Jak zvládnout dovolenou bez trávicích obtíží? My to víme!

Máme tu léto, dobu dovolených. Konečně si můžeme dopřát zasloužený odpočinek a relaxaci! Bohužel, dovolená nemusí být vždy bez starostí. Mnoho z nás provází na dovolené nepříjemné trávicí potíže. Přitom se nemusí jednat právě o nevšední dovolenou v exotických krajích.

Chcete vědět, jak se dá trávicím potížím na dovolené předcházet? V tomto článku se to dozvíte. Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak se vyhnout cestovatelskému průjmu a dovolenou si užít s klidnou hlavou i klidným břichem.

Na dovolené je najednou všechno jinak

Celý rok žijeme v zaběhnutých stereotypech. Dovolená je možností, jak z nich vystoupit. V tom je její kouzlo, ale také zdroj možných komplikací.

V létě máme mnoho prostoru pro poznávání nového, ať již půjde o nová místa, nové aktivity či nové zážitky. Organismus se potýká s náhlými změnami, které na jedné straně mohou být příjemné a vítané, na druhé straně mohou znamenat také oslabení přirozené obranyschopnosti.

Změny na dovolené se týkají našeho denního režimu, spánkových návyků, fyzické či psychické zátěže. To vše může lidské tělo vnímat jako stres, který se spolu s novým prostředím a nezvyklými klimatickými podmínkami nezřídka odráží i v zažívacích problémech.

Zažívací problémy mají na dovolené příčinu samozřejmě také v odlišném jídelníčku a skladbě potravy, často i nedostatečných hygienických podmínkách.

Dovolená, bez zažívacích potíží

Ještě než odjedete…

Abyste si svoji dovolenou maximálně užili, vyplatí se na ni připravit již před odjezdem.

Dovolená může znamenat ohrožení imunity. Tu můžete předem posilovat například tak, že se zaměříte na zdravý životní styl, dostatek spánku a pohybových aktivit, nebo také zdravé stravování. Činnost imunitního systému, který se nachází zejména ve střevech, mohou podpořit probiotické bakterie.

 • Probiotika dokážou zvýšit odolnost zažívacího traktu vůči nejrůznějším patogenům, tedy i těm, se kterými se můžeme potkat na dovolené.
 • Napomáhají trávení a obnovují přirozenou střevní mikroflóru. Fungují proto také jako prevence zažívacích obtíží.

Probiotika se hodí vždy

Léto v pohoděPříjem probiotik před odjezdem na dovolenou jako prevenci zažívacích obtíží nedoporučují jenom magazínové články, ale také mnozí lékaři.

Probiotika, zejména před cestami do zemí s nižší hygienickou úrovní, doporučil na internetu například MUDr. Jan Rutsch. /1/

Probiotika je přitom vhodné přijímat minimálně týden před cestou do zahraničí. Lékaři však doporučují užívat je i během dovolené, například MUDr. Ilona Kochová a Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z Očkovacího centra.cz. /2/

Zdravá střevní mikroflóra se jednoduše hodí vždycky. Probiotika vám tak mohou být užitečná i po návratu, abyste se snáze dostali do běžného stravovacího režimu a případně vypořádali se stravovacími prohřešky na dovolené.

Jaká probiotika vybrat?

Probiotické mikroorganismy můžeme tělu dodávat prostřednictvím některých potravin (zakysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, fermentované speciality). Ještě výhodnější se pak jeví podávání probiotik přímo prostřednictvím potravinových doplňků (např. pivovarské kvasnice).

Probiotika jsou živými organismy, které jsou přirozenou součástí střevní mikroflóry. Pokud probiotika příjimáme zvenčí, je velký důraz kladen na jejich životaschopnost. Aby totiž byla tělu maximálně prospěšná, musí se trávicí soustavou dostat až do střev. V praxi se proto příjem probiotik kombinuje s prebiotiky, nejčastěji v podobě rozpustné vlákniny. Prebiotika podporují životaschopnost probiotik.

Chcete o probiotikách a prebiotikách vědět více?
Přečtěte si náš článek Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?

Hygienické zásady při cestování

Základní pravidlo, které byste měli dodržovat na dovolené v naprosto odlišných stravovacích a hygienických podmínkách, definovala Světová zdravotnická organizace.

Zní: „Boil it, cook it, peel it or forget it.“
Tedy: „Uvař to, upeč to, oloupej to, nebo to nech být.“

Význam tohoto pravidla může potvrdit každý třetí cestovatel. Údajně totiž každý třetí cestovatel onemocní tzv. cestovatelstkým průjmem.
Střevní infekce mají nejčastěji na svědomí kampylobakterióza, salmonelóza nebo listerióza. Na cestách nás však ohrožuje také cholera nebo tyfus, v tropických destinacích lze natrefit i na nejrůznější střevní parazity.

To vše hovoří pro dodržování základních hygienických zásad při cestování.
Tady je pět klíčových.

 1. Dovolená, strava, mořské plodyPřed jídlem si vždy umyjte ruce.
 2. Pijte výhradně balenou vodu. Pokud to nepůjde, vodu ošetřete desinfekčním činidlem. Vyhýbejte se ledu v nápojích. Pozor si dejte také na oplachování potravin potenciálně infikovanou vodou. Bezpečná voda by měla být samozřejmostí i při oplachování rukou nebo čištění zubů.
 3. Vyhýbejte se jídlu připravovanému přímo na ulici, také syrovým a polosyrovým pokrmům z masa, vajec a mořských plodů, také nepasterizovanému mléku a mléčným výrobkům. Jednou z epidemiologicky nejrizikovějších potravin je zmrzlina.
 4. Maso by mělo být vždy tepelně upravené, vystavené nejméně 10 minut teplotě vyšší než 70 °C.
 5. Syrovou zeleninu a ovoce v potenciálně rizikových lokalitách konzumujte zásadně oloupané. Jinak je dle základního pravidla – nechte být.

Dovolená, pitný režim

Vychutnejte si svoji dovolenou

Trávicí potíže nás mohou zaskočit i na luxusní dovolené all inclusive.

Také úžasná, netradiční, pestrá a chutná místní strava, která je naprosto bezpečná a zdravotně nezávadná, může být problém. Tím problémem je to, že připravené pokrmy a potraviny jsou natolik lákavé, že se na dovolené nezdravě přejídáme.

Přejídání může být další příčinou nejrůznějších zažívacích potíží.

 • Abyste si svoji dovolenou skutečně vychutnali, zkuste se přejídání vyhnout.
 • Snažte se jíst pravidelně, i když přes den na pláži nemusíte mít na jídlo zrovna chuť. Stále platí, že v první polovině dne si můžeme dát téměř cokoli, zatímco odpolední svačina a večeře by měla být lehčí.
 • Každé jídlo by mělo sestávat z velké části z ovoce a zeleniny. Smažené pokrmy a fast food není ani na dovolené to pravé.
 • I když máte na švédských stolech k dispozici nepřeberné množství jídla, jezte s mírou. Hojně si naopak dopřávejte tekutin, které jsou v létě ještě potřebnější než kdy jindy.

 

 

Máte zájem o další užitečné informace a tipy pro zdraví?
Najdete je v našich dalších článcích:

 

Použité zdroje:

/1/ www.zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=803625
/2/ www.ockovacicentrum.cz/cz/zdravotni-tipy-na-letni-dovolenou
/3/ Ministerstvo zemědělství, www.vimcojim.cz
/4/ Chrpová, Diana: S výživou zdravě po celý rok. Grada 2009

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

 1. Nás letos čeká dovolená do zahraničí zase po pár letech a tentokrát i s malou roční dcerou, tak se sice hrozně těším, ale zároveň mám z toho docela vítr, jak to všichni zvládneme. Sama na trávicí potíže na dovolených dost trpím, i když myslím, že je to spíš tím, že si na dovolené často povolím jídla, která normálně nejím kvůli váze a i zdraví, ale když je to ta dovolená, tak to člověk přehlídne a pak to tělo, které na to není zvyklé, se brání, je to logický. Posledně když jsme jeli do Španělska, tak jsem kupovala biopron forte a nasadila jsem ho sobě i manželovi už asi týden před cestou a brali jsme to celou dovolenou a trávicí problémy se nám vyhnuly, takže letos asi budu muset pořídit i nějaká probiotika pro dcerku, aby jí to taky nepotkalo.

 2. Zdravím i my jsme letos absolvovali dovolenou v zahraničí. Vybrali jsme si velice zajímavou oblast v Indii a největší strach jsme měli zejména ze střevních problémů. I z toho důvodu jsme se rozhodli se na dovolenou řádně připravit. Právě z toho důvodu jsem si pořídili Biopron Forte. Velice nás zajímalo jak to bude vše fungovat a musím uznat, že mě přípravek velice příjemně překvapil. Příští dovolenou ho rozhodně použijeme také. Doma jsme ho nechali v domácí lékárničce, aby byl vždy na očích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..