3 superpotraviny na hubnutí. A 10 tipů na hubnutí k tomu!

Superpotraviny na hubnutí? Ano! Superpotraviny jsou super složkou stravy již dle svého názvu. Jedna druhou předhání v množství prospěšných látek. Jedna druhou trumfuje v tom, jak dokáže být užitečná lidskému zdraví.

Superpotraviny bezesporu zdraví podporují, mají komplexní působení na vnitřní systémy a orgány lidského těla. Toto působení lze poznat i zvenčí. Člověk díky dávce bioaktivních látek vypadá plný vitality. Superpotraviny jsou zdrojem energie, kterou lze využít i pro hubnutí. Ano, je toho hodně, co je na potravinách super, dokonce jsou super i na hubnutí.

V tomto článku přinášíme tři tipy na superpotraviny, které lze zařadit téměř do každé diety. Skvěle zapadnou do každého zdravého jídelníčku, i toho na hubnutí. Chcete vědět proč?

 

Superpotraviny na hubnutí: #1 červená fazole Adzuki

Červené fazole Adzuki
I takto vypadají superpotraviny

Fazole jsou zásobárnou živin. Ve svém složení nabízejí kvalitní bílkoviny, minerály jako draslík, hořčík, železo, mangan nebo vápník, k tomu vitamíny skupiny B nebo vitamín A. Cenný je i obsah vlákniny. Fazole podporují správnou činnost ledvin, ale také srdce a cév.

Existuje mnoho druhů fazolí, za královny mezi fazolemi se označují malé červené fazole Adzuki. Zaujmou již svým vzhledem, kdy červenou barvu zpestřuje bílý šev. Cení se i pro jemnou oříškovou chuť.

Nechce se vám shánět po exotických Adzuki fazolích? Dejte si ty české!

V některých zdrojích se mezi superpotraviny řadí nejenom všechny typy fazolí, ale obecně všechny luštěniny, třeba i čočka. Klasické bílé fazole a čočka – to jsou příklady českých superpotravin na hubnutí.

 

Quinoa, merlík čínský, superpotravina
Quinoa, superpotravina Inků – dáte si?

 

Superpotraviny na hubnutí: #2 Quinoa neboli merlík čilský

Jako quinoa se označuje merlík čilský, rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Její semena slouží jako obilnina. Jsou bohatým zdrojem mnoha živin, zejména bílkovin, esenciálních aminokyselin, komplexních sacharidů, vlákniny, vitamínů skupiny B, vitamínu E a minerálů, například vápníku, hořčíku nebo manganu. Řada obsažených látek funguje jako antioxidanty.

Quinoa má příjemnou konzistenci a jemnou chuť, která se dá kombinovat s mnoha potravinami. Chutná naslano i nasladko. Poslouží jako zdravá příloha nebo ingredience zeleninového salátu. Rozemletá semena quinoi se jako mouka dají využít i při pečení.

Vyzkoušet můžete bílou quinou s decentní máslovou chutí. Červená quinoa chutná po oříšcích. Nejvýraznější chuť má quinoa černá.

Pozor, máme i domácí alternativu quinoi. Máme i české superpotraviny jako je oves…

 

Superpotraviny na hubnutí: #3 grapefruit

Grapefruit detox nápojAno, i grapefruit se dá zařadit mezi superpotraviny, dokonce mezi superpotraviny na hubnutí. Zaujme především obsahem flavonoidů. Jde zejména o hořký naringenin, který funguje jako účinný antioxidant. Podle kanadských vědců naringenin povzbuzuje játra ke spalování tuků./5/

Grapefruit je bohatý i na další antioxidanty a vitamíny, zejména vitamín C. Jeho účinné látky pomáhají posilovat obranyschopnost organismu.

Grep má schopnost regulovat hladinu cholesterolu, snižuje hladinu inzulínu v krvi, eliminuje tak pocity hladu. Pocity hladu odbourává i obsažená vláknina.

Díky vláknině grapefruit také příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a čistí střeva.

Náš tip! Nařeďte grapefruitovou šťávu s vodou. Vznikne grapefruitový životabudič, exotická limonáda, která osvěží při hubnutí a navíc působí jako detoxikační nápoj. Další recepty na detox nápoje snadno a rychle…

 

Superpotraviny na hubnutí
Tipy pro efektivní hubnutí a zdravý jídelníček. Hubněte s rozumem!

 

10 praktických tipů pro efektivní hubnutí

1. Nechtějte všechno hned

Stanovte si reálný cíl a vydejte se za ním, ale v postupných krůčcích. Pokud budete chtít všechno a hned, možná zhubnete, ale s velkou pravděpodobností vás také čeká nechvalný jo-jo efekt.

 

2. Nečekejte, začněte hned

Hubnutí, detoxikaceNetrpělivost se v hubnutí nevyplácí, ale také ani věčné odkládání. Na co čekat? Můžete začít přece hned, třeba tím, že uděláte pět dřepů, dáte si lehkou večeři – ano, právě dnes.

 

3. Detoxikace jako začátek hubnutí

Mnoho žen nemůže zhubnout kvůli zpomalenému metabolismu. Snaží se, omezují svůj jídelníček, cvičí, ale výsledky nepřichází. Aby mohl zažívací systém správně fungovat, musí být čistý. To je také důvod, proč se před hubnutím a dietou hodí i očista organismu.

Náš tip: Chcete nastartovat metabolismus? Tady najdete návod, jak na to.

 

5. Zbytečně se netrapte

Neobejdete se bez svého oblíbeného jídla? Neodpírejte si ho, přestože není dietní. Dieta je sice překonávání sebe sama, ale přesto by neměla být sebetrýzněním. Znáte to – přes den si svoji pochoutku nedáte, ale nevydržíte to dlouho, a večer si jí dáte, dieta – nedieta… Anebo porušíte dietu a celé hubnutí vzdáte, protože svoji pochoutku v jídelníčku prostě potřebujete… Tak si ji dejte, avšak v menší dávce! Zkuste postupně zmenšovat dávky své oblíbené, ale nezdravé pochoutky tak, že ji třeba nakonec nebudete potřebovat.

 

6. Hladovka není žádoucí

Superpotraviny

Pokud má být hubnutí efektivní a zdravé, není to hladovka. Redukční diety, které příjem kalorií redukují na minimum, jsou možná cestou k hubnutí, ale také k jo-jo efektu a zdravotním potížím. Chcete zhubnout? Jezte. Jezte zdravě.

Tipy pro vyvážený jídelníček. Třeba se budou hodit…

 

7. Pátrejte

Pátrejte po tom, co vám při dietě může být užitečné. Ano, mohou to být právě zmiňované superpotraviny, mohou to být i detoxikační potraviny, detoxikační bylinky nebo koření.

Hledejte také zdravější varianty nezdravých potravin. Namísto slaných brambůrek můžete například chřoupat mandle, i ty se pro své složení někdy označují jako superpotraviny.

Náš tip! Trápí vás chutě na sladké? Pátrejte po příčině!

 

8. Vláknina vám pomůže

RýžeNejenom cukry, tuky a bílkoviny, nejenom vitamíny, minerály a další mikroživiny, také vláknina je nedílnou složkou každé zdravé stravy. Vláknina podporuje správnou činnost zažívacího ústrojí. Při hubnutí oceníte také pocity sytosti, které pomáhá vyvolávat.

Vláknina je nestravitelnou složkou potravy, nezvyšuje energetický příjem, přesto je užitečná.

Zdrojem vlákniny je především ovoce a zelenina, také obiloviny aj.

Náš tip: 3 důvody, proč do jídelníčku zařadit vlákninu…

 

9. Voda je nezbytná

Voda je nezbytná pro život, pro metabolismus a fungování všech systémů lidského těla. Voda je nezbytná při detoxikaci a hubnutí. Nezapomínejte na to a dodržujte pitný režim. Vyplatí se to.

 

10. Nebojte se tuků

Nejsou tuky jako tuky. Všechny nemusejí být tak nezdravé, jak se traduje. Některé tuky mají být dokonce užitečné při hubnutí. Jde o tuky s obsahem omega3 nenasycených mastných kyselin.

Více vysvětluje populární výživový specialista Ing. Martin Škába ve videu.

SUPERPOTRAVINY – SEZNAMTE SE!

Zajímají vás superpotraviny? Chcete vědět, jak obohatit jídelníček o něco opravdu zdravého? Mnoho užitečných informací najdete v našem seriálu o superpotravinách. Nezaměřili jsme se přitom jenom na ty exotické, seznámíme vás i s českými potravinami, které jsou mnohem dostupnější…

Lněná semínka, české superpotraviny
Lněná semínka – levně ke zdraví

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..