Jarní očista je zelená. Chcete vědět, jak na to?

Zima se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci a na řadu přichází jaro. Stejně jako se ze zimního spánku probouzí příroda, probouzí se i lidský organismus. Startují metabolické a detoxikační procesy. Březen a duben je obdobím jater, nejvýznamnějšího detoxikačního orgánu. Detoxikace, očista organismu je tak právě teď aktuální.

Byla by škoda ve svém těle zbytečně udržovat zimní zásoby a nepostarat se o to, aby se společně s nadměrnými zásobami ven z těla nedostaly i škodliviny. Jedině tělo čisté zevnitř může správně fungovat, jedině čisté tělo je vitální a plné energie. Očista organismu je zároveň způsobem, jak předcházet jarní únavě. Kdo z nás by nechtěl jaro přivítat v plné kondici?

TIP PRO NETRPĚLIVÉ: Užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Jaký má jarní očista smysl?

Lidský organismus je po zimě přirozeně nastavený na očistu. Očista v lidském těle probíhá samovolně prostřednictvím detoxikačních orgánů, především jater. Přesto se vyplatí játrům ulehčit. Játra si poradí se škodlivinami uvnitř organismu lépe, pokud nebudeme do organismu zvenčí dodávat další škodliviny. To je důvodem, proč se jarní očista tak často spojuje s očistou jídelníčku.

Pokud budeme na očistu nahlížet z pohledu očistného jídelníčku, zjistíme, že mnoho očistných potravin je současně zdrojem celé řady cenných živin, vitamínů, minerálů, enzymů aj. Jarní očista spočívá také v tom, že po zimě dodáme organismu dávku bioaktivních látek. To podpoří činnost jater a detoxikační procesy, ale i správné fungování organismu vůbec.

 

Jarní očista: co v jídelníčku omezit?

Základem jarní očisty je dát prostor játrům tak, aby mohla naplno realizovat detoxikační procesy.

Játrům odlehčíme prostřednictvím odlehčeného jídelníčku, který bude oproti tomu zimnímu obsahovat méně tuků, ale nejenom to.

 

Odlehčený jarní jídelníček spočívá v tomto omezení:

  • méně tuků, tučných pokrmů, smažených jídel,
  • méně rafinovaných potravin, polotovarů, instantních pokrmů,
  • méně bílého cukru, sladkostí a cukrovinek,
  • nežádoucí je také káva, černý čaj nebo alkoholické nápoje.

Odlehčení spočívá také v eliminaci potravin plných éček, konzervantů, barviv, aromat a dochucovadel.

Jak to s těmi éčky vlastně je? To se dozvíte v těchto článcích:

 

Všeho s mírou

Není třeba za každou cenu z jídelníčku vyřadit vše ze seznamu výše. Už jenom proto, že jarní očista by měla být příjemná a bez stresu. Právě stres se totiž negativně odráží na činnosti jater. Nastavte si jídelníček bez strádání a pocitů hladu. Snažte se nahradit nezdravé pokrmy zdravějšími. Vykliďte ledničku a spížku tak, aby vás nic nevhodného zbytečně nelákalo. Zaměřte se na očistné potraviny.

Pozor! Pokud máte zdravotní problémy nebo plánujete zásadní očistu a úpravu jídelníčku, měli byste tak učinit až po konzultaci se svým lékařem.

 

Jarní očista: co zařadit do jídelníčku?

Barvou jara je zelená. Zelená barva by měla také převládat v očistném jídelníčku. Jarní příroda nabízí mnohé zelené bylinky a potraviny, které v sobě nesou nejenom očistné vlastnosti, ale také celou paletu bioaktivních látek.

Budou to především známé jarní bylinky, ale také oblíbená jarní zelenina nebo zelené potraviny.

