Těžké kovy ohrožují zdraví. Pomůže detoxikace

Čím dál víc odborníků bije na poplach. Varují před znečištěným životním prostředím a množství toxických látek, kterým jsou vystaveny všechny živé organismy na této planetě. Člověk pochopitelně není výjimkou, i proto, že je na samém konci potravinového řetězce. K těm nejnebezpečnějším toxinům přitom patří těžké kovy.

V posledních letech zaznamenáváme nárůst těžkých kovů ve vnějším prostředí i tkáních živých organismů. Nedá se jim vyhnout. Dá se však praktikovat detoxikace, která by negativní působení těžkých kovů měla eliminovat.

V tomto článku se zaměříme na těžké kovy. O jaké kovy vlastně jde? V čem je jejich nebezpečí a jaký vliv mají na zdraví člověka? To vše se dozvíte na řádcích níže. Chybět nebudou ani tipy na to, jak by měla vypadat detoxikace od těžkých kovů.

ÚPLNĚ NEJRYCHLEJŠÍ DETOXIKACI OD TĚŽKÝCH KOVŮ dosáhnete, když koupíte doplněk na detoxikaci určený. 

My doporučujeme českou směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS s řadou pozitivních benefitů na celé vaše tělo. 

Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů

blendea účinky

 

Kovy. Seznamte se!

Kovy, těžké kovyKovy jsou skupinou látek, které k lidstvu patří, vzpomeňme dobu bronzovou nebo železnou.

Zpracování kovů má kořeny sahající až devět tisíc let zpět. Je na nich však postavena také řada současných průmyslových odvětví, kde se využívají jejich výhodné fyzikální vlastnosti. Kovy vynikají i nenáročným zpracováním.

Rozsáhlé průmyslové využití kovů se bohužel velkou mírou podílí také na znečištění prostředí, ve kterém žijeme.

Ale nepředbíhejme…

Kovy jsou nedílnou součástí naší planety a také předpokladem života na Zemi. Společně s polokovy a nekovy tvoří tři hlavní skupiny chemických prvků. Není však kov jako kov.

Rozlišujeme kovy alkalické, kovy alkalických zemin, přechodné kovy, nepřechodné kovy, ušlechtilé kovy, kovy skupin železa, platinové kovy, lanthanoidy a aktinoidy.

V přírodě se kovy vyskytují často v podobě oxidů. Především těžší kovy, jako je rtuť nebo olovo, se pak volně vyskytují jako sulfidy. Ty nejstabilnější – vzácné kovy a mincovní kovy se v přírodě nachází v ryzím kovovém stavu. S některými kovy se v přírodě nesetkáme vůbec, protože došlo k jejich radioaktivnímu rozpadu.

 

Co jsou to vůbec těžké kovy?

Těžké kovy (nebo polokovy) ohrožují životní prostředí i zdraví člověka.

  • Původně byl termín určen pro kadmium, olovo a rtuť pro jejich prokazatelně škodlivé působení na živé organismy. Spojovala je vlastnost – hustota vyšší než hustota železa.
  • V současnosti jsou však se škodlivými účinky spojovány i další toxické kovy a polokovy, jako je arsen, kobalt, nikl nebo stříbro, bez ohledu na jejich hustotu.
  • Některé kovy, jako je železo, měď, chrom nebo zinek, jsou nebezpečné pro zdraví ve větším množství. Proto se někdy označují také jako těžké kovy. V rozumné míře jsou však pro lidský organismus dokonce nezbytné a přínosné.

Toxické kovy, těžké kovyDle amerického výzkumu z roku 2011, podle výskytu u člověka a stupně toxicity, je možné označit tři nejnebezpečnější toxické kovy.

Jde o:

  • arzén, olovo a rtuť

V Českých podmínkách, dle Mgr. Kateřiny Konrádové, patří k těm nejrizikovějším těžkým kovům tyto:

  • olovo, kadminum, rtuť

 

V čem tkví nebezpečí těžkých kovů?

Těžké kovy jsou charakteristické především svými zdravotními riziky.

Mají schopnost vázat se v živých organismech a poškozovat jejich struktury.

O co jde konkrétně? Těžké kovy se vážou na látky (bílkoviny, nukleové kyseliny, enzymy), ze kterých se skládají těla živých organismů. Ve tkáních nahrazují esenciální minerály. Působí jako oxidativní stres. Fungují jako enzymatické jedy.

Zemědělství, těžké kovyDo těla člověka se přitom nemusejí dostávat přímo, ale jako součást potravinového řetězce.

Na začátku může být znečištěná zemědělská půda. Rostliny pěstované na této půdě ukládají ve svých pletivech rizikové prvky, postupně dochází k jejich kumulaci. Z rostlin se v potravním řetězci dostávají do orgánů živočichů a nakonec i člověka.

Touto problematikou se v současnosti zabývá řada vědců, mj. vědci z České zemědělské univerzity v Praze – viz video.

Těžké kovy se snadno shromažďují také v rybách, především mořských jako důsledek znečištění oceánu. V jídelníčku pak nejsou jen zdrojem žádoucích omega kyselin nebo jódu, ale také rtuti, kadmia nebo olova. K těm nejrizikovějším patří například tolik oblíbený tuňák. Potvrzuje to prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., autorka publikace Doba jedová. Dle ní patří k hlavním zdrojům příjmu rtuti potravou velcí mořští živočichové, jako je právě tuňák, také mečoun nebo žralok.

Člověk je součástí vnějšího prostředí. Těžké kovy jsou součástí vnějšího prostředí. Těžba a metalurgie, spalování fosilních paliv, automobilový průmysl, výfuky, také výroba barviv a plastů, produkty farmaceutického průmyslu, léčiva – to vše se negativně podepisuje na množství těžkých kovů v okolním prostředí.

Nesmíme zapomenout na zemědělství a používaná hnojiva, která patří k největším zdrojům znečištění zemědělské půdy. Kontaminovaná půda ovlivňuje další složky prostředí, především kvalitu vody, ale také atmosféru – vzduch, který dýcháme.

Znečištěné životní prostředí, detoxikace

Nebezpečné vlastnosti těžkých kovů

  • Jsou smrtelné i v nízkých koncentracích.
  • Při velkých dávkách hrozí otravou.
  • Působí vzájemně synergickým efektem.
  • Kumulují se v organismu.
  • Jsou téměř nerozložitelné.
  • Poškozují strukturu buněčných membrán.
  • Nahrazují ve tkáních minerály.
  • Jsou často karcinogenní.
  • Vedou k chronickým onemocněním.
  • Mohou se podílet na vzniku chronických infekcí.
  • Narušují jednotlivé složky imunitního systému.
  • Jsou součástí životního prostředí a nedá se jim vyhnout.

 

Detoxikace od těžkých kovů

Těžko si představit někoho, kdo by dobrovolně ve svém těle udržoval množství těžkých kovů. Ale jak z toho ven, tedy jak dostat ven z těla těžké kovy?

Detoxikace od těžkých kovů, také tzv. chelace (odkovení), je zdlouhavou záležitostí a nevyhne se ani nežádoucím projevům detoxikace. Přesto se vyplatí. Jak na to?

  • Prvním krokem každé detoxikace je odstranění zdroje toxinů. To souvisí také s úpravou stravy a změnou životního stylu.
  • Detoxikace od těžkých kovů má tři silné přírodní pomocníky. Jde o medvědí česnek, koriandr a chlorellu. Ideální je, když jejich síly spojíte a pro detox využijete všechny.
  • Předpokladem je dostatek tekutin. Toxiny se tak budou moci uvolňovat všemi možnými cestami – stolicí, močí, dýchacími cestami i kůží.
  • Detoxikaci podpoří příjem vlákniny, zásaditých minerálů a antioxidantů.

Další články našeho blogu:

Použité zdroje:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..