Kdo řídí hubnutí nebo tloustnutí? Jsou to hormony

Hormony jsou tajemné biochemikálie s ještě tajemnější existencí. Přitom řídí veškeré procesy probíhající v lidském těle. Regulují metabolismus, hubnutí či tloustnutí, také tělesný růst a vývoj, psychický stav, emoční stabilitu či labilitu, libido nebo rozmnožování.

Hormonální rovnováha je základní podmínkou kvalitního života, fungujících orgánů a vnitřního prostředí organismu, dobré kondice, vitality, svěžesti a psychické pohody. Přesto hormony bývají často opomíjené.

I v případě tloustnutí nezřídka hledáme viníky všude jinde. Svoji postavu zazlíváme našim předkům, od kterých jsme ji údajně dostali do vínku. Přitom hormony hrají při hubnutí mnohem důležitější roli než geny.

A na rozdíl od genů můžeme hormonální hladinu ovlivňovat. Odrážejí totiž náš životní styl. Hormony můžeme harmonizovat prostřednictvím zdravé stravy a vhodného cvičení. Právě prostřednictvím hormonů můžeme efektivně podpořit také naše snahy o hubnutí.

Co jsou to vlastně hormony?

Hormon je chemickou látkou, která v lidském těle zajišťuje přenos informací mezi jednotlivými tkáněmi a orgány. Na to odkazuje již samotný název, který se dá z řečtiny přeložit jako „podnět, impulz“.

Hormony ovlivňují nejrůznější tělesné funkce a pochody. Přitom stačí jen nepatrné množství hormonu, aby došlo k zásadní změně v organismu. Znakem hormonů je také to, že mohou působit i v jiných částech těla než těch, kde dochází k jejich uvolňování.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Působení hormonů

  • Hormony působí přímo na buňku, kde se hormon tvoří.
  • Hormony působí lokálně ve tkáni, kde vznikají.
  • Prostřednictvím krve se přenášejí do různých míst těla, kde potom působí.

Hormon v konkrétní cílové buňce účinkuje prostřednictvím receptoru, který je schopný daný hormon navázat. Pokud k tomu dojde, spustí se celá řada procesů, které vedou ke změnám uvnitř buňky a jsou často patrné i navenek.

Hormony se vytvářejí ve specializovaných žlázách, tzv. endokrinních orgánech (štítná žláza, podvěsek mozkový, varlata či vaječníky, slinivka břišní), ale také v buňkách tenkého střeva nebo tukové tkáně.

Hormony - žena a muž, hubnutí
Hormony řídí vše, muže i ženu, hubnutí i tloustnutí

 

Hormony, které by vás měly zajímat

V lidském těle působí desítky hormonů s celou řadou úkolů a funkcí. K těm nejznámějším hormonům patří „mužský“ hormon testosteron a ženské pohlavní hormony progesteron a estrogen. Ženské hormony řídí menstruačních cyklus, ale ovlivňují také mozkovou a srdeční činnost, kosti, svaly nebo pokožku. Ženské hormony mají vliv na ukládání tuku v ženských partiích, tzn. v oblasti boků a stehen.

Progesteron a estrogen by měly být ve vzájemné rovnováze, stejně tak se všemi dalšími hormony v těle. Nadbytek estrogenu zvyšuje riziko mnoha závažných onemocnění, mj. diabetu. U některých žen může být prvotní příčinou obezity a také stát za problémy s hubnutím.

Často skloňujeme také tzv. bojový hormon adrenalin, který se vylučuje ve stresových situacích. Adrenalin přebírá vládu nad naším tělem v situacích, které jsou psychicky či fyzicky náročné. Jde také o všechny ty adrenalinové zážitky jako je třeba skok padákem. Málokdo ví, že adrenalin má vliv i na spalování tuků, které mohou v krizových chvílích fungovat jako zdroj energie. V neposlední řadě také potlačuje chuť k jídlu.

Hormony a hubnutí
Chcete zhubnout? Zaměřte se na hormony

 

Hormon ukládání tuků

Většina z nás již někdy slyšela o inzulínu, pravděpodobně v souvislosti s onemocněním cukrovkou. Inzulín je však jedním z nejvýznamnějších hormonů lidského těla, nejenom pro diabetiky, ale i pro zdravé jedince. Inzulín se podílí na regulaci hladiny krevního cukru, ale ovlivňuje také ukládání tuků, budování svalů nebo regeneraci organismu.

