TESTUJI Bionutrian Marine Collagen. Mé zkušenosti a informace, které se běžně nedozvíte

Bolavé klouby, řídnoucí vlasy, ale i suchá pokožka. Zdravotní komplikace, které nemusí být pouze důsledkem přibývajících let. Na vině mohou být chybějící vitamíny, minerály nebo dokonce bílkoviny. Z nich mám na mysli hlavně kolagen, který je důležitý jak pro zdraví kostí a zubů, tak i pokožku, nehty a vlasy. Vzhledem k tomu, že právě vypadávající vlasy a bolesti kloubů patří k mým dlouhodobým problémům, vyzkoušela jsem již několik doplňků stravy s obsahem kolagenu. Jak už určitě tušíte, jedním z nich byl také mořský Marine Collagen s vitamínem C od značky Bionutrian.

V čem mi pomohl, jak chutnal a za jakou cenu se dá koupit? To vše, včetně mojí osobní zkušenosti a zhodnocení, vám prozradím v této recenzi. Nebojte se, protože chci, aby tato recenze byla maximálně objektivní, nezmíním pouze to dobré, ale budu se snažit poukázat i na jeho slabší stránky.

 

Výrobce Marine Collagen

Ze švýcarského znaku na krabičce by se mohlo zdát, že jde o švýcarský výrobek, ale není tomu úplně tak. Jeho získávání a základní zpracování sice probíhá ve Švýcarsku, avšak výroba pokračuje i na Slovensku. Konkrétně pod taktovkou nadnárodní farmaceutické firmy Dalice s.r.o. se sídlem v Bratislavě. Právě tam je švýcarský kolagen obohacen o vitamín C, zabalen do krabiček a distribuován buď do vybraných lékáren, nebo přímo svým zákazníkům. Samozřejmě je celá výroba v souladu s přísnými nejen slovenskými, ale zejména švýcarskými normami. (1)

Marine Collagen s vitamínem C je dodáván v krabičce se všemi potřebnými informacemi
Balení Marine Collagen se všemi podstatnými informacemi

Složení

Barviva, aromata, různé příchutě a sladidla. Nic takového se v Bionutrian kolagenu nenachází. Na zadní straně balení jsou napsány pouze dvě látky: 100% čistý mořský kolagen a vitamín C. Pokud tedy držíte low carb dietu nebo si pouze hlídáte příjem sacharidů, uklidním vás. Ve 100 g kolagenu se nenachází ani jeden celý gram sacharidů. Podobně je to také s tuky, kterých je ještě méně, přibližně 0,1 g na 100 gramů. (1)

Mořský hydrolyzovaný kolagen

U Marine Collagen přesně víte, na rozdíl od některých značek, z čeho se kolagen získává. Hlavním zdrojem je kůže z ryb, konkrétně z rodu Tilapia. Rybí kolagen může mít v některých případech specifický zápach, avšak nesmíme zapomínat na to, že jde o druh kolagenu, který lidský organismus nejlépe zpracuje. Bionutrian kolagen při výrobě prochází procesem hydrolýzy, což také přispívá k lepší absorpci. Štěpí se na krátké řetězce – peptidy, z nichž se 95% dostane právě tam, kde je jich nejvíce potřeba (do svalů, kostí, nehtů, pokožky). (1)

ZAJÍMAVOST: Mořský kolagen se vstřebává až 1,5krát efektivněji než jiné druhy kolagenů. Má nejmenší velikost řetězců a nejnižší molekulovou hmotnost. Díky tomu snadno prochází skrz stěny střev a dostává se do krevního oběhu. (2)

Marine Collagen obohatí organismus především o kolagen I. a III. typu. Kolagen I. typu se nachází hlavně v kostech, přičemž tvoří více než 90% z celkové hmoty kostí. V menším množství je přítomen také v kůži, šlachách, rohovce a zubovině. Kolagen III. typu tvoří strukturu hladkého svalstva a kůže, ale najdete ho také v arteriích, slezině či játrech. (3)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Kolagen zpracovávaný z kůže a šupin ryb je ekologicky nejudržitelnějším druhem kolagenu. Zpracovává se z odpadních materiálů, čímž se jeho výroba stává šetrná k životnímu prostředí. (2)