 

Odlehčený jarní jídelníček obsahuje:

  • jarní bylinky – kopřiva, pampeliška (smetanka), sedmikráska, podběl, medvědí česnek, bršlice, potočnice, popenec, vojtěška, bodlák aj.
  • jarní zelenina – špenát, zelené saláty, vodnice, zelí, ředkvičky, mrkev, rané brambory, chřest, řapíkatý celer, petrželka, pažitka, řeřicha aj.
  • zelené potraviny – mladý ječmen, zelená pšenice, spirulina, chlorella
Zelené potraviny
Zelené potraviny jsou pro jarní očistu ideální

 

NERADI ČTETE? Všechny užitečné benefity zeleného ječmene pro vás zrekapitulovala Květka z kanálu Blendea.cz

 

Jarní smoothie očista

Příliš tučná a těžká jídla na jaře skvěle nahradí zeleninové a ovocné koktejly – smoothies. Dají se připravit právě z očistných potravin, bylinek, zeleniny a ovoce.

 

Snadno a rychle

Výhodou smoothie je velmi snadná a rychlá příprava, kdy stačí jednotlivé složky rozmixovat v mixéru. Rázem získáme hutný nápoj plný vitamínů, minerálů, živých enzymů, ale také vlákniny, která je nezbytná pro správnou činnost střev. Také střeva patří k orgánům, které se významně podílejí na vylučování škodlivin ven z těla.

Jak upozorňuje nutriční terapeutka, specialistka na problematiku prevence civilizačních onemocnění Věra Boháčová pro server Vitalia: „jarní očista neznamená omezení v pestrosti jídelníčku.“ Jarní jídelníček by měl být zdrojem energie. A právě takovým pestrým a bohatým zdrojem životodárné energie smoothie je.

Tady jsou recepty na smoothie, které skvěle zapadnou i do jarního očistného jídelníčku:

#pijuzelenou Přijměte březnovou výzvu pro očistu a zdravý životní styl. Dejte si každý den zelený nápoj Blendea SUPERGREENS, s vodou nebo jako očistné zelené smoothie. Zapojte se do výzvy a vyhrajte balíček zelených potravin. Více na Instagramu Blendea_cz.

 

Na co během jarní očisty nezapomenout?

Jarní očista má odlehčit játrům a detoxikačním orgánům a současně dodat energii. K tomu pomůže nejenom odlehčený jídelníček a dostatečný pitný režim. Samozřejmostí by měl být na jaře pohyb, zvláště pohyb venku. Energii a také vitamín D dodají organismu již samotné sluneční paprsky. Pohybem dochází k rozproudění metabolismu, krevního oběhu a také lymfatického systému, který má na vylučování škodlivin nemalý podíl.

Na druhé straně je dobré s pohybem začít postupně a pozvolna. Žádné extrémní fyzické výkony se do jarní očisty nehodí, naopak do ní skvěle zapadnou procházky, rychlá chůze, lehký běh, jízda na kole apod.

 

Odpočinek je důležitý

Stejně jako je důležitý pohyb, je důležitý i odpočinek, fyzický i psychický. Detoxikaci prospěje klid. Tělesná očista by měla být provázena také očistou psychickou, takto na ni také pohlížejí křesťanské tradice nebo východní léčebné systémy.

Již byla řeč o tom, že játrům škodí stres. Pro detoxikační činnost jater je nanejvýš podstatný také kvalitní spánek. Dle orgánových hodin játra pracují na plné obrátky v době mezi 1 a 3 hodinou ranní. Nejlepší, co můžeme v tuto dobu dělat, je spát. Tak se játra budou moci skutečně věnovat detoxikačním procesům.

 

Jak vidí očistu – detoxikaci organismu výživový expert Martin Škába? Podívejte se na video:

Zajímá vás, jak jarní očistu vidí další výživoví experti? Tady se to dozvíte.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

2 KOMENTÁŘE

    • Není zač.:-) Jaro je nádherné období, každý se z něho těší. Ano, těšit se dá i z jarní očisty! Tak ať se daří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..