Podzimní dekorace? Dýně zpestří také detoxikační jídelníček!

Zářivě oranžová dýně je symbolem amerického svátku Halloween. V posledních letech se také  jako nevšední dekorativní ozdoba dostává i do českých zahrádek či předzahrádek, a to nejenom díky americkému vzoru. Dýně v barvách podzimního listí a zajímavých tvarech představuje skutečně skvostnou podzimní dekoraci, která oživí každý nudný prostor.

Její kulinářské využití tak částečně stojí v pozadí. A je to škoda. Dýně je totiž také lahodnou zeleninou. Chutná, přitom nezatěžuje tělo a naopak přináší řadu zdraví prospěšných vlastností.

Víte o tom, že dýně ideálně zapadne také do podzimního detoxikačního jídelníčku a hodí se i pro dietní režim? V tomto článku se dozvíte o všech zdraví prospěšných účincích dýně, spolu s dalšími zajímavostmi ze světa této pozoruhodné pochoutky.

 

Známá neznámá dýně

Dýně je popínavou liánovitou rostlinou z čeledi tykvovitých. Je úzce příbuzná s cuketami, okurkami nebo melouny. Údajně pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde se pěstovala již před více než pěti tisíci lety. Řadí se tak k nejstarším kulturním plodinám.

Američtí domorodci dýni nejenom s chutí pojídali, ale vyráběli z ní i nádoby na vodu a různé nápoje. O rozšíření dýně po celém světě se postarali námořníci, pro které byla dýně trvanlivým zdrojem cenných živin. Na moři však vydlabané dýně sloužily i jako dobře viditelné bójky.

Do Evropy dýni přivezl Kryštof Kolumbus. Jako nenáročná rostlina se zde začala hojně pěstovat. Popularitu si získala také díky dužnatým plodům nadměrné velikosti, které se v kuchyni dají využít na tisíc způsobů.

Ve středověku se dýně dokonce přidávala do těsta na chleba, aby nahradila část mouky.

 

Dýně na tisíc způsobů

Dýňová polévkaPokud se dýně v české kuchyni nějak zpracovává, většinou nabývá podoby dýňové polévky. Připravit se dá také jako vařená, pečená nebo restovaná pochoutka. Slouží jako základ omáček, pyré, zelí, marmelád, kompotů, zavařenin nebo koláčů. Setkat se s ní můžeme i v rizotu, těstovinách, knedlících a nočkách nebo třeba karbanátcích. Dokáže nahradit tradiční zahušťovadla, může ozvláštnit celou řadu běžných receptů.

Dýňových variací je celá řada, mohou být slané, ale i sladké.

Pestré využití má dýně také díky svým odrůdám, kdy každá chutná trošku jinak a jinak se zpracovává. Zatímco některé dýně se musejí před tepelnou úpravou loupat, další (například dýně máslová) nikoliv.

Dýně na misce, dekorace

  • Asi nejznámější dýní je u nás dýně velkolepá, která může vážit až několik desítek kilogramů. Má klasický kulovitý tvar, jasně oranžovou barvu a žlutooranžovou dužinu. Hodí se na kompoty, džemy i nejrůznější pomazánky.
  • Dýně Hokaidó vyniká pestrým zbarvením. Je charakteristická vysokým podílem dužiny v semeníku. Chutná i čerstvá. Připravuje se pečená, vařená i dušená.
  • Dýně špagetová je typická lahodně jemnou chutí, ale také tvrdou slupkou. Může mít různé zbarvení. Po uvaření se rozpadá na vlákna, která lze využít jako přílohu, základ jídla namísto špaget nebo třeba jako nudle do polévky.
  • Máslová dýně má velmi měkkou dužinu, její výhodou je tak rychlá příprava. Hodí se pro přípravu polévky, ale také jako ingredience sladkých koláčů a dezertů.
  • Dýně muškátová se pyšní sytě oranžovou dužinou, která navíc nese příjemnou muškátovou vůni. Chutná proto například v podobě kompotů nebo pyré.

 

Dýně nejenom pro detoxikaci organismu

Dýně, ženaDýně má nízkou kalorickou hodnotu. Celých 90 % dýně tvoří voda. Obsahuje jen minimum tuků, zato se může pochlubit obsahem vlákniny.

Díky vláknině vyvolává dýně pocity sytosti, tlumí hlad. Povzbuzuje také činnost střev a pomáhá od některých zažívacích potíží. Vláknina na sebe ve střevě váže toxiny a podporuje jejich vylučování ven z těla (více se dozvíte v našem článku o vláknině).

Nejenom pro své detoxikační vlastnosti je dýně také ideální součástí dietního jídelníčku. Při hubnutí oceníte i přítomnost lipolytického enzymu, který podporuje odbourávání tuků.

Dýně však toho nabízí mnohem více. Ne náhodou se řadí k těm nejzdravějším potravinám. Pyšní se také obsahem antioxidačních prvků, které působí proti volným radikálům a fungují jako prevence řady civilizačních onemocnění (více najdete v našem článku o antioxidantech).

 

Dýně jako elixír vitamínů a minerálů

Dýně, rozpůlenáDýně detoxikuje, odvodňuje a podporuje trávení. Je však prospěšná nejenom při zažívacích potížích, onemocnění žaludku či slinivky břišní, ale také chorobách ledvin nebo srdce. Působí protizánětlivě. Posiluje imunitní systém. To vše díky cennému obsahu.

Dýně je zdrojem betakarotenu – provitamínu A, také vitamínů C a E. Všechny patří k významným antioxidantům.

V jejím složení nechybí ani vzácné vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), které jsou nepostradatelné pro metabolické děje, ale také nervovou činnost. Konzumace dýně se tak odráží i v psychické pohodě, a to i díky obsaženým minerálům.

Z minerálních látek dýně nabízí například železo, měď, zinek, vápník, draslík nebo hořčík.

Výjimečným elixírem zdraví není pouze dužina dýně, ale také dýňová semínka nebo dýňový olej, který se z nich lisuje. Semínka mají více tuku, díky tomu se však mohou pyšnit obsahem vzácných nenasycených mastných kyselin. Koncentrace minerálních látek a vitamínů je v nich vyšší, díky tukům jsou mnohé navíc v organismu lépe vstřebatelné.

 

Jak dýně prospívá zdraví?

  • Dýně je zdrojem mnoha cenných bioaktivních látek.
  • Působí protizánětlivě. Posiluje imunitu.
  • Podporuje zažívání a pomáhá při poruchách trávení.
  • Je prospěšná při žaludečních a dvanácterníkových vředech.
  • Neutralizuje agresivní žaludeční kyseliny.
  • Čistí střeva, detoxikuje a odvodňuje organismus.
  • Je užitečná pro správnou funkci ledvin. Působí močopudně.
  • Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém.
  • Podílí se na snižování hladiny cholesterolu v krvi.
  • Funguje jako prevence civilizačních chorob.
  • Napomáhá spalování tuků, tlumí pocity hladu.
  • Podporuje hubnoucí programy.
  • Pozitivně působí na nervový systém.
  • Přispívá psychické pohodě.

Dýně v řadě

 

Dáte si? Podzimní smoothie s dýní

Dýni si můžete připravit i jako studený nápoj, který vás povzbudí, dodá energii a také pomůže s detoxikací. Jeho příprava je jednoduchá, stačí smíchat plody z podzimní úrody a trošku je okořenit.

Vedle dýně můžete využít jaké jablko, hrušku nebo mrkev (na 1 díl dýně asi 2 díly dalších plodů). Vše očistíme, oloupeme a najemno rozmixujeme. Můžeme dochutit špetkou skořice, sušeného zázvoru, koriandru a muškátového oříšku.

Dobrou chuť a příjemnou detoxikaci!

 

Naše další články:

 

Zajímá vás více o dýních?

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..