3 věci, které vám zřejmě chybí v kufru na dovolenou. A je to škoda!

Léto je v plném proudu. S horkými, sluncem zalitými dny přišla i doba dovolených. Pokud se i vy chystáte na dovolenou, máme pro vás několik užitečných tipů.

Jistě, opalovací krém, sluneční brýle, fotoaparát, mobil nebo doklady jsou v kufru na dovolenou samozřejmostí. Existují však i další věci, které vám na dovolené přijdou vhod. Přitom se na ně často zapomíná. Je to škoda, na dovolené by se jistě hodily a ulehčily by spoustu starostí. O co jde? To se dozvíte na řádcích níže.

#1 Péče o pokožku s vůní exotiky a antibiotickými účinky

Zářivé sluneční paprsky, vlnky na mořské hladině, písčité pláže, dovolená a relaxace – to je léto. K létu však také patří péče – péče o pokožku a vlasy, které jsou právě sluncem, slanou či chlorovanou vodou nadmíru zatěžovány. Pokožka i vlasy v létě mohou trpět nedostatkem živin a mít sklon k vysušování. Tělo navíc kvůli změněnému dennímu režimu, letním večerům a nocím, kdy se nechce spát, nemusí stíhat dostatečně regenerovat. To vše jsou důvody, proč se vyplatí vhodná kosmetická péče.

Běžná kosmetika v parných letních dnech nemusí stačit. Naopak, existuje univerzální pomocník, který k létu patří již svojí exotickou vůní – kokosový olej.

Dovolená

Kokosový olej dokáže nahradit celou řadu různých kosmetických přípravků. Představuje regenerační tělové mléko, které zvláční, zjemní a hydratuje i vysušenou a poškozenou pokožku. Díky svému složení funguje jako přírodní antibiotikum. Působí protizánětlivě. Pomáhá hojit popraskanou kůži, nejrůznější vyrážky a ekzémy. Změkčí suché lokty nebo paty.

Tento mimořádný olej původem z kokosových plodů se hodí i pro tu nejcitlivější pokožku, dokonce je vhodný i pro intimní partie. Regeneruje pokožku po opalování nebo po holení. A to zdaleka není vše. Uplatí se také jako přírodní lubrikant, odličovač make-upu nebo v neposlední řadě jako balzám na rty.

Kokosový olej lze využít i jako regenerační masku na vlasy. Prospěje i vysušeným konečkům – stačí do nich jednoduše špetku oleje vetřít. Veškerou péči s kokosovým olejem navíc provází omamná exotická vůně.

Kokosový olej na lžičce

Vychutnat si můžete nejenom vůni, ale i chuť kokosového oleje. Ten je totiž také superpotravinou s širokým kulinářským využitím.

Olej se uplatní například v situaci, kdy vás náhle přepadne hlad. Zkuste ho zahnat kokosovým olejem! Stačí troška, kokosový olej se rychle a snadno vstřebává. S hladem si poradí rychle a na dlouho, je zdrojem energie, kterou dodává postupně. I proto se označuje jako pomocník při hubnutí.

Kokosový olej

#2 Voňavá pochoutka jako zdroj antioxidantů

Jako zdroj energie vám na dovolené a letních cestách může posloužit i voňavá pochoutka v podobě pravých čokoládových kousků. Jedná se o čokoládu ve své ryzí podobě, která je na rozdíl od té novodobé, plné umělých přísad, také zdravá. Pravá čokoláda, plody kakaovníku, které jsou u nás k dostání jako nepražené (raw) sušené kakaové boby jsou zdrojem celé řady nutričně zajímavých látek.

Kakaové boby obsahují kofein, theobromin a theofylin, látky, které mají povzbuzující efekt. Pyšní se i vysokým podílem důležitých minerálních látek. Díky obsahu hořčíku a dalších látek (jako je např. tryptofan) podporují kakaové boby činnost nervové soustavy.

Je obecně známo, že čokoláda zlepšuje náladu a tlumí stres, o pravé čokoládě, tedy kakaových bobech to platí dvojnásob. Čokoládové boby tak na dovolené využijete jako zdroj energie, zdravou pochoutku nebo pomocníka proti stresu.

Kakaové boby vynikají také množstvím flavonoidů s antioxidačními vlastnostmi. Antioxidanty v lidském těle chrání buňky před poškozením. Působí proti volným radikálům, mj. také proti volným radikálům vznikajícím z přemíry slunečního záření. Čokoládová pochoutka vám tak na dovolené bude užitečná i kvůli zdravému opalování.

Kakaové boby

Antioxidanty pro dny plné sluníčka, ale i ty další

Čokoláda není jediným zdrojem antioxidantů, antioxidanty jsou bohatě zastoupeny také v čerstvém ovoci a zelenině. Mezi nejvýznamnější zdroje antioxidantů patří (vedle kakaa) například letní plody jako třešně, černý rybíz, maliny, ostružiny či borůvky. Z exotických plodů pak třeba kiwi, granátové jablíčko nebo avokádo. Ze zeleniny můžete pro významné antioxidační vlastnosti využít třeba brokolici, kapustu, špenát nebo rajčata.

A jaké jsou přínosy antioxidantů?

  • antioxidanty chrání buňky proti poškozením, například vlivem nadměrného slunečního záření
  • působí proti oxidačnímu stresu, zpomalují proces stárnutí
  • podporují regeneraci buněk a také imunitní reakce
  • představují prevenci civilizačních chorob

Zajímá vás více? Antioxidantům se věnujeme v samostatném článku: Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty

#3 Něco pro spokojené bříško

Ano, dovolená je také o letních dobrotách. Jakkoli jsou lákavé a chutné, ne vždy mohou našemu zažívání prospět. V létě se navíc kvůli vysokým teplotám jídlo rychleji kazí a hrozí tak zvýšené riziko střevních infekcí.

Jistě, letní ovoce, míchané nápoje, exotická jídla nebo tradiční zahradní grilování prostě k létu patří. Pokud se však při všem tom pochutnávání chcete vyhnout trávicím potížím, dejte si také probiotika.

Pribiotické kultury, nejlépe spolu s tzv. prebiotiky, které fungují jako potrava pro probiotika, jsou pro spokojené bříško jako stvořená. Již dle definice Světové zdravotnické organizace jsou probiotika „živé mikroorganismy, které, pokud jsou podávány v adekvátním množství, mají příznivý vliv na zdraví hostitele“.

Jako probiotika fungují některé druhy potravin – zejména zakysané mléčné výrobky, kvašená zelenina nebo třeba fermentovaný čaj kombucha. Žádná z těchto potravin se však nehodí do cestovního kufru. Mnohem vhodnější jsou tak probiotika v tabletách či sypké směsi, jako doplněk stravy.

 

Jak působí probiotika v organismu?

  • napomáhají trávení
  • omezují rozvoj patogenních mikroorganismů
  • obnovují zdravé složení střevní mikroflóry
  • stimulují činnost imunitního systému

Probiotika (jako doplněk stravy) v kufru na dovolenou nezaberou moc místa a udělají velkou službu. Ještě lépe poslouží, pokud je budete užívat již před dovolenou. Za několik týdnů zvýší odolnost trávicího traktu vůči škodlivým organismům a sníží tak riziko, že vám dovolenou pokazí trávicí obtíže.

Chcete o probiotikách (a prebiotikách) vědět více? Pak se podívejte na náš článek: Probiotika a zdraví. Jak jsou tělu prospěšná?

Krásná žena, břicho, trávení

 

Hledáte další tipy na dovolenou? Podívejte se na naše další články:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.