Podzimní únava? 5 pravidel, se kterými ji překonáte!

Dovolená. Kdo by si vůbec vzpomněl, že tady v létě byla? Do Vánoc je ještě daleko, a pár dnů volna v nedohlednu. Na jedné straně je podzim obdobím, kdy se očekává, že v práci pojedeme na plný plyn a ještě budeme stíhat dohlížet na školní výsledky svých ratolestí.

Na druhé straně musíme zvládnout úbytek slunečních paprsků a neduhy podzimního počasí, které se zákonitě odráží v tzv. podzimní únavě. A to podzimní únava není zdaleka jediným problémem, který nás na podzim trápí. Podzim je také dobou chřipek a nachlazení, protože změny teplot nezřídka ústí také v oslabenou imunitu.

Co s tím? Jak to udělat, aby vás tentokrát podzimní únava neochromila? Jak se vyhnout všem podzimním nástrahám?

Základem je respektování přírodních zákonitostí, zdravá životospráva, zdravý jídelníček, ale i pohyb a dostatek spánku. Pozor, pokud saháte po vydatných tučných jídlech, sladkostech, energetických nápojích nebo kofeinu s tím, že váš povzbudí, efekt bude pouze krátkodobý a ve finále spíše negativní. Vezměte to za ten správný konec!

1. Naslouchejte svému tělu

Podzimní únava je přirozená. Lékaři a psychologové potvrzují, že úbytek slunečních paprsků a výkyvy teplot se musejí na člověku nějak projevit.

Jak říká MUDr. Marie Rebjonková, lékařská ředitelka lázní Imperial Karlovy Vary:

„Nevlídné podzimní počasí má negativní vliv na lidskou vitalitu. Je samozřejmé, že na podzim pociťujeme útlum, nedostatek energie, vyčerpání, ale také smutek nebo nervozitu. Lenost nebo ospalost prostě k podzimu patří.“/1/

Pokud s podzimní únavou nebudete bojovat, ale přijmete ji jako přirozenou, lépe ovládnete své pocity. Nemusíte se na sebe zlobit, že se právě cítíte unavení. Pokud cítíte ospalost, prostě spěte. Lidské tělo na podzim opravdu potřebuje více spánku než v létě, nápovědou by mohly být i kratší dny a delší noci.

Spánek je nezbytný pro regeneraci celého organismu, pozitivně se odráží v hladině hormonu melatoninu, který je nezbytný pro správnou činnost imunitního systému.

Pokud vaše tělo volá po odpočinku, dopřejte si ho. Dopřejte si však pořádnou porci kvalitního odpočinku, kdy opravdu necháte své tělo i mysl relaxovat. K dispozici je nespočet wellness procedur jako jsou různé masáže, zábaly, sauna, vířivka apod., díky kterým naberete novou dávku energie.

Podzimní únava? Neseďte doma!
Podzimní únava? Neseďte doma!

2. Neseďte doma

Vyrazte ven za relaxací, ale i pohybem. Pohyb vám pomůže se stresem stejně dobře jako relaxační techniky. Nemusíte přitom přímo běhat maraton, stačí lehký běh nebo chůze. Vyzkoušet dokonce můžete i léčebnou chůzi – jak na to se dozvíte ve videu:

Čerstvý vzduch prospívá po celý rok. Ani nepříznivé podzimní počasí by nemělo být překážkou. Vždyť máme k dispozici moderní materiály, funkční oblečení a obuv, takže se venku můžeme bez problémů pohybovat za každého počasí.

Pohyb je synonymem života. Více se dozvíte v článku: Jak detoxikovat, hubnout a cítit se dobře? Klíčem je pohyb

3. Dejte si vitamíny a minerály

Jídelníček patří ke klíčovým faktorům, které ovlivňují naše zdraví a vitalitu. Správná strava pomůže zvládnout náročné podzimní období a dodá chybějící energii. Základem je dostatek vitamínů a minerálů, které najdeme převážně v ovoci a zelenině. Inspirací může být příroda a podzimní plody nabízející ve svém složení přesně to, co organismus potřebuje.

Jde například o dýni, cuketu, lilek, mrkev, petržel, celer, červenou řepu, také luštěniny a podzimní ovoce jako jsou hrušky nebo jablka.

Jídlo by na podzim mělo zahřát zevnitř, a tak se ovoce a zelenina doporučuje zejména ve vařené podobě. Vysoké teploty však nesvědčí některým vitamínům, a tak přijdou vhod i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Prohřát je může zahřívací koření jako je skořice, kurkuma či zázvor.

Zázvor - koření na zahřátí
Koření na zahřátí – zázvor, skořice nebo kurkuma

Které vitamíny a minerály?

  • Pohlídejte si především vitamín C, který hojně najdeme v ovoci a zelenině.
  • Proti únavě pomáhá i vitamín B5 (mléčné výrobky, droždí, luštěniny, slunečnicová semínka).
  • Vhod přijde také vitamín E (pšeničné klíčky, mandle, oříšky, listová zelenina).
  • Z minerálů pomůže zejména železo (listová zelenina, hrozinky, quinoa, tofu), vápník (mléčné výrobky), draslík, selen a zinek (hnědá rýže, obiloviny, ořechy a semínka).

Většina z těchto vitamínů a minerálů působí v lidském těle také jako antioxidanty. Pokud si ohlídáte příjem antioxidantů, zajistíte si tak příjemnější podzim. Jako zdroj antioxidantů přitom budou užitečné právě zmiňované podzimní plody.

Náš tip – podzimní detoxikace

Podzim je ideální dobou pro detoxikaci, která může povzbudit a dodat energii. Detoxikace podporuje metabolismus, posiluje imunitu a pomáhá proti únavě a stresu. Jen vědět jak na to! Žádné drastické omezování, myslete na to, že vaše tělo potřebuje živiny, vitamíny a minerály.

Můžete vyzkoušet třeba třídenní očistu s ovocnými a zeleninovými šťávami.

S detoxikací pomůže i dýně, houby nebo jablka, které skvěle zapadnou do zdravého podzimního jídelníčku. Ten by měl zahrnovat především dužnaté plody, vařenou, dušenou či kvašenou zeleninu, zahřívací potraviny a koření, obiloviny, ořechy a semena.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

4. Nezapomínejte pít

Význam pitného režimu se vyzdvihuje zejména v létě. To však neznamená, že by lidské tělo mohlo na podzim správně fungovat bez tekutin.

Hlídejte si proto pitný režim, který klidně můžete přizpůsobit chladnějším dnům. Zatímco v létě přišly vhod různé domácí limonády, na podzim oceníte zejména hřejivé bylinkové čaje.

Třezalka proti stresu
Třezalka a jiné – jemné bylinky se silnými účinky proti stresu

5. Bojujte proti stresu

Bylinkové čaje mají mnohonásobné účinky. Nejenže pomáhají doplnit tekutiny, ale svými účinnými látkami dokážou ulevit od stresu a podzimní únavy, jen si vybrat ty pravé bylinky.

Zklidňující působení je připisováno třezalce tečkované. Čaj z třezalky pomáhá při stresu, úzkosti, vyčerpání i lehčích depresích. Doporučuje se při žaludečních neurózách nebo nespavosti. Třezalka zlepšuje psychický stav člověka bez toho, aby tlumila nervovou činnost, můžete ji proto popíjet bez obav i během dne. Jen pozor, třezalka oslabuje účinnost některých léků, mj. antikoncepčních pilulek.

Zcela neškodná je meduňka lékařská, i ta nese zklidňující účinky, pomáhá při psychické rozladěnosti a špatném zažívání nervového původu. Z dalších bylin, které mohou být při podzimních stresech prospěšné, stojí za pozornost kozlík, chmel, levandule, rozmarýn, máta nebo mučenka.

Proti stresům pomáhá i vůně bylinek a koření, vyzkoušet můžete třeba zázvor, skořici, kardamon nebo hřebíček. Ano, toto koření vás na podzim i příjemně zahřeje. To se hodí.

Hřebíček proti stresu
Hřebíček proti stresu

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..