Paleo a keto dieta: Jaký je mezi nimi rozdíl?

0

Informace o paleo a keto dietě jsou dnes dostupné z různých časopisů o zdravém stylu života, nebo přímo z fitness center, která navštěvujeme.

Mnoho lidí se stravuje podle zásad tohoto stravování, protože chtějí snížit svou tělesnou hmotnost, nebo chtějí zlepšit svůj zdravotní stav. Jelikož jsou obě tyto diety velmi populární, zajisté byste se o nich chtěli dozvědět něco více a v čem se odlišují.

Prohlédněte si detailní porovnání a vyhodnocení účinků paleo a keto diety.

Jaké jsou charakteristiky paleo diety?

Způsob stravování podle paleo diety se často dává do souvislosti se způsobem stravy „jeskynního muže“. Je založena na principech konzumování potravy, která byla k dispozici lidstvu v počátcích jeho existence a má velmi prospěšné účinky pro optimální zdraví člověka.

Jedno z nejpodstatnějších tvrzení paleo diety je skutečnost, že moderní potravinářský systém, produkce a zpracovatelské techniky při výrobě potravin jsou škodlivé pro lidský organismus.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Tím, že se přizpůsobíte způsobu stravování, které bude napodobovat způsob konzumace potravy u lovců a sběračů plodin v období paleolitu, dokážete ve svém těle podpořit jeho správné přirozené biologické fungování, zlepšíte zažívací proces ve vašem těle a zpevníte si zdraví.

V rámci paleo diety jsou vyloučeny obilniny, luštěniny, rafinovaný cukr a většina mléčných výrobků.

steak paleo dieta
Steak

Hlavní potraviny v jídelníčku při stravování podle paleo diety:

  • maso a ryby
  • vejce
  • ořechy a semínka
  • ovoce
  • zelenina – s výjimkou kukuřice
  • určité druhy tuků a olejů, jakými jsou např. kokosový olej, olivový olej, avokádový olej, sádlo, tuk, ghee – máslo
  • sladidla, která jsou minimálně zpracovaná, včetně čistého přírodního medu, javorového sirupu, přírodního čistého medu, kokosového cukru, přírodní stévie

Paleo dieta však znamená mnohem více než pouze způsob stravování.

Představuje také velmi důrazné zaměření na praktický styl života, způsob stravování s ohledem na způsob výběru potravy a celkový wellness našeho těla v rámci paleo filozofie.

Shrnutí: Stravování podle principů paleo diety klade důraz na nezpracované potraviny a eliminuje obilniny, luštěniny a nejvíce zpracované potraviny a přináší vynikající zlepšení našeho zdraví. Tento způsob stravování má také svůj vliv na životní styl, který se soustřeďuje na praktikování wellness technik a fyzickou aktivitu.

Co je to keto dieta?

Většina tkání v lidském těle získává energii z glukózy pocházející ze sacharidů.

Ketóza je metabolický stav těla, ve kterém využívá kalorie z tuků místo ze sacharidů, aby došlo k vytvoření energie nezbytné pro normální fungování. (1. ověřený zdroj)

Cílem ketonové nebo ketogenní diety je vyvolání ketózy prostřednictvím kalkulovaného přizpůsobení výživových makronutričních složek, především sacharidů, proteinů a tuků.

čerstvý salát
Čerstvý salát

Rozdělení obsahu makronutričních složek v rámci keto diety uvádíme v tomto příkladu:

  • Tuky 60–80%
  • Proteiny: 20–30%
  • Sacharidy: 5–10%

V porovnání se „standardní” dietou je makronutriční rozdělení v rámci keto diety výrazně přeorientováno ve prospěch tuků, s mírným množstvím proteinů a minimálním množstvím sacharidů.

Cílem dosažení ketózy v tomto dietním postupu je vyvolání metabolického štěpení tuků ve vašem těle. Proto je velmi důležité a nezbytné, aby byl příjem makronutrientů důsledně kontrolován, protože jinak se tělo do ketózy nedostane.

Tip na čtení: Otestovali jsme populární stravovací plán KetoDiet. Podívejte se, zda reálně funguje.

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se stala keto dieta tak populární, je ten, že má potenciální pomoc při snížení tělesné hmotnosti a zlepšuje kontrolu úrovně hladiny cukru v lidském těle. (1. ověřený zdroj)

Shrnutí: Keto dieta je způsob stravování, který se zaměřuje na kontrolu distribuce makronutrientů z potravy, aby došlo ke změně závislosti získávání energie ze sacharidů na získání energie z tuků.

Obě diety mají mnoho společného

Ačkoliv se paleo a keto dieta od sebe liší, přesto mají mnoho společných charakteristik.

Mezi nejdůležitější charakteristiky patří tyto:

Obě diety kladou důraz na přirozenou, přírodní, nezpracovanou potravu

Principiálním základem pro paleo a keto dietu je získávání nutričních živin z nezpracovaných přírodních, přirozených zdrojů potravin.

Přírodní, přirozený druh potravy představuje potravu, která prošla minimálním způsobem zpracování, než se dostane na váš talíř.

nezpracované potraviny

Keto i paleo dieta velmi důrazně podporují eliminování všech nadměrně zpracovaných potravin. Nahrazují je přírodními, nezpracovanými potravinami jako jsou čerstvá zelenina, maso, ryby a ořechy.

V hlavních principech paleo a keto diety je zásadní vyloučení zpracovaných tuků, olejů a sladidel.

V obou druzích diet jsou vyloučeny obilniny a luštěniny

Obě diety (paleo a keto) z různých důvodů vylučují konzumování obilnin a luštěnin.

Pro paleo dietu je tato eliminace ve velké míře založena na tom, že obilniny a luštěniny nebyly součástí potravy člověka v jeho prvotních počátcích a obsahují anti-nutriční složky.

luštěniny

Mezi anti-nutriční složky patří lecitin a fytáty, které se mohou vyskytovat v některých potravinách rostlinného původu. Tyto složky zasahují do schopnosti lidského těla absorbovat minerály a nutriční složky a mohou způsobit zažívací potíže, když se konzumují ve velkých množstvích. (2. ověřený zdroj)

Na druhé straně jsou výzkumy, které tvrdí, že konzumace potravin s takovými složkami může být i prospěšná. (2. ověřený zdroj)

V keto dietě se také eliminují obilniny a většina luštěnin, ale je to z důvodu jejich sacharidového obsahu.

Obilniny a luštěniny přispívají k výraznému množství sacharidů ve vaší dietě. Pokud je konzumujete během stravování podle principů keto diety, riskujete, že vyloučíte své tělo z procesu ketózy.

Obě diety eliminují přidané cukry

Obě diety (keto a paleo) velmi důrazně odmítají příjem přidávaných, zpracovaných cukrů.

Tento princip obou diet spočívá v jejich společné vizi, která se obecně vyhýbá potravinám, které byly do velké míry průmyslově zpracovány.

Lze však říci, že paleo dieta je v tomto směru ve větší míře flexibilnější, protože nerafinované zdroje cukrů, jako jsou med a javorový sirup, jsou povoleny.

med jako sladidlo

Keto dieta však nepovoluje žádné přidávané zdroje cukru, ani rafinované či nerafinované, vzhledem k vysokému obsahu sacharidů v těchto potravinách.

Obě diety kladou důraz na zdravé tuky

Z hlediska společného cíle dosažení optimální úrovně zdraví doporučují obě diety (paleo a keto) příjem nerafinovaných, zdravých tuků.

Obě diety také doporučují mírnou konzumaci vybraných rafinovaných olejů, jakými jsou např. olivový a avokádový olej a také konzumaci ořechů, semínek a ryb. Tyto potraviny jsou známé svými prospěšnými účinky pro srdečně-cévní systém, vzhledem k tomu, že obsahují poly a mono nenasycené tuky. (3. ověřený zdroj)

ořechy tuky

Obě diety také striktně odmítají průmyslově zpracované tuky, kterými jsou trans tuky. Při jejich pravidelné konzumaci mají škodlivý vliv na zdraví člověka. (3. ověřený zdroj)

Keto dieta klade důraz na tuky obecně, což je základním pilířem této diety. Paleo dieta na druhé straně využívá takového doporučení jako součást podpory celkového zdraví.

Obě diety mohou být velmi účinné pro snížení hmotnosti

Jedním z hlavních důvodů oblíbenosti keto a paleo diety je skutečnost, že pomáhají při snížení tělesné hmotnosti.

Je však škoda, že jsou k dispozici limitované výzkumy ohledně efektivnosti těchto diet z hlediska dlouhodobé udržitelnosti ztráty tělesné hmotnosti. Musíme však podotknout, že výsledky z krátkodobých výzkumů byly velmi slibné.

V jedné menší studii, která byla provedena u obézních žen v postmenopauze, se ukázalo, že obézní ženy, které se stravovaly podle paleo diety, snížily svou tělesnou hmotnost o 9% během období 6 měsíců a 10,6% v období 12 měsíců. Nebyly zaznamenány žádné výrazné změny ve výši váhy v období 24 měsíců. (4. ověřený zdroj)

V přehledu výzkumů, které se týkají nízkosacharidové a vysokotukové diety, jako je ketogenní dieta, bylo indikováno, že může dojít ke krátkodobému snížení tělesné hmotnosti, když se daná osoba začne stravovat podle tohoto stylu stravování. (5)

snížení hmotnosti

Toto může být způsobeno vysokým příjmem tuků, který vede obvykle ke snížení chuti k jídlu a ke konzumaci menšího množství kalorií. Může to také souviset s procesem ketózy, která vede k účinnějšímu eliminování zabudovaných tuků v těle. Pravý důvod však ještě není objasněn.

Je nezbytné provést větší množství výzkumů, které by jasně určily souvislost (6. ověřený zdroj)

Shrnutí: V keto a paleo dietě nacházíme společné zákazy konzumování jistých potravin, ačkoliv velmi často z odlišných důvodů.

Paleo dieta je zaměřena více ideologicky a keto dieta klade důraz na makronutrienty

Jeden z podstatných rozdílů mezi paleo a keto dietou spočívá v jejich ideových principiálních charakteristikách, nebo v nedostatečném vyhranění jejich poslání.

Paleo dieta klade velký důraz na životní styl, který je důležitější než způsob stravování. To pak explicitně podporuje její specifické druhy cvičení pro tělesnou aktivitu a meditační techniky mindfullness do každodenního života, které jsou vzájemně spojeny se stanoveným stravovacím plánem.

Jeden z hlavních pilířů životního stylu paleo je včlenění krátkých, intenzivních časových period aktivního cvičení do vašeho denního režimu. Tento způsob fyzické aktivity se pokládá za účinný prostředek pro redukování stresu.

Mezi jiné metody odstraňování stresu v rámci paleo diety patří jóga a meditace.

meditace
Paleo dieta klade důraz i na změnu životního stylu

Cílem těchto možností životního stylu ve spojení s paleo dietou je podpora celkového dobrého stavu na úrovni psychické i tělesné, což vede k celkovému zlepšení vašeho zdraví.

Dietní režim v rámci paleo diety je velmi specifický, vůbec neklade důraz na makronutrienty. Je povoleno konzumovat takové množství proteinů, tuků a sacharidů, které vám vyhovují a které si můžete vybrat z uvedeného seznamu tzv. „povolených potravin“.

Keto dieta se nedává do souvislosti s principiálními ideovými charakteristikami nebo životním stylem. I když podporuje myšlenku výběru zdravých a prospěšných potravin, její hlavní záměr je soustředění se na distribuci makronutrientů.

Vše, co souvisí s pohybem nebo změnou životního stylu během keto diety, je individuální volba.

Shrnutí: Paleo dieta podporuje určité druhy aktivit, jako jsou fyzická aktivita, techniky mindfullness, a také nestanovuje limit pro makronutrienty. Keto dieta vyžaduje, že dietní režim se bude pohybovat ve stanoveném rozsahu sacharidů, proteinů a tuků.

Paleo dieta povoluje konzumování sacharidů, které jsou z nezpracovaných potravin

Přestože v paleo dietě jsou vyloučeny některé zdroje sacharidů, tento druh nízkosacharidové diety není stejný jako keto dieta.

Jelikož paleo dieta neklade důraz na makronutrienty, měla by být teoreticky vaše paleo strava bohatá na sacharidy v závislosti na tom, jaký druh potravin si zvolíte konzumovat v rámci specifických parametrů.

V paleo dietě nejsou povoleny obilniny, rafinovaný cukr a luštěniny. Zdroje sacharidů v paleo dietě jsou tedy limitovány, ale nejsou úplně eliminovány. Paleo dieta tedy povoluje konzumaci sacharidů ze skupin potravin jejich přirozeného původu, jakými jsou např. ovoce, zelenina a nerafinované cukry.

Jabloně

Na druhé straně, v keto dietě jsou přísně zakázány všechny potraviny bohaté na sacharidy (včetně škrobovitých druhů zelenin), většina druhů ovoce, obilniny, sladidla a většina luštěnin.

Celkový příjem sacharidů se musí pohybovat v určeném rozmezí, aby přetrvával proces ketózy. Mnohé potraviny s vysokým obsahem sacharidů, bez ohledu na zdroj jejich původu, nejsou proto vhodné při keto dietě.

Shrnutí: Keto dieta zakazuje příjem sacharidů, zatímco paleo dieta povoluje mnohé přirozené, nezpracované zdroje potravin, které obsahují sacharidy a patří do skupiny povolených potravin.

Keto dieta povoluje mléčné výrobky a některé potraviny ze sóji

Keto dieta povoluje, ba dokonce podporuje, konzumaci mnoha mléčných výrobků. Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků, ve formě neodtučněných smetan, másla a neslazené neodtučněné jogurty jsou hlavními pilíři ketogenního režimu stravování.

mozarella

Ostatní mléčné produkty, např. zmrzlina nebo mléko, nejsou povoleny v keto dietě vzhledem k jejich nízkému poměru tuků k sacharidům.

Výrobky ze sóji, jako např. tofu, tempeh nebo sójové boby, jsou povoleny v keto dietě, pokud splňují váš specifický makronutriční plán. Obvykle se však nedoporučuje konzumace sójového mléka.

Na druhé straně, v paleo dietě nejsou povoleny žádné sójové produkty a také jsou vyloučeny skoro všechny mléčné produkty.

Poctivé máslo z krav pasoucích se na trávě je jediným mléčným výrobkem, který je povolen v paleo dietě. V rámci paleo komunity se však vedou diskuse, zda konzumace tohoto druhu másla je nebo není v souladu s paleo principy.

Paleo dieta nepovoluje žádné výrobky ze sóji, protože sója patří mezi luštěniny.

Shrnutí: Keto dieta podporuje konzumaci mléčných produktů s vysokým obsahem tuků a také konzumaci některých sójových produktů, které jsou zařazeny do oblasti doporučených makronutričních složek potravin. Paleo dieta nepovoluje mléčné výrobky nebo výrobky ze sóji, s výjimkou jistého druhu másla.

Která z diet je zdravější?

Obě diety mohou být zdravou volbou v závislosti na tom, jak jsou realizovány a za jakým cílem se využívají.

Ve vzájemném porovnání je paleo dieta zdravější volbou pro většinu lidí.

Paleo dieta nabízí více flexibilnosti ve výběru potravin a větší množství výběru pro získání širokého rozsahu nutričních složek, které jsou zapotřebí pro naše tělo v každodenním životě. Také podporuje celkový zdravý životní styl.

Vzhledem ke svobodné volbě potravin je paleo dieta jednodušší na dodržování během delšího období.

paleo jídlo

Keto dieta není vhodná pro každého a může mít prospěšné účinky na zdraví jako léčebná metoda při některých zdravotních problémech.

Lidé by se měli obecně vyhýbat přílišné konzumaci nasycených tuků při tomto typu stravování. Studie uvádějí, že tento způsob stravování může zvyšovat riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. (7. ověřený zdroj)

Keto dieta je mnohem náročnější na její absolvování, protože vyžaduje striktní dodržování, aby se tělo dostalo do ketózy. Vyžaduje zároveň velmi pečlivé plánování a může být méně flexibilní k různým sociálním situacím.

Nedostatek flexibility v keto dietě může způsobit velkou náročnost při získávání nutričních živin, vzhledem k jejím omezeným možnostem výběru.

Shrnutí: Paleo i keto dieta mají v sobě potenciál zdravého způsobu stravování, ale paleo dieta má větší zdraví prospěšný potenciál a větší rozmanitost. Keto dieta může být dost náročná na realizaci a může být pro některé lidi nevhodná.

Závěrečné shrnutí

Ketogenní dieta je charakterizována vysokým obsahem tuků a velmi nízkým obsahem sacharidů. Může být efektivní pro hubnutí a pro kontrolu úrovně hladiny cukru.

Paleo dieta klade důraz na konzumaci původních, nezpracovaných potravin, které byly podle předpokladů k dispozici pro člověka žijícího v paleolitické době. Také dává do popředí fyzickou aktivitu a různé wellness techniky.

Obě diety mají v sobě potenciál pozitivně ovlivňovat vaše zdraví, když jsou vhodně naplánovány.

nezpracované luštěniny na vaření

Je však potřeba připomenout, že je nedostatek dlouhodobých studií ohledně bezpečnosti a účinnosti těchto dietních plánů a některé zákazy v těchto dietách jsou náročné na dodržování.

Pro většinu lidí je volba paleo diety lepší možností. Má větší flexibilitu z hlediska výběru potravin než keto dieta a snáze se realizuje i dlouhodobě.

Na závěr tedy můžeme shrnout, že způsob diety, který je pro vás účinný z dlouhodobého hlediska, je ten nejsprávnější výběr pro vás.

Článek je volným překladem z anglického originálu zveřejněného na healthline.com.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..