Očista jazyka – víte, jak moc je prospěšná?

Zajímá vás detoxikace organismu v praxi? Hledáte vhodné techniky a způsoby, jak ji realizovat? Než se pustíte do těch složitých, zkuste ty jednoduché. Nebude to stát téměř žádné úsilí, dokonce ani čas, a přinést to může mnoho. Inspiraci můžete hledat v józe. Ano, natrefíte tam na složité očistné rituály, ale také velmi snadné techniky, jako je právě očista jazyka, v řeči jógy dhauti.

Proč jazyk nečistit obyčejným kartáčkem na zuby? Jak jazyk čistit správně? Jak vypadá technika čištění jazyka? A proč vůbec jazyk čistit? Odpověď na tyto otázky dává jóga a pro vás jsou připraveny v tomto článku.

Očista je základem zdraví

Jogínská očistaOčista je základem zdraví. A rozhodně nejde jenom o vnější očistu. Jóga, tisíce let starý systém péče o fyzické, psychické i duševní zdraví, význam očisty vyzdvihuje. A to se staří jogíni zdaleka tak nepotýkali se škodlivinami z ovzduší, vody, půdy i potravy tak, jak je to u člověka 21. století. Bohužel, toxiny na nás útočí ze všech stran.

Očista, v moderním označení detoxikace organismu, je úzce propojena s dýcháním. Dýchání je také ústředním motivem jógy jako takové. Pouze s dostatkem kyslíku může lidský organismus fungovat, jak má. Kyslík je základním předpokladem pro život, pro činnost životně důležitých orgánů, i těch detoxikačních.

Krevní oběh, stejně jako lymfatický, žlázový nebo nervový oběh je toxiny omezován. Poruchy oběhu se pak odrážejí nejenom v nedostatku kyslíku, tedy nedostatečné funkci orgánů a soustav, v tělesných potížích, ale také na naší psychické kondici a stavu naší mysli. Očista je proto pro jogíny také předpokladem bystré mysli a dobré nálady.

Pokud jde o samotnou očistu těla, začíná u očisty střev a trávicího ústrojí.

I tady se potvrzuje, že „štěstí leží v břiše“ – více o tom, jak spolu souvisí zažívání a psychika v samostatném článku.

Dhautí v józe se zaměřuje právě na trávicí soustavu. Jde o celou skupinu očistných technik a rituálů, které čistí střeva (cvičení šank prakšalána), žaludek, jícen, ale také dutinu ústní a jazyk. Více o detoxikaci z pohledu jogínů…

Právě očistu jazyka vám chceme přiblížit. Je to jednoduchá technika, která může podpořit vaše zdraví.

ketonová dieta

 

Jazyk a prána

Jazyk zrcadlí celé naše tělo. Jeho vzhled dle starých nauk odráží náš zdravotní i psychický stav. Není pochyb o tom, že chuťové pohárky na jazyku slouží i k tomu, aby daly signál ostatním orgánům pro spuštění trávicích procesů. Ano, primární funkcí chuťových pohárků umístěných na jazyku je zprostředkovat chuťové vjemy. Jde o chuť, kterou nemůžeme pořádně vnímat, pokud jsou chuťové pohárky zaneseny. Pak se snažíme chuť potravy zvýšit nejrůznějšími umělými přísadami, více solíme, používáme více koření, aromat a dochucovadel, bohužel tímto také zvyšujeme množství toxinů ve stravě.

Z pohledu jógy jazyk se svými chuťovými pohárky nepřenáší pouze chuť jídla, ale přijímá toho mnohem více. Jde o tzv. pránu, základní životní energii v jemnohmotné podobě. Tu jogíni vnímají jako chuť potravin, které v sobě životní energii (pránu) nesou. Vnímat tuto chuť a také ji jako energii zužitkovat můžeme pouze prostřednictvím čistých chuťových pohárků.

Dhauti - očista, jóga
Aby tělo fungovalo, musí být čisté.

 

Proč si čistit jazyk?

Pokud chceme plně vnímat chuť jídla a přijímat také pránu, kterou jídlo obsahuje, je třeba jazyk a jeho chuťové pohárky čistit. Ty se totiž dennodenně zanášejí nebezpečným slizem, který vzniká v důsledku nevhodné potravy a nevhodných kombinací jídla. Jeho původ však dle východních nauk souvisí také se stresem a negativními emocemi.

Podobně jako negativní emoce, například stres nebo hněv, omezují naši schopnost správného vnímání okolního světa, slizový povlak na jazyku omezuje naši schopnost vnímat jídlo a jeho chuť. Tento sliz ucpává chuťové pohárky. Navíc se s každým příjmem potravy nebo tekutin dostává dále do trávicího traktu. Usazuje se v různých částech těla, mj. zhoršuje prostředí sliznic trávicí trubice nebo dýchací soustavy, kde se pak množí škodlivé bakterie a další patogenní mikroorganismy. Sliz zanáší i lymfatický systém a ještě tak zhoršuje čistící schopnosti lidského těla.

Obyčejně bělavý slizovitý povlak na jazyku ani nevnímáme, přesto nám v mnoha podobách škodí. Na druhé straně je velmi jednoduché se ho zbavit – očista jazyka pomocí škrabátka je nenáročnou technikou, kterou může pro své zdraví využít každý.

Očista jazyka
Očista jazyka je důležitá

 

Jak čistit jazyk?

K hygienickým návykům většiny lidí patří čištění zubů. Obyčejný kartáček na zuby je však se svými štětinami určený opravdu pro zubní sklovinu, pro citlivý povrch jazyku je příliš agresivní. Štětinkami zubního kartáčku nevyčistíme jemné chuťové pohárky, naopak je můžeme poškodit. Pokud hledáte jednoduchý nástroj, který by vám s očistou jazyka pomohl, a zaručeně ho najdete u sebe doma, sáhněte po obyčejné čajové lžičce. Její hranou lze jazyk důkladně vyčistit.

Jogíni pro očistu jazyka využívají větvičky manga nebo jednoduše prst. Existuje i speciální škrabka na jazyk. Nejčastěji bývá dřevěná a odkazuje tak na jógovou tradici mangových větviček. Škrabadlo na jazyk může být i kovové nebo plastové, ale to příliš vhodné není.

 

Technika čištění jazyka

Jazyk se čistí škrábáním, kdy škrabku, čajovou lžičku otočenou spodní hranou k jazyku nebo jako jogín mangovou větvičku táhneme od kořene jazyku směrem ke špičce. Přitom škrabku můžeme přidržovat prsty. Škrabku bychom měli umístit na jazyku tak hluboko, jak jen to jde. Pak ji postupně krátkými tahy přesouváme ke špičce jazyka. Mezi každými několika tahy škrabku omýváme od slizu. Tah od kořene jazyka ke špičce opakujeme i několikrát. Stíráme bělavý povlak jazyka tak dlouho, dokud není jazyk zcela růžový.

Očistu jazyka provádíme pravidelně, ideálně 1 – 2x denně, současně s čištěním zubů.

 

Jdete do toho?

Čištění jazyka je způsobem, jak odstranit sliz, který by vám jinak škodil. Je to forma detoxikace, která prospěje vašim chuťovým pohárkům a zažívání. Může být užitečná i pro odstranění zápachu z úst. Jogíni dokonce věří, že pomůže s uvolněním potlačovaných emocí.

Při čištění dochází také k masírování jazyka. Obdobně jako na chodidlech se i zde nachází reflexní body, které zrcadlí celé tělo. Například střední rýha jazyka je propojena s imunitním systémem. Pokud je příliš hluboká, poukazuje na oslabenou imunitu. Masáží – čištěním jazyka imunitu nepřímo podpoříte. Masírujete nejenom imunitní systém, ale všechny vnitřní orgány a napomáháte tímto jednoduchým způsobem jejich správnému fungování.

Věnujte jazyku péči a očistu, zaslouží si to a vy také.

Použité zdroje a další informace

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..