Vitamín C (kyselina askorbová)

Kromě toho, že patří k významným antioxidantům, je nezbytným předpokladem pro syntézu kolagenu. Z tohoto důvodu se kolagenové výživové doplňky doporučují užívat právě v kombinaci s vitamínem C. Rovněž nesmíme opomenout ani jeho funkci při odbourávání cholesterolu, vstřebávání železa a detoxikaci organismu. (4) Doporučený denní příjem vitamínu C pro obyvatelstvo České republiky se pohybuje kolem 100 mg a závisí jak na pohlaví, tak i věku a fyzické aktivitě. (5) Jedna dávka Bionutrian kolagenu obsahuje 15 mg vitamínu C.

Marine Collagen je BEZ LEPKU a LAKTÓZY, což z něj dělá vhodný výživový doplněk pro lidi s celiakií a intolerancí na laktózu.
Bionutrian kolagen obsahuje pouze dvě složky: vitamín C a 100% čistý hydrolyzovaný kolagen z ryb rodu Tilapia
Informace na zadní straně balení výživového doplňku Marine Collagen

Jaké množství kolagenu obsahuje Marine Collagen?

Znát složení vybraného výživového doplňku s kolagenem je určitě fajn, ale z hlediska účinnosti hraje mnohem důležitější roli množství samotného kolagenu. Bionutrian ve formě prášku, který jsem i já vyzkoušela, obsahuje 5000 mg čistého kolagenu v jedné dávce. Pro lepší představu, již 2500 mg kolagenu denně vede k pozitivním změnám v kvalitě a vzhledu pokožky. (1)

Účinky mořského kolagenu (vědecky podloženo)

Složení a základní informace máme za sebou, pojďme už na to nejdůležitější – účinky. O tom, že jich vůbec není málo, vás přesvědčím v následujících řádcích.

  • Zlepšuje činnost pohybového ústrojí vyživuje kosti, šlachy, vaziva, svaly, ale i pojivové tkáně. Podporuje pohyblivost kloubů a může být nápomocný i při léčbě osteoporózy.
VĚDECKÁ STUDIE: Vědci na Freiburské univerzitě v Německu zkoumali vliv kolagenu na hustotu kostí. Výzkumu se zúčastnilo 131 žen, které každý den užívaly 5 gramů kolagenu. Po roce bylo u žen zaznamenáno zlepšení minerální hustoty kostí a snížení jejich degradace.
  • Pomáhá při léčbě celulitidy – zpevňuje pojivovou tkáň, zvyšuje elasticitu pokožky a zlepšuje její celkový vzhled.
VĚDECKÁ STUDIE: Z výsledů studie zveřejněné v Journal of Medicinal Food je zřejmé, že u žen, které po dobu 6 měsíců užívaly 2,5 g bioaktivních kolagenových peptidů, došlo ke snížení stupně celulitidy, a také viditelným (pozitivním) změnám ve vzhledu pokožky.
  • Podporuje zdraví nehtů, vlasů, pokožky zmírňuje projevy stárnutí, hydratuje pokožku, vyhlazuje vrásky, posiluje nehtové lůžko, vlasové kořínky, dásně a zubní sklovinu.
VĚDECKÁ STUDIE: Podle výsledků studie zveřejněné v Clinical Interventions in Aging pocítily ženy užívající kolagenový doplněk, který je vyráběn z ryb rodu Tilapia, řadu pozitivních změn. Kromě toho, že jejich pokožka byla hydratovanější, zredukovaly se i četné vrásky na obličeji, díky čemuž nabyly mladistvý a svěží vzhled.

Pozitivní účinky na vlasy, nehty a pleť má i Michaela, která Bionutrian Marine Collagen může jen doporučit.

Uživatelka si pochvaluje účinky Bionutrian kolagenu po porodu. Vlasy má pevnější a kůži pružnější.
Pozitivní recenze uživatelky na Facebooku

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenze

  • Pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu – posiluje střevní stěnu, pomáhá předcházet zánětům střev a také syndromu dráždivého tračníku.
VĚDECKÁ STUDIE: Kolektiv pracovníků z Institute of Nutrition and Functional Foods, Université Laval v Kanadě přišel na to, že peptidy obsažené v mořském kolagenu mají antibakteriální vlastnosti. Dokáží tedy zastavit růst vybraných bakterií, včetně bakterie Escherichia Coli, která napadá trávicí ústrojí.

Má Marine Collagen nějaké vedlejší účinky?

Ne, při dodržování doporučeného užívání by vás neměly překvapit žádné vedlejší účinky. Samozřejmě za předpokladu, že nejste alergičtí na ryby nebo neužíváte léky na osteoporózu. V takovém případě se raději poraďte se svým lékařem. Rovněž není vhodný ani pro těhotné ženy. Obsahuje pouze čistý kolagen a vitamín C, ale v souvislosti s jeho užíváním v těhotenství neexistují žádné relevantní klinické studie. To ovšem neplatí pro kojící maminky, u kterých může urychlit hojení ran po porodu nebo zmírnit vypadávání vlasů.

Nabídka balení a ceny

Velmi mile jsem zůstala překvapená, když jsem na webstránce Bionutrian.com nenarazila pouze na kolagen v kapslích, ale i ve formě prášku. To se u každého výrobce opravdu nevidí. V případě tedy, že tak jako já tablety moc nemusíte, zaměřte zrak na Marine Collagen v prášku. V době psaní této recenze je cena jednoho balení 44 € (1089 Kč). Při dodržování doporučeného dávkování vám jedno balení vydrží přibližně měsíc. Pokud byste byli s kolagenem spokojeni a chtěli byste v užívání pokračovat déle, sáhněte po větším 3 ks balení za 125 € (3094 Kč). To samé platí i pro Marine Collagen v kapslích, který je dostupný za identické ceny. Bohužel, tento doplněk stravy se neprodává v České republice.

Na základě výborné předchozí zkušenosti se pro větší balení rozhodla také Daja, která se na Facebooku podělila o svou recenzi Bionutrian kolagenu:

Uživatelka si pochvaluje účinek na nehty, ale i vlasy a pleť.
Zkušenost jedné z uživatelek

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenze

SPECIÁLNÍ TIP: Nevíte, která forma kolagenu vám bude vyhovovat nejvíce? Vyberte si některé z kombinovaných balení. Na výběr máte buď 2 ks kolagenu v prášku a 1 ks kolagenu v kapslích, nebo naopak. Cena kombinovaných balení je v době psaní recenze 125 € (3094 Kč).

Způsob užívání

Spolu s kolagenem vám přijde i odměrka, kterou si určitě nechte. Právě podle ní se určuje denní dávka. Ta spočívá v jedné odměrce. POZOR, ne vrchovaté, spíše trochu pod okraj. Tu následně zalijte cca 200 ml vody a promíchejte. Pro maximální účinek a lepší rozpustnost použijte čistou vodu. Ano, i já jsem se bála rybího zápachu, avšak z vlastní zkušenosti mohu napsat, že zbytečně. Jediné, co jsem cítila, byla bílkovinová chuť, která se dala v pohodě snést. Samozřejmě, vyzkoušela jsem také kolagen rozmíchat v ochuceném nápoji, ale nerozpustil se tak dobře jako v čisté vodě. (1)

Moje zkušenost s kolagenem Marine Collagen

Švýcarská kvalita a slovenský výrobce. To zní dobře, řekla jsem si při prvním seznámení s Bionutrian Marine Collagen. Přečtěte si, co se změnilo po měsíci užívání.

Složení

Pokud mám být upřímná, ze začátku na mě působilo trošku chudě. U běžných potravin a také mnoha jiných výživových doplňků je podrobný výpis složení delší. Byl to pro mě tedy takový nezvyk. Je potřeba si uvědomit, že kvalita kolagenu se neposuzuje podle množství obsažených přídatných látek. Často je jednosložkový kolagen účinnější než ten vícesložkový. V souvislosti se složením jsem měla pochybnosti také o dostatečném obsahu vitamínu C. V jedné dávce se nachází přibližně 15 mg, což je cca 20% optimální denní dávky. Po kontaktování zákaznické podpory mě však pracovnice ujistila, že tato dávka je adekvátní, protože organismus přijímá vitamín C i z jiných zdrojů a jeho nadměrná konzumace by měla spíše negativní vliv na organismus.

Mořský kolagen Bionutrian ve formě prášku se v čisté vodě krásně rozpustí
Marine Collagen je 100% čistý kolagen bez aromat a barviv

Účinky

Ano, úplně vás chápu, nejvíc jste zvědaví na konkrétní účinky. Věřte tomu, že i já jsem na tom byla podobně. Ty první se dostavily dříve, než jsem čekala. Přibližně po 3 týdnech od začátku užívání. Při ranním česání mi na kartáči zůstávalo stále méně vlasů. Dokonce i po usnutí s mokrými vlasy jsem je dokázala zkrotit do několika minut, předtím to byl nesplnitelný úkol. Vlasy mi nejen zhoustly, ale jsou i podstatně pevnější. Změny k lepšímu jsem také zaznamenala v souvislosti s bolavou páteří a koleny. Když přišla menstruace, kolena mě nebolela tak jako obvykle a páteř se také hlásí podstatně méně.

TIP: Doporučuji vám přečíst si článek: „Porovnání 8 kolagenových nápojů. Který collagen drink si vedl nejlépe?“. Čeká na vás mnoho praktických informací, které vycházejí přímo z mé osobní zkušenosti.

Chuť

Po prvním otevření krabičky mě neovanula rybí vůně, jakou jsem očekávala. Je pravda, že kolagen voněl trošku zvláštně, avšak nejprve to pramenilo z bílkovinového charakteru, na který jsem nebyla dosud zvyklá. Po prvním vypití jsem se cítila plnější a trošku nafouknutá. Pokud tedy máte citlivé trávení, nevypijte celou sklenici najednou (od žízně), ale postupně si upíjejte, ideálně alespoň 2 – 3 hodiny před jídlem. Bionutrian kolagen je sytý, a tudíž byste pak už oběd nebo večeři nemuseli sníst. Co se týče konzistence, jak jsem již zmiňovala, pro lepší rozpustnost ho rozmíchejte v čisté vodě, v ovocném nápoji vznikají jemné hrudky.

TIP: Marine Collagen v prášku je dodáván v praktické uzavíratelné krabičce, není tedy nejvhodnější na cesty. V případě, že často cestujete, raději sáhněte po kapslích. Ty jsou praktičtější. Navíc v nich není cítit tak silná koncentrace bílkovin.
Marine Collagen je dodáván v uzavíratelné krabičce s praktickou odměrkou, podle které můžete určit denní dávku
Kolagen je také dodáván s praktickou odměrkou

Výhody a nevýhody (podle mého názoru)

  • výrobce přesně uvádí původ kolagenu (ryby rodu Tilapia)
  • k dispozici ve formě kapslí i prášku
  • bez výrazného rybího zápachu, výborně se rozpouští v čisté vodě
  • promptní zákaznická podpora (odpověď přišla do dvou hodin, i mimo pracovní dobu) s erudovanými pracovníky
  • výborné účinky hlavně na vypadávající vlasy, bolavé klouby a lámavé nehty
  • hůře se rozpouští v ochucených nápojích

Časté otázky

Užívat Marine Collagen před jídlem nebo raději současně s ním? V čem je prášek jiný než kapsle a kdy se můžete radovat z prvních výsledků? Přišel čas dát na všechny tyto otázky relevantní odpovědi.

Po jaké době se dostaví první výsledky?

Zatímco mladší lidé se dočkají prvních viditelných změn přibližně měsíc od začátku užívání, starší lidé si zpravidla počkají o něco déle. Pro dosažení maximálního účinku doporučuje výrobce absolvovat celou tříměsíční kúru. Ještě dodám, že účinky se dostaví pouze za předpokladu, že skutečně dodržujete doporučené dávkování a kolagen užíváte každý den, alespoň ten první měsíc. Pokud vám můžu poradit, nastavte si hned od prvního dne užívání připomínku v mobilu. Budete tak mít jistotu, že nevynecháte ani jednu dávku.

Kdy je nejlepší užívat Marine Collagen?

Ráno, večer, dopoledne či odpoledne. Je to pouze na vás. Důležité je užívat ho min. 15 – 20 minut před jídlem, aby se stihl vstřebat, ne strávit. Také není dobré kolagen kombinovat s alkoholickými nápoji, protože právě alkohol přispívá k nežádoucímu odbourávání kolagenu. Alkohol si tedy dopřejte až po několika hodinách od užití, kdy už bude kolagen absorbován.

Paní Lýdia má výborné zkušenosti s užíváním kolagenu před spánkem, kdy jí nejlépe zabral.

,,Užívám Bionutrian od loňského roku s malými přestávkami. Musím přiznat, že jakmile jsem začínala Bionutrian užívat, za několik dní se můj stav neuvěřitelně zlepšil, bolesti kloubů přestaly a k mé radosti jsem zjistila, že se moje pleť vyhladila, vlasy a nehty měly lepší kvalitu. Když jsem si udělala přestávku v užívání, moje problémy s klouby se obnovily. Avšak po opětovném nasazení Bionutrianu přestaly. Vedlejší účinky jsem nezpozorovala. Nejlepší zkušenosti mám s užíváním před spánkem – nejrychleji zabere.“

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenze

Je nějaký rozdíl mezi práškem a kapslemi?

Větším množstvím kolagenu disponuje prášková forma, která se užívá při intenzivnější kúře. Kapsle neobsahují tolik kolagenu (3000 mg v jedné dávce), jsou tak lepší než udržovací dávka po dvou až tříměsíční kúře. Navíc se dají vzít kamkoliv s sebou.

Výrobce doporučuje užívat jednu odměrku Bionutrian kolagenu denně, ne však vrchovatou, ale těsně pod okraj
Doporučená denní dávka Bionutrian kolagenu

Mohu Marine Collagen užívat nepřetržitě?

Po tříměsíční kúře užívání na měsíc přerušte, nebo zredukujte na každý 3. až 4. den. POZOR, abyste nezapomněli. Při příliš dlouhé pauze (2-3 měsíce) hrozí, že se jednotlivé účinky „ztratí“ a vy budete muset začít od začátku.

Závěrečné hodnocení

S prémiovým švýcarským kolagenem jsem byla velmi spokojená. Podle množství recenzí spokojených uživatelek se zdá, že nejen já. Marine Collagen si poradí jak s řídnoucími vlasy, tak i bolavými klouby a lámavými nehty. Výrobce jasně uvádí původ kolagenu, přičemž na stránce najdete všechny důležité informace, které před zahájením užívání potřebujete vědět (účinky, doporučené dávkování, trvání kúry apod.). Pokud byste však něco přece jen nevěděli, pracovníci zákaznické podpory vám poradí a vše vysvětlí. Rovněž oceňuji dvě různé formy kolagenu a cenově výhodnější vícekusová balení. Trošku mě mrzí špatná rozpustnost v ovocných nápojích, avšak Bionutrian kolagen vůbec nezapáchá rybinou tak, jak jsem si myslela. Dá se tedy naprosto v pohodě vypít v kombinaci s čistou vodou, kde se krásně rozpustí.

Výhody a nevýhody výživového doplňku Marine Collagen
Závěrečné hodnocení Marine Collagen značky Bionutrian

Kolagen si potřebují doplňovat nejen aktivní sportovci, starší lidé s bolavými klouby a ženy, které trápí vrásky, ale například i mladé maminky po porodu či lidé po 30 letech, kdy jeho produkce klesá. Jakým způsobem si doplňujete kolagen vy? Prostřednictvím potravin nebo výživových doplňků? Prozraďte i ostatním čtenářům, který způsob se vám osvědčil nejvíce.

Zdroje:

(1) Oficiálna webstránka Bionutrian kolagén. Dostupné na: https://www.bionutrian.com/

(2) Marine Collagen Benefits: Is it Right for You? Dostupné na: https://www.furtherfood.com/marine-collagen-benefits/

(3) HODÁKOVÁ, J. Vliv nativního a oxidativně modifikovaného kolagenu na funkční vlastnosti profesionálních fagocytů, Brno, 2007. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/u108m/Jarmila_Hodakova.pdf

(4) KOSTIUK P. Vitamíny vo výžive gravidných a dojčiacich žien. 2014. Dostupné na: https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2014/11.pdf

(5) BZDÚCH, V. a kol. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo Slovenskej republiky. Dostupné na: https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..