou kondici.
  • 5.     Harmonizuje krevní tlak.
  • 6.     Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • 7.     Zlepšuje zažívání, čistí střeva.
  • 8.     Pozitivně ovlivňuje činnost žlučníku a jater.
  • 9.     Podporuje imunitní systém.
  • 10.   Je považovaný za přírodní afrodiziakum.

Očistná baklažánová kúra

Lilek se může stát základem očistné kúry. Je to jeden ze způsobů detoxikace, který redukuje jídelníček na jednu klíčovou surovinu. V tomto případě to bude lilek – baklažán, chcete-li. Takže během 1 – 3 dnů nebudete jíst nic jiného než pečený, dušený, vařený, restovaný nebo grilovaný lilek. Ochutit ho můžete troškou soli a především různým kořením či bylinkami. Využít můžete třeba některé z detoxikačního koření či detoxikačních bylinek. A povolený je i olivový nebo jiný rostlinný olej. Záleží na vašich chutích. S trochou fantazie může být očistná baklažánová kúra pestrá a velmi chutná. Inspirací vám mohou být i naše recepty níže.

 

Grilovaný lilek
Lilek chutná i grilovaný. Vyzkoušejte ho!

Lilek v kuchyni

Lilek se konzumuje zásadně tepelně upravený – pečený, dušený, vařený, restovaný nebo grilovaný.

Pozor! Pokud to příprava receptu dovoluje, rozkrájený plod se nejprve solí a nechá chvíli stát. Plocha řezu se tzv. zapotí. Na povrchu se orosí – tato tekutina se odsaje, odebere se tak nadbytečná voda, ale také případná hořkost. Zejména starší plody mohou být hořké. Poznají se podle velikosti. Baklažán může dorůst až do hmotnosti asi dvou kilogramů, chutnější však budou mladší a menší plody s průměrem cca 5 – 7 cm.

Mladý baklažán lze poznat podle tvrdosti, také lesklé a hladké slupky. Bude mít sytě zelený stonek i čepičku. Starý baklažán prozrazují nejenom měkká místa zvenčí nebo nevábná barva, ale také velká tmavá jadérka uvnitř dužiny. Ani mladý krásný baklažán však nemá dlouhou trvanlivost a doporučuje se uchovávat v ledničce maximálně týden.

Recept: lilek z trouby aneb falešný baklažánový kaviár

Ingredience: lilek, cibule, cca lžíce citronové šťávy, pepř a sůl

Příprava receptu

  • Lilek opečeme v troubě.
  • Pečenou dužinu (bez slupky) pak rozmixujeme s olivovým olejem a citronovou šťávou. Osolíme, opepříme a dochutíme sladkou paprikou.
  • Poté do směsi vmícháme nejemno nakrájenou cibulku.
  • Podáváme s pečivem.

 

Lilek a jeho příprava
Lilek v kuchyni – příprava není tak obtížná, jak by se mohlo zdát

Recept: Lilek načerno (se sójovou omáčkou)

Ingredience: lilek, cibule, pórek, paprika, cca 5 lžic sojové omáčky, lžička vinného octa, lžička cukru, pepř, sůl a olej

Příprava receptu

  • Nejprve lilek rozkrojíme, posolíme a necháme orosit. Tekutinu vysajeme ubrouskem.
  • Následně lilek nakrájíme na kostky, stejně tak i papriku. Cibuli a pórek nakrájíme na kolečka a spolu s lilkem a paprikou orestujeme na pánvi s olejem. Restujeme cca 10 minut.
  • Jakmile je zelenina měkká, přidáme sójovou omáčku, cukr, pepř a sůl a ještě cca 10 minut za stálého míchání dusíme.
  • Směs lze zahustit trochou mouky nebo kukuřičným škrobem.
  • Lilek na černo bude chutnat podávaný s rýží.

 

Lilek v kuchyni
Lilek skvěle chutná v doprovodu další zeleniny

Recept: lilek zapečený vejcem a zasypaný sýrem

Ingredience: lilek, cuketa, cca 3 větší rajčata, 3 papriky (nejlépe různých barev), cibule, česnek, 150 g sýru typu eidam, 4 vejce, hrnek mléka, pepř a sůl, bylinky na provonění (bazalka, rozmarýn, tymián aj.)

Příprava receptu

  • Nejdříve lilek nakrájíme na kolečka a posolíme ho. Jakmile se orosí, tekutinu vysazujeme ubrouskem a pokračujeme v přípravě.
  • Cuketu, rajčata, papriky i cibuli nakrájíme na kolečka a spolu s lilkem vše vyskládáme na vymazaný plech. Přidáme utřený česnek (můžeme vynechat), posolíme a popepříme. Pečeme v troubě cca 20 min.
  • Vejce rozšleháme spolu s mlékem, osolíme, opepříme a přidáme nasekané bylinky. Opečenou zeleninu zalijeme rozšlehanou vaječnou směsí a pečeme, dokud vajíčka neztuhnou.
  • Nakonec ještě zasypeme strouhaným sýrem a krátce zapečeme.
  • Můžeme podávat s pečivem, také s vařeným bramborem či s těstovinami.

Recept: Krůtí nudličky s lilkem na medu a česneku

Video vám dá přesný postup a všechny potřebné informace…

Dobrou chuť a krásné léto s lilkem!

Další články, které by vám mohly přijít vhod:

Dovolená

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..