Inzulín se uvolňuje do krve prostřednictvím slinivky břišní, a to v důsledku příjmu sacharidů. Jeho funkcí je snížit hladinu krevního cukru (glukózy), umožňuje využití glukózy jako zdroje energie. Pokud organismus energii právě nepotřebuje, cukry se pak ukládají přeměněné do podoby tuků. Příliš vysoká hladina inzulínu má negativní dopad na hubnutí.

 

Hormony hladu a sytosti

Jako hormon hladu se označuje ghrelin, zvyšuje totiž chuť k jídlu. Tento specifický hormon vzniká v tenkém střevě, dvanáctníku a žaludku. Odtud putuje krví do mozku, aby ohlásil, že trávicí trakt je prázdný a je třeba ho naplnit.

Právě tento hormon je jeden z důvodů, proč by lidé měli jíst pomalu. Postupné plnění žaludku vede k postupnému klesání hladiny ghrelinu v krvi, a je tak nezdravější cestou, jak se zbavit pocitů hladu. Hladina ghrelinu se často zvyšuje při pokusech zhubnout, kdy má organismus fungovat s nedostatečným příjmem kalorií. Čím radikálnější hubnutí a omezenější jídelníček, tím vyšší hladina ghrelinu. Takový stav je dlouhodobě neudržitelný, a tak se ghrelin dříve či později ozve v podobě vlčího hladu. Bývá spojovaný také s jo-jo efektem.

Ghrelin se mj. podílí na kvalitním spánku. I kvalitní spánek je přitom předpokladem zdravého fungování organismu, kondice a také štíhlé postavy. Odráží se na harmonizaci hladiny dalšího hormonu užitečného pro hubnutí – leptinu.

Hubnutí, váhaLeptin funguje opačně než grelin, a tak se vzájemně doplňují. Pokud je ghrelin hormonem hladu, pak leptin je hormonem sytosti. Vytváří se v tukových buňkách, aby reguloval hospodaření s tukovými zásobami, příjem a výdej energie, pocity hladu a sytosti. Při vysoké hladině leptinu je v mozku signalizováno, že tělo je nasyceno, že není potřeba žádné jídlo. Nízká hladina leptinu naopak signalizuje hlad.

Pokusy dodávat leptin zvenčí, aby pomohl s hubnutím blokováním pocitů hladu, však selhaly. Vyšší hladina leptinu dlouhodobě vede k rezistenci, takže mozek přestává vnímat jeho signály.

Protože se leptin vytváří v tukové tkání, jeho množství v organismu je tím vyšší, čím více je v něm tukové hmoty. Množství leptinu v organismu souvisí s celkovou hmotností. Rychlý úbytek tuků vede k rychlému úbytku leptinu, a tím i velkým pocitům hladu. I tento fakt hovoří proti razantním dietám a rychlému hubnutí.

Hladina leptinu je úzce propojená nejenom s hladinou ghrelinu, ale souvisí i s hormony štítné žlázy, zvláště inzulínem. Společně ovládají metabolismus a spalování, také růst či úbytek tukových zásob.

Jak mít hormony pod kontrolou? Jak zajistit, aby všechny hormony lidského těla byly v rovnováze a byly při hubnutí pomocníky, nikoli protivníky? V první řadě se zaměřte na jídelníček…

Vyvážený jídelníček, zdravá strava
Vyvážený jídelníček je předpokladem vyvážené hladiny hormonů

 

Vyvážená strava = vyvážené hormony

Hormony z velké míry zrcadlí složení jídelníčku. Jejich hladinu negativně ovlivňují všechna syntetická aditiva potravin, polotovary a dochucovadla. K hormonální nerovnováze vede také přemíra soli, cukru, koření, alkoholu nebo kofeinu v jídelníčku. S mírou bychom měli jíst i maso, uzeniny a mléčné výrobky. Ano, jídelníček zaměřený na hormonální rovnováhu v organismu nebude mít daleko k tomu detoxikačnímu. Prospěšné budou i potraviny s živými enzymy, vitamíny a minerály.

Pokud chcete své hormony dostat do rovnováhy, zaměřte se na vyvážený jídelníček. Nezapomínejte přitom na pravidelný pohyb, odpočinek a také dostatek spánku. Pokud ovládnete své hormony, jistě ovládnete i své hubnutí.

ketomix dieta

 

Další články našeho blogu, které vám můžou být užitečné s hubnutím:

4/5 - (2 votes)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..