Jak si užít dovolenou a nepřibrat? Stačí znát pár pravidel

Dovolená je oddychovým časem, kdy máme možnost vyběhnout z kolejí stereotypu a užívat života plnými doušky. Často tak konáme především prostřednictvím jídla, a tak se z dovolené stává strašák hrozící nežádoucím přibráním na váze.

Je samozřejmostí, že se na dovolené nechceme omezovat. Omezovat se zásadně nemusíme ani v případě, kdy si chceme na dovolené udržet svoji figuru. Stačí dodržovat několik zásadních pravidel, které vám přinášíme v tomto článku.

ketomix dieta

 

Polopenze, plná penze nebo raději nic? Raději nic!

Vezmeme to z gruntu. Již při zařizování dovolené řešíme tři základní věci – dopravu, ubytování a jídlo. V případě jídla se nabízí varianty all inclusive, plná penze, polopenze nebo vůbec nic. Nejméně vhodnými variantami pro zdravé trávení a štíhlou postavu je plná penze a polopenze. Chcete vědět proč?

Dvě nebo tři dávky jídla denně je příliš málo. Při zaplacené polopenzi a plné penzi mají lidé tendenci jíst jenom to, co nabízí hotelová restaurace. Dvakrát nebo třikrát za den se takřka přejí, aby se pak zbytek dne trápili pocitem těžkosti postupně přecházejícím do pocitu hladu.

Polopenze a plná penze nedává možnost výběru, nejenom v čase jídla, ale zejména v jeho struktuře. Lidé tak prostě jedí to, co jim připraví někdo jiný, bez ohledu na to, co jim chutná, vyhovuje a co jim dělá dobře. Jídlo podávané v rámci polopenze a plné penze bývá nezřídka příliš mastné a příliš slané. Jen výjimečně nabízí optimální poměr bílkovin, cukrů a tuků.

To jsou důvody, proč je výhodnější připlatit si za all inclusive. Při této variantě stravování si totiž můžete vybírat. Máte možnost jednoduše a pohodlně sáhnout po zdravých potravinách a zdravých pokrmech. Také jíte v době, kdy je to dobré pro vaše tělo.

Ano, all inclusive svádí k přejídání. Plné stoly nabízejí také nezdravé pochoutky a není právě snadné jim odolat. All inclusive vyžaduje pevnou vůli a disciplínu, ta je však ostatně potřeba i v případě, že stravování řešíte až přímo na místě. Stále však platí, že lepší než polopenze či plná penze je žádná penze – anebo stravování formou all inclusive.

Dovolená - jídlo, all inclusive

 

Jak nepřibrat na all inclusive dovolené?

All inclusive je jistě tou nepohodlnější variantou stravování na dovolené. Není třeba nic chystat, není třeba nic nakupovat ani řešit, co právě jíst. Jíst můžete téměř cokoliv a kdykoliv. Rozhodně se ale nevyplatí jíst všechno a pořád, nejenom kvůli postavě.

Jak tedy na dovolené all inclusive jíst? K srdci si můžete vzít doporučení vyhlášeného výživového specialisty Martina Škáby, které zveřejnil na svém webu /2/.

Tady je souhrn základních pravidel:

  • Jezte tak, jak jste zvyklý z domova.
  • Mezi hlavními jídly si dopřejte svačinky, nejlépe v podobě ovoce a zeleniny.
  • Zmenšete porce jídla, dbejte na pestrost, ale dejte si pozor na nevhodné kombinace.
  • Sladkosti vždy doplňte nějakým ovocem.
  • Každé hlavní jídlo kombinujte s porcí zeleniny.
  • Dodržujte pitný režim, ale vyhněte se limonádám, sladkým džusům, míchaným koktejlům a tvrdému alkoholu.

Jídlo - snídaně

 

Jak odolat pokušení?

Pokud půjde o pokušení v podobě místních kulinářských specialit a lákavých dobrot, jistě si je na dovolené můžete dopřát. Od toho je dovolená dovolenou. Opět však s podmínkou, že nesníte úplně všechno…

Existují studie, které štíhlé lidi spojují s důkladnějším výběrem jídla. Tito lidé nejdříve detailně prozkoumají, co všechno mají k dispozici a pečlivě zváží, na co mají největší chuť, co stojí skutečně za to. Až pak se teprve pustí do jídla. Tak to popisuje výživová specialistka Martina Králíčková ve své knize Hubnutí bez diet a přidává: „Štíhlí lidé si nic neodpírají ani nehladovějí. Jednoduše si vybírají to, co jim chutná a na co mají právě chuť.“

Další výživová poradkyně, Olga Jandová radí, jak na dovolené využít toho, co daná destinace nabízí./3/

  • Ráno si dejte ovoce, které uspokojí chuť po sladkém, dodá energii a zasytí. Navíc je zdrojem vlákniny a dalších cenných látek.
  • Během dne jídla zase doplňte zeleninou. Zeleninu si dejte jako předkrm, abyste mohli zmenšit porci hlavního chodu.
  • Přímořské destinace lákají především na mořské plody a ryby. Vyměňte je za červené maso, na které jste zvyklí a užijte si mořských specialit.

Jídlo - mořské plody

 

Pít je důležité, ale důležité je také to, co konkrétně pijete

Nejlepším nápojem je čistá voda. Ochutit se dá trochou citronové šťávy, osvěží ji i lístky máty nebo meduňky. Čistá voda neobsahuje žádné kalorie, přesto je pro fungování lidského organismu naprosto nezbytná.

Více se dozvíte v článku: Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?

Voda, kterou pijeme, by měla mít teplotu těla. Chlazené nápoje nejsou vhodné ani v létě, pro organismus znamenají teplotní šok a navíc zpomalují trávení.

Nehodí se ani sycené nápoje, přeslazené limonády nebo džusy, které jsou vysoce energetické a obsahují množství cukru. Pokud si chcete džus dát, dejte si ho na snídani, během dne už ho pak řeďte vodou.

Samostatnou kapitolou jsou alkoholické nápoje, které zatěžují játra a celý organismus pak i svou energetickou hodnotou. Přestože nás na dovolené lákají nejrůznější míchané koktejly a drinky, i v tomto případě se vyplatí vybírat. Buďte střídmí a omezte počet drinků za den. Sahejte po nealkoholických variantách koktejlů, snažte se vyhýbat tvrdému alkoholu, který funguje jako kalorická bomba. Mnohem lepší variantou je čisté pivo či víno, ještě lepší pak vinný střik.

Dovolená

 

Relaxujte, ale nevyhýbejte se aktivitě

Jistě, můžete si vybrat aktivní dovolenou, kde hrozí maximálně to, že přiberete svalovou hmotu. Nabídka je pestrá a možností aktivní dovolené je nespočet. Ne každého však tento typ dovolené láká…

Ani čistě relaxační dovolená však nemusí znamenat, že proležíte celý den na pláži. Stále je tu moře a plavání, které patří k nejefektivnějším sportovním aktivitám.

Klidně si na dovolené dopřejte něco dobrého a nezdravého, pokud si dopřejete jako kompenzaci také zdravý pohyb. Čím víc budete hřešit v oblasti jídla, tím více byste se měli hýbat. Můžete využít nejrůznějších aktivních programů, které bývají dostupné i na relaxační dovolené. Co třeba beach volejbal, aquaaerobic nebo škola surfování?

Co se ráno před snídaní proběhnout po pláži? Běh v písku funguje jako aktivní meditace a spálíte při něm více kalorií než při klasickém běhu.

Také si můžete půjčit kolo, abyste objevili místa, kam pěšky nedojdete. Velmi příjemně tak tělu dopřejete pohyb.

Léto, dovolená

 

Další články pro letní inspiraci:

ketomix dieta

